Eklem , kasların ürettiği güç ile vücudun hareket etmesini sağlayan yapılar olarak tanımlanmaktadır. Peki hayatımızın olmazsa olmazlarından biri olan hareketin sağlanmasında kilit noktalarından biri olan eklemlerin sağlıklı kalması için neler yapabiliriz ?

Bu yazıda yetişkin insanların yaklaşık 5’de 1’ini ilgilendiren eklem problemlerinden nasıl korunmanız gerektiğine dair ipuçları vereceğiz. Eklem sağlığınız bizim için önemli!

Daha sağlıklı eklemler için yapmanız gerekenler

Eklemlerinizin sağlığını korumak için yaşam tarzınızı düzenlemeli , kilonuza dikkat etmeli ve egzersiz yapmalısınız. Bu konu hakkında daha birçok ayrıntı mevcut. İncelemeye ne dersiniz ?

Eklem dostu besinleri tercih edin

Enflamasyon , deformasyon başta olmak üzere eklemlerinize hasar veren birçok etken bulunmakta. Bu etkenlerin verdiği zararı azaltan , eklem dokusunun yenilenme hızını arttıran ve enflamasyon ( iltihap ) riskini düşüren birçok besin mevcut.

Bu besinleri diyetinize ekleyerek daha sağlıklı eklemlere sahip olmak için ilk adımı atabilirsiniz.

Elma , badem ve somon eklem dostu gıdalardan bazıları. Daha ayrıntılı bilgi ve eklem dostu gıda için bir yazımız mevcut.

Okumanızda fayda var: Eklem dostu besinler

Araştırmalar işlenmiş gıdaların, yüksek karbonhidratlı besinlerin ve yağdan zengin gıdaların enflamasyonu arttırıcı etkisini açıkça ortaya koymakta.

Bu besinlerden uzak durarak eklemlerinizde oluşacak iltihabı azaltabilirsiniz.

Duruşunuzu düzeltin

Duruş , nam-ı diğer postür vücut yapılarının düzen ve dizilişi olarak ifade edilir. Sağlıklı bir postür eklemlerinize doğru miktarda ve açıda ağırlık dağıtılmasını sağlar. Eğer bozuk bir duruşa sahipseniz bunu düzeltmek için mutlaka doktorunuza danışın. Ayrıca ,

  • Uzun süre aynı pozisyonda kalmamaya çalışın.
  • Kaslarınızı güçlendirmek için dayanıklılık ve güç egzersizleri yapın.

Düzenli olarak streching (esneme) hareketleri yapmanız eklem sağlığınız için oldukça önemli . Kaslarınız soğukken streching (esneme) egzersizlerini uygulamamanız dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta. Önce ısınmalı , sonra streching yapmalısınız.

Okumanızda fayda var: Streching (esneme) egzersizleri

Dar kıyafetlerden kurtulun

Dar kıyafetler doğal duruşunuzun bozulmasına sebep olur. Doğal duruşunuzun bozulması ise eklemlerinize dengesiz bir biçimde ağırlık yüklenmesine sebep olur. Bu eklemlerinizin yıpranmasını kolaylaştırır .

Rahat ve esneyebilen kıyafetleri tercih ederek eklem sağlığınızı korumak , duruşunuzu düzeltmek için basit ama etkili bir adım atabilirsiniz.

Araştırmalar 2.5 santimden yüksek olan topuklu ayakkabıların diz eklemine zarar verebileceğini göstermekte. Bu sebeple yüksek topuklu ayakkabılarınızı kullanırken iki kere düşünün.

Egzersiz yapın

Kas kütlesini arttırmak eklemlerinizin yıpranmasını, sakatlanmasını önler ve varsa sakatlık ile oluşan ağrının azalmasını sağlar.

Bunu daha fazla ağırlığı taşıyarak (dolayısı ile eklemlerde oluşan baskıyı azaltarak) ve oluşan ani baskılara karşı tampon görevi görerek sağlar. Kas kütlenizi arttırmak için mutlaka egzersiz yapın.

Eklem sertliği ileri yaşlarda oldukça sık rastlanan bir problem. Egzersiz yapmak ayrıca eklem sertliğinizi azaltmanıza yardımcı olur.

Okumanızda fayda var: Spor yapmak istiyorum

Eklem yaralanmalarının %55’i diz ekleminde gerçekleşir. Gerçekleşen bu yaralanmalara ise en çok düşme ve denge kaybı sebep olur. Dengenizi geliştirmek için ise etkisi kanıtlanmış tai chi ve yogayı kullanabilirsiniz.

Ayrıca karın kaslarınızı güçlendirerek daha dengeli bir duruşa sahip olabilirsiniz.

Okumanızda fayda var: Evde karın egzersizleri

Kilo verin

Vücudunuzu taşınmasında kemikler ile birlikte , onların bağlantısını sağlayan eklemlerde rol alır. Bu sebeple vücut ağırlığınızın fazla olması kemiklerin yanında eklemlerinizi de etkiler.Eklemlerinizin daha az baskıya maruz kalması , daha sağlıklı olması ile neredeyse eşdeğer.

Eklem sağlığınızı korumak ve eklem ağrılarından kurtulmak için en kısa sürede ideal kilonuza dönün.

Okumanızda fayda var: Kilo verme ile ilgili yazılar

Sıvı alımına dikkat edin

Eklemlerinizin içinde (eklem kapsülünün içinde) eklemlerinizin birbiri üzerinden kaymasını ve hareketini devam ettirmesini sağlayan bir sıvı bulunur. Biz bu sıvıya sinovial sıvı adını veriyoruz.

Araştırmalar yeterli sıvı almayan insanlarda sinovial sıvının azalma riskinin olduğunu gösteriyor. Sinovial sıvının azalması eklemlerinizin birbirine daha sert ve yıpratıcı bir şekilde sürtünmesine ve kronik ağrılara sebep olur.

Okumanızda fayda var: Dehidratasyon (sıvı kaybı) rehberi

Aşırıya kaçmayın

Sık egzersiz yapmak kaslarınızın ve eklemleriniz yeniden yapılanması için onlara tanıdığınız süreyi kısaltır. Kısalmış yeniden yapım (toparlanma – recovery) sürecinde eklemleriniz tam olarak toparlanamaz ise bir süre sonra sakatlıklar, müzmin ağrılar canınızı sıkmaya başlayabilir.

Bu tabloyu diyetinizi gevşeterek, dinlenmek için daha çok zaman ayırarak ve egzersizlerinizin zorluk düzeyini düşürerek atlatabilirsiniz.

Okumanızda fayda var : Overtraining (sürantrenman) nedir?

Egzersiz sırasında oluşan ağrıları mutlaka önemseyin.

Yazımızı beğendiğiniz mi? Yorumlar aracılığı ile düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.