Egzersiz Hafızayı ve Düşünce Kapasitesini Arttırıyor

Egzersiz yaparak hafızanızı ve düşünme fonksiyonlarınızı geliştirebileceğinizi biliyor muydunuz ? Bu konuda yapılan araştırmaları inceledik.

Sürekli olarak egzersizin fiziksel ve ruhsal açıdan birçok faydasından bahsediyoruz. Yeni araştırmalar da görüşlerimizi destekler nitelikte.

Bu yazıda sizlerle egzersizin hafızayı ve düşünme fonksiyonlarını olumlu yönde etkilediğini kanıtlayan bir araştırmayı paylaşacak ve hafızanızı fiziksel egzersiz yaparak nasıl güçlendireceğinizi açıklayacağız.

Hafızanın zayıflaması ve yaşlanma

İlerleyen yaş birçok sorunla beraber düşünsel fonksiyonların azalmasında da etkili. Bu durum kendini genelde hafızanın zayıflaması olarak gösterir.

Sebep ise çoğu zaman yaşlanma mekanizmaları, beyine giden kan akımında meydana gelen düşüşler ve azalan kan protein miktarı. Bu durum beyin hücrelerinin yeniden yapılanmasını ve sağlıklı kalmasını sağlayan mekanizmaları sekteye uğratarak beyninizin de bedeniniz kadar hızlı yaşlanmasına sebep oluyor.

Dr Can Avatar

Dr. Can'ın YouTube Kanalı!

Sizin için hazırladığım videoları kaçırmamak için youtube kanalıma abone olmak için buraya tıklayın.

Araştırma

Teksas üniversitesinde, 50-75 yaş arası katılımcılar arasında yapılan bu araştırmada 12 hafta boyunca hafta 3 kez günde 1 saat egzersiz yaptırılan deneklerde, test öncesine göre nöron aktivitesinde ve beyin kan akımında artış görülmüş.

Araştırma sırasında deneklere yaptırılan egzersiz tipinin aerobik olduğunu da belirtmek istiyoruz.

Ayrıca yapılan egzersizlerin vücutta salgılanan büyüme hormonunu da aktive ettiği ve daha fazla salgılanan büyüme hormonunun beyin hücrelerinin tamirinde büyük rol oynadığı araştırma sonuçlarında belirtilmiş.

Peki, aerobik egzersiz nedir?

Aerobik egzersiz kelime anlamı olarak “aero” yani hava içeren egzersiz olarak tanımlanabilir. Bu tanımı aslında, düşük egzersiz yoğunluğu sayesinde vücudunuzun oksijen kaynaklarını tüketmeden gereken enerjiyi oksijenli solunumdan karşılaması olarak açıklanabilir.

Aerobik egzersizler genelde ritmik olarak, uzun süreli ve düşük yoğunluk ile uygulanır. Aerobik egzersiz yapmak için sık tercih edilen yollardan bazıları yüzme, koşma ve bisiklettir.

Öneriler

  • Haftada en az 3 gün, günde en az 30 dakika egzersiz yapın.
  • Beslenmenize dikkat edin ve sağlıklı bir diyet uygulayın.
  • Evde yaptığınız aktivitelerin egzersiz kategorisinde olmadığını kabullenin. Birçok insan ev temizlemenin, bahçe ile ilgilenmenin bir nevi egzersiz olduğunu düşünüyor. Sizi yorma konusunda başarılı olan bu aktiviteler maalesef bedeninize yeteri kadar fayda sağlamıyor.
  • Uyku düzeninize dikkat edin. Gece saatlerinde yoğun olarak salgılanan büyüme hormonunun hafızanız içinde önemli olduğunu unutmayın. Uykuya dalmakta zorlanıyorsanız iyi uyumanıza yardım edecek 7 besin yazımızı okumayı unutmayın.

Ayrıca egzersizin hafızayı ve düşünce fonksiyonlarınızı güçlendirmek dışında birçok yararı mevcut. Egzersiz yapmanız için 40 neden adlı yazımızı okuyarak beden ve ruh sağlığınızı koruyan bu ucuz ve etkili yolun ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlayabilirsiniz.

icon

Lynitine L-Carnitine Complex'e Göz Atın!

Dr. Can Çiftçi'nin formülize ettiği, kilo verme sürecinde karşılaşabileceğiniz tüm sorunlar için yeni bitkisel kaynaklı ürünümüzü incelemek için tıklayın!

Ürünü İncele
Dr Can Avatar

Dr. Can Çiftçi Hakkında

Eğitimini Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde tamamlayan Dr. Can kar amacı gütmeyen ve tarafsız bir girişim olan Fitekran.com sitesini 2013 yılında kurdu. Obezite, onkoloji beslenmesi, fitoterapi, sporcu sağlığı, nadir hastalıklar, fonksiyonel tıp ve patofizyoloji ile ilgilenen Dr. Can kendi kliniğinde fitoterapi uzmanı ve konsültan hekim olarak çalışmaktadır.