Modern tıp artık birçok hastalığa karşı hızlı ve etkili tedavi yöntemleri geliştirmiş durumda. Bu tedavilerin büyük kısmını ise medikal yani ilaç tedavisi oluşturuyor.

Yapılan ilaç tedavileri ise bir yandan iyileşmenizi sağlarken diğer yandan kilo almanıza sebep olabilir.

Bunun bilincinde olan birçok hasta ise kullandığı ilacın kilo aldırma ihtimalinin olup olmadığını merak etmekte. Bu yazıda size hangi ilaçların kilo aldırabileceğinden bahsedeceğim.

Yazıda verilen ilaç isimleri olarak tabir edilen kelimeler ilaçların etken maddelerinin isimleridir.

Bu yazı ilaç etkisi ile kilo almak istemeyenler için oluşturuldu. Eğer kilo almak istiyorsanız nasıl kilo alınır? adlı yazımı okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Kilo aldıran ilaçların listesi

Bu ilaç tiplerini içeriklerine ve kullanım amaçlarına göre sıraladık. Liste yeni ilaçlar ve yapılan araştırmalar ile güncellenecektir.

Antidepresanlar

Bu ilaç bana kilo aldırır mı? sorusu antidepresan kullanan birçok insanın aklını kurcalıyor. Bazı antidepresanlar ise gerçekten kilo almanıza sebep olurken bunu iştahınızı arttırarak ve aktivite miktarınızı azaltarak başarmakta.

İşte kilo aldırabilen antidepresan tiplerinden başlıcaları,

  • Trisiklik antidepresanlar. İmipramin, doksepin, amitriptilin yoğun kilo alımına sebep olan maddelerden başlıcalarından. Daha az kilo alımına sebep olan sekonder trisiklik antidepresanlar ise nortriptilin ve desipramin olarak sayılabilir.
  • Monoamin oksidaz inhibitörlerinin birçoğu ayrıca izokarboksazid ve tranilsipromin sayılabilir.

Ayrıca selektif seratonin reuptake inhibitörleri yoğun kilo alımına sebep olmasa dahi uzun vadede düşük miktarda kilo alımına sebep olabilir. Paroksetin, fluoksetin ve sitalopram bu etken maddelerden bazılarıdır.

Antipsikotik ilaçlar

Antipsikotik ilaçlar genellikle iştahı arttırır ve kilo almanıza sebep olur. Bu tip antipsikotik ilaçlara örnek olarak klorpromazin, klozapin, haloperidol, olanzapin ve risperidon verilebilir.

Antikonvülzan ilaçlar

İştahı arttırıp kilo alımına sebep olan bir diğer ilaç grubu ise antikonvülzanlardır. Başta valproik asit olmak üzere gabapentin, vigabatrin ve daha az kilo alımına sebep olan karbamazepin bunlardan bazılarıdır.

Beta bloker ilaçlar

Atenolol, propanolol başta olmak üzere bazı beta bloker ilaçlar metabolizmayı yavaşlatıp, su tutulumu yapması sebebi ile kilo almanıza sebep olabilir.

Yeni nesil beta bloker ajanların kilo alımı ile ilişkisi daha azdır.

Antialerjik ilaçlar

Alerji oluşumunda görev alan histamin’i bloke eden antialerjik, diğer adı ile antihistaminik ilaçlar kişinin ayrıca daha çok uyumasına ve hareketsiz olmasına sebep olur.

Aktivite azalmasına bağlı olarak kilo alımına sebep olan antialerjik ilaçlardan en önemlisi difenhidranil olmak üzere diğer kilo aldıran antialerjik ilaçlar ise loratidin, setirizin ve siproheptadin olarak sayılabilir.

Doğum kontrol ilaçları

Sık kullanılan sadece progesteron içeren enjetabl form (iğne) depo medroksiprogesteron sıvı tutulumuna bağlı olarak kilo almanıza sebep olur.

Bununla beraber oral (hap) olarak sunulan doğum kontrol yöntemleri sanılanın aksine kilo almanıza sebep olmaz.

Anti diyabetik ilaçlar

Diyabet tedavisinde tek ana tedavi olan insülin’in kullanımı sonucu aşırı miktarda düşen kan şekerinin bir etkisi olan iştahı artışının kişilerde kilo alımına sebep olabileceği gösterilmiştir.

Ayrıca kullandığınız sülfonilüre tipi (tolazamid, glipizid) tarzı diyabet tedavisinde kullanılan ilaçlar yağ hücrelerinin dönüşümünü aktive edip kilo almanıza sebep olabilir.

Diyabet tedavisinde kullanılan metformin diğer diyabet ilaçlarının tersine obezite tedavisinde kullanılan ve kilo vermeye yardım eden bir ilaçtır.

Ayrıca

  • Birçok steroid hormon kilo almanıza sebep olabilir. Kilo almanıza sebep olan steroid ilaçların başında ise prednizolon gelmektedir.

Son olarak ister kilo aldırsın yada aldırmasın doktorunuzun gerekli gördüğü ilaçları mutlaka kullanmalısınız. Tedavinize doktorunuzdan habersiz kesinlikle ara vermeyin.

Yorumlar aracılığı ile kilo aldırmasından şüphelendiğiniz ve listede bulunmayan ilaçları bana iletebilirsiniz.

Güncelleme: Kilo vermek isteyen bireylerin ilaç kullanımı ile beraber doğru beslenme temposu oluşturabileceğini ve sağlıklı bir şekilde kilo verebileceğini biliyoruz. Kilonuzun sağlıklı aralıkta olup olmadığını öğrenmek için vücut kitle indeksi hesaplama aracını kullanabilir, fazla kilolarınızdan kurtulmak için kilo vermek istiyorum adlı yazıma gidebilirsiniz.