Sağlık: Kilo Almanıza Sebep Olabilecek İlaçlar

Aldığınız ilacın kilo sizi şişmanlattığını mı düşünüyorsunuz.. Sizin için kilo aldıran ilaçların listesini hazırladık. Bu listeye bakmayı unutmayın.

Modern tıp artık birçok hastalığa karşı hızlı ve etkili tedavi yöntemleri geliştirmiş durumda. Bu tedavilerin büyük kısmını ise medikal yani ilaç tedavisi oluşturuyor.

Yapılan ilaç tedavileri ise bir yandan iyileşmenizi sağlarken diğer yandan kilo almanıza sebep olabilir.

Bunun bilincinde olan birçok hasta ise kullandığı ilacın kilo aldırma ihtimalinin olup olmadığını merak etmekte. Bu yazıda size hangi ilaçların kilo aldırabileceğinden bahsedeceğim.

Yazıda verilen ilaç isimleri olarak tabir edilen kelimeler ilaçların etken maddelerinin isimleridir.

Bu yazı ilaç etkisi ile kilo almak istemeyenler için oluşturuldu. Eğer kilo almak istiyorsanız nasıl kilo alınır? adlı yazımı okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Kilo aldıran ilaçların listesi

Bu ilaç tiplerini içeriklerine ve kullanım amaçlarına göre sıraladık. Liste yeni ilaçlar ve yapılan araştırmalar ile güncellenecektir.

Antidepresanlar

Bu ilaç bana kilo aldırır mı? sorusu antidepresan kullanan birçok insanın aklını kurcalıyor. Bazı antidepresanlar ise gerçekten kilo almanıza sebep olurken bunu iştahınızı arttırarak ve aktivite miktarınızı azaltarak başarmakta.

İşte kilo aldırabilen antidepresan tiplerinden başlıcaları,

 • Trisiklik antidepresanlar. İmipramin, doksepin, amitriptilin yoğun kilo alımına sebep olan maddelerden başlıcalarından. Daha az kilo alımına sebep olan sekonder trisiklik antidepresanlar ise nortriptilin ve desipramin olarak sayılabilir.
 • Monoamin oksidaz inhibitörlerinin birçoğu ayrıca izokarboksazid ve tranilsipromin sayılabilir.

Ayrıca selektif seratonin reuptake inhibitörleri yoğun kilo alımına sebep olmasa dahi uzun vadede düşük miktarda kilo alımına sebep olabilir. Paroksetin, fluoksetin ve sitalopram bu etken maddelerden bazılarıdır.

Antipsikotik ilaçlar

Antipsikotik ilaçlar genellikle iştahı arttırır ve kilo almanıza sebep olur. Bu tip antipsikotik ilaçlara örnek olarak klorpromazin, klozapin, haloperidol, olanzapin ve risperidon verilebilir.

Antikonvülzan ilaçlar

İştahı arttırıp kilo alımına sebep olan bir diğer ilaç grubu ise antikonvülzanlardır. Başta valproik asit olmak üzere gabapentin, vigabatrin ve daha az kilo alımına sebep olan karbamazepin bunlardan bazılarıdır.

Beta bloker ilaçlar

Atenolol, propanolol başta olmak üzere bazı beta bloker ilaçlar metabolizmayı yavaşlatıp, su tutulumu yapması sebebi ile kilo almanıza sebep olabilir.

Yeni nesil beta bloker ajanların kilo alımı ile ilişkisi daha azdır.

Antialerjik ilaçlar

Alerji oluşumunda görev alan histamin’i bloke eden antialerjik, diğer adı ile antihistaminik ilaçlar kişinin ayrıca daha çok uyumasına ve hareketsiz olmasına sebep olur.

Aktivite azalmasına bağlı olarak kilo alımına sebep olan antialerjik ilaçlardan en önemlisi difenhidranil olmak üzere diğer kilo aldıran antialerjik ilaçlar ise loratidin, setirizin ve siproheptadin olarak sayılabilir.

Doğum kontrol ilaçları

Sık kullanılan sadece progesteron içeren enjetabl form (iğne) depo medroksiprogesteron sıvı tutulumuna bağlı olarak kilo almanıza sebep olur.

Bununla beraber oral (hap) olarak sunulan doğum kontrol yöntemleri sanılanın aksine kilo almanıza sebep olmaz.

Anti diyabetik ilaçlar

Diyabet tedavisinde tek ana tedavi olan insülin’in kullanımı sonucu aşırı miktarda düşen kan şekerinin bir etkisi olan iştahı artışının kişilerde kilo alımına sebep olabileceği gösterilmiştir.

Ayrıca kullandığınız sülfonilüre tipi (tolazamid, glipizid) tarzı diyabet tedavisinde kullanılan ilaçlar yağ hücrelerinin dönüşümünü aktive edip kilo almanıza sebep olabilir.

Diyabet tedavisinde kullanılan metformin diğer diyabet ilaçlarının tersine obezite tedavisinde kullanılan ve kilo vermeye yardım eden bir ilaçtır.

Ayrıca

 • Birçok steroid hormon kilo almanıza sebep olabilir. Kilo almanıza sebep olan steroid ilaçların başında ise prednizolon gelmektedir.

Son olarak ister kilo aldırsın yada aldırmasın doktorunuzun gerekli gördüğü ilaçları mutlaka kullanmalısınız. Tedavinize doktorunuzdan habersiz kesinlikle ara vermeyin.

Yorumlar aracılığı ile kilo aldırmasından şüphelendiğiniz ve listede bulunmayan ilaçları bana iletebilirsiniz.

Güncelleme: Kilo vermek isteyen bireylerin ilaç kullanımı ile beraber doğru beslenme temposu oluşturabileceğini ve sağlıklı bir şekilde kilo verebileceğini biliyoruz. Kilonuzun sağlıklı aralıkta olup olmadığını öğrenmek için vücut kitle indeksi hesaplama aracını kullanabilir, fazla kilolarınızdan kurtulmak için kilo vermek istiyorum adlı yazıma gidebilirsiniz.

Yazıya Yorumlar

Kilo Almanıza Sebep Olabilecek İlaçlar yazısı için gelen yorumlar ve tartışmalar...

 1. Aysel dedi ki:

  Merhaba, şuan paxera, neurontin, lamictal ve topamax kullanıyorum. 3 haftada 6 kilo aldım. Hangi ilacın aldırdığını öğrenebilirmiyim belki bu konuda doktorumla konuşup muadilini isteyenilirim. Tşk

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Aysel hanım, isteyeceğiniz muadillerinde etken maddeleri aynı olacaktır. Tıp etiğine göre doktorunuzun yazdığı ilaçlar hakkında yorum yapmam bir hekim olarak doğru değil.

   Bu sebeple hekiminize danışmanızı öneriyorum.

 2. Nuriye kaya dedi ki:

  Selam hocam ben 27 yaşindayim 43 kiloyum kilo almak icin yemediğim ilac kalmadi ama bi türlü kilo alamadim kilo almak icin önerdiğiniz bir ilac varmi bilginize

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   İlaç tedavi amacıyla hekiminiz tarafından verilmeli. Bir dahiliye hekimine danışmanızı öneririm.

 3. melis dedi ki:

  Merhaba bişey sormak istiyorum sivilce için monodoks adlı antibiyotigi kullanmaya başladım günde 2 defa ben daha önce internetten okumuştum ondan aklıma takıldı acaba antibiyotik kilo aldırır mi etken maddesi laktoz falan diye yazıyor iceriginde ki maddeler de kilo aldirabilcek seyler varmi lütfen cevapsız bırakmayn şimdiden teşekkürler

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar Melis

   Monodoks’un içinde doksisiklin var ve yan etki olarak hızlı kilo alımı yapabileceği gösterilmiş.

   Yanında kıvam ve diğer özelliklerini veren laktoz tamamen göz ardı edilebilir.

   Bu süreçte kilo alımını takip etmeni tavsiye edeceğim. Eğer hızlı kilo alımı yaşarsan doktorundan ilacını değiştirmesini isteyebilirsin.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

  • Melis dedi ki:

   Teşekür ederim hocam ben 4 gündür kullanıyorum tartilmadım ama 4 gün içinde kilo aldirmis olabilir mi ve içinde ki bahsettiğiniz maddeler mi kilo yapıyo yoksa iştah açıp mi dolaylı yoldan aldırıyor

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Her iki yolla da kilo aldıran tip ilaçlar var. Senin kullandığın doksisiklin için mekanizma araştırmalar ile açıklanmamış. Bu sebeple sana net bir bilgi veremeyeceğim.

 4. naz dedi ki:

  beloc zok 100mg kullandım çok kilo aldım,şimdi concor kullanıyorum ama kilo almaya devam ediyorum.yüksek tansiyonum var,şeker kolestrol sınırda …kalp atışını yavaşlatan ilaç kullanmaya mecburum,kilo aldırmayanı yok mu acaba bunların.faydanın yanında zararı da çok büyük..teşekkür ederim

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Naz, tıbbi olarak fayda zarar ilişkisini kurup fayda tarafının ağır bastığı şeyleri kullanmak zorundayız.

   Bu arada bir miktar sıvı tutulumu yaşıyor olabilirisiniz. Doktorunuza danışarak tuz kısıtlamasını düşünebilirsiniz.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 5. Esra dedi ki:

  Merhaba can bey. Ben zedulox 50 mg kullanıyorum. Aynı zamanda uyku ıcın remeron kullanıyorum. 47 kilodan 55 kg ya yukseldım cok mutsuzum. Seraquel verdı dr um bu malesef anksıyetıgımı arttırdı içtikten sonra panik atak yasıcak duruma gelıyorum ve xanax içiyordum. Remerona gecnce yine kılo aldım. Kilo aldırmayan bi ilaç özellkle uyku için ne önerebilirsiniz? Sporada gdyorum ama veremıyorum cunku metabolizmamı adırı yavaslatıyormus ilaç:((

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Esra, ilk olarak geçmiş olsun. Oldukça güçlü ilaçlar kullanıyorsun ve bu tip ilaçlar kullanınca kilo kontrolü oldukça zorlaşıyor.

   Önerim mutlaka bir diyet programı edinmen ve düzenli beslenmen, egzersiz yapman. Yani ilaçları değiştirmek mümkün değil, beslenmeni birkaç öneri ile düzenlemek yeterli olmayacaktır.

   Bu sebeple yüz yüze bir uzman ile görüşüp beslenme ve egzersiz düzenini tekrardan oturtmalısın.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 6. ayşe can dedi ki:

  Merhaba

  yaklaşık 2 yıl süre ile etken maddesi fluoksetin olan bir antidepresan kullandım. Kullanmaya başladığımda 160 cm boyda 69 kg idim (geçmişte de fitnes yapmış kas yoğunluğu yüksek bir kadındım-40 beden giyiyordum) İlk 18 günde 65 kg ya düştüm(38 beden giymeye başladım). Aşırı iştahım kesilmişti ve deli gibi su içiyordum. zaman içinde bünye alıştı ilaca, verdiğim kiloları ilacı bırakmaya kalktığım ara dönem geri aldım. Sonra ilaca geri döndüm o arada sigara bıraktım (6 ay kadar evveldi sigara bırakma) yılbaşından itibaren de ilacı bıraktım. ilacı bıraktığımda 73 kg idim. şimdilerde 76-78 arası değişiyor.

  Son 3 haftadır yediklerimi değiştirdim karbonhidrat ve şeker alımını azalttım, protein miktarımı arttırdım.(that sugar film sayesinde) Koşu bandında interval yapmaya başladım (ağır olduğum için koşmuyor tempolu yürüyorum) ilk iki hafta, haftada 4 gün 30 dk interval yaptım.

  Bu hafta ise interval miktarımı sabah ve akşam iki idmana dönüştürdüm. 30 dakika sabah 6,30 da 30dk ise akşam 6,30 civarında yapıyorum. Tartıda ibre aşağı düşmek yerine artıyor. yediklerime bakıyorum eskisinden az yiyorum, Eskisinden çok hareket ediyorum.

  sorum şu antidepresan bırakmak kilo almaya neden olur mu ? Oluyorsa bunun mekanizması nasıl işliyor? Vücut normal haline ne kadar zamanda döner (çalışma mekanizmasının normaline) yaş 41 bu arada.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Ayşe,

   Öncelikle kadın cinsiyeti için aklıma tiroid problemi ve menapoz geliyor. Eğer uygun kalori alıp, egzersiz yaparken kilo almaya devam ediyorsanız metabolik bir probleminiz olabilir.

   Bu arada yaşın ilerlemesi kalori ihtiyacının azalması demek. Ayrıca buna da dikkat etmeniz gerekebilir.

   Sonuç olarak metabolik problemleri öncelikle elemeli ardından bir problem yoksa kalori alımını düzenlemelisiniz. Son olarak insülin direncini tetkik edebilirsiniz.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

  • ayşe can dedi ki:

   tiroid değerlerim normal görünüyor menapozda da değilim. açlık insülin değerim 8 çıktı ve demir değerlerim sınırda görünüyor. prozac ı bırakalı 85 gün oldu. muhtemelen vücuttan tamamiyle atıldı artık.

   interval den yüzmeye geçtim bu 2. haftam. düzenli bir kabızlık problemim var.(psikolojik sanırım) onu da kefir ile halletmeyi denedim. başka bir tavsiye var mı az ye haricinde 🙂

 7. tugba dedi ki:

  merhaba doktor bey yüzümdeki sivilce ve derinleşmiş sivilce lekelerim için monodoks ve benzalin ilaç aldım daha yeni kullanıcam sizce dogru bir tedavi mi bu ilaçlarla ilgili iyi ve kötü bir sürü yorum var

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Tuğba,

   Bir hekim olarak meslektaşımın tedavisini kesinlikle tartışmayacağım. Eğer doktorunuz bu tedaviyi önerdiyse kendisini dinlemenizi öneririm.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 8. faruk dedi ki:

  Ben 19 yaşındayım boyum 1.89 kilom ise 50 kilo almak istiyorum tavsiye ettiğiniz bir ürün yada birşey varmı?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Doğru beslenme, egzersiz ve doğru dinlenme yeterli Faruk. Kestirmeler ile aldığın kilolar sana zarardan başka bir şey getirmez.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 9. Yasin Çelebi dedi ki:

  Merhaba hocam.22 Yaşındayım 1.80 boy ve 75 kiloyum.düzenli Spor(fitness) yapmaya başladım ama henüz ilk hafta.Sağlık bir şekilde Kilo almak istiyorum ne yapmami uygun görürsünüz?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Öncelikle sabır, ardından doğru beslenme, egzersiz ve dinlenme yeterli olacaktır. Ayrıca bu yazıyı mutlaka oku: https://www.fitekran.com/kilo-almak-icin-yapmaniz-gereken-10-sey/

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

   • BAHAR USLU dedi ki:

    merhaba hocam ben 1,5 aylık gebeyım gecen bundan bır hafta once misol 50 mg ılacından 20 tane ıctım 10 tanede agrı kesıcı ıctım bebek düşsün dıye ama bısey olmadı mıdem yıkandı ama bu cocuk aldırmazsam dogarsa bır sıkıntısı olurmu saglıgında beynınde onu soracaktım bılmıyorum ılgı alanınız mı amab sımdıden tesekurler

    • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

     Sizi takip eden kadın doğum uzmanınızdan bilgi alabilirsiniz.

     Mutlu ve sağlıklı günlere!

 10. burcu dedi ki:

  rutin olarak yazın ve bahar döneminde deloday kullanıyorum.kilo almak yada yorgun hissetmek istemiyorum.uyusturmadan alerjim için kulllanabileceğim bir ilaç tavsiye edebilirmisiniz.aile hekimim bunu uyku yapmadığını söylüyo ama ben sabahları çok yorgun kalkıyorum kullanınca.birde bu tür ilaçları hangi saatte almak daha faydalıdır.teşekkür ederim

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Burcu, ne yazık ki muayene etmeden ilaç önermem mümkün değil. Ayrıca bu durum doğru da değil.

   İlaçlarını saatlerini hekim arkadaşımın önerdiği şekilde kullanmalısın. Kendisi sizin için en uygun zamanı belirttiğini ön görüyorum. Eğer bu hususta bir bilgi vermediyse lütfen kendisi ile iletişime geçin.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 11. naz dedi ki:

  merhabalar hocam benim bünyem çok zayıf 1.69 boyum ama kilo 50 ve gerçekten zayıf olmak bana halsizlik bile yapıyor kendim psikolojik sorunlarımdan dolayı depresyon ilaçları kullanıyorum herkeze kilo yapar bende yapmıyor bitkisel ilaç bile kullandım neler yaptım ama kilo alamıyorum en sonunda hormon ilacı al dediler sizce faydası olurmu

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Hormon almak sizi birçok yönden olumsuz etkileyecektir. Doktorunuza danışmanızda fayda var. Zira tüm antidepresanlar kilo aldırır diye bir şey yok.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 12. Burak dedi ki:

  Merhaba Hocam 25 yasinda yim.ve 80 kiloya sahiptim kisa sure icinde 70 kg ya dustum ve su an az bir yemekle doymus sekilde masadan klkiyorum zorla yemeye calissm bile migdem bulaniyor isdah suruplarini denedim fayda gormedim internet uzerin den cok isdah acici ilac satiyorlar guvenemiyorum.sizin bana onerebileceginiz bir ilac varmi duzenli beslenemiyirum.işimden dolayi onun da etkisi olabilirmi ???

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Kilo almak için ilaçlardan medet ummak yerine doğru beslenmenizi ve egzersiz yapmanızı öneririm. Tabi ki bundan önce doktorunuza danışıp bir sağlık probleminizin olup olmadığı teyit ettirmeniz gerekiyor.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 13. elif dedi ki:

  Merhaba hacam kilo almakbistiyorum ama alamiyorum her yolu denedim olmadi cok ilac kullandim 1 kac kilo aliyordum ama tekrar veriyordum ne yapmam gerek

 14. Burcu dedi ki:

  Merhaba baş dönmesi halsizlik şikayetleriyle doktora gittim ve demir ilacı vegaferon ile b vitamini iğnesi olan dodex iğne verdi doktorum bunların kilo aldırıcı etkisi var mı bide bu iğneyi kullandığımda baş dönmen arttı ve mide bulantısına sebep oldu normal mi bu ?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Demir ilacı mide bulantısı yapabilir. Bunu doktoruna söyleyip ilacını değiştirmesini isteyebilirsin.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 15. Ufuk dedi ki:

  Iyi gunler ben 2.5 yildir antidepresan antipsikotik betabloker ve antihistamin kullaniyorum.78 kilodan 110 kiloya ciktim.bu kilo artisi tamamen ilaclara baglimidir?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Evet, özellikle antipsikotikler yoğun kilo alımına sebep olabilir.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 16. Elvan dedi ki:

  İyi günler.Gluforce zayıflama amacıyla da kullanılıyor ancak ben 2 senedir diyabetten dolayı kullanıyorum ve bende iştah artırıcı etkisi oldu normal midir.Birde muadil etken maddesi aynı olan ilaçlarda kullanılan yardımcı maddeler neden değişiyor özellikle sayı olarakta mesela glifor da 5.6 gluforce de daha az yardımcı madde var ve muadil olduğu için önemsemedim alırken 1 haftam zehir oldu.Mantığını öğrenmek istiyorum açıkçası.Teşekkürler

 17. svl dedi ki:

  tegretol 200mg ve buspon 5mg ilaçlara 4 gün önce başladım. kilo aldırtması konusunda bu ilaçların durumu nedir?

 18. Canan Keskin dedi ki:

  Merhabalar dr bey.yaptığınız işleri okudum .hastalara verdiğiniz bu destekler için teşekkürler.benim de bir sorum olacaktı.ben dört senedir fibromianji rahatsızlığı çekiyorum. Neurontın 600mg adlı ilaç kullanmaya başladım.kilolu olduğum için bu ilaç kilo aldırır mı acaba.yardımcı olur musunuz.

 19. Dursunali Beyazdaş dedi ki:

  Merhaba hocam yaşım 29 boy 179 kilom 53 yaklaşık iki senedir sosyal fobi konuşmama iletişim kuramama ya çok yada az uyuma sonucu olarak aşırı kilo kaybettim sürekli yalnız kalma isteği moral bozukluğu ve insan içine çıkamama özgüven kaybı yaşıyorum nasıl alabilirim dahiliye doktoruna gittim. Tahlillerim normal iştah şurubu verdi işe yaramadı teşekkür ederim

 20. su ırmak dedi ki:

  merhana hocam cok zayifim ve kilo alamiyorum psikiyatriye gitmem mantiklimi ?

 21. Hanife Budak dedi ki:

  Mrblar
  Öncelikle yaşım 21 boyum 1.61 kilom 44
  Kilo almak istiyorum yardımcî olur musunuz?
  Bundan 2 sene önce 62 kiloydum ve cok mutluydum
  Doktora gittim senin moralin bozuk stres sinirden zayiflamissin dedi ve antideprasan ilac verdi kullandim surekli uyku yapti ve vitamin önerdi vitamin ilaci kullandim 3 ay hic bir sekilde kilo almadim
  Bana acil kilo aldiran ilac önerir miziniz?

 22. Pınar demiray dedi ki:

  Merhabalar
  Dyloxia 30mg ilacını kullanmaya başladım kilo yaparmi acaba teşekürler.

 23. Alp dedi ki:

  Merhabalar can bey çok haklısınız benim tahminim opioidler özellikle histamin,asetilkolin,serotonin ve bunlarla etkileşimde olan katekolaminler özellikle nöradrenalinin vücudumuzda seviyesinin yüksek olmasının gerektiğine inanıyorum bu nörokimyasallar hipofiz-hipotalamus aksının ve buna bağlı insülin leptin sekresyonunun düzenlenmesinde bence çok önemli kilo aldıran zaten insülin ve leptin metabolizmasında ki bozukluk sonucu vücudumuzun kendi kende aşırı yağ depolamaya çabalaması,halk gereksiz antihistaminik ve antiinfelarmatuvar ilaç kullanmaması konusunda bilgilendirilmeli teşekkürler iyi çalışmalar.

 24. su dedi ki:

  merhaba, uzun süredir sağlıklı beslenip düzenli egzersiz yaparak sağlıklı şekilde zayıflıyorum. hedeflediğim kiloya da az kaldı ama bugün esmax isimli ilaca başladım. doktor verdi içeceğim tabi ki ama kafama çok takılıyor kilo almak istemiyorum, çok önemsiyorum bunu. sizce çok fazla kilo aldırır mı?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Kullandığınız ilacın etken maddesi essitalopram ve essitalopramın anlamlı kilo artışı ile bağlantısı kurulamamıştır. Yinede uzun vadede küçük kilo artışına (6 ayda 5 kilogram gibi) neden olabilir. Kalori takibi yapmanızı öneririm.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 25. Nehir dedi ki:

  Merhaba ,sınavlarda yaptığım aşırı stresten dolayı doktorum tarafından verilen Tranko -buskas kilo alımına sebebiyet verir mi?

  • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Hayır, kullanımda kilo alımı beklemiyoruz.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 26. Sule dedi ki:

  Merhaba 18 yasındayim 38 kiloyum kilo almak istiyorum.
  Önerebileceginiz bi ilaç var mi ?
  Dahiliye uzmanına gittim sonuçlar normal tek problemim kilo anlamıyorum.

 27. Emre dedi ki:

  Hocam merhabalar , öncelikle ilginize hayran kaldiğimi belirtmek isterim hiç böyle bir şeyle karşilaşacağıma inanmıyordum .
  Hocam ben 20 yaşindaym 55 kiloyum , ve gece ağızda salyalanma vs oluyor . Dahiliyeye gittim bir şey çıkmadı , orası kbb ye yönlerdi ordan da bir şey çıkmadı en son enfeksiyonla ilgili bölüme gittim gene değişen yok . Günde 2 ekmeğe yakın bitiriyorm ama kilo alamıyorum . Tavsiyeniz nedir . Şimdiden teşekkürler

  • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar Emre, karbonhidrat alarak kilo kazanmaya çalışman hata. Zira bedenin normalden çok daha fazla çalışıyor olabilir. Daha etkili ama yavaş olan kas kazanımı ile kilo almak ana hedefin olsun. Şu yazım yardımcı olacaktır. https://www.fitekran.com/nasil-kilo-alinir/

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 28. Ayşe kilinç dedi ki:

  Meraba ben epilepsi hastasıyım ve tegretol kullanıyorum 400mg ve diyet ve spor yaptığım halde kilo veremiyorum aksine alıyorum standart külomun üstüne beş kilo aldım diyet yaptım halde sizce ilaçtan mi hızlı kilo veren bi bayandım ama şuan ne yapsam vermek yerine kilo alıyorum.

  • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Tegretol kilo aldırabilen bir ilaç. Ama kalori alımını kontrol ettiğiniz taktirde bu tip sorunlar yaşamamanız gerekiyor. Günlük beslenme düzenini kontrol etmeniz tek çözüm.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 29. Ali doruk dedi ki:

  Merhabalar ben mide deki hazimsizlik ve yanmasi icin ayriyetten hemoroit icin bir suru ilac kullandim kilom vardi zaten biraz daha kilo aldim spor yapiyorum ayriyetten yediklerime dikkat ediyorum ama kilo vermeyi basaramiyorum bu ilaclardan kaynaklaniyor olabilirmi

  • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Bahsettiğiniz gruptaki ilaçların kilo alma etkisi bulunmuyor. Muhtemelen sebep kullandığınız ilaçlar değil.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 30. Pinar kosesakal dedi ki:

  Merhaba hocam bende egzema rahatsızlığı başladığından prednol hap kullanıyorum içerisinde bulunan etkin madde olan kortiseroidler kilo yapar mi bunu öğrenmek istiyorum. İlginize teşekkür ederim.

  • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Evet kortikosteroidler uzun vadeli ve yüksek dozlu kullanımda ciddi kilo alımına sebep olabilir. Ama egzama tedavisi kısa ve düşük dozajlı olduğu için korkmanız gereken bir durum yok.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 31. Necdet hakut dedi ki:

  Kilo almak istiyorum tavsiyenizi bekliyorum saygılar

 32. Gülay Aksakallı dedi ki:

  Merhabalar… ben 6 senedir dvt hastasiyim. Doğum sonrasi bacağıma pihti attı. Ilk olarak clexsan igneyle basladik sonra coumadin once iki doz 5 mg sonra tek doz 10 mg kullandim. 1 hafta önce maslak acibadem hastanesine gittim doçent bir doktor bana ecopirin (tek doz)ve venotrex (bitkisel bir ilaç gunde iki doz) verdi ama ben sanirim ecopirinden dolayi 3 kilo aldim😔Arayip tekrar görüşmeyi düşünüyorum… teşekkürler 🌸

 33. Şeyma dedi ki:

  Merhaba hocam ben prednol kullanıyorum nefrodik sendrom hastasıyım bu ilaç bana sadece 2 3 kilo aldırdı ve ona ilacın sebep olduğundan emin değilim ama vücudumda çok fazla çatlak oluştu ve yüzüm çok çok fazla şişti neden acaba ve hemen nasıl inebilir lütfen yardım edin

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Kortikosteroitlerin genel etkileri bunlar. İlacı bırakınca yada dozu azaltınca şikayetleriniz gerileyecektir.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 34. Didem ince dedi ki:

  Merhabalar ben huzursuz bacak sendromundan dolayi parkyn 250mg kullaniyorum ve kilo veremiyorum. Acaba parkyn kilo aldirirmi, kilo veremememin sebebi bumudur?

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Piramipeksol için bildirilen kilo değişikliği kayıp yönünde. Burada kilo verememenizin sebebi muhtemelen diğer başka sorunlar.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 35. cemal türker dedi ki:

  hocam, ,hipersar 20 )12.5, belok 25, paxera 20 (yarım) kullanıyorum, 10 senede 20 kilo aldım, bir de belok 25 yerine dideral alsam aynı olur mu? Saygılar

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Kilo almanız ilaçlardan öte yaşam tarzınız ile ilgili. Zayıflamanız gerekiyor. Belok yerine dideral almayın çünkü farklı etken maddeler içerir.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 36. esra t dedi ki:

  olanzapinle aldığım 10 kiloyu aripiprazol kullandığım için bir türlü veremiyorum. kalorime dikkat ediyorum, spor yapıyorum, tabatası intervali her şeyi yapıyorum olmuyor. dr can derdime bir çare?

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   İnsülin direncine baktırdınız mı? Kalori saydınız mı? Bence çareler bu iki seçeneğin içinde gizli.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 37. Zuhal Topal dedi ki:

  Hocam, bir arkadaşım kortikosteroidleri kilo almak için kullanıyor. Doktora görünmeden Deksametazon kullanıyor. Bunu bana da verdi ama ben bunu kilo almak için kullanırsam bir zararı olur mu?

  Teşekkürler.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Kesinlikle tavsiye etmem. Aman diyeyim. Kronik steroid kullanımı iyatrojenik cushing sendromu sebebidir.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

Yazıya Yorum Yap

Makale konusu ile ilgili eklemek istediğiniz, sormak istediğiniz veya düzeltmek istediğiniz herhangi bir konuda yorum yapabilirsiniz...

Yorumu Gönder


close more
Dr. Can Çiftçi
close

Ne yapmak istiyorsun?

search