Daha hızlı zayıflamak , daha fazla yağ yakmak için diyetinize ekleyebileceğiniz supplementlerden bazılarını sizin için inceledim.

L-carnitin

Belkide en çok duyulan destek besinlerden biri de l-carnitin’dir. Bir aminoasit çeşidi olan l-carnitin yağ asitlerinin (uzun zincirli yağlar örneğin trigliserit) mitokondriye (yağların parçalanacağı hücre organı) taşınmasını kolaylaştırır.

Sanılanın aksine L-carnitin sadece supplementlerde bulunmaz, diyetinize ekleyeceğiniz hayvansal kaynaklardan da (listenin en başında 100 gramında 95 mg l-carnitin ile dana biftek yer alıyor) doğal olarak L-carnitin alabilirsiniz.

Yağların yakımını kolaylaştırdığından antrenmandan önce kullanılarak zorlu antrenman sırasında daha etkin yağ yakımı sağlanabilir. Ayrıca kaslara yağların yakımı ile sağladığı enerji ile antrenman esnasında güç düzeyini dengeleyebilir.

Sonuç olarak zorlu egzersizler sırasında veya diyetteki karbonhidrat miktarını azalttığınız zamanlarda yoğun yağ yakımına yardım edebilen L-carnitin ayrıca,

  • Antioksidan olarak serbest radikalleri etkisizleştirir.
  • Kemik yıkımı azaltarak özellikle kadınlarda kemik erimesinde tedaviye destek olarak kullanılabilir.
  • Kas kütlesi ve gücünü arttırır.

Bu konuda benim şahsen formülize ettiğim, L-Carnitine’in işlevini en verimli hale getiren bir komplex haline getirdiğim, Lynitine L-Carnitine Complex ürününü incelemenizi öneriyorum.

L-carnitin hakkında ayrıntılı bilgi almak için L-carnitin rehberi: nedir? kilo verdirir mi? adlı yazımı okuyabilirsiniz.

CLA (Conjugated linoeik acid)

Yapı olarak omega-3 yağ asitlerine çok benzeyen CLA daha çok hayvansal gıdalar olan et ve süt ürünlerinden elde edilir. Doğal olarak alındığındığında yağ yakımına minimal olarak fayda sağlayabilecek olan CLA hakkında bilmeniz gereken bir diğer durum ise farklı izomerlere sahip olması.

Bu aslında birden çok yapıya sahip CLA klonlarının olduğunu ifade ediyor. Tabi ki bu klonların vücut üzerinde değişik etkileri var.

İşte tam olarak burada CLA’nın karanlık yüzüne şahit oluyoruz.

Özellikle bazı klonların insülin direncini arttırdığını gösteren çalışmalar kilo vermek için supplement olarak CLA alımının mantıklı olmadığını tekrardan kanıtlıyor. Bu sebeple CLA alımını mutlaka doğal yollardan gerçekleştirmelisiniz.

Süt iyi bir CLA kaynağıdır. Yağ miktarı çok azaltılmış (%0’a yakın yağlı) sütlerde CLA yoktur. Tercihiniz yarım yada tam yağlı sütler olmalı.

CLA hakkında ayrıntılı bilgi almak ve araştırmaları incelemek için CLA rehberi: nedir? kilo verdirir mi? adlı yazımı okuyabilirsiniz.

Polyphenols (polifenol)

Polyphenols (birçok bitki ile beraber yeşil çayda da bulunur) metabolizma hızınızı artırır. Isınan vücudunuz hızlı bir şekilde yağ yakmaya başlar. İyi bir kış içeceği olan yeşil çay‘ı diyetinizden eksik etmemenizi öneriyorum.

Azı faydalı olmakla beraber yoğun yeşil çay tüketimi tiroid hormonu üretimini baskılayabilir. Ayrıntılı bilgi almak için bu konuda yol gösteren araştırmaları incelediğm yeşil çay yazımı okuyabilirsiniz.

Kafein

Kafein (Kahve ürünlerinde bulunur) iki farklı mekanizma ile kilo vermenize yardımcı olur.

  • Metabolizma hızınızı arttırarak lipoliz (yağ yakımı) sürecini hızlandırır.
  • Kafeinin uyarıcı etkisi ile antrenman esnasında daha iyi kan dolaşımı ve daha fazla performans elde edersiniz. Bu durum doğrudan olmasa da dolaylı yollardan daha fazla yağ yakmanıza yardım edebilir.

Vitamin D

Vitamin D (hayvansal besinlerde bulunur) insülin duyarlılığınızı artırarak insülin direnci oluşmasını engeller. Ayrıca parathormon miktarını düzenleyerek yağ oluşumunuzu azaltır.

D vitamini hakkında ayrıntılı bilgi almak için D vitamini rehberi adlı yazımı okuyabilirsiniz.

Bununla beraber bu maddeleri öncelikle doğal yollardan almaya çalışmalı, ek besin kullanırken mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Bu yazı editörümüz Fitekran Çeviri Ekibi tarafından hazırlanmış ve Dr. Can Çiftçi tarafından incelenip, düzenlenip, onaylanmıştır.