Doğal olarak testosteron seviyesini artırmak için yıllardır birçok erkek çeşitli yollar denedi. Çoğu zaman ise erkeklerin yardımına vitamin ve mineral kombinasyonları koştu. Bu konuda supplement firmaları birçok araştırma yürüttü ve hala yürütüyor. Sonuçta ortaya çıkan formüllerden en güvenilen bileşim ZMA olarak bilinmekte.

Birçok yerli yabancı forumda tartışılmakta olan bu “etkili” ürünleri bir kenara bırakıp içlerinde bulunan vitamin ve minerallerin etkilerine göz atıp , evde eczaneden reçetesiz temin edebileceğiniz vitamin ve mineraller ile kendi ZMA’nızı yapmanızı sağlayacağız.

Vereceğimiz vitamin ve mineral isimleri birçok kaynaktan derlenerek son tıbbi çalışmaların ışığında hazırlanmıştır ve reçetesiz olarak satılmaktadır. Lakin hekiminize danışmadan bu vitaminlerden hiç birini kullanmayın.

C vitamini

Vücudumuzun sürekli ihtiyaç duyduğu antioksidanlardan biri de C vitaminidir. Yeni çalışmalarla C vitaminin ; testosteronu etkisizleştirip östrojene ( kadınlık hormonu ) dönüştüren aromataz enziminin yapımını azalttığı düşünülmektedir. Ayrıca C vitamini vücudumuzda stres hormonu olarak da bilinen kortizole karşı olan baskılayıcı etkisi yeni çalışmalarda gösterilmeye başlanmıştır.

Çinko

Evet bazı mineral ve vitaminler testosteron üretiminde çok önemli olabilir ama gerçek sırrımız çinko. Sağlıklı erkeklerde yapılan araştırmalarda çinko takviyesinin testosteron seviyesini %90 a kadar artırdığı görülmüştür. Ayrıca büyüme ve gelişimle yakından ilgili olan büyüme hormonunun (Growth hormonu) yapılması için de çinko gereklidir.

B6(Piridoksin)

Testosteron üretimi de dahil olmak üzere vücutta birçok fonksiyon için çok önemlidir ayrıca androjen reseptörlerini uyararak, testislerin daha çok testosteron üretmesini sağlar.

Omega-3

İyi bir testosteron üretimi için nispeten yüksek bir HDL seviyesine ihtiyacımız var. HDL seviyesini yükseltmenin yollarından biri de omega-3 dür Ne yazık ki omega 3 vucudumuzda doğal olarak üretilmemektedir. Balık ve keten tohumu yüksek miktarda omega-3 içerir.

Magnezyum

Çinko ve B6 vitamini ile beraber 1999 yılında plasebo ( ilaca benzer ama etkisiz madde ) alan gruba göre testosteron seviyesini yükselttiği araştırmalar ile kanıtlanınca magnezyum da testosteron artıcı olarak yerini iyice sağlamlaştırdı.

Evde ZMA yapımı

Birçok supplement firmasının ZMA ürünleri bulunuyor. Ama ne yazık ki hem pahalı hem de içinde aspartam gibi adı kanser oluşumundan sorumlu tutulan maddeler var. Eğer ZMA kullanmak istiyorsanız . İçeriğinde bulunan maddeleri satın alarak evde kendi ZMA’nızı yapabilirsiniz.

Yapacağınız tek şey ZMA formülünde bulunan bu üç vitamin ve minerali gece yatmadan önce aç karnına kullanmak . Tabi ki her ne kadar vitamin ve mineral olarak isimlendirilse de kullanmadan önce mutlaka hekiminize danışın.

Magnezyum ( 365 mg ) , Çinko ( 15 mg ) , B12 ( 1 mg ) B6 ( 250 mg ) B1 ( 250 mg ) ( Tıbbi etik kurallarını gözeterek piyasada bulunan maddelerin jenerik isimlerini vermiyoruz. Eczacınıza danışabilirsiniz )

Fotoğraf sahibi : Clean Wal-Mart