Kilo Vermek İçin Yapabileceğiniz 13 Şey

Kilo vermek için alışılmış önerileri bir kenara bıraktık ve sizin için daha önce hiç duymadığınız 13 püf noktası hazırladık. Zayıflamaya hazır mısınız ?

Zayıflamak için verilen ve birbirine benzeyen önerilerden bıktınız mı ? Kilo vermenizi sağlayacak garip ama etkili 13 öneri ile karşınızdayız. Bu yazı ile günlük hayatta çoğu zaman dikkatinizi çekmeyen ama zayıflamanızı yavaşlatan/engelleyen faktörler hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olacak ve daha doğru hareket edebileceksiniz.

Kilo vermek için yapmanız gereken 13 şeyi duymaya hazır mısınız ? Başlıyoruz !

Nerede yediğiniz önemlidir

Kulağa garip geliyor değil mi ? İşte yediğiniz yerin önemli olduğunu gösteren şaşırtıcı sebepten birkaçı.

Aynanın karşında yiyin

Arizona State Üniversitesinde yapılan araştırmada ayna karşısında yemek yiyen insanların kalori alımlarının %33 azaldığı görülmüş. Uzmanlar bu durumun sebebini kendinizi yemek yerken izlemenin farkındalığınızı artmasına bağlıyor. Aynı durumu tabağınızdaki yemekleri bir süre izleyerek de sağlayabilirsiniz.

Rahat sandalyeleri boş verin

Fast food restaurantlarında neden rahatsız koltuklar kullanıldığını hiç merak ettiniz mi ? Sebebi çok basit , sizin daha az oturmanızı sağlamak ve yemeğinizi bitirip kalkmanız için sizi teşvik etmek için. Bilinçaltınız konforlu olduğunuz alanda daha çok vakit geçirmek için sizi yönlendirir.

Yemek masasında geçirdiğiniz her saniye fazladan kalori demek. Bu sebeple rahat olmayan koltuklar seçin.

Tabaklarınız ne renk?

Daha önce mavi renkler ile bezeli bir fast food restaurantına rastladınız mı ? Bunun sebebi basit , araştırmalar mavi renklerin yoğun olduğu ortamda sunulan yemeklerin daha az yenildiğini gösterdi. Renklerin beyniniz üzerinde meydana getirdiği bu etkileri kullanmak ister misiniz ? O zaman gidin ve birkaç çift mavi tabak alın ya da mutfağınızı mavi ağrılıklı dizayn edin.

Ayrıca yemek yediğiniz ortamın sarı , kırmızı ve turuncu barındırmadığından emin olun. Çünkü bu renkler açlığınızı derinleştirir ve sizi daha çok yemeye teşvik eder.

Işıkları sonuna kadar açın

Loş ışık yeme kontrolünüzü bozar. Işığın az olduğu ortamlar beyninize ne kadar yediğinize dair yollanan bilgilerin silikleşmesine sebep olur. Sonuç : binlerce kalori !

Yemek yediğiniz yerin iyi aydınlatıldığından emin olun. Ayrıca yavaş tempolu bir müzik yemeğinizi daha yavaş çiğnemenizi sağlar. Bu sebeple arka planda bulunduracağınız kısık sesli ve yavaş melodiler içeren bir müzik daha az kalori almanızı sağlar.

Nasıl yediğiniz önemlidir

Yemek yemek için masaya oturduktan sonra kontrollü olmanız oldukça önemli. Aksi takdirde masadan binlerce kalori ile kalkabilirsiniz.

Koklayın

3000 gönüllü üzerinde yapılan bir araştırmada yemekten önce elma , nane ve muz koklayanların , koklamayanlara göre daha az açlık hissettiklerini ve buna bağlı olarak daha az kalori aldıklarını gösterdi. Araştırmacılar bunu , koklamanın beyninize yolladığı “ben besleniyorum” uyarısı ile alakalı olduğunu düşünüyor.

Rahat giysileri bir kenara bırakın

Rahatsız pantolonlar ve dar t-shirtler daha az yemenizi sağlayabilir. Bunu bedeninizi sıkarak midenizi küçültüp daha hızlı doymanızı sağlayarak yapan dar giysiler ayrıca fazla kilolarınızı rahatlıkla gözler önüne serer.

Kilonuzu saklayan ve mideniz için daha fazla yer sağlayan rahat giysileri ve pijamaları yemekten sonra giyinin. Zayıflamak için basit ama etkili değil mi ?

Daha çok bakteri tüketin

Başlık sizi aldatmasın , bakteriden kastımız mide ve bağırsak ortamınız için faydalı olan probiyotikler. Bu bakteriler mide ve bağırsak sağlığınız için faydalı olmak ile beraber metabolizma hızlandırıcı olarak da vücudunuzda görev alırlar. Bu sebeple aşırıya kaçmamak kaydı ile diyetinize probiyotiklerden zengin besinler ekleyin.

Baharat kullanın

Baharatlar lezzetli seçenekler olmak ile beraber metabolizmanız üzerinde de oldukça etkili. Araştırmalar özellikle kırmızı biberin metabolizmayı hızlandırdığı ve bir sonraki öğünde alınan kaloriyi azalttığını gösterdi. Ne kadar lezzetli bir zayıflama yöntemi değil mi ?

Nasıl yaşadığınız önemlidir

Yaşam tarzınız ve alışkanlıklarınız kilonuzu doğrudan etkiler. Peki yaşam tarzınızda yapacağınız ufak değişiklikler ile kilo verebileceğinizi söylesek?

Yatak odanız kaç derece?

Yatak odanızın sıcaklığını 18 dereceden daha soğuk tutarak daha hızlı zayıflayabilirsiniz . Kulağa çılgınca gelse de bunun mantıklı bir sebebi var.

Vücudunuz kalori yakarak ısı elde eder. Daha soğuk bir odada uyumak , vücudunuzu ısınmak için daha fazla kalori yakmaya zorlayacaktır. Bu durumda uyurken daha fazla kalori yakabilirsiniz. Gününüzün yaklaşık 1/3’ünü yatakta geçirdiğinizi düşünürseniz oldukça etkili bir yöntem olduğunu anlayacaksınız.

Ayrıca uyuduğunuz odanın ışık almadığından emin olun. Yapılan araştırmalar ile zifiri karanlıkta uyuyanların , loş ışıkta uyuyanlara göre obez olma riskini daha düşük olduğunu keşfetti.

Daha az televizyon izleyin

Günde 5 saat ve daha fazla televizyon izleyen denekler üzerinde yapılan araştırmalarda bu sürenin yarıya indirilmesi ile deneklerin fazladan 120 kalori yaktığı gözlenmiş. Birkaç diziyi kaçırmak için iyi bir sebep değil mi ?

Ara öğününüzü yanınızda taşıyın

Aç kalmak sanılanın aksine kilo vermenizi sağlamaz. (istisna durumlar bulunmakta bknz: intermittent fasting) Ara öğünlerinizi yanınızda taşıyarak açlığınızı bastırabilir ve metabolizma hızınızı gün boyu yüksek tutabilirsiniz. Ara öğünler hakkında hazırladığımız bir yazı mevcut, incelemek isterseniz: Ara öğün hakkında her şey.

Yanınızda taşıyacağınız ara öğünler koku yapmayacak, uzun süre taze kalacak ve açlığınızı bastıracak nitelikte olmalıdır ( lifli , sağlıklı yağlardan zengin).

Tatlı isteğinizi kırın

Yemekten sonra dayanılmaz bir tatlı isteği zihninizi ele geçiriyorsa size basit ve etkili bir tavsiyemiz var . Vanilya aroması! Araştırmalar tatlı krizlerini geçirmek için vanilya aromasının etkili olduğunu gösterdi.

Vanilya aromalı mumların yandığı ortamda bulunan deneklerin %4.5 daha az tatlı istediği ortaya çıkmış. Ayrıca tatlı krizleri krom eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. Bu konu hakkında hazırladığımız yazılara göz atabilirsiniz. 

Alerji ilaçlarını tekrar düşünün

Araştırmalar H1 tipi antihistaminik kullanan kişilerin ortalama kilosunun, kullanmayanlara göre 4 kilo fazla olduğunu gösterdi.

Basit alerjileriniz için antihistaminik kullanmak yerine doktorunuza alternatif yöntemler için tekrar danışın. Eğer antihistaminik kullanmak zorundaysanız diyetinizi gözden geçirin.

Eklemek ya da sormak istediklerinizi yorumlar aracılığı ile belirtebilirsiniz. Ayrıca kilo verme sürecinde sürekli güncellenen kilo verme rehberini takip edebilirsiniz.

icon

Lynitine L-Carnitine Complex'e Göz Atın!

Dr. Can Çiftçi'nin formülize ettiği, kilo verme sürecinde karşılaşabileceğiniz tüm sorunlar için yeni bitkisel kaynaklı ürünümüzü incelemek için tıklayın!

Ürünü İncele
Dr Can Avatar

Dr. Can Çiftçi Hakkında

Eğitimini Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde tamamlayan Dr. Can kar amacı gütmeyen ve tarafsız bir girişim olan Fitekran.com sitesini 2013 yılında kurdu. Obezite, onkoloji beslenmesi, fitoterapi, sporcu sağlığı, nadir hastalıklar, fonksiyonel tıp ve patofizyoloji ile ilgilenen Dr. Can kendi kliniğinde fitoterapi uzmanı ve konsültan hekim olarak çalışmaktadır.