Ara Öğün Hakkında Herşey

Ara öğün birçok insanın tercih ettiği sağlıklı zayıflama yöntemlerinden. Ara öğünlerin neden sağlıklı olduğunu ve neden tercih etmeniz gerektiğini açıkladık.

Diyet yaparken sürekli aç ve yorgun mu hissediyorsunuz? Ya da artık daha mı yavaş kilo veriyorsunuz. Peki hiç ara öğün yapmayı denediniz mi ? Bu yazıda sağlıklı yaşamak ve doğru bir şekilde kilo vermeniz için ara öğünlerin neden önemli olduğunu ve doğru bir ara öğünün nasıl olması gerektiğini inceleyeceğiz.

Burada intermittent fasting beslenme sistemini sürekli öneren bir hekim olarak sık ara öğün ile ilgili birkaç avantajdan bahsetmem kesinlikle bir çelişki değil. Zira sık ara öğün yapmanın bazı durumlarda uzun açlıklardan daha üstün olduğunu görüyoruz.

Bu nedenle doğru beslenme tarzını bulmak oldukça önemli.

Ara öğün neden önemli?

Birçok diyet programının vazgeçilmezlerinden olan ara öğünleri neden tercih ettiğimizi size birkaç adımda açıklayacağız.

Kontrolsüz yemeyi önler

Ara öğünler, ana öğünler arasında bulunan uzun açlık süreçlerini kısaltır. Kısalan açlık periyotları ana öğünler sırasında kontrollü olmanızı sağlar. Böylece daha doğru ve az beslenip diyetinize tam uyum sağlarsınız.

Eğer kontrolsüz beslenmeye meyilliyseniz ara öğün güzel bir çözüm olabilir.

Kan şekerinizi düzenler

Uzun süre beslenmez iseniz kan şekerinizin hızlı bir şekilde düşer. Bu size olduğunuzdan daha aç hissettirir. Ayrıca uzun süre düşük seyreden kan şekeri seviyeleri bazı bireylerin daha yorgun hissetmesine neden olabilir.

Hızlı düşen ve yükselen kan şekeri vücudunuzun hızlı bir şekilde yağlanmasına sebep olur. Düzensiz kan şekeri düzeyleri kalp damar hastalıklarından diyabete kadar birçok sağlık problemine sebep olabilir.

Bu sebeple düzensiz kan şekerine sahip bireylerde öğün sayısını arttırmak kısa vadeli bir çözüm olabilir.

 

Sürekli beslenirsiniz

Düzenli bir şekilde spor yapıyorsanız kaslarınız birçok besin maddesine ihtiyaç duyar. Sadece ana öğünler ile ihtiyacınız olan bu besin maddelerini vücudunuza sürekli olarak sunmanız mümkün değil.

Ara öğünler ile vücudunuza zinde kalması için ihtiyacı olan besin maddelerini sürekli ve düzenli bir şekilde sağlarsınız.

Eğer profesyonel bir sporcu değilseniz bu seçenek sizin için geçerli olmayabilir. Çünkü günde tek seans antrenman yapan bireyler için sadece ana öğünlerin tüketimi bile yeterli besin iletimini sağlar.

Yorgun ve sinirli olmanızı engeller

Düşen kan şekeri seviyeleri sizi olduğunuzdan daha sinirli ve yorgun yapar. Bu durum özellikle derin hipoglisemi yaşayan kişilerde büyük önem taşır.

Dr Can Avatar

Dr. Can'ın YouTube Kanalı!

Sizin için hazırladığım videoları kaçırmamak için youtube kanalıma abone olmak için buraya tıklayın.

Doğru ara öğün nasıl olmalı ?

  • Besleyici olmalıdır. Yaptığınız ara öğünlerin besleyici olmasına dikkat edin. Sadece açlığınızı bastıran , işlenmiş ve karbonhidrattan zengin atıştırmalıkları tercih etmeyin. Bunun yerine sağlıklı yağ ve protein açısından zengin ceviz , badem ve yer fıstığı ( tuzsuz – işlenmemiş ) kullanabilirsiniz.
  • Yavaş sindirilen gıdalar. Yavaş sindirilen gıdalar vücudunuzu sürekli beslemek için oldukça uygun bir seçenek . Bu sebeple yavaş sindirilen karbonhidrat ve proteini ( kazein ) tercih edin.
  • Dengeli olun. Sadece protein , yağ ya da karbonhidrat içeren ara öğünler size fayda sağlamayacaktır. Her ara öğününüz mutlaka sağlıklı yağ , protein ve karbonhidrat içermelidir. Bu sebeple ara öğünlerinizi ana öğünleriniz gibi düzenlemeli ve değerlendirmelisiniz.
  • Zaman önemlidir. Ara öğünlerinizi doğru zamanda tüketmek diyetiniz ve ara öğünün sağlayacağı fayda açısından oldukça önemlidir. Bu sebeple akşam yemeğinden sonra ara öğün yapmayın. Ana öğünlerden sonra ara öğünlerinizi tüketmek için en az 2 saat bekleyin. Bu kan şekerinizin normale dönmesi ve aldığınız besinleri doğru bir şekilde kullanmanız için oldukça önemlidir.
  • Aşırıya kaçmayın. Stres , üzüntü ve diğer değişkenler ile acıkıyorsanız bunu asla ara öğünler ile değerlendirmeyin. Gün içinde maksimum 3 adet ara öğün yapmaya dikkat edin. Ara öğünlerinizi de ana öğünleriniz gibi düzenli bir şekilde tüketin. Unutmayın ara öğünler sizin kaçamak yapmanız için oluşturulmadı.
  • Dişlerinize dikkat edin. Kısa aralıklar ile beslenmek ağzınızda bulunan bakterilerin daha fazla asit ve plak üretmesine sebep olur. Ağız ve diş sağlığınızı korumak için ara öğünlerden sonra mutlaka diş ipi kullanın . En azından ağzınızda bulunan besin artıklarını uzaklaştırmak için ağzınızı çalkalayın.

Bununla beraber ben sadece belli kişilerin ara öğün yapması taraftarıyım. Genel olarak tavsiyem 2 ana öğün tüketiminden yana. Bu konu ile ilgili ayrıntılı bilgi için günde kaç öğün yemeliyim? adlı yazımı okuyabilirsiniz.

Ara öğünüm olmadan diyet yapamam diyenlerden mi yoksa ara öğün olmadan daha hızlı kilo verebilirim diyenlerden misiniz?

icon

Lynitine L-Carnitine Complex'e Göz Atın!

Dr. Can Çiftçi'nin formülize ettiği, kilo verme sürecinde karşılaşabileceğiniz tüm sorunlar için yeni bitkisel kaynaklı ürünümüzü incelemek için tıklayın!

Ürünü İncele
Dr Can Avatar

Dr. Can Çiftçi Hakkında

Eğitimini Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde tamamlayan Dr. Can kar amacı gütmeyen ve tarafsız bir girişim olan Fitekran.com sitesini 2013 yılında kurdu. Obezite, onkoloji beslenmesi, fitoterapi, sporcu sağlığı, nadir hastalıklar, fonksiyonel tıp ve patofizyoloji ile ilgilenen Dr. Can kendi kliniğinde fitoterapi uzmanı ve konsültan hekim olarak çalışmaktadır.