İyi Bir Uyku İçin 7 Besin Desteği

Hayatınızın yaklaşık 3’de 1’ini uykuda geçirirsiniz. Gününüzün ve ömrünüzün önemli bir kısmını kaplayan bu süreci daha verimli bir biçimde değerlendirmek ve sağlıklı kalmak için kullanmayı ister miydiniz ?

Eğer uykuya dalmakta zorlanıyor ya da uyku sırasında sık sık uyanıyorsanız bu yazıda size 7 supplementten ( besin desteği ) bahsedeceğiz. Bu 7 supplement ile daha rahat uykuya dalabilecek,  deliksiz bir uykunun tadını çıkarabileceksiniz.

İyi uyumanıza yardım edecek besinler hakkında bilgi almak için iyi uyumanıza yardım edecek 7 besin adlı yazımı okuyabilirsiniz.

İyi bir uyku deneyimi için 7 supplement

İyi bir uyku, güzel bir günün başlangıcıdır. Sadece güzel bir güne sahip olmak değil, sağlıklı kalmak için de deliksiz bir uykuya ihtiyacınız var. İşte o deliksiz ve sağlıklı uykuyu sağlamak için 7 supplement !

Magnezyum

Vücudunuzda gerçekleşen birçok reaksiyonda görev alan magnezyum, oldukça önemli bir element. Ayrıca sinirleri sistemini rahatlatması ve uyku sırasında vücudunuzun daha hızlı onarılmasına yardım eden magnezyumu daha iyi bir uyku için tercih edebilirsiniz.

Yapılan araştırmalarda magnezyum düzeyi düşük olan insanların, normal insanlara nazaran daha zor uykuya daldıkları gösterilmiş.

Ayrıca ZMA adı verilen bir supplementin ( besin desteği ) içinde bulunan magnezyum, testosteron seviyenizin artmasına da yardımcı olur.

Okumanızda fayda var : Evde ZMA yapımı

L-theanin

Yeşil çayın içinde bulunan bir aminoasit olan L-theanin rahatlamanızı sağlar. Ayrıca beyinde bulunan GABA salınımını tetikleyen L-theanin, daha hızlı uykuya dalmanızı ve daha kaliteli uyumanız için imkan sağlar.

Melatonin

Güçlü bir hormon ve antioksidan olan melatonin sirkadyan ritim ( biyoritim – uyku/uyanıklılık arasındaki düzen- ) üzerinde etkilidir. Bu etki melatonini uyku saatlerinin düzenlenmesi ve derin/dinlendirici nitelikteki uyku için vazgeçilmez kılıyor.

Uzmanlar dışarıdan alınmamasını tavsiye etmekle beraber haftada 1-2 kez uyku ritmini düzenlemesi için melatonin kullanımı size fayda sağlayacaktır.

D vitamini

Birçok uyku bozukluğu ile ilişkilendirilen D vitamini , uykunun kalitesi ve uyanma sırasındaki ruh hali üzerinde oldukça etkili. Sabah mutlu uyanmak ve kaliteli bir uyku çekmek için besinler ile D vitamini almayı ve güneşlenmeyi unutmayın.

5-Hydroxytryptophane (5-HTP)

Uyku bozuklukları ve depresyon tedavisinde sık kullanılan bir supplement ( besin desteği ) olan 5-HTP yani ” 5-Hydroxytryptophane ” , daha iyi uyumanıza ve daha mutlu uyanmanıza yardım edecektir.

Triptofan iltihap oluşumunu destekler. Eğer iltihabi bir hastalığınız var ise triptofan kullanımını sınırlamalı ve doktorunuza danışmalısınız. 

Valerian ( kedi otu ) ekstraktı

2.000 yıldan uzun süredir sakinleştirici ve anksiyete önleyici etkileri bilinen valerian ( kedi otu ) bitkisi artık daha kaliteli bir uyku için insanlığa hizmet etmekte. Uzmanlar tarafından sık sık tavsiye edilen valerian yani ” kedi otu” beyin hücreleri arasındaki bağlantılardan geçen uyarıların miktarını azaltıyor ve sakinleşmenizi sağlıyor.

Sakinleşen beden ve beyniniz daha hızlı uykuya dalmanızı ve deliksiz bir uyku deneyimi yaşamanızı sağlar.

Sizin daha iyi uyumak için kullandığınız bir besin desteği var mı ? Lütfen bizimle paylaşın !

Uyku Öncesi Protein Almalı Mıyım?

Kas kütlesini daha hızlı arttırmak ve kaybı azaltmak uzun süredir irdelenen bir konu. Burada egzersiz tipinden, beslenme içeriğine ve zamanına kadar birçok değişken rol oynamakta. Kas kütlesinin arttırılmasında odak noktası olan protein tüketimi ile ilgili önemli bir husus ise zamanlama. Zamanlama hususunda bireylerin uyku öncesi protein alımı oldukça merak edilen bir diğer başlık. Bu yazıda uyku […]

Yağ Yakan Supplementler

Daha hızlı zayıflamak , daha fazla yağ yakmak için diyetinize ekleyebileceğiniz supplementlerden bazılarını sizin için inceledim. Yazı İçeriği1 L-carnitin2 CLA (Conjugated linoeik acid)2.1 Polyphenols (polifenol)2.2 Kafein 2.3 Vitamin D  L-carnitin Belkide en çok duyulan destek besinlerden biri de l-carnitin’dir. Bir aminoasit çeşidi olan l-carnitin yağ asitlerinin (uzun zincirli yağlar örneğin trigliserit) mitokondriye (yağların parçalanacağı hücre organı) taşınmasını kolaylaştırır. […]


Yazıya Yorum Yap

Makale konusu ile ilgili eklemek istediğiniz, sormak istediğiniz veya düzeltmek istediğiniz herhangi bir konuda yorum yapabilirsiniz. Saygı kuralları çerçevesinde ve düzgün Türkçe ile kaliteli bir biçimde oluşturulmamış yorumlar dikkate alınmayacaktır.

Yorumu Gönder


close more_vert
Dr. Can Çiftçi
close