Diyet: Asla Yememeniz Gereken 9 Besin

Asla yememeniz gereken besinlerden bahsettiğimiz bu yazıyı sağlıklı kalmak ve doğru diyet yapmak için mutlaka okumanızı öneriyoruz.

Sürekli olarak ne yemeniz gerektiğinden bahseden yazılar okumaktan , programlar izlemekten bıktıysanız sizin için bir liste hazırladık. Bu listede yememeniz gereken besinlere değinerek daha sağlıklı yaşamanızı sağlamayı hedefliyoruz. Çünkü siz özelsiniz ve bunu hak ediyorsunuz !

Yazımızda sağlığa zararlı etkileri kesin olarak kanıtlanmış ve aşina olduğunuz margarin , mayonez , genetiği değiştirilmiş organizmalar ( GDO ) , işlenmiş besinlere yer vermedik. Bunun yerine toplumun çoğunluğunun haberdar olmadığı besinleri inceleyerek size sunduk.

Sağlığa zararlı besinler

Listede bulunan birçok besinin aslında sağlığınız için zararlı olduğunu biliyorsunuz. Bu besinlerin size nasıl zarar verdiğini açıklayacak ve sağlığınız için zararlı sürpriz besinlerden bahsedeceğiz. Daha sağlıklı olmak için hazır mısınız ? O zaman başlıyoruz.

Kızarmış besinler

Düşük besin değerleri ve içerdiği doymuş yağlar ile kızarmış yiyecekler sağlığınız için zararlı besinler sıralamasında başı çekmekte. Kolesterol düzeyinizi ve kan basıncınızın artmasına sebep olan bu besinler kalp hastalığı ve buna bağlı oluşabilecek felç riskini arttırmakta.

Kızarmış besinler yerine fırında ya da ızgara şeklinde pişireceğiniz besinleri tüketebilirsiniz.

Sos içeren salatalar

Sağlıklı olduğu için günlük hayatta birçok insanın tercih ettiği salata her zaman masum değil. Yağ bazlı soslar , tatlandırıcılar ve yapay tuzlar ile lezzet katılan bu sözde sağlıklı ürünler sizi yoğun bir kalori ve işlenmiş gıda bombardımanına tutuyor.

Bu tür hazır soslar ile hazırlanmış salatalar yerine kekik , karabiber ve diğer baharatlar ile zenginleştirilmiş zeytin yağını salatalarınızda kullanabilirsiniz.

Fruktoz şurubu içeren besinler

Yüksek miktarda fruktoz içeren mısır şurupları hakkında hala hararetli tartışmalar bulunmasına rağmen birçok uzman bu yüksek şekerli katkı maddelerinin kullanılmamasını öneriyor.

Beyaz katı bir görünüme sahip olan fruktoz bir şeker türevidir. Glukozla birleşerek oluşturduğu çay şekeri fruktozun en sık alındığı besin maddesi olmak ile beraber , karaciğer fruktozu direk olarak yağa çevirir. Bu özelliğine bakılarak fruktozun metabolik sendrom , diabet ve diğer birçok hastalığa yol açabileceği düşünülmektedir. Ayrıca kan trigliserit seviyelerini arttırdığı düşünülen fruktoz ile kalp hastalığı arasında bağlantı bulunduğu düşünülmektedir.

Birçok asitli içecek , makarna sosları ve işlenmiş gıdada bulunan fruktoz şurubundan sakınmak birçok hastalık riskini azaltabilir. İşlenmiş gıdalardan uzak durun ve aldığınız hazır besinlerin içeriğini fruktoz şurubu açısından değerlendirin.

Okumanızda yarar var

Metabolik sendrom nedir ?

Kolesterol ve sağlıklı yaşam

BPA içeren ambalaj içerisindeki gıdalar

Hormonal sisteminiz üzerinde oldukça kötü etkileri bulunan ve geçen birkaç yıla kadar birçok ambalaj malzemesinde bulunan BPA’nın kullanımı azalsa da tam olarak kesilmiş değil. Kalp , diyabet ve bazı kanserler ile bağlantılı ; üreme ve gelişme problemleri ile ilişkili olan BPA içeren ambalajlar içerisinde bulunan gıdalarda oldukça büyük risk taşımakta.

Bu sebeple aldığınız besinlerin ambalajlarını kontrol edin ve ambalajda BPA kullanılmadığına emin olun. ( özellikle bazı konserveler içerisinde BPA bulunduran ambalajlar ile satılmakta )

Yapay tatlandırıcılar

Ünlü ve sık kullanılan yapay tatlandırıcılardan biri olan aspartam hakkında çıkan ” aspartam kansere sebep olur mu ? ” tartışmalarını duymuş olmalısınız. Bu tartışmalar alevlenmeye devam ederken gözler diğer yapay tatlandırıcılara çevrildi. Tam olarak kanıtlanmasa da araştırmalar sonlanana kadar yapay tatlandırıcılardan uzak durmakta fayda var.

Bunun yerine doğal tatlandırıcıları tercih edebilirsiniz. Doğal tatlandırıcılar hem daha sağlıklı hem de daha lezzetli.

Okumanızda yarar var

Şeker yerine kullanılabilecek doğal tatlandırıcılar

yapay tatlandırıcılar ile ilgili bilgiler

Gıda boyaları

Hiçbir besin değeri taşımayan gıda boyalarının yasaklanması için FDA’ya yapılan onlarca başvuru olduğunu biliyor muydunuz ? Kansere yol açtığı , çocuklarda hiperaktivite ve gelişme bozukluğuna sebep olduğu iddiaları hala tam olarak çürütülemeyen gıda boyalarını sofranızdan uzak tutun.

Gıda boyası yerine meyve ve sebzelerin doğal renklerini yemeklerinizi canlandırmak için kullanabilirsiniz.

Soya proteini

Ucuz olması ve zengin protein içeriği soya proteinini sporcular için iyi bir seçenek gibi görünüyor. Bununla beraber genetiği değiştirilmiş soya ürünlerinin vücudun hormonal dengesi üzerindeki etkisi tam olarak bilinmemekte. Kadınlarda kanser sıklığını arttırdığı , erkeklerde kısırlığa yol açtığı iddiaları hala gündemde olan soya proteinini kullanmaktan kaçının. ( soya soslarından da kaçınmanızı öneriyoruz )

Bitkisel protein almak istiyorsanız vejetaryenler için hazırladığımız ” Vejetaryenler İçin En İyi 10 Protein Kaynağı ” adlı yazıyı okumanızı öneriyoruz.

Donmuş gıdalar

Yüksek sodyum ( tuz ) ve doymuş yağ içeriği donmuş gıdaları hızlı ve sağlıksız bir seçenek yapıyor. Hipertansiyon ve obeziteden korunmak istiyorsanız donmuş gıdaları diyetinizden çıkartın.

Donmuş gıdalar yerine önceden hazırladığınız az pişirilmiş yemekleri sonradan kullanmak için dondurabilirsiniz.

Az yağlı gıdalar

Yıllardır az yağlı gıdaları kullanan toplumların neden giderek şişmanladığı sorusu daha önce aklınıza takıldı mı ? Sorunun cevabı aslında basit. Firmalar az yağlı gıdalarının daha az kalori içerdiğini garanti etmiyorlar. Bununla beraber az yağlı gıdaların lezzet açığını kapatmak için içeriğine eklenen doymuş yağ ve tuzlar da cabası !

Az yağlı gıdaları üretirken uygulanan birçok işlem besinlerin birçok besin öğesini kaybetmesine sebep oluyor. Sıfır ( sıfıra yakın ) yağlı sütler üretilirken içerisinden alınan bir yağ türevi olan CLA şuan piyasada yağ yakıcı olarak satılmaktadır. Ne kadar garip değil mi ?

Besinlerin doğal içeriğinde bulunan yağlardan sakınmak yerine yemeklerinizi yaparken kullandığınız yağ miktarını azaltmayı deneyin. Bu kilo vermeniz ve sağlıklı yaşamanız için yeterli olacaktır.

Peki size göre en sağlıksız besin hangisi ? Bizimle paylaşmayı unutmayın.

Yazıya Yorumlar

Asla Yememeniz Gereken 9 Besin yazısı için gelen yorumlar ve tartışmalar...

 1. AErdur dedi ki:

  neler yiyip neler yemedğimiz gerçekten çok önemli. bence nerdeyse hergün içtiğimiz meyve sularını ve asitli içecekleri kolaları içmeyi bırakmaya çalışmalıyız.

  • Fitekran.com dedi ki:

   Merhaba AErdur

   Bu konuda oldukça haklısın. İçeriğinde bulunan şeker , yapay tatlandırıcı , yapay renklendirici ve diğer birçok kimyasal , asitli içecekleri ve meyve sularını oldukça tehlikeli bir hale getiriyor.

   En sağlıklısı asitli içeceklerden uzak durmak ve taze sıkılmış meyve sularını tüketmek . ( mümkünse meyveyi tüm olarak tüketmek hem lif hemde vitamin ve mineral alımı açısından daha faydalı olacaktır. )

   Değerli yorumun için teşekkürler.

 2. Ziver dedi ki:

  Az yağlı besinler -light urunler- fiyat olarak normal ürününe göre çok pahalı. Yağı az olan gıdanın da karbonhidrat miktarı fazla. İnsanlarda da öyle bir algı yaratildi ki zayıflamak için işlemden geçirilip yağı azaltılmış gidalar cazip hale getiriliyor. Aksi halde kimse 5tl lik ton balığı varken 2 katı fiyata light ton balığı almaz. Bence sağlıklı olan gıdaları dogal haliyle tuketmek. Şöyle bir düşününce de bizi Allah yarattı. Bizim hangi gıdaya ihtiyacımız olduğunu da en iyi bizi yaratan bilebilir. Yaşamımızı sürdürebilmek için beslenmemiz lazım. Bizim beslenme ihtiyacımızı karsilayabilmemiz için besinlerden yarattı. Balik, tavuk, yumurta… Bunların içeriğine bakınca yag ve proteinden zengin ve karbonhidrattan dusuk.(0 karbonhidrat) Sebzeleri ve meyveleri yarattı. Bunların içeriğine baktığımızda protein ve yağ çok dusuk karbonhidrattan zengin. Demekki protein ihtiyacını karşılarken yağı insan eliyle azaltılmış değil de olduğu haliyle dogal haliyle tuketmek lazım. Karbonhidrat olarak da sebze ve meyvelerdeki karkarbonhidrattan bize yetecek enerjiyi karsilayabiliyoruz. Seker pancarini işlediler beyaz şeker ortaya çıktı ve beraberinde bir çok sağlık sorununa yol açtı. Bugday tahsilini işleyip beyaz un işlemle üretildi beraberinde bir çok sağlık sorunu getirdi. Demekki sağlıklı olan gıdaları en dogal haliyle ve günlük ihtiyacımız olan miktar kadar tuketmek.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Ziver, yorumun gerçekten çok yapıcı ve güzel.

   Sana doğal olan besinlerin tüketilmesi ve işlemden geçirilmiş besinlerden uzak durulması hususunda sonuna kadar katılıyorum.

   Artık toplumumuzda birçok toplum gibi işlenmiş gıdalardan uzak durmaya başladı. Bu aslında oldukça sevindirici bir durum.

   Umarım daha sağlıklı bir Türkiye’yi yakın zamanda beraber göreceğiz.

   Sağlıklı ve mutlu günlere!

 3. seysa gürsal dedi ki:

  örnek menü verebilirmisiniz .yoğurt limon ve acı biber metobalizmayı hızlandırırmı.teşekürler

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Yoğurt ve limonun belirlenmiş bir metabolizma hızlandırıcı etkisi bulunmamakta. Bununla beraber acı biber içerdiği etken madde ile vücut sıcaklığını arttırır dolaylı olarak metabolizmanızın hızlanmasına yardım edebilir.

   Bununla ilgili yapılmış çalışmalar olmasına rağmen tam olarak etkisi kanıtlanmış değil.

   Ben teşekkür ederim, mutlu ve sağlıklı günlere!

 4. Kerstin dedi ki:

  Teşekkürler. Bu tavsiyeleri aklımdan çıkarmayacağım..

 5. müFIT dedi ki:

  Hocam degerli bilgiler icin sagolun ama ben abur cuburu cok seviyorum bana onerebileceginiz saglikli abur cubur yerine gecebilecek bir besin var mi saygilar

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Müfit, bu konu hakkında birkaç yazım mevcut “sağlıklı besin” diye arama yaparsanız yazılarımı bulabilirsiniz.

   Sevgilerimle.

 6. Melike dedi ki:

  Merhabalar can bey;
  Ben kendimde yeme bozukluğu probleminin olduğunu düşünüyorum bir besine karşı aşırı yeme arzusu ve kontrolsüzlük gibi güdüsel bir şey söz konusu. Ayrıca motive olamıyorum, kararlı davranamıyorum.Çok fazla bir kiloya sahip değilim sadece aynaya baktığımda gördüğüm şey beni mutlu etmiyo sevemiyorum kendimi. Bana birkaç öneri sunabilir misiniz?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Melike,

   Şimdi aslında istediğin önerileri vermeden önce düşünmeni istediğim bir konu var. Yeme bozukluğu diye tabir ettiğin bu “bir besine karşı aşırı istek” durumunun iki komponenti yani içeriği var. Bu içeriklerden ilki fizyolojik ikincisi ise psikolojik.

   Önerileri vermeden önce bu komponenti tanımamız gerekiyor yani sende bulunan isteğin kaynağını incelememiz gerekiyor. Yoksa verdiğim öneriler zaman kaybı olarak kalacaktır.

   Bu sebeple öncelikle bir dahiliye ve bir psikiyatri polikliniğine görünmeni isteyeceğim. Dahiliye uzmanı muhtemelen birkaç hormon ve vitamin/mineral düzeyi isteyecek, psikiyatrist ise durumu sorgulayacaktır.

   Bu safhadan sonra tekrardan yazarsan sana soruna odaklı çözümler, tavsiyeler verebilirim.

   Son olarak lütfen bu durumu hafife alma ve aksatma. Mutlaka muayene ol, zira bu tip problemler ileride daha da büyüyüp hayatını zorlaştırabilir.

   Görüşmek üzere, mutlu ve sağlıklı günlere!

 7. Tolga yazıcı dedi ki:

  Light peynir konusunda fikriniz nedir hocam !?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Light peynir yerine tam yağlı ve işlem görmemiş (doğal) peynirlerden daha az miktarda tüketmek daha sağlıklı olacaktır Tolga.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 8. hatice dedi ki:

  Merhaba dr bey,benim sorunum da su ki vucudumda yagdan cok kas var asiri spor yapmama ragmen. Dr um dedi ki beslnme aliskanligi ile ilgili diyor dogru da diyor.peki et yemiyeyim. Ben sebze yapiyim diyorum fasulyemesela onda da protein var bunun gibi srvdigim bi cok besinde var ben ne yiyecegimm peki:)) yani et yerine taze fasulye tercihi daha mi saglikli.

 9. Burhan Küçükoğlu dedi ki:

  Hocam yazı için teşekkürler, ellerinize sağlık. Benim sormak istediğim bir konu var bu kızartma meselesi hakkında. Biliyorsunuzdur Tefal Actifry diye bir ürün var. Birçok yemeği (tavuk, et, sebze yemekleri) bir kaşık yağ ile pişiriyor. Sizce bu da diğer kızartmalar kadar zararlı mıdır? Kesinlikle yenmemesi mi gerekir?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar, aslında burada konu yağın yanması ve kötü bir hale geçmesi. Yoksa yağ konusunda diğer yazılarımı okuduysanız ne kadar olumlu bir bakış açısına sahip olduğumu biliyorsunuzdur. Bahsettiğiniz marka yağa nasıl bir işlem uygulayıp kızartma yaptığını bilmediğimden net bir yorum yapmam zor. Ama kızartma mahiyetinde karbonhidrat yoğunluklu bir öğün oluşturacağı için pek tercih sebebi değil açıkçası.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 10. ahmet aktaş dedi ki:

  Hocam asitli içecekleri önermediğinizi biliyorum ancak yemek yerken içecek olarak zero kola içiyorum şeker olmadığı için(toplam 330ml si 1kcal ayrıca) genede zararlı mıdır zero

 11. Nazire Güdük dedi ki:

  Merhaba Can Bey bende sağlıklı beslenme konusunda araştırma yapıyorum kızartma asitli içecekler meyve suları beyaz ekmek ve bunu gibi bi çok şeyi tuketmiyorum hayatımdan çıkardım şeker ve tuzu da ancak hipotroidi sorunum vardı yani belirlenen aralıklar içerisinde çıkıyor artık troidim ancak sınırda oluyor onun için tuz tüketimini yinede biraz tuketmelimiyim bu konuda ne önerirsiniz aslinda şimdi yemekte normal tuz kullanılmış olsun bana yemek acı gibi geliyor çok az tuz çoğu zamanda kullanmıyorum siz ne dersiniz bu duruma şimdiden teşekkürler hocam

Yazıya Yorum Yap

Makale konusu ile ilgili eklemek istediğiniz, sormak istediğiniz veya düzeltmek istediğiniz herhangi bir konuda yorum yapabilirsiniz...

Yorumu Gönder


close more
Dr. Can Çiftçi
close

Ne yapmak istiyorsun?

search