Sürekli olarak ne yemeniz gerektiğinden bahseden yazılar okumaktan , programlar izlemekten bıktıysanız sizin için bir liste hazırladık. Bu listede yememeniz gereken besinlere değinerek daha sağlıklı yaşamanızı sağlamayı hedefliyoruz. Çünkü siz özelsiniz ve bunu hak ediyorsunuz !

Yazımızda sağlığa zararlı etkileri kesin olarak kanıtlanmış ve aşina olduğunuz margarin , mayonez , genetiği değiştirilmiş organizmalar ( GDO ) , işlenmiş besinlere yer vermedik. Bunun yerine toplumun çoğunluğunun haberdar olmadığı besinleri inceleyerek size sunduk.

Sağlığa zararlı besinler

Listede bulunan birçok besinin aslında sağlığınız için zararlı olduğunu biliyorsunuz. Bu besinlerin size nasıl zarar verdiğini açıklayacak ve sağlığınız için zararlı sürpriz besinlerden bahsedeceğiz. Daha sağlıklı olmak için hazır mısınız ? O zaman başlıyoruz.

Kızarmış besinler

Düşük besin değerleri ve içerdiği doymuş yağlar ile kızarmış yiyecekler sağlığınız için zararlı besinler sıralamasında başı çekmekte. Kolesterol düzeyinizi ve kan basıncınızın artmasına sebep olan bu besinler kalp hastalığı ve buna bağlı oluşabilecek felç riskini arttırmakta.

Kızarmış besinler yerine fırında ya da ızgara şeklinde pişireceğiniz besinleri tüketebilirsiniz.

Sos içeren salatalar

Sağlıklı olduğu için günlük hayatta birçok insanın tercih ettiği salata her zaman masum değil. Yağ bazlı soslar , tatlandırıcılar ve yapay tuzlar ile lezzet katılan bu sözde sağlıklı ürünler sizi yoğun bir kalori ve işlenmiş gıda bombardımanına tutuyor.

Bu tür hazır soslar ile hazırlanmış salatalar yerine kekik , karabiber ve diğer baharatlar ile zenginleştirilmiş zeytin yağını salatalarınızda kullanabilirsiniz.

Fruktoz şurubu içeren besinler

Yüksek miktarda fruktoz içeren mısır şurupları hakkında hala hararetli tartışmalar bulunmasına rağmen birçok uzman bu yüksek şekerli katkı maddelerinin kullanılmamasını öneriyor.

Beyaz katı bir görünüme sahip olan fruktoz bir şeker türevidir. Glukozla birleşerek oluşturduğu çay şekeri fruktozun en sık alındığı besin maddesi olmak ile beraber , karaciğer fruktozu direk olarak yağa çevirir. Bu özelliğine bakılarak fruktozun metabolik sendrom , diabet ve diğer birçok hastalığa yol açabileceği düşünülmektedir. Ayrıca kan trigliserit seviyelerini arttırdığı düşünülen fruktoz ile kalp hastalığı arasında bağlantı bulunduğu düşünülmektedir.

Birçok asitli içecek , makarna sosları ve işlenmiş gıdada bulunan fruktoz şurubundan sakınmak birçok hastalık riskini azaltabilir. İşlenmiş gıdalardan uzak durun ve aldığınız hazır besinlerin içeriğini fruktoz şurubu açısından değerlendirin.

Okumanızda yarar var

Metabolik sendrom nedir ?

Kolesterol ve sağlıklı yaşam

BPA içeren ambalaj içerisindeki gıdalar

Hormonal sisteminiz üzerinde oldukça kötü etkileri bulunan ve geçen birkaç yıla kadar birçok ambalaj malzemesinde bulunan BPA’nın kullanımı azalsa da tam olarak kesilmiş değil. Kalp , diyabet ve bazı kanserler ile bağlantılı ; üreme ve gelişme problemleri ile ilişkili olan BPA içeren ambalajlar içerisinde bulunan gıdalarda oldukça büyük risk taşımakta.

Bu sebeple aldığınız besinlerin ambalajlarını kontrol edin ve ambalajda BPA kullanılmadığına emin olun. ( özellikle bazı konserveler içerisinde BPA bulunduran ambalajlar ile satılmakta )

Yapay tatlandırıcılar

Ünlü ve sık kullanılan yapay tatlandırıcılardan biri olan aspartam hakkında çıkan ” aspartam kansere sebep olur mu ? ” tartışmalarını duymuş olmalısınız. Bu tartışmalar alevlenmeye devam ederken gözler diğer yapay tatlandırıcılara çevrildi. Tam olarak kanıtlanmasa da araştırmalar sonlanana kadar yapay tatlandırıcılardan uzak durmakta fayda var.

Bunun yerine doğal tatlandırıcıları tercih edebilirsiniz. Doğal tatlandırıcılar hem daha sağlıklı hem de daha lezzetli.

Okumanızda yarar var

Şeker yerine kullanılabilecek doğal tatlandırıcılar

Gıda boyaları

Hiçbir besin değeri taşımayan gıda boyalarının yasaklanması için FDA’ya yapılan onlarca başvuru olduğunu biliyor muydunuz ? Kansere yol açtığı , çocuklarda hiperaktivite ve gelişme bozukluğuna sebep olduğu iddiaları hala tam olarak çürütülemeyen gıda boyalarını sofranızdan uzak tutun.

Gıda boyası yerine meyve ve sebzelerin doğal renklerini yemeklerinizi canlandırmak için kullanabilirsiniz.

Soya proteini

Ucuz olması ve zengin protein içeriği soya proteinini sporcular için iyi bir seçenek gibi görünüyor. Bununla beraber genetiği değiştirilmiş soya ürünlerinin vücudun hormonal dengesi üzerindeki etkisi tam olarak bilinmemekte. Kadınlarda kanser sıklığını arttırdığı , erkeklerde kısırlığa yol açtığı iddiaları hala gündemde olan soya proteinini kullanmaktan kaçının. ( soya soslarından da kaçınmanızı öneriyoruz )

Bitkisel protein almak istiyorsanız vejetaryenler için hazırladığımız ” Vejetaryenler İçin En İyi 10 Protein Kaynağı ” adlı yazıyı okumanızı öneriyoruz.

Donmuş gıdalar

Yüksek sodyum ( tuz ) ve doymuş yağ içeriği donmuş gıdaları hızlı ve sağlıksız bir seçenek yapıyor. Hipertansiyon ve obeziteden korunmak istiyorsanız donmuş gıdaları diyetinizden çıkartın.

Donmuş gıdalar yerine önceden hazırladığınız az pişirilmiş yemekleri sonradan kullanmak için dondurabilirsiniz.

Az yağlı gıdalar

Yıllardır az yağlı gıdaları kullanan toplumların neden giderek şişmanladığı sorusu daha önce aklınıza takıldı mı ? Sorunun cevabı aslında basit. Firmalar az yağlı gıdalarının daha az kalori içerdiğini garanti etmiyorlar. Bununla beraber az yağlı gıdaların lezzet açığını kapatmak için içeriğine eklenen doymuş yağ ve tuzlar da cabası !

Az yağlı gıdaları üretirken uygulanan birçok işlem besinlerin birçok besin öğesini kaybetmesine sebep oluyor. Sıfır ( sıfıra yakın ) yağlı sütler üretilirken içerisinden alınan bir yağ türevi olan CLA şuan piyasada yağ yakıcı olarak satılmaktadır. Ne kadar garip değil mi ?

Besinlerin doğal içeriğinde bulunan yağlardan sakınmak yerine yemeklerinizi yaparken kullandığınız yağ miktarını azaltmayı deneyin. Bu kilo vermeniz ve sağlıklı yaşamanız için yeterli olacaktır.

Peki size göre en sağlıksız besin hangisi ? Bizimle paylaşmayı unutmayın.