Spor: Kas Kaybı (Atrofi) Rehberi

Kas kaybı, nam-ı diğer atrofi birçok kişiyi ilgilendiren bir durum. Bu yazıda kas yıkımı ile ilgili ayrıntılı bilgi ve çözüm önerilerini paylaştım.

Kas kütlesi bireyin sağlıklı yaşaması için sandığınızdan çok daha önemli. Bu konuyla ilgili yapılan araştırmaları zaman geçtikçe daha fazla görüyoruz. Araştırmalar ile beraber her gram kas daha da önemli hale geliyor.

Peki biz ne yaptık? Kas kütlesine şimdiye kadar gelişim açısından bakıp, kas kütlesini nasıl arttıracağınızı bahsederek odaklandık. Ama bir şeyden bahsetmedim. Kas yıkımı!

Kas yıkımını hesaba katmak kas kütlenizi daha etkili geliştirmek ve daha iyi korumak için oldukça önemli.

Bu yazıda kas kaybı nedir? gibi soruları cevaplayacak, kas kaybını (yıkımını) önlemek için yapılması gerekenleri inceleyeceğim.

Hazırsanız başlıyoruz!

Kas kaybı (yıkımı) nedir?

Kas kaybı çeşitli sebepler ile bedenin katabolik faza geçerek kas kütlesini metabolize etmesi ve sonuç olarak kas yapısının ağırlığının azalması olarak tarif edilebilir. Tanımı yapılan kas yıkımı birçok sebeple ile meydana gelebilir.

Bu basit açıklama bazen yetersiz kalabiliyor. Ayrıntıya inersek şöyle bir tablo ortaya çıkıyor. Tüm hücreler gibi kas hücreleri de yapım ve yıkım reaksiyonlarının bir araya geldiği bir metabolizmaya sahiptir. Bu metabolizma sürecinde yapım olayları zarar görür ve yavaşlar, yıkım olayları ise hızlanırsa ortaya katabolizma -yıkım- ortaya çıkar.

Katabolik olaylar ise kas hücrelerinde genel olarak yapı malzemesi olarak depolanmış protein moleküllerinin parçalanması ile ortaya çıkar. Biz buna kısaca kas yıkımı diyoruz.

Kas yıkımı için önemli ve sık rastladığım nedenler,

 • Kötü ve yetersiz beslenme,
 • Yoğun metabolik ve mental stres,
 • Çok yada az egzersiz yapmak
 • Az ve kalitesiz uyku,

olarak sıralanabilir. Yazımın devamında bu hususları nasıl engelleyebileceğinizden bahsedecek, kas kaybını minimuma indirmenin yollarını size anlatacağım.

Kas kaybı sebepleri ve alınacak önlemler

Yukarıda kas kütlesinin yıkımına sebep olan ana nedenlerden bahsettim. Bu nedenlerin ayrıntılarını öğrenmeniz, çözümüne ulaşmanız konusunda oldukça önemli. Birazdan size bu sebeplerin ayrıntılarını ve çözüm önerilerimi aktaracağım.

Böylece kas yıkımından daha kolay korunabileceksiniz.

Kas kaybı sebepleri: Kötü ve yetersiz beslenme

Kötü beslenme aslında birçok farklı anlama gelebilir. Bu anlamlardan bizi ilgilendiren iki ana başlık var. İlki yetersiz kalori almak, ikincisi ise kötü makro kombinasyonu oluşturmak.

Yetersiz kalori özellikle diyet dönemindeki bireylerde karşımıza çıkıyor. Kilo vermek için en önemli nokta olan kalori kısıtlaması, abartıldığı zaman oluşturduğu stres ortamı ve aşırı enerji ihtiyacı ile yağlarla beraber protein iskeletinin kullanılmasına neden olur.

Kötü makro dağılımı ise beslenme konusunda plan yapmayan bireylerde sık karşılaştığımız bir durum. Plansız beslenme ve yetersiz takip makrolarınızın bir düzenden yoksun olarak bedeninize girmesine neden olur. Bu tip durumlarda genelde kalitesiz proteinlerin alımı ve esansiyel aminoasitlerin eksikliğiyle beraber aşırı karbonhidrat tüketimini görüyoruz.

Çözüm: Diyet döneminde almanız gereken kaloriyi hesaplamalı yaklaşık 500 kalori açık bırakmalısınız. Kalori açığını daha fazla arttırmak bedeninizi strese sokabilir ve kas kaybını arttırabilir.

Ayrıca esansiyel aminoasit alımını iyi takip etmeli ve öğünlerinizi kaliteli proteinler ile doldurmalısınız. Ben her iki takip için tüketeceğim besinleri haftalık olarak belirlemeyi tercih ediyorum. Zor gibi gelse de, alıştıktan sonra kendinize beslenme programı hazırlamak gayet kolay.

Kas kaybı sebepleri: Metabolik ve mental stres

Stres etki ettiği özneye göre farklı şekillerde anlamlandırılabilir. Ben ise basit olarak alışılmışın dışında olan ve sizi olumsuz olarak etkileyen faktörleri stres olarak adlandırıyorum. Bu noktada metabolik ve mental stresi farklı olarak anlamlandırmak yerine aynı şekilde “sizi olumsuz olarak etkileyen faktörler” olarak sınıflandırmak istiyorum.

Sonuç olarak tüm bu etkiler bedeninizi “savaş yada kaç” moduna geçirir. Bu mod hayatta kalmak için dizayn edilmiştir ve sadece enerji üretimine odaklanır. Daha fazla enerji üretmek için ise kaslar yıkılır. Zira enerji metabolizmasında glikojen ve yağ depoları oldukça değerlidir.

Bu olayı daha iyi anlamanız için size tüm kontrolün kortizol hormonunda olduğunu belirtmem gerekiyor.

Çözüm: Stres kontrolünü iyi yapmanız ve kötü yaşam şartlarından sakınmanız gerekiyor. Burada kötü yaşam şartlarını diğer başlıklar altında parça parça inceleyeceğim.

Ben stres kontrolü ve sakinlik için genelde uyku öncesi meditasyon yapmayı tercih ediyorum. İyi meditasyon için hiçbir ekipmana ve eğitime ihtiyacınız yok.

Eğer stresi azaltma konusunda kendinizi çaresiz hissediyorsanız stres tedavisi ile ilgili şu yazımı okuyabilirsiniz.

Kas kaybı sebepleri: Az yada çok egzersiz yapmak

Egzersiz yapmak kas kütlesi oluşturmak ve onu korumak için en önemli faktörlerden. Bu faktörü doğru kullanabilmek ise sonucu doğrudan etkiliyor.

Kaslarınız mevcut halini korumak için uyarılara ihtiyaç duyarlar. Bu uyarılar hücrelere “daha fazla kas gücüne ihtiyacımız var, büyümeye devam et” mesajı verir. Eğer yetersiz egzersiz yaparsanız bu mesaj kas hücrelerine yeteri kadar iletilemez ve sonucunda kas hücreleriniz gereksiz büyüklüğe sahip olduğuna kanaat getirererek küçülmeye başlar.

Eğer çok fazla egzersiz yapıyorsanız bedeninizde metabolik stres oluşur. Bu stres aşırı metabolik artık birikiminden, kortizol düzeyinin artışına kadar geniş bir yelpazede olabilir. Sonuç olarak aşırı egzersiz sizi strese sokarak kas kütlenizin küçülmesine neden olur.

Çözüm: Doğru egzersiz temposu kas kaybını azaltmanız için oldukça önemli. Öncelikle antrenman için doğru süreyi ve yoğunluğu oluşturmalı ardından gerekli dinlenme periyodunu planlamalısınız. Kendi bedenim için ideal egzersiz temposunu haftada üç gün ağırlık, bir gün kardiyo seansı olarak belirledim. Her antrenman tempom ise maksimum kırk dakika sürüyor.

Set tekrarı planlaması, haftalık egzersiz temposu ve set aralarındaki dinlenme süresi ile ilgili geniş yazılarım var. Merak ettiğiniz konuları ayrıntılı olarak okumanızı tavsiye ederim.

Kas kaybı sebepleri: Az yada kötü uyku düzeni

Uyku daha önce birçok yazımda bahsettiğim üzere kritik beden fonksiyonları üzerinde etkilidir. Bu etkileri özellikle hormonlar üzerinde rahatça görebiliyoruz. Durum böyle olunca kas kütlesinin korunmasında ciddi rol sahibi olan anabolik hormonların salınımı için kaliteli ve iyi bir uyku şart.

İyi uykunun testosteron hormonunu östrojene çeviren aromataz enzimini inhibe eden anti aromataz düzeylerini arttırdığı ve anabolizmayı ciddi şekilde arttırdığı biliniyor. Bunun yanında kas kütlesi ile yakından ilişkili olan bir diğer hormon olan büyüme hormonu da uyku ile yakından ilişkili.

Konuyla ilgili ayrıntılı bilgiyi uyku hakkında her şey adlı yazımda bulabilirsiniz.

Çözüm: Yeterli uyku erişkinler için ortalama 7-8 saattir. Uyku süresinin yanında uyku kalitesine dikkat edip sessiz ve karanlık ortamda gece uykusu (en geç 23.00’te başlayan) her zaman faydalı olacaktır.

Kas kaybı için diğer etkenler

Kas kaybı ile ilgili daha söylenecek çok şey var. Zira yaşlılık ile beraber görülen kas kaybından, yoğun egzersiz sonrasında açlık ile ilişkili kas kayıplarına, ciddi hastalık sırasında yaşanan kas kayıplarından, sakatlık sırasında yaşanan kas kayıplarına kadar birçok sebep mevcut.

Tüm kas kaybı nedenleri ise sebep odaklı çözülebilir.

Sonuç olarak kas kaybını kontrol altında tutmak sağlıklı yaşam adına oldukça büyük bir adım. Küçük değişiklikler ile büyük fark yaratabilirsiniz.

Artık kas kaybını nasıl önleyeceğinizi biliyorsunuz. Yorumlar aracılığı ile yazıda değinmediğim aklınıza takılan kas kaybı sebeplerini benimle paylaşırsanız, beraber çözümler üretebiliriz.

Yazıya Yorumlar

Kas Kaybı (Atrofi) Rehberi yazısı için gelen yorumlar ve tartışmalar...

 1. Deniz Kurcan dedi ki:

  Dr.Can bey , makalelerinizden oldukça istifade ediyorum ve öncelikle bunun için teşekkür ediyorum. Gerek yüksek lisans ders araştırmalarımda olsun gerek bazı tavsiyeleriniz yaşam tarzım olsun ve aklıma şu an gelmeyen diğer hususlar olsun. Canı gönülden teşekkür ederim .Sayenizde 75 kilodan 58 kiloya sağlıklı bir şekilde (diyet+spor) inmeyi nihayet başardım her ne kadar şu an zayıflamam durduysa( tabirinizle plato:) ama bunun artık bir önemi Yok , mühim olanın pozitif olmak olduğunu da fark ettim. Kolaylar diliyorum , iyiki tanımışım iyiki varsınız. Deniz Kurcan Fizik öğrt.

 2. Deniz Kurcan dedi ki:

  Acaba rica etsem , benimde istifade ettiğim dönem dönem de kullandığım beyaz kiona, goji berry , beluga mercimeği ve chia tohumunun zayıflamadaki etkilerini sağlığımız açısından önemini ve tavsiyelerinizi de bizlerle paylaşabilir misiniz? Bu konu hakkındaki düşünceleriniz benim için oldukça önemli. Teşekkürler

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Bu konuyla ilgili kısa zamanda bir yazı hazırlayacağım. Öneri için ayrıca teşekkür ederim.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 3. Emre Durmaz dedi ki:

  Hocam oncelikle yazilariniz icin cok tesekkur ederim.Makalelerinizi cok faydali buluyorum.Benim sorum bireysel olacak biraz eger vaktiniz oldugunda cevap atarsaniz cok sevinirim.Hocam ben bundan 5 yil oncesine kadar aktif basketbol oynuyordum.Sonrasinda universiteyi kazaninca sporu bir anda biraktim ve 5 sene sporla ilgili hicbirsey yapmadim diyebilirim.Ve suanda kaslarimin acaip gucsuzlestiginin farkindayim.Birde kilo aldim.Tekrar kaslarimi guclendirmek ve form tutmak istiyorum.Bunun icin nasil bir yol izlemeliyim yardimci olursaniz cok sevinirim.

 4. ahmet aktas dedi ki:

  Hocam 5 aylık bir fitness sonrası mecburi olarak 3 ay civarı sporu bıraktım şimdi 2 haftadır tekrar başadım ancak antremandan sonraki gün kaslarımda aşırı yumuşama oluyor atrofik kastan bile yumuşak neden olabilir acaba şimdiden teşekkür ederim.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Yumuşama bizim için bir belirteç değil. Bu sebeple endişe duyulacak bir şey görmüyorum. Devam!

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 5. ahmet aktas dedi ki:

  Hocam peki uyku düzeninin bozuk olmasının kas gelişimine zararı olur mu.(04.00-12.00 arası)

 6. SİBEL VAROL dedi ki:

  Merhaba,

  Haftada 3 gün fitness (günde 1,5 saat), 2 günde (günde 1 saat-20 dakika) yüzüyorum.Amacım kas yapmak,doğru mu yapıyorum? Spor yaptığım gün sayısını azaltmalı ya da birini bıraksam daha iyi mi olur?

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Öncelikle antrenman süreniz çok uzun. 45-60 dakika bandı en verimlisi olacaktır. Eğer iyi dinlenebiliyorsanız haftada 5 gün iyi. Ama eğer dinlenme hususundan emin değilseniz 3-4 gün aralığına çekebilirsiniz.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 7. Tolga Gökdeniz dedi ki:

  Hocam iyi günler. Okul vs. sebeplerle 2 yila yakin spor yapmamistim. Eylul 2017 de askeri sinavlara hazirlanmak icin spora basladim. Acik soylemek gerekirse besin gibi durumlara dikkat etmedim. İsinma hareketleri yapmadan şınav mekik cektim. Hamladim. Buna ragmen zorladim. 24 yasinda 170 boyunda ve 55 kiloyum. Bir aksam bas donmem oldu. Acile gittim ve ck 48000 alt 190 ast 450 duzeyindeydi. Onceki hayatimda herhangi bir sekilde kas problemi, agri, tutukluk, hareket kisitligi yasamadim. Aksine epey aktifdim diyebilirim. Sadece son donem 2 sene hic yapamadim spor. Yukarida anlattigim degerler 18 gun sonra normale dondu. Bu surecte kardiyoloji, gogus, noroloji muayenelerimi oldum ve hepsi normal dedi. Emg’ye girdim. Miyopati cikmadi. Ama vucudumda epey agrilar kas tutulmalari oldu bu donemde. 2 aylik bir surecte iyilestim. Daha sonra 1 hafta once yine spora basladim. Spor salonunda ortalama 20 kg ile agirlik calistim. Beslenmeme falan da dikkat ettim. Her sey iyi gidiyordu hicbir kotu belirti yoktu. Sadece onlem amacli acile gittim. Ck 20000 ast 200 alt 90 civari cikti. Yine muayeneler oldum yine bu degerler disinda her sey normal. Kas biyopsisi yaptirmami onerdiler. Ankaradayim. Ataturk egitim arastirmada nefroloji doktoru ile gorustum. Kas hastaligimin olma ihtimalini zayif buldu. Zayif vucuda asiri yuklenmekten kaynaklandigini dusundugunu soyledi. Cunku degerler cikip normal seyrine geri donuyor bobreklere zarar vermiyor, idrarda protein ya da hemoglobin gorunmuyor dedi. Yine de bir biyopsi yaptir icin rahat etsin dedi. Suan bu olay olali 4. gun ve ast 109 alt 60 ck 4000 e dustu. Sizce zayif bedende agir egzersiz ck yi bu kadar yukseltir mi? Bu normal midir?

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar, sporcularda sık rastladığımız bir durum ile karşı karşıyasınız. Zira sporcularda normal kişilerin aksine egzersizi takiben CK, ALT ve AST değerleri yükselebilir. Ama burada problem basit ve tek egzersiz ile bu kadar büyük bir yükseliş görmemiz.

   Tavsiyelerim,

   1- Yaptığınız egzersiz ağır değil. Yani bu kadar büyük bir yükselişe sebep olacak kadar ağır değil. Kesinlikle ileri tetkikleri yaptırın.
   2- Diyetinizdeki protein alımını kilo başına maksimum 1.4 gram düzeyinde tutun.
   3- Günde 3-4 litre su için.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

   • Tolga Gökdeniz dedi ki:

    Hocam bu arada ortada bildiğimiz üzere bir kas yıkımı var. Buna bağlı olarak bir dönem ağrılar olması vs. normaldir değil mi?
    Bu arada ck 244 e düştü muhtemelen bugün yarın normale döner. Doktorum miyopati testi notmal olduğu için belki metabolik bir şey olabileceği üzerinde duruyor. Buna yönelik testler yapıyor.
    Birde Ck normale döndüğünde böbrekler için herhangi bir riskte kalmıyor değil mi hocam?

    • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

     Geçmiş olsun. Genel olarak risk kalmıyor. Ağrılar kas yıkımından öte kasın yeniden yapılamaması kaynaklı. Bir süre sonra geçecektir.

     Mutlu ve sağlıklı günlere!

 8. Ismini vermek istemeyen dedi ki:

  Merhaba ben lise öğrencisiyim bisiklet sporuyla ilgileniyorum bu soruyu biyoloji öğretmenime sormuştum (uzun süre yapılan egzersizlerde kas kaybı olup olmadığını) kas kaybının olmadığını yalnızca liflerin inceldiğini kas yapmaya çalışınca tekrar eski haline döneceğini söylemiştive 9. Sınıfta yıkım sırasının karbonhidrat yağlar ve en son protein olarak öğrenmiştik Kaslar daha falzla enerji üretmek için yıkılır yazmışsınız orayı anlamadım. Şimdi o halde biz mi yanlış öğreniyoruz kastedilen kas kaybı liflerin incelmesi mi yoksa bildiğiniz kas hücrelerinin ölüp kaybolması mı (Buna baģlı olarak potansiyel gücün azalması ) Kaslar ölüp kayboluyorsa bizim hoca yanlış mı biliyor Yıkıldıktan sonra eski haline döner mi dinlenince yada tekrar çalıştırınca o kasları bütün sorularıma cevap verirseniz memnun olurum .

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Yanlış öğrenmiyorsunuz. Sadece insan bedeni oldukça karışık ve durum içerisinde stres yanıtı varsa sıra değişip karbonhidrat protein yağ haline dönüşebiliyor. Kas yıkımından kasıt kasların içerisindeki proteinlerin kaybı, dolayısıyla hücre yıkımı değil. Kas hücreleri dinlenme ve beslenme ile eski hallerine dönebilirler.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

Yazıya Yorum Yap

Makale konusu ile ilgili eklemek istediğiniz, sormak istediğiniz veya düzeltmek istediğiniz herhangi bir konuda yorum yapabilirsiniz...

Yorumu Gönder


close more
Dr. Can Çiftçi
close

Ne yapmak istiyorsun?

search