Sindirim konusunda problem yaşayanlar bilir , bu durum hafife alınmamalı. Özellikle de sık sık yaşanıyorsa. Bu yazımızda daha sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmanız için yapmanız gerekenlere yer vereceğiz.

Daha sağlıklı bir sindirim sistemi için hazır mısınız ? O zaman başlıyoruz !

Küçük porsiyonlar

Size tabağınızı küçültün ya da sık sık ama az beslenin gibi beylik cümleler kurmayacağız. Ama hatırlatmakta fayda var. Midenize iyi davranmalısınız. Bunun için yapmanız gereken en önemli şey onu bir anda çok fazla yormamak. Midenizi aşırı derecede doldurursanız besinleri sindirmek için yapması gereken karıştırma işlevini -ki bu işlevi kasılarak yerine getiriyor- düzgün bir şekilde yerine getiremez. Bu durum aldığınız besinlerin içeriklerini yeterli miktarda sindirmenize engel olurken hem de kramp ve rahatsızlık hissine sebep olur.

Midenizin doğru şekilde çalışması için uygun porsiyon miktarını bulmanız için size bir önerimiz var. İki elinizi yumruk haline getirin ve porsiyonlarınız ile karşılaştırın. Normal bir insanın midesi yumruk haline getirilmiş iki elinin ( fiziksel hacmi ) kadar besin miktarını kolayca sindirebilir.

Meyve karışımları

Meyve yerken aklınızda bulundurmanız gereken en önemli kural bu besinlerin tek alınması gerektiğidir. En uygun zaman yemekten bir saat önce ya da sonradır. Meyvelerin içindeki glikozun sindirim kanalında meydana getirdiği mayalanma diğer besinlerin daha kolay sindirilmesini sağlayacaktır.

Ayrıca meyve ile sütü karıştırmamaya dikkat edin. Meyvenin içinde bulunan asitler sütün sindirim kanalınızın içinde çürümesine sebep olacaktır. Televizyon reklamlarında sağlıklı diye birçok “doktorun” tavsiye ettiği meyveli yoğurtlardan kaçının. Bu tavsiyeyi size reklam için para almayan bir doktor ekibi veriyor.

Aynı öğünde ekşi , tatlı ve acı karışımlarından kaçının. Bu karışımlar midenizi ve sindirim kanalınızı tahriş edecektir.

Sıcak su için

Her öğünden önce yarım bardak ( 125 ml ) ılık su sindirim sisteminizin aktive olmasını sağlayacak ve sindirimi kolaylaştıracaktır. İçinde olduğumuz yaz aylarında dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise yemek sırasında ve öncesinde soğuk su tüketmemeniz. Tüketilen soğuk su sindirim enzimlerini pasifleştirir ( inaktive eder ) ve sindirimin başlamasını ya da devam etmesini imkansız hale getirir.

Harekete geçin

Sindirim sistemi çalışırken yüksek miktarda kan akışına ihtiyaç duyar. Beslendikten bir süre sonra veya beslenmeden önce yapacağınız spor sindiriminizi kolaylaştırır ve emilimi hızlandırır. Evde 7 dakikada ekipmansız antrenman programı ile kan akışınızı hızlandırabilirsiniz.

Kısa kısa

  • Yağ sindirimi zorlaştırır. Aldığınız yağ miktarını azaltmayı deneyin.
  • Günlük lif alımınızı takip edin ve düzene koyun.
  • Stres kontrolü hakkında yardım alın. Stres , İBH ( irritatif bağırsak hastalığı ) başta olmak üzere birçok sindirim kanalı sorununa yol açar.
  • Laktoz intoleransından (süt alerjisi) mı şüpheleniyorsunuz ? Laktoz intoleransı yazımızı mutlaka okuyun.
  • Mideniz kaslardan ve hızlı yenilenen epitel hücrelerinden oluşur. Ona dinlenmesi için zaman tanıyın ve -en azından- bir hafta boyunca daha az beslenmeye çalışın. Yapılan çalışmalarda daha az beslenen farelerin daha uzun yaşadığı kanıtlanmıştır.

ve bir hekim olarak tüm sağlık sorunlarınızı sizi takip ve muayene eden hekime danışmanızı öneriyoruz.