Air Squat

Air squat, vücut ağırlığı ile yapılan Squat ‘ın modifiye edilmiş halidir. Patlayıcı kuvvetinizi geliştirmek için Air squat biçilmiş kaftan!

Nasıl yapılır?

Duruş: Kalça diz hizasının biraz altında, ayaklar hafifçe dışarı açık.

 • Kalçalarınızı geride tutun.
 • Dengenizi sağlamak için kollarınızı önde tutun.
 • Göğüslerinizi yukarıda tutun, eğilmeyin.
 • Kalçanız diz hizasına gelene kadar eğilin.

Etki alanı 

Gluteus (kalça) ve quadriceps (bacak)

Modifikasyon

Kalçalarınızı kalça hizasından aşağı indirmeniz hareketi daha da zorlaştıracaktır. Air squat egzersizini ile broad jumps hareketini beraber uygulayabilirsiniz.

Supermans

Bel bölgesinde bulunan kas gruplarını güçlendirmek için oldukça faydalı olan ” Supermans ” egzersizi ismini 1930’ların sonunda bir çizgi roman karakteri olarak piyasaya çıkan Superman’in uçuş modelinden alır. Supermans egzersizini evde rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Nasıl yapılır ? Duruş : Yere yüz üstü uzanın. Kollarınızı ileri , ayaklarınızı ise arkaya doğru düz bir biçimde uzatın. Düz bir […]

Jumping Lunges

Askerlik yapanlar için Jumping Lunges hiç yabancı değil. Gerçekten güçlü ve sıkı bacak , kalça kaslarına ihtiyaç duyuyorsanız sıkı durun Jumping Lunges vazgeçilmezlerinizden olacak  ! Nasıl yapılır ? Duruş : Bir bacak önde iken diğer bacak geride ve kalça squat pozisyonunda Bahsedilen duruş ile başlanan harekette squat hareketine benzer bir şekilde kalça ve vücut hareket […]


Yorumlar
 1. ahmet aktaş dedi ki:

  quadriceps e bacak yazarak anatomiyi katlettiniz hocam:)

  • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Ahmet, saf tıbbi bilgi ile insanlara yardımcı olamam maalesef. Yani quadricepsin dört başlı bir kas olduğunu, bu başların vastus lateralis, vastus medialis, vastus intermedius, rectus femoris olduğunu, ve diz ekleminin tek ekstansörü olduğunu belirtmeme gerek yok. Zira anatomiye girersek çıkmamız mümkün değil. Son noktamız varyasyonlar olur, muhtemelen oraya kadar kimse okumaz.

   Ama söz, bunları ileride konuşacağız. 🙂

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

Yazıya Yorum Yap

Makale konusu ile ilgili eklemek istediğiniz, sormak istediğiniz veya düzeltmek istediğiniz herhangi bir konuda yorum yapabilirsiniz. Saygı kuralları çerçevesinde ve düzgün Türkçe ile kaliteli bir biçimde oluşturulmamış yorumlar dikkate alınmayacaktır.

Yorumu Gönder


close more_vert
Dr. Can Çiftçi
close