Diyet: Yeme İsteği Ve Sağlıklı Alternatifleri

Canınızın çektiği besinler bazı mineral vitamin ve maddelerin eksikliğini işaret ediyor olabilir. İşte ihtiyacınız olan maddelerin sağlıklı alternatifleri

Yazdığım diyet yazılarında besin isteği ve bu isteklerin hangi maddelerin eksikliğini gösterdiğini parça parça versem de sık sık canınızın istediği besinlerin sağlıklı alternatiflerini tek başlıkta toplamak istedim.

Böylece çoğu zaman diyetinizi bozmanıza sebep olan sağlıksız kaçamaklar ve atıştırmalara daha doğru bir yön verebileceksiniz.

Aşermek ve besin isteği

Hamilelik döneminde sık duyduğumuz aşerme kavramının etimolojisi yani kelime kökeni “aş yermekten” gelmekte. Yani mevcut olan yemeği yermek (kötülemek, beğenmemek) ile tanımlanan bu eylem devamında farklı bir besin isteğiyle sonuçlanmakta.

Aşermeye benzeyen besin isteği de aynı aşerme gibi mevcut olan besinler haricinde özel bir besine karşı tüketme isteği oluşması anlamına geliyor.

Çoğu zaman bir veya birkaç organik/inorganik bileşenin eksikliğine delalet eden bu durumu yazının devamında açıklayacak ve çözüm sunacağım.

Canım çikolata çekiyor diyorsanız

Muhtemel eksiklik: Magnezyum

Magnezyum’un görevleri: Enzim üretilmesi ve çalışması, enerji üretilmesi ve kullanılması, DNA ve RNA üretilmesi ve kullanılması.

Sağlıklı magnezyum kaynakları: İşlenmemiş kuruyemiş ve tohumlar, baklagiller, meyveler.

Canım ekmek çekiyor diyorsanız

Muhtemel eksiklik: Nitrojen

Nitrojen’in görevleri: Protein sentezi, hücre büyümesi, bağışıklık sistemini ve mental fonksiyonların devamı.

Sağlıklı nitrojen kaynakları: Proteinden zengin besinler (kırmızı/beyaz et, balık) ve bitkisel protein kaynakları.

Canım yağlı besinler çekiyor diyorsanız

Muhtemel eksiklik: Kalsiyum

Kalsiyum’un görevleri: İleti gönderilmesi (sinirler ile), kemiklerin oluşturulması ve düzenlenmesi, hormonların üretilmesi ve salınması,

Sağlıklı kalsiyum kaynakları: Turp, brokoli, süt ve süt ürünleri, susam. (Ayrıca kalsiyumdan zengin besinleri incelemek için buraya tıklayın.)

Canım tuzlu besinler çekiyor diyorsanız

Muhtemel eksiklik: Klor

Klor’un görevleri: Vücut sıvılarının tutulması, mide ve sindirim sıvılarında asıl mineral.

Sağlıklı klor kaynakları: Keçi sütü, balık, işlenmemiş deniz tuzu.

Ayrıca bazı besin istekleri tek bir eksikliğe değil birden çok mineral ve vitamin eksikliğine dalalet edebilir.

Canım tatlı besinler çekiyor diyorsanız

Genel olarak tatlı isteğine sebep olan eksiklik ve sağlıklı alternatifleri aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz.

Ayrıca tatlı isteği konusunda daha ayrıntılı bilgi alabileceğini tatlı krizleri hakkında her şey adlı bir yazım mevcut. Lütfen bu yazıya da göz atın.

Eksiklik Sağlıklı alternatif
Krom Brokoli peynir kuru bakliyat tavuk
Karbon Taze sebzeler
Fosfor Kırmızı et karaciğer yumurta bakliyat
Sülfür Yaban mersini bayır turpu brokoli lahana
Triptofan Kuru üzüm karaciğer ıspanak peynir

Son olarak

Hatırlatmak istiyorum ki besin isteği sadece eksikliğe bağlı olarak değil duygu durum, egzersiz, hastalık ve birçok sebebe bağlı olabilir. Tüm durumları gözden geçirdikten sonra eğer sadece bir şeylerin eksik olduğunu düşünüyorsanız yukarıdaki bilgiler size yardımcı olabilir.

Özel olarak yazıda belirtmediğim bir besinin/besin grubunun isteğini duyuyorsanız bana yorumlar aracılığı ile yazabilirsiniz. Zira açıkla(ya)madığım birçok besin ve eksiklik kombinasyonu söz konusu.

Yazıya Yorumlar

Yeme İsteği Ve Sağlıklı Alternatifleri yazısı için gelen yorumlar ve tartışmalar...

 1. Mira dedi ki:

  Sitenizi yeni keşfettim.Öncelikle böyle bir site oluşturduğunuz için teşekkür ederim. Fazlasıyla bilgilendirici.
  Aşermekten bahsetmişsiniz tam da söylemek istediğim şey bu. bazı günler canım aşırı derecede turşu çekiyor. Aşermekte diyebiliriz 🙂 nedenini bilemiyorum. Birde tatlı pasta vs kesinlikle karşı koyamıyorum.
  Bırakamadığım bir alışkanlığım var. Her akşam çay içiyorum ve yanında tatlı atıştırmalıklar olmadan yapamıyorum. İşin kötüsü bu şekilde her başladığım diyeti bozmuş oluyorum. Bunun için önerebileceğiniz şeyler varmı?
  Her diyete başladığımda normal günlerden daha fazla yeme isteğim geliyor. Diyet psikolojisinden mi bilemiyorum ama normalden daha fazla açlık hissediyorum. Fazlalığım yok aslında sadece daha fit bir vücut için tekrar diyete başladım. Bunun için küçük önerileriniz varsa çok mutlu olurum teşekkürler 🙂

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Mira,

   İnsülin direncine baktırmanız, yeterli su içmeniz, düzenli egzersiz yapmanız, sosyal medyada besin isteğini arttıran uyarıcılardan sakınmanız ana önerilerim. Daha fazlasını birçok yazımda bulabilirsiniz.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 2. hacer bayraktar dedi ki:

  merhabalar…
  böyle güzel, faydalı dolu dolu,insanın aradığı şeyleri bulduğu ve bu konuda doğru insanlardan bilgi aldığımız bir site yaptığınız yazılar yayınladığınız için çok teşekkür ederim. sitenizi daha yeni gördüm .yazıları okuyorum… başından kalkamıyorum. bende diyetteyim ve sormak istediğim soruların cevaplarını buldum… yeni yazılarınızı takipteyim… hayırla kalın

 3. serap dedi ki:

  teşekkür ederimm inşallah bundan sonra biraz yardımcı olur :))

Yazıya Yorum Yap

Makale konusu ile ilgili eklemek istediğiniz, sormak istediğiniz veya düzeltmek istediğiniz herhangi bir konuda yorum yapabilirsiniz...

Yorumu Gönder


close more
Dr. Can Çiftçi
close

Ne yapmak istiyorsun?

search