Diyet: Diyette Light İçecek Mi Yoksa Su Mu Tüketmeli?

Diyet yaparken diyet içecek tüketmenin kilo verme hızını yavaşlattığını gösteren bir araştırmayı ve su tüketiminin faydasını inceledik.

Yıllarca süren kararlı pazarlama çalışmaları ve sağlıksız beslenme tarzı toplumda -özellikle yeni nesilde- light içeceklerin kilo vermeye katkısının olduğunun düşünülmesine hatta diyet döneminde sudan daha önemli olduğunun kanıksamasına sebep oldu.

Bu yazıda tam tersini iddia eden “eşe dosta” kanıt olarak gösterebileceğiniz, pazarlama çalışmalarının toksik bilinç kirletici etkisinden kurtulacağınız önemli bir araştırmadan bahsedeceğim.

Zayıflama sürecinde su mu diyet içecekler mi? Cevabı öğrenmeye hazırsanız başlıyoruz!

Diyet içecekler vs su

Konuya direkt olarak yapılan araştırma ile girmek istiyorum. Zira yazının ana konusunu yapılan bu araştırma teşkil ediyor.

Yapılan araştırma altı ay boyunca ve 89 kadın üzerinde yapıldı. Kadınların vücut kitle indeksi (BMI) 27 ile 40 arasında değişen katılımcılara diyet ve haftada beş gün günde 60 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yaptırıldı.

Buraya kadar aynı şekilde yaşamaları tasarlanan katılımcıların yaşam tarzındaki tek farkın diyet içecek ve su alımı olması sağlandı.

İkiye ayrılan katılımcılardan ilk grup öğle öğününde 250 ml su tüketirken ikinci grup 250 ml diyet içecek tüketti.

Diyetin diğer öğünlerinde ve gün içinde, diyet içecek tüketen ikinci gruba başka diyet içecek tüketme hakkı tanınmadı ve tatlandırıcılardan (sükraloz, aspartam ve benzeri) uzak durması sağlandı.

Araştırma sırasında ve sonrasında

 • Bel çevresi,
 • Kilo,
 • Açlık kan şekeri,
 • Açlık kan glukozu,
 • HbA1c,
 • Total kolesterol,
 • HDL, LDL ve trigliserit,
 • HOMA-IR,
 • 2 saatlik post prandial (PP) glikoz,

değerleri incelendi, sonuçlar kaydedildi ve araştırma 6 ay bitiminde sonlandırıldı.

Yukarıda tablo olarak verilen araştırma sonuçlarını gelin beraber inceleyelim.

Diyet içecekler vs su: Araştırma sonucu

Tablodan anlayacağınız üzere su tüketen ilk grubun, diyet içecek tüketen ikinci gruba göre kilo, beslenme sonrası 2 saatlik kan şekeri ve açlık insülin düzeyi ve HOMA-IR değerlerinde anlamlı fark bulundu.

Bu fark;

 • Su tüketen katılımcıların diyet içecek tüketen katılımcılara göre daha fazla kilo verdiği,
 • Diyet içecek tüketen katılımcıların su tüketen katılımcılara göre daha yüksek beslenme sonrası kan glikozuna sahip olduğu,
 • Diyet içecek tüketen katılımcıların su tüketen katılımcılara göre daha yüksek açlık insülin düzeyine sahip olduğu,
 • Su tüketen katılımcıların diyet içecek tüketen katılımcılara göre daha az insülin direncine (HOMA-IR sonucuna göre) sahip olması

olarak özetlenebilir.

Peki bu kadar önemli ve büyük farklara günde sadece 250 ml diyet içecek tüketimi nasıl sebep olabilir? Gelin inceleyelim.

Diyet içecekler vs su

Araştırma sırasında rastlanan ve rapor edilen en önemli bulgu su içen katılımcıların daha az besin tüketmesiydi. Muhtemel kilo vermenin zorlaşması ve insülin direncinin gelişmesi de daha fazla besin tüketimine bağlı olduğunu düşünüyorum.

Diyet içecek tüketen grup, su içen gruba göre %6 daha fazla kalori almış. Bu %6’lık değer ise yaklaşık 116 kcal denk geliyor.

Ayrıca alınan fazla kalorinin büyük bir bölümü karbonhidrat sebepli. Diyet içecek tüketen grup su tüketen gruba göre %11 daha çok karbonhidrat almış. Bu %11’lik oran ise 27 gram ek karbonhidrata denk geliyor.

Ayrıca geçen günlerde farklı bir araştırma sonucunu twitter üzerinden paylaşmıştım.

Bu araştırmada şeker tüketiminin daha fazla şeker tüketimine sebep olduğunu belirttiğim gibi aslında tatlandırıcı içerikli içeceklerin tadı sebebiyle kişileri daha fazla tatlı ve karbonhidrat tüketmeye provake ettiği kabul edilebilir.

Sonuç olarak

Diyet içecekleri özellikle kilolu ve obez kişilerde diyet dışında bırakmak -ve yerine su tüketimini arttırmak- hem tatlı tüketimini azaltacak hemde kilo vermeye yardım edecektir.

Günde bir kere ve 250 ml gibi küçük bir miktarda tüketilen diyet içeceklerin bile kilo verme hızına önemli ölçüde etki ettiğini düşünürseniz daha fazla diyet içecek tüketeceğinizi düşünmüyorum.

Yazıya Yorumlar

Diyette Light İçecek Mi Yoksa Su Mu Tüketmeli? yazısı için gelen yorumlar ve tartışmalar...

 1. Sercan dedi ki:

  Peki diyet içeceklerin üstünde yazan veriler yalanmı demek oluyor bu ? Mesela şekersiz limonata alırım ben üstünde 0 kcal 0 yağ 0 şeker 0 karbonhidrat yazıyor. Bu yazana göre nasıl 27 gram ek karbonhidrat almış oluyoruz ? Diyet koladada 0.140 gram karbonhidrat yazıyor. 300ml de 0.420 gram karbonhidrat yazıyor.

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Sercan olayı tamamen farklı algılamışsın. Orada bahsettiğim fazla kalori diyetle alınan kalori.

   Yani diyet içecek tüketseniz bile o şeker tadı ve beyninizde oluşan impulslar sizi daha fazla kalori almaya sevk ediyor.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 2. Ali dedi ki:

  Merhabalar dr. Can ciftçi,

  Öncelikle hepsi birbirinden güzel, bilimsel verilere dayanan yazılarınız için teşekkür ederim.

  Sormak istediğim şey ise şu, eğer makro besinlerimizi (protein yağ ve karb.) kesin bir değerde tutabiliyorsak 250ml şekersiz kola içmenin bir zararı olmayabilir diyebilirmiyiz ?

  Çünkü yazınızdan anlaşılan tatlandırıcılı içeceklerin farkında olmadan fazla besin alımına sebebep olabileceği.

  Örneğin ben ketojenik diyet yapıyorum 120-130gr civarı protein, gerekli miktarda yağ ve neredeyse 0 karbonhidrat alıyorum. Eski alışkanlıklardan bazen canım 1 kutu diyet kola istiyor ama öğünlerim değişmiyor.

  Sonuç olarak öğün değişmiyorsa başka bir etkisi var mı ? (Metobolitik olarak)

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Aslında diyemeyiz. Çünkü tatlandırıcı içeriği metabolik olarak da (özellikle insülin metabolizması) size zarar verir. Ayrıca bağımlılık mekanizması devam eder.

   Bazen tüketim kişisel tercih ama diyet kola zararsızdır diyemem.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

Yazıya Yorum Yap

Makale konusu ile ilgili eklemek istediğiniz, sormak istediğiniz veya düzeltmek istediğiniz herhangi bir konuda yorum yapabilirsiniz...

Yorumu Gönder


close more
Dr. Can Çiftçi
close

Ne yapmak istiyorsun?

search