Toplum faydalı olarak değerlendirilen “şeylere” özel anlam yüklemeyi seviyor. Tabi ki durumdan pilates de nasibini aldı.

Bu konu üzerine birçok farklı sağlık probleminin çözümü için pilates kullanan kişileri görmem konuyu en baştan açıklama gereği duymama neden oldu.

Çünkü havalı sosyal medya paylaşımları, pilates ile elde edildiği söylenen düzgün fizikler doğru olsun/olmasın toplumu pilatese yönlendiriyor.

Bu yazıda pilatesin faydaları ve pilates hakkında doğru bilinen yanlışlara değinecek, sorularınızı cevaplayacağım.

Hazırsanız başlıyoruz!

Pilates nedir?

Pilatesin faydalarına değinmeden önce konuya tam olarak hakim olabilmeniz için size biraz pilatesten bahsetmek istiyorum.

Pilates ilk olarak yirminci yüzyılın başlarında ortaya çıkan ve birinci dünya savaşında yaralananları rehabilite etmek amacıyla da kullanılan bir teknik.

Bu sebeple pilates genel olarak tüm vücut güçlendirme egzersizleri yerine bedenin çekirdek-merkez bölgesine odaklanarak denge, esneklik, dayanıklılık ve duruşunu geliştirmeyi amaçlar.

Çekirdek-merkez terimini yazı içerisinde sık duyacağınızdan dolayı en baştan açıklamak istiyorum.

İngilizcede “core” olarak nitelendirilen çekirdek bölge, omuz ile pelvis (kalça) arasında olan ve “gövde” olarak tariflenebilecek bölgeye verilen isim.

İşte bu amaç doğrultusunda aşırı hareket içermeyen, kontrollü duruşları (yoga gibi) ihtiva eden pilatesi gelin daha yakından inceleyelim.

Pilatesin faydaları

Pilatesin faydaları aslında gereksiz olarak genişletiliyor. Burada sebep çoğu zaman pilatesin ticari olarak karlı görülmesi ve statü göstergesi olarak değerlendirilmesinde yatıyor.

Peki pilates her derde deva mı? Gelin pilatesin faydalarına tarafsız olarak tekrardan bakalım.

Kemik yoğunluğu artışı

İlerleyen yaş kemik üzerinde yıkıcı bir etkiye sahip. Bu etkilerin en önemli sonucu ise kemik erimesi. Oluşan kemik erimesi yaşlılarda vücut yapısının bozulması, kırık riskinin artışına neden olabilir.

Önlem ise çok basit. Genç yaşta kemik yoğunluğunu yüksek tutmak.

Kemik yoğunu arttırmak için bilinen en kolay yol ise egzersiz yapmak. Çünkü egzersiz kemik üzerindeki baskıyı arttırır ve kemik içi yeniden yapımı aktive eder. Bu konuda tercih edilecek egzersizlerden biri de pilates.

Özellikle kadın cinsiyette kemik erimesini engellemek için pilatesi tavsiye ediyorum.

Duruşunuzu düzeltir

Bedeninizin duruşunu kaslar ve kemik yapı belirler. Konuyu daha iyi hayal edebilmeniz için bedeninizi ince uzun bir tahtaya benzetmenizi ve çekirdek bölgesindeki kasları lastik olarak düşünmenizi istiyorum.

Farklı yönlere doğru çekilen bu lastikler normalde oldukça dengelidir ve bağlı olduğu tahtayı sabit tutar.

Ama bazı lastikler zaman içinde güçlerini kaybedebilir ve bedeniniz hiç istemediğiniz bir yöne doğru eğilebilir. Sonuç ise duruş (postür) bozukluğu.

Pilates ise duruşa önemli derecede etki eden çekirdek bölge kaslarını güçlendirerek duruşunuzu düzeltmenize yardım eder. Tabi ki doğru yapıldığında. Çünkü zayıf kasları tespit etmek ve güçlendirmek bambaşka bir uzmanlık alanı.

Eğer hatalı duruşa bağlı bel ağrısı yaşıyorsanız pilates harika bir çözüm. Ama bel ağrısının tam olarak sebebini bilmeniz gerekiyor.

Çünkü bel fıtığı gibi problemlerin varlığı pilates yapmanızı engelleyebilir.

Kaslarınızı güçlendirir

Birçok kadın büyük kaslara sahip olmaktan korkuyor. Hatta bu sebeple egzersiz yapmayan kadınlar tanıyorum. Ama durum sandığınızdan farklı. Çünkü kadın hormonal düzeni ve bedeni ciddi miktarda kas kütlesi geliştirme yetisine sahip değil.

Bu bilgiyi paylaşmama rağmen kaslarının büyümesinden korkan kadınlara ise pilates öneriyorum. Zira ağırlık kullanılmayan ve egzersiz yoğunluğu kas kütlesini arttıracak potansiyelde olmayan pilates seansları sadece kaslarınızı güçlendirir.

Pilatesin kasları etkili bir şekilde güçlendirmesinin sebebi egzersiz temposunda kullanılan negatif hareketler.

Esnekliği arttırır

Pilatesin çıkış noktası olan rehabilitasyon amacından bahsetmiştim. İşte bu amaca hizmet eden en önemli faktör esneklik. Çünkü sakatlık kas boyunu ve eklem hareket aralığını azaltır.

İşte bunu düzeltmek için pilates esneklik odaklı birçok farklı hareket içerir. Bu durum,

  • Sakatlık riskini azaltır,
  • Kaslarınızı daha etkili kullanmanızı sağlar,
  • Duruşunuzu düzeltir (kısa kaslar daha fazla gerginlik oluşturur ve bedeninizi hatalı pozisyonlara çeker),
  • Kaslarınızdaki aktiviteye bağlı oluşan gerginliği azaltır.

Sonuç olarak artan esneklikle beraber yaşam kaliteniz artar. Pilatesin tercih edilmesindeki önemli noktalardan biri de egzersiz zira.

Pilates hakkında doğru bilinen yanlışlar

Pilatesin faydalarından bahsettim. Ama daha önemli bir konu var.

Doğru bilinen yanlışlar!

Çünkü yersiz beklentiler, fiziksel ve mental yönden size zarar verir. Kaybettiğiniz para ve zamandan bahsetmiyorum bile.

Pilates kilo verdirir mi?

Pilates yapan birçok insanın tek amacı var, kilo vermek. Ama pilates bu konuda çok etkisiz. Çünkü pilates çok fazla efor sarfedilmeden uygulanan bir rutine sahip.

Bu durum pilates yaptığınız sürenin neredeyse tamamında aerobik egzersiz yaptığınız anlamına geliyor. Hatta pilates yaparken birçok kişinin ortalama kalp atım hızı bile değişmiyor.

Yapılan araştırmalar da bunu onaylar nitelikte. 2006’da yapılan bir çalışma pilates yapan bireylerin vücut ağırlığı ve yağ kütlesindeki değişimin hareketsiz bireylerden farklı olmadığını gösterdi (1).

Eğer zayıf bir bedene sahip ve sadece sıkılaşmak istiyorsanız pilates hedefinize ulaşmanıza yardım edebilir.

Kilo vermek için alternatif yöntemleri kilo vermek istiyorum adlı yazımda bulabilirsiniz.

Pilates çok kolay/çok zordur

Pilates hakkında çevrenizden fikir alıyorsanız birçok farklı yorum ile karşılaştığınıza eminim. Bu yorumlardan bazıları “çok kolay” yada “çok zor” gibi uç noktalarda olabilir.

İşte bu yorumların herhangi birine inanırsanız pilatesi hafife alabilir yada pilatesten uzaklaşabilirsiniz.

Aslında pilates her zorluk düzeyine hitap edebilen egzersiz rutinlerine sahiptir ve kolay/zor yakıştırması hiçbir zaman sizin deneyiminizi ifade etmez.

Doğru eğitmen tarafından mantıklı bir şekilde dizayn edilmiş pilates antrenmanları size kolay veya zor değil, “iyi” bir deneyim sunar.

Pilates sadece kadınlar içindir

Pilates kadınlar ile özdeşleşmiş bir aktivite. Durum böyle olunca erkekler pilates yapmaktan çekiniyor. Özellikle tabuların çok fazla önemsendiği ülkemizde.

Ama pilates çok farklı yönden kullanılabilir. Size konu hakkında biraz daha bilgi vermeme izin verin.

Pilatesin mucidi aslında hedef olarak erkekleri seçmişti. Çünkü rehabilite edilmesi gereken çok asker vardı. O zamandan bu zamana çok değişiklik olmadı. Çünkü profesyonel arenada gördüğünüz birçok erkek sporcu egzersiz tempolarına pilates hareketlerini de ekliyor.

Sonuç olarak erkek olarak pilatesi kadınlara ait olarak hissetmeyin. Gerekiyorsa, size iyi hissettiriyorsa yada yapmak istiyorsanız çekinmeyin, yapın!

Pilatesi faydaları: Sonuç

Pilates birçok açıdan faydalı olabilecek bir egzersiz stili. Ama doğru hareket etmeniz şartıyla.

Çünkü pilates hakkında çok fazla abartı var ve bu abartı kişileri pilatesin faydaları konusunda hatalı şekilde yönlendirebiliyor.

Özetleyecek olursam pilatesi,

  • Kas ve eklem esnekliğini geliştirmek için,
  • Güçlenmek için,
  • Duruşunuzu düzeltmek için,
  • Kemik yoğunluğunuzu arttırmak için,

kullanabilirsiniz. Bunun haricinde ihtiyacınız olan diğer şeyler için doğru egzersiz tarzını seçmeyi unutmayın.

Peki sizin pilates hakkındaki düşünceleriniz ne? Benimle paylaşmayı unutmayın.