Yoga yapmaya bir yıl kadar önce başladım ve görüyorum ki yoga bireyin ruhunu ve bedenini eğitmesi için harika bir yol. Ayrıca yoga hakkında son zamanlarda sık soru almam beni bu konuda bir yazı yazmaya itti.

Çünkü yoga son zamanların popüler aktivitelerinden biri ve birçok kişi yogaya başlamak için bir yol arıyor. Peki yoga hakkında doğru bilgiye erişmek ister misiniz?

Bu yazıda yoga nedir? sorusundan yoganın faydalarına kadar birçok konuya değinecek, soruları cevaplayacağım.

Hazırsanız başlıyoruz!

Yoga nedir?

Yoga kelimesi birleşme veya katılım anlamına gelen eski Hintçe bir terim olan “yeug” kökünden geliyor. Kelime kökeni aslında birçok şey gibi yoga tarihi hakkında da bize bilgi veriyor çünkü yoga 1000 yıl geriye kadar takip edebildiğimiz bir hint beden-beyin egzersiz stili.

1900’lerin başında ise Amerika’ya sonrada Avrupaya taşınan yoga günümüzdeki halini almış durumda. Uygulanma konusunda birçok farklı teknik ve disiplin içeren yoga bu sebeple birçok farklı kişiye ve alana hitap ediyor.

Yoga duruşlar (asana) ve nefes (pranayama) odaklı bir prensiptir ve bu iki temel taşının üzerine inşa edilmiştir.

Yoganın faydaları

Yoganın tarihinden ve oldukça eski bir uygulama olduğundan bahsettim. Peki yoganın bu kadar süre boyunca nasıl ayakta kaldığını hiç düşündünüz mü?

Tek bir sebep var. Yoga oldukça faydalı bir uygulama! Daha fazla uzatmadan yoganın faydalardan bahsetmeme izin verin.

Denge ve esneklik geliştirme

Yaşlılıkta ölüme sebebiyet verebilen problemlerden biri de düşme. Zira ilerleyen yaş denge mekanizmasını birçok farklı sebeple bozar. Bu nedenle ister yaşlanmaya hazır bir genç ister orta yaş üzeri olun dengeye her zaman ihtiyacınız var.

Karşılaştığım genç bireylere her zaman “yaşlanmaya hazır genç” olarak bakarım. Çünkü sağlıklı bir yaşlılık için iyi bir gençlik geçirmek şart.

Yukarıda kullandığım tabir de bu konudaki en iyi örneklerden biri. Eğer dengenizi ve esnekliğinizi gençken korumazsanız yaşlılıkta bu özellikleri kazanmak normalde olduğundan çok daha zor olacaktır.

Aynı şekilde hareket etmeye devam edebilmek ve sağlıklı bir duruşa sahip olmak için esnekliğe ihtiyacınız var.

Bu verileri toparladığımda yoganın içerdiği duruşlar ile beraber harika bir egzersiz seçeneği olacağı ortaya çıkıyor. Zira bu duruşlardan çoğu denge hissini geliştirecek ve kaslarınızın esnekliğini inanılmaz derecede arttıracak şekilde dizayn edilmiştir.

Yoga yapmak özellikle kötü postür sebebiyle oluşan eklem ve kas ağrılarını ciddi şekilde rahatlatır. Çünkü yoga, sürekli oturmanıza veya yanlış pozisyonda durmanıza alışmış kaslarınızı toplar, daha sıkı bir hale getirir ve düzeltir.

Bu sebeple masa başı işlerde çalışan ve kronik boyun/bel ağrılarından muzdarip hastalarıma ısrarla yoga öneriyorum.

Stres ve anksiyeteyi azaltma

Çevrenize bakın. Tamamen sakin ve mutlu olan kaç kişi var? Muhtemelen beş kişiden fazla isim sayamayacaksınız. Durum böyle iken stres ve anksiyeteyi azaltmak günümüzde çok değerli.

Yoga bu konuda önemli çünkü kendisi meditasyon teknikleri ve stresi azalttığı bilinen nefes egzersizleri içeriyor. Ben özellikle kronik depresyon ve anksiyete yaşayan hastalarıma yoga yapmalarını öneriyorum.

Üstelik öyle hergün değil. Haftada bir gün bile ciddi bir gelişme için yeterli.

Uyku problemleri stres oluşturan sebeplerden biri. Bunu ayrıca belirtmemin sebebi gece saatlerinde yapılan yoganın uyku kalitesini olumlu bir şekilde etkilemesi.

Eğer uykudan sebepsiz yere uyanıyor, sık sık kabus görüyor ve uyku öncesi sürekli kötü düşünceler ile boğuşuyorsanız yatmadan önce kendinizi motive edebileceğiniz ve bedeninizi rahatlatabileceğiniz küçük bir yoga seansı size yardım edebilir.

Stresi azaltma konusunda yoga yapmaktan daha fazlasına ihtiyaç duyuyorsanız stres belirtileri, zararları ve tedavisi adlı yazımı mutlaka okumalısınız.

Yoganın faydaları tabi ki bu kadar değil. Kısaca diğer faydaları,

  • Dayanıklılık ve güç artışı,
  • Kan ve lenf direnajının artması (dolaylı olarak ödemin azalması),
  • Daha iyi odaklanma gücü,
  • Kontrolsüz gerçekleştirilen (aşırı yemek, aşırı alkol tüketimi gibi) eylemlerin azalması,

olarak sıralanabilir.

Beden ve mental sağlığınız için oldukça faydalı olan yoganın ciddi bir handikapı var. Sakatlık riski!

Birçok insan aşırı hareket içermediği ve ağırlık kullanılmadığı için yogayı sakatlık riski olmayan bir egzersiz tipi olarak görüyor ama bu yanılgıya kanmamalısınız. Çünkü yoga sakatlık riski içeren bazı duruşlar içerir.

Bu sebeple yoga yapmadan önce kendinizi o duruşa hazırlamalı, ısınmalı ve doğru tekniği kullanmalısınız. Aksi halde sakatlanabilirsiniz.

Yogaya yeni başlayanlar için: Sonuç

Yoga oldukça keyifli bir deneyim yaşayacağınız, bedenen ve aklen size hitap eden bir egzersiz tarzı. Bu sebeple birçok kişinin hayatında fark yaratabilecek potansiyele sahip.

Yapmanız gereken şey size uygun yoga tipini bulmak ve başlamak. Ayrıca yoga seanslarını diğer egzersizler ve doğru beslenme ile birleştirmeniz yoganın faydalarını daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Ayrıca yoga yaparken hergün kullandığım beş yoga hareketini paylaştığım yazıyı okumayı unutmayın. Son olarak yoga yapmaya başladıktan sonra hissetiklerinizi benimle yorumlar aracılığı ile paylaşabilirsiniz.