Limonlu Su Kilo Verdirir Mi?

Limonlu su tüketmenin kilo verme sürecine yardımcı olacağına inanan birçok kişi var. Peki gerçekten limonlu su kilo verdirir mi? Gelin inceleyelim.

Gün geçmiyor ki kilo verme sürecine etkili olduğu söylenen yeni bir besin yada karışım ortaya çıkmasın. Son zamanlarda çok konuşulan ve dolayısıyla bana sık sorulan bir soruyu sizinle konuşmak istiyorum.

Konumuz limonlu su ve kilo verme sürecine etkisi.

Bu yazıda limonlu suyun içeriğinden, limonlu su kilo verdirir mi? sorusuna kadar birçok konuya değinecek, soruyu cevaplayacağım.

Hazırsanız başlıyoruz!

Limonlu su içeriği

Limonlu su ve kilo verme ilişkisini konuşmadan önce kısaca limonlu suyun içeriğinden bahsetmek istiyorum. Böylece konu hakkında daha doğru yorum yapabileceksiniz.

Normal büyüklükte bir limonun yarısını sıkıp, bir bardak su ile karıştırdığınızda ortaya çıkan karışım 10 kalori2 gramdan az şeker ve 10 mg C vitamini içerir.

Gördüğünüz üzere karışımımızın içerisinde sihirli bir bileşen yok. Peki kilo verme bahsi nereden köken alıyor?

Benim düşüncem suyun kilo verme sürecinde sağladığı faydaların limonlu su ile yeniden makyajlanıp insanların ilgisini çekmek için kullanıldığı yönünde. Çünkü su tüketimi kilo verme sürecine,

  • Tokluk hissini arttırması,
  • Bedeni hidrate ederek metabolizmayı düzenlemeye yardımcı olması,

gibi özellikleri ile fayda sağlar.

Yemekten önce su içme hususu ile ilgili ayrıntılı bir yazı yayınlamıştım. Konuyu ayrıntılı merak edenler yemekten önce su içmeli miyim? adlı yazımı okuyabilir.

Dr Can Avatar

Dr. Can'ın YouTube Kanalı!

Sizin için hazırladığım videoları kaçırmamak için youtube kanalıma abone olmak için buraya tıklayın.

Limonlu su kilo verdirir mi?

Asıl soruya geldik. Gerçekten limonlu su kilo verdirir mi?

Konuyla ilgili bahsedilen birkaç mekanizma var. Gelin kısaca mekanizmalar üzerinden cevap vereyim.

Limon vücudunuzu alkalize eder. Evet, birçok kişiden duyduğum yegane şey şu: “Limon alkali beslenmeye uygundur ve alkali diyet kilo vermeye yardım eder”.

Ama maalesef, alkali diyet ile kilo vermenin bağlantısı hala tartışmalı ve vücudunuzu alkali hale getiren bir besinin sizi basit olarak zayıflatması mümkün değil. Ayrıca limonlu su içmek sadece idrarınızı bir miktar alkali hale getirir, kanınızı değil.

Eğer abartıya kaçar ve tek oturuşta 8 kilo limon yerseniz, kan pH değeriniz sadece 0,2 puan artar. Yani o güzel süslenmiş bardaklara sıkılan bir-iki damla limon sizi kandırıyor, bedeninizi değil (1, 2).

Bu konuda ayrıntılı bilgi almak isteyenler alkali diyet yazımı ayrıca okuyabilir.

Limon lif içerir. Limon yapısı itibari ile kilo vermeye yardımcı olduğunu bildiğimiz önemli bir lif grubu olan pektin içerir. Ama limon suyu lif içermez. Ayrıca tüm limonun içerisindeki pektin miktarı diyetle almanız gereken lif miktarının sadece %5’ini oluşturur.

Son olarak lif tüketimi tek başına kilo vermenize yardım etmez.

Detoks yaparsınız, böylece kilo verebilirsiniz. Sanırım son yüzyıldaki en büyük yalan detoks. Çünkü detoks mekanizmasının hiçbir dayanağı yok ve bedeninizin sizin yetersiz detoks çabanıza ihtiyacı yok.

Karaciğer gibi binlerce farklı kimyasal reaksiyonu saniyeler içerisinde gerçekleştiren ve bunu yıllar boyu hiç durmadan yapabilen bir organınız varken, gerçekten limon suyunun bedeninizi temizleyeceğine inanıyor musunuz?

Sonuç: Limonlu su kilo verdirir mi?

Limonlu su yukarıda gördüğünüz gibi hiçbir mekanizma ile kilo vermenize “normal sudan farklı olarak” yardım etmez. Bu sadece basit bir pazarlama yöntemi ve sözde bilim adamlarının ünlü olma yarışında ortaya çıkan bir yalan. Tabi ki hiçbir bilimsel dayanağa sahip değil.

Aslında hiçbir şey kilo verme sürecinde tek başına etkili değildir. Gerçekten kilo vermek istiyorsanız birden fazla şeyi doğru yapmanız gerekiyor. Siz siz olun, “limon suyu kilo verdirir” gibi gerçeklikten uzak fikirler yerine gerçek bilime inanın.

Bu sebeple limonlu suyu lezzetli ve ferah olduğu için tüketebilir ve kilo verme sürecinde size gerçekten yardımcı olacak kilo verme rehberimi okuyabilirsiniz.

Peki bu tip kısa yazılar hakkında ne düşünüyorsunuz? Daha sık gelmesini ister misiniz? Yorumlar aracılığı ile fikrinizi benimle paylaşmayı unutmayın!

icon

Lynitine L-Carnitine Complex'e Göz Atın!

Dr. Can Çiftçi'nin formülize ettiği, kilo verme sürecinde karşılaşabileceğiniz tüm sorunlar için yeni bitkisel kaynaklı ürünümüzü incelemek için tıklayın!

Ürünü İncele
Dr Can Avatar

Dr. Can Çiftçi Hakkında

Eğitimini Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde tamamlayan Dr. Can kar amacı gütmeyen ve tarafsız bir girişim olan Fitekran.com sitesini 2013 yılında kurdu. Obezite, onkoloji beslenmesi, fitoterapi, sporcu sağlığı, nadir hastalıklar, fonksiyonel tıp ve patofizyoloji ile ilgilenen Dr. Can kendi kliniğinde fitoterapi uzmanı ve konsültan hekim olarak çalışmaktadır.