Diyet: Limonlu Su Kilo Verdirir Mi?

Limonlu su tüketmenin kilo verme sürecine yardımcı olacağına inanan birçok kişi var. Peki gerçekten limonlu su kilo verdirir mi? Gelin inceleyelim.

Gün geçmiyor ki kilo verme sürecine etkili olduğu söylenen yeni bir besin yada karışım ortaya çıkmasın. Son zamanlarda çok konuşulan ve dolayısıyla bana sık sorulan bir soruyu sizinle konuşmak istiyorum.

Konumuz limonlu su ve kilo verme sürecine etkisi.

Bu yazıda limonlu suyun içeriğinden, limonlu su kilo verdirir mi? sorusuna kadar birçok konuya değinecek, soruyu cevaplayacağım.

Hazırsanız başlıyoruz!

Limonlu su içeriği

Limonlu su ve kilo verme ilişkisini konuşmadan önce kısaca limonlu suyun içeriğinden bahsetmek istiyorum. Böylece konu hakkında daha doğru yorum yapabileceksiniz.

Normal büyüklükte bir limonun yarısını sıkıp, bir bardak su ile karıştırdığınızda ortaya çıkan karışım 10 kalori2 gramdan az şeker ve 10 mg C vitamini içerir.

Gördüğünüz üzere karışımımızın içerisinde sihirli bir bileşen yok. Peki kilo verme bahsi nereden köken alıyor?

Benim düşüncem suyun kilo verme sürecinde sağladığı faydaların limonlu su ile yeniden makyajlanıp insanların ilgisini çekmek için kullanıldığı yönünde. Çünkü su tüketimi kilo verme sürecine,

 • Tokluk hissini arttırması,
 • Bedeni hidrate ederek metabolizmayı düzenlemeye yardımcı olması,

gibi özellikleri ile fayda sağlar.

Yemekten önce su içme hususu ile ilgili ayrıntılı bir yazı yayınlamıştım. Konuyu ayrıntılı merak edenler yemekten önce su içmeli miyim? adlı yazımı okuyabilir.

Limonlu su kilo verdirir mi?

Asıl soruya geldik. Gerçekten limonlu su kilo verdirir mi?

Konuyla ilgili bahsedilen birkaç mekanizma var. Gelin kısaca mekanizmalar üzerinden cevap vereyim.

Limon vücudunuzu alkalize eder. Evet, birçok kişiden duyduğum yegane şey şu: “Limon alkali beslenmeye uygundur ve alkali diyet kilo vermeye yardım eder”.

Ama maalesef, alkali diyet ile kilo vermenin bağlantısı hala tartışmalı ve vücudunuzu alkali hale getiren bir besinin sizi basit olarak zayıflatması mümkün değil. Ayrıca limonlu su içmek sadece idrarınızı bir miktar alkali hale getirir, kanınızı değil.

Eğer abartıya kaçar ve tek oturuşta 8 kilo limon yerseniz, kan pH değeriniz sadece 0,2 puan artar. Yani o güzel süslenmiş bardaklara sıkılan bir-iki damla limon sizi kandırıyor, bedeninizi değil (1, 2).

Bu konuda ayrıntılı bilgi almak isteyenler alkali diyet yazımı ayrıca okuyabilir.

Limon lif içerir. Limon yapısı itibari ile kilo vermeye yardımcı olduğunu bildiğimiz önemli bir lif grubu olan pektin içerir. Ama limon suyu lif içermez. Ayrıca tüm limonun içerisindeki pektin miktarı diyetle almanız gereken lif miktarının sadece %5’ini oluşturur.

Son olarak lif tüketimi tek başına kilo vermenize yardım etmez.

Detoks yaparsınız, böylece kilo verebilirsiniz. Sanırım son yüzyıldaki en büyük yalan detoks. Çünkü detoks mekanizmasının hiçbir dayanağı yok ve bedeninizin sizin yetersiz detoks çabanıza ihtiyacı yok.

Karaciğer gibi binlerce farklı kimyasal reaksiyonu saniyeler içerisinde gerçekleştiren ve bunu yıllar boyu hiç durmadan yapabilen bir organınız varken, gerçekten limon suyunun bedeninizi temizleyeceğine inanıyor musunuz?

Sonuç: Limonlu su kilo verdirir mi?

Limonlu su yukarıda gördüğünüz gibi hiçbir mekanizma ile kilo vermenize “normal sudan farklı olarak” yardım etmez. Bu sadece basit bir pazarlama yöntemi ve sözde bilim adamlarının ünlü olma yarışında ortaya çıkan bir yalan. Tabi ki hiçbir bilimsel dayanağa sahip değil.

Aslında hiçbir şey kilo verme sürecinde tek başına etkili değildir. Gerçekten kilo vermek istiyorsanız birden fazla şeyi doğru yapmanız gerekiyor. Siz siz olun, “limon suyu kilo verdirir” gibi gerçeklikten uzak fikirler yerine gerçek bilime inanın.

Bu sebeple limonlu suyu lezzetli ve ferah olduğu için tüketebilir ve kilo verme sürecinde size gerçekten yardımcı olacak kilo verme rehberimi okuyabilirsiniz.

Peki bu tip kısa yazılar hakkında ne düşünüyorsunuz? Daha sık gelmesini ister misiniz? Yorumlar aracılığı ile fikrinizi benimle paylaşmayı unutmayın!

Yazıya Yorumlar

Limonlu Su Kilo Verdirir Mi? yazısı için gelen yorumlar ve tartışmalar...

 1. Çiğdem kuş dedi ki:

  Teşekkür ederim

 2. Taners dedi ki:

  Boyle yazilarinizin devamini isteriz hocam. Ellerinize saglik.

 3. Onur A. dedi ki:

  Teşekkürler! Bu tip kısa bilgilendirme yazıları bence çok güzel ve yararlı.

 4. Elvan Ozveri dedi ki:

  Tesekkurler paylasiminiz icin. Son zamanlarda populer olan bu kilo verme konusundaki paylasimlar gercekten iyice kafa karistirmaya basladi ve ben de az cok bazilarini uyguluyorum ornegin limonlu su gibi. Acaba elma sirkeli veya karbonatli su da mi sehir efsanesi bunu merak ettim simdi. Eger bu konularda biraz daha bilgilendirmeye devam ederseniz cok iyi olur cunku gercekten insanlar ben de dahil ambale olmus durumda. Iyi aksamlar.

  • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Bahsettiğiniz konular sırada. Yavaş yavaş hepsini açıklığa kavuşturacağız.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 5. Berkin K. dedi ki:

  Can, öncelikle bu yazı için de teşekkürler. Bilimsel araştırmlar ile desteklediğin uzun yazıları aslında tercih ederim. Bu tarz kısa ve popüler yazıları yazmıyor oluşun aslında seni diğer vur-kaç ya da copy/paste sitelerinden ayıran en önemli özelliğindi. Bilimsel içeriklere, deney ve araştırmalara yer veriyor oluşun bende farkındalık yaratmıştı.

  Beslenme/kilo verme ne yazık ki uyuşuk ve spor disiplinine sahip olmayan tüm kısa yolcular arasında en popüler konular ve bu tarzda binlerce sayfa zaten mevcut. Senin sitenin diğer popülist sitelerden farkı olaylara bilimsel ve gerçekçi bakışı yansıtması… Bence kolay ve kısa yoldan gitmeyelim 8)

  İyi çalışmalar, kolay gelsin.

  • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Aslında benim yazmak istediğim yazı tipi bahsettiğiniz uzun ve çalışmalar ile desteklenmiş yazı tipi. Yalnız birçok kişinin kısa yazı isteği bu şekilde bir deneme yapmamı sağladı. Ayrıca görüyoruz ki uzun yazılar çoğu takipçimin aklını karıştırıyor.

   Burada bilmenizi isterim ki yazı kısa bile olsa yada içerisinde araştırmaları direkt olarak göremiyor olsanız bile tüm yazıların hazırlanma sürecinde sıfırdan literatür taraması yapılıyor ve bilimsel çalışmalar inceleniyor.

   Bahsi geçen uzun yazılar ile beraber kısa yazılara da yer verip sizinle daha sık buluşmayı planladım. Umarım popülizimden uzak, kaliteli işler yapmaya devam ederiz.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 6. Koray C. dedi ki:

  Hocam selamlar,

  Şahsım adına bu tarz yazıları mümkün olduğunca kaleme almanızı rica ediyorum. Siz daha iyi takdir edersiniz ki, ülkemizde beslenme ve egzersize dair yıkılması gereken tonlarca mit, çok çok az güvenilir Türkçe isim ve kaynak var. Sizi keyifle takip ediyorum. Bol bol selam ediyorum.

 7. Barış dedi ki:

  Merhaba, evet yazıların devam etmesini isteriz tabii ki. Çok bilgilendirici oluyorlar, bunun için çok teşekkürler.
  Bir önceki yorumda belirtilmiş ama sadece limon değil de aklınıza ne gelirse koyuyorlar suyun içine. Elmasından nanesine, zencefilinden greyfurt dilimine. Bunlar da aynı yazıda belirttiğiniz limonlu su efsanesi gibi mi ?
  Teşekkürler.

  • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Efsaneler benzer. Gerçekten sık duyduklarınızı devam eden yazılarda tekrardan incelemeye çalışacağım.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 8. aylin şahin dedi ki:

  teşekkürler…

 9. Nurten Türk dedi ki:

  Kolaylıklar diliyorum.Yazılarınızın devamınıda tabii.Sevgi ve ışıkla kalın.

 10. İsmail Onur Parlak dedi ki:

  Merhaba Can Bey,

  16-8 aralıkla İF yapıyorum. Gece 22.00 de yemek bitiyor ertesi gün 14.00’da yemeye başlıyorum, fakat yaklaşık 15 gündür yarım limon ve su içiyorum sabahları ve gün içinde şişkinlik olmasını engelliyor. Bu sabahları içtiğim limonlu su’da kalori olduğu için IF’yi etkiler mi? Bir kaç gündür aklımda bu soru var cevaplayabilirseniz sevinirim.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Limon suyu çok çok az kalori içeriği olduğu için kabul edilebilir. Limonun kendisinin tüketimi ise İF’yi bozacaktır.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

Yazıya Yorum Yap

Makale konusu ile ilgili eklemek istediğiniz, sormak istediğiniz veya düzeltmek istediğiniz herhangi bir konuda yorum yapabilirsiniz...

Yorumu Gönder


close more
Dr. Can Çiftçi
close

Ne yapmak istiyorsun?

search