Kilo verme hususyla ilgili çok fazla yazı yazdım. Bu yazıları yazarken aklıma sık gelen ama her zaman ertelediğim bir konuya göz atma zamanı geldi. Konumuz yemekten önce su içmek!

Konu ile ilgili o kadar fazla bilgi kirliliği var ki, artık gerçekleri ve ayrıntıları konuşma zamanı geldi. Zira kilo verme hususunda hiçbir şey mucize değil.

Bu yazıda yemek öncesi su içmenin etkilerine ve yapılan araştırmalara değinecek, sorularınızı cevaplayacağım.

Hazırsanız başlıyoruz!

Yemek öncesi su içmek: Etkiler

Öncelikle mucize bekleyen kişiler için küçük bir açıklama yapmak istiyorum. Bu açıklamayı birçok yazımda ayrıca yapmış bulunuyorum.

Kilo verme sürecinde birçok etken var. Bu etkenlerin hiçbiri tek başına mucizevi şekilde değişmenizi sağlamaz. Buna yemek öncesi su içmekte dahil. Tabi ki “clickbait” yani tıklama kazanmak için magazin niteliği taşıyan sağlık haberleri yapan kurum yada kişiler mevcut zayıf noktayı çok iyi bildiği için bunu kullanmaktan çekinmeyecekler.

Bu sebeple kesinlikle ve kesinlikle tek bir faktörün sizi zayıflatacağını düşünmeyin.

Şimdi, mucizevi bir yöntem vermeyeceğimden bahsettiğime göre yemek öncesinde su içmenin kilo verme sürecine etkisinden bahsedebilirim. Aslında su içmek birkaç farklı mekanizma ile sizi etkiler. Bu mekanizmalardan bazılarının kanıtlanmış olumlu etkileri var ve ben bunlardan bahsedeceğim.

Burada iki farklı durum söz konusu. İlk durum beyninizde açlık ve susuzluk sinyalinin birbirine ciddi şekilde benzemesi. Yani bedeniniz susuz kaldığında verilen “su içmelisin” uyarısı bazen “yemek yemelisin, çünkü açsın” uyarısı ile karışabiliyor.

Bu durum yemek öncesi dönemde daha aç hissetmenize ve daha fazla beslenmenize neden olabilir. İşte tam olarak bu sebepten yemek öncesinde su içmek -eğer varsa- susuzluk sinyalini kesecek ve sadece açlık sinyali ile beslenmeye devam edeceksiniz.

İkinci durum ise tokluk hissi ile alakalı. Eğer diyet yapıyorsanız bedeniniz sürekli beslenme ihtiyacı duyar ve bazen yemeklerden önce ciddi şekilde aç hissedebilirsiniz. Bu durum kısa sürece fazla kalori almanıza neden olabilir.

Basit bir mantık ile midenizin bir kısmını hiç kalori içermeyen bir sıvıyla doldurursanız, midenizde meydana gelen bu doluluk hissi daha tok hissetmenize ve daha az kalori almanıza yardım eder.

Yukarıda bahsettiğim iki farklı mekanizma ile haricinde su içmenin metabolizma hızı üzerinde etkisinin olabileceği düşünülüyor. Bu konuda hala net ve tatmin edici bir araştırma olmadığı için değinmeyeceğim.

Yemekten önce su içmek: Araştırmalar

Tamam, yukarıda size yemekten önce su içme ve kilo verme hususnda mantıklı iki açıklama yaptım. Ama bir açıklamanın mantıklı olması pratikte doğru olduğunu göstermiyor.

Bu sebeple size güzel bir araştırma sunmak istiyorum. Bu araştırma öğünlerde enerji alımı hemde tokluk hissi üzerine su içmenin etkisini gösteren güzel bir örnek. Gelin inceleyelim.

Araştırma 1

Kırk sekiz katılımcı yemekten önce su içmenin kilo verme üzerine etkisini araştırmak için çalışmaya katılıyor. Tüm katılımcılar 55 ile 78 yaş arasında ve vücut kitle indeksi 25 ile 48 arasında. Özelliklerini belirttiğim katılımcılar araştırmaya başlamadan iki gruba ayrılıyor. İlk grup sadece düşük kalorili diyet uygularken, ikinci grup yemekten önce 500 ml su tüketiyor ve yine düşük kalorili diyet uyguluyor.

On iki hafta sonunda,

  • Yemek öncesi su tüketen gruptaki katılımcıların diğer gruba göre daha az kalori aldığı,
  • Yemek öncesi su tüketen gruptaki katılımcıların diğer gruba göre ortalama 2 kg daha fazla verdiği,

tespit edilmiş. Bakıldığında katılımcıların su tüketen grubu toplamda %44 daha fazla kilo vermiş.

Araştırma bize gösteriyor ki yemek öncesi su tüketmek, öğün içerisinde tüketilen kalorinin azalmasına ve toplamda daha fazla kilo verilmesine yardım ediyor.

Burada araştırmanın görece yaşlı kişilerde yapılmasına dikkatinizi çekmek istiyorum. Bazı araştırmalar genç bireylerde yemek öncesi su tüketiminin kalori alımını düşürmediğini gösteriyor.

Kesin olmamakla beraber gençlerde kalori alımını azaltmak için yemek öncesi su tüketimini kullanmak mantıklı bir yol olmayabilir.

Nelere dikkat etmelisiniz?

Yemekten önce su tüketim konusunda dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. Bu noktalar daha sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmanız için ayrıca önem taşıyor.

İlk olarak yemeklerden önce su tüketmek istiyorsanız bunu beslenmeden hemen önce yapmamalısınız. Bu durum yemekler ile suyun karışmasına ve mide asitliğinin azalmasına neden olur. Azalan mide asitliği besinlerin daha zor ve az sindirilmesine neden olur.

Ayrıca yemekler ile su tüketimi besinlerin bağırsaklardan daha hızlı geçmesi ile beraber daha az emilme riski doğurur.

Yemekten hemen önce su içmek kalori o öğün içerisindeki kalori alımınızı azaltmaz. Bunun sebebi mide doluluk hissinin beyninize geç ulaşması ve işlenmesi ile alakalıdır. Bu sebeple eğer su tüketimi ile az kalori alımını hedefliyorsanız yemekten hemen önce su tüketimi faydasız kalacaktır.

Önerim yemekten 30-45 dakika önce su tüketimi yapmanız olacaktır. Bu durum hem daha mide sıvınızın asiditesini ciddi şekilde bozmayacak hemde tokluk hissinin daha çok olmasını sağlayacaktır.

İkinci olarak tükettiğiniz suyun sıcaklığı oldukça önemli. Zira soğuk su mide ve bağırsak sistemini daha hızlı geçer, sıcak su ise rahatsızlık hissi oluşturur. Yani soğuk su daha az tokluk hissi, sıcak su ise daha hassas bir mideye neden olur.

Önerim tokluk hissini daha uzun süre korumak için yemekten önce içeceğiniz suyun mutlaka oda sıcaklığında olması olacaktır.

Yemekten önce su içmek: Sonuç

Yemeklerden önce su içmek oldukça mantıklı ve kilo vermenize yardım edecek bir aktivite. Sadece içtiğiniz suyun oda sıcaklığında olmasına ve yemekten en az 30 dakika önce tüketilmesine dikkat etmeniz gerekiyor.

Kilo vermek istiyorsanız ayrıca kilo vermek istiyorum adlı rehberimi okumanızı ayrıca tavsiye ediyorum.