Spor: Kaslar Yağa Veya Yağlar Kasa Dönüşür Mü?

Bu yazıda yağ kasa dönüşür mü ? ve kas yağa dönüşür mü ? sorusunun cevabını aradık.

Sık sık karşılaştığımız spor efsanelerinden biri olan kas yağa dönüşür mü? ya da tersi olan yağ kasa dönüşür mü? sorusunun cevabını merak ediyor musunuz? O zaman başlıyoruz .

Kaslar ve yağlar, farklı fonksiyonları olan iki ayrı hücre tipinden köken alırlar. Kökenleri farklı olan bu hücrelerin birbirine dönüşmesi beyin dokusunun mide dokusuna dönüşmesi kadar imkansızdır. Buna rağmen uygun koşullarda kasların yağa ya da yağların kasa dönüştüğü gibi bir hisse kapılınabilir. Bu hisse kapılmanızı sağlayan mekanizmaları inceleyelim.

Kaslarınız siz egzersiz yaptıkça büyüme eğilimindedir. Bu büyümeyi, kasların ihtiva ettiği hücrelerin sayılarının artması değil; mevcut olan hücrelerin hacimlerinin ve hücre içi organel (yardımcı eleman) miktarının artması sağlar.

Egzersizi bıraktığınızda olanlar

Kas hücreleri vücudunuzda en çok kalori harcayan hücre tiplerinden bir tanesidir. Buna binaen egzersiz yapmasanız bile kaslarınız kilo başına günlük 13 kalori harcar. Egzersizi bıraktığınızda küçülen ( hacmini azalan ) kaslarınız ağırlığını kaybetmesi ile beraber daha az kalori harcamaya başlar.

İhtiyacınızdan fazla kalori almaya devam ederseniz küçülen kaslarınızın yerine oluşan boşluğu yağ hücreleri kaplar. Böylece küçülen kaslarınız ve artan yağ hacmi size kaslarınızın yağa dönüştüğünü hissettirebilir.

Egzersizi bırakacaksanız bu önerileri göz önünde bulundurun

Egzersize başladığınızda olanlar

Egzersiz sırasında daha fazla güce ihtiyaç duyarız. Vücudun adaptasyon mekanizması gereği daha fazla güç üretmek için uyarılan kas hücreleri hacimlerini arttırmaya çalışırlar. Artan kas hacmi ile beraber artan kalori yakımı yağların azalmasına sebep olur. Bu sayede azalan kas hücrelerinin yerini hacmi artan kas hücreleri alır. Bu dışarıdan yağların kasa dönüştüğü izlenimini verebilir.

Egzersize başlayacaksanız bu önerileri göz önünde bulundurun

Ayrıntılı bilgi için spor yapmak istiyorum adlı yazımı okuyabilirsiniz.

Ekstra bilgi

  • Çizgili kaslar ( hareketini kontrol edebildiğiniz ) 2 tiptir. Yavaş ve hızlı kasılan tip. Yavaş kasılan çizgili kaslar güçlü olmamasına rağmen oldukça dayanıklıdır. Hızlı kasılan kas lifleri ise yavaş kasılan kasların tersine daha az dayanıklı ve daha güçlüdür.
  • Ortalama olarak yetişkin bir erkeğin vücudunun %42’si kas olmasına rağmen kadınların vücudunun %36’sı kastır.

Not: Kas ve yağ dokusunun vücut içinde bulunduğu tabakalar farklıdır. Yazının içinde yer alan azalan yağ dokusunun yerini kas dokusunun alması ya da tersi hususu; dokularda meydana gelen azalma ile oluşan hacim boşluğunun kas kütlesinin ya da yağ dokusu tarafından doldurulduğunun hissedilmesi kastedilmiştir.

Yazıya Yorumlar

Kaslar Yağa Veya Yağlar Kasa Dönüşür Mü? yazısı için gelen yorumlar ve tartışmalar...

  1. Dilek Açıkalın dedi ki:

    Vücudumdaki D vitamini eksikliğini nasıl giderebilirim sorusuna yanıt ararken rastladım sitenize. Ordan oraya derken kaç konu başlığı bitirdim hatırlamıyorum 😊 bayıldım gerçekten. Bahsettiğiniz içerikler ve anlatımınız harika. Ayrıca insanların bi dünya para vererek gittiği yaşam koçu/danışmanların verdiği bilgileri ücretsiz paylaşıyor olmanızı da çok takdir ettim👏👏 Edindiğim bilgiler için kendi adıma teşekkür ederim. Dilerim farkındalığı olan pek çok okurunuz olur.

Yazıya Yorum Yap

Makale konusu ile ilgili eklemek istediğiniz, sormak istediğiniz veya düzeltmek istediğiniz herhangi bir konuda yorum yapabilirsiniz...

Yorumu Gönder


close more
Dr. Can Çiftçi
close

Ne yapmak istiyorsun?

search