6 Kötü Antrenman Alışkanlığı

Spor yaparken aldığınız etkiyi azaltan ve size düşman olan 6 kötü alışkanlığa değindik.

Son araştırmalar ile kesinleşen hastalıkları önleyici en iyi “yol” olarak tanımlanan egzersiz bedeninizi baştan ayağa korumanıza yardımcı olur. Düzenli ve yeterli egzersiz sizi pskiyatrik bozukluklardan , kalp hastalıklarına diabetten , kansere kadar birçok hastalıktan koruyabilir.

Doğru ve etkili bir antrenman temposu yakalamanızı engelleyen 6 kötü alışkanlığı ve bu alışkanlıkları bırakmanız yapmanız gerekenleri inceleyeceğiz.

Boş mide ile antrenman yapmak

Birçok uzman daha fazla yağ yakmak için boş mide ile antrenman yapmayı öneriyor. Ama boş mide ile antrenman yapmak sizin için uygun olmayabilir.

Bu hususta daha fazla bilgi almak için aç karnına vs tok karnına: nasıl egzersiz yapılmalı? adlı yazımı okuyabilirsiniz.

Dr Can Avatar

Dr. Can'ın YouTube Kanalı!

Sizin için hazırladığım videoları kaçırmamak için youtube kanalıma abone olmak için buraya tıklayın.

Dayanıklılık ve kuvvet egzersizlerinden kaçınmak

Kardiyonun sağlıklı yaşam konusunda bize kattıkları konusunda hemfikiriz. Bunun yanında ağırlık antrenmanları size

yardımcı olur. Ayrıca büyüyen kaslar vücudun harcadığı günlük kalori miktarını da arttırır. Artan kalori ihtiyacı daha hızlı yağ yakmanızı sağlar.

Haftada en az 2 gün bileşik egzersizlerden ( birçok kas ve eklem grubunu aynı anda çalıştıran ) oluşan kuvvet antrenmanları uygulayın.

Gereğinden fazla antrenman yapmak

Gereğinden fazla antrenman yapmanın daha hızlı gelişim sağlayacağı konusunda bir kanıt bulunmamaktadır. Ayrıca uzun antrenmanlar ve kısa süren dinlenme periyotları sizi overtraining’e sokabilir. Yoğun olarak çalışan kaslarınız ve sürekli baskı altında kalan eklemleriniz bir süre sonra sakatlanabilir.

Antrenman süresini kısa tutun ve vücudunuza dinlenmesi için zaman tanıyın.

Egzersiz esnasında sosyal olmak

Uzun süreler salonda geçirmenize rağmen antrenman çıkışında sadece yarım saat egzersiz yaptığınızı fark ediyor ve bununla sık sık karşılaşıyorsanız muhtemelen fazla sosyalsiniz. Bu alışkanlığı birkaç hususa dikkat ederek çözebilirsiniz.

  • Cep telefonunuzu yanınızda taşımayın ya da uçak moduna alın. Gelen arama ve mesajların egzersizinizi bölmesine izin vermeyin.
  • Çevrenizdeki insanlar ile uzun süre konuşmaktan çekinin. Kulaklığınızı takarak çevrenizdeki insanlara rahatsız edilmek istemediğinizi belirtebilirsiniz.
  • Antrenman programınızı hazırlayın. Antrenman esnasında hangi egzersizi yapacağınızı düşünmek motivasyonunuzu bozar.

Sıvı tüketimine dikkat etmemek

Mevsim ile değişiklik göstermek ile beraber sıvı kaybı spor yapanlar için büyük bir sorun. Dehidratasyon ( sıvı kaybı ) yazımızı inceleyerek sporda sıvı kaybı ile ilgili ayrıntılı bilgiye erişebilirsiniz . Bunun ile beraber

  • Egzersizden 2 saat önce 600 ml sıvı tüketmeli ,
  • Egzersiz esnasında susama hissine bağlı olmadan 20 dakikada bir 100 ml sıvı almalısınız.
  • Ayrıca egzersiz sonrasında tartılmalı ve kaybettiğiniz 100 gram başına 150 ml sıvı tüketmelisiniz.

Ayrıca hindistan cevizi suyu kaybettiğiniz elektrolitleri kolayca yerine koyabilirsiniz.

Tekniğe dikkat etmemek

Yapacağınız egzersizler sonucunda hedefinize ulaşmak için dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan bir tanesi de egzersiz tekniğidir. Daha fazla ağırlık kaldırmak için ya da daha hızlı egzersiz yapmak için dikkat etmediğiniz teknik sonucunda sakatlanabilirsiniz. Ayrıca hedeflenen kas grupları yerine yardımcı kaslara yönelebilir hedeflenen kas gruplarını es geçebilirsiniz.

  • Evde yaptığınız egzersizlerin tekniğini mutlaka izleyerek öğrenin. Bu konuda egzersiz rehberi kategorisi size yardım edebilir.
  • Acele etmeyin . Doğru tempoyu yakalamak için çalışın.
  • Yüksek ağırlıklar sizi daha fazla geliştirmez. Doğru kas gruplarını hedefleyin ve hedeflenen kas gruplarını çalıştırdığınıza emin olun.

Bu yazı editörümüz Fitekran Çeviri Ekibi tarafından hazırlanmış ve Dr. Can Çiftçi tarafından incelenip, düzenlenip, onaylanmıştır.

icon

Lynitine L-Carnitine Complex'e Göz Atın!

Dr. Can Çiftçi'nin formülize ettiği, kilo verme sürecinde karşılaşabileceğiniz tüm sorunlar için yeni bitkisel kaynaklı ürünümüzü incelemek için tıklayın!

Ürünü İncele
Dr Can Avatar

Dr. Can Çiftçi Hakkında

Eğitimini Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde tamamlayan Dr. Can kar amacı gütmeyen ve tarafsız bir girişim olan Fitekran.com sitesini 2013 yılında kurdu. Obezite, onkoloji beslenmesi, fitoterapi, sporcu sağlığı, nadir hastalıklar, fonksiyonel tıp ve patofizyoloji ile ilgilenen Dr. Can kendi kliniğinde fitoterapi uzmanı ve konsültan hekim olarak çalışmaktadır.