Bir önceki yazımızda uyku deneyiminizi geliştirmek için kullanabileceğiniz 7 supplementten (besin desteği) bahsetmiştik. Bu yazımızda ise daha iyi bir uyku deneyimi için kullanabileceğiniz 7 besine değineceğiz.

Uyku ile ilgili problem yaşıyorsanız bu yazımızı mutlaka okuyun.

Okumanızda fayda var : İyi bir uyku için 7 supplement

İyi bir uyku için 7 besin

İyi bir uyku sağlıklı bir beden ve mutlu bir yaşam demektir. Daha hızlı uykuya dalmanızı ve deliksiz uyumanızı sağlayacak bu besinlere bayılacaksınız .

Ceviz

Ceviz içeriğinde bulunan triptofan aminoasiti ile uyku düzeninizi sağlayan seratonin ve melatonin hormonunun sentezlenmesine yardım eder. Böylece daha kaliteli bir uyku çekebilir , güne daha zinde başlayabilirsiniz.

Badem

Badem, magnezyum açısından oldukça zengin bir besin. İçeriğinde bulunan magnezyum ile sinir sisteminizin rahatlamasını ve rahat uykuya dalmanıza yardım eder.

Süt ürünleri

Yıllardır birçok yerden sıcak bir bardak sütün ya da bir kase yoğurdun uykunuzu getireceğini duydunuz. Evet bu mit gerçek. Süt ve süt ürünlerinde yoğun olarak bulunan kalsiyum beyninizi triptofan aminoasitini kullanmaya ve melatonin sentezlemeye zorlar. Sentezlenen melatonin ise sizi uzun ve deliksiz bir uykuya hazırlar.

Eğer süt ve süt ürünlerini uyku öncesi yağ ve kalori barındırdığı için tüketmek istemiyorsanız kalsiyum açısından zengin 5 besin yazımızı inceleyebilirsiniz.

Lahana

İçeriğinde bulunan ” Lactucarium ” maddesini lahanaya sakinleştirici ve ağrı kesici özellik kazandırmakta. Uyku öncesi biraz rahatlamak ve daha hızlı uykuya dalmak istiyorsanız lahana size bir çözüm sağlayabilir.

Balık

İçeriğinde yüksek miktarda bulunan Vitamin B6 ve triptofan balığı harika bir melatonin sentezleyicisi haline getiriyor. Daha fazla söze gerek yok , artık melatonin hakkında her şeyi biliyorsunuz.

Kiraz

Pennsylvania ve Rochester üniversitelerinin beraber yürüttüğü bir çalışma kirazın doğal bir melatonin ateşleyicisi olduğunu gösterdi. Uyku öncesi birkaç kiraz tüketerek daha rahat uykuya dalabilir ve deliksiz bir uykunun tadını çıkarabilirsiniz.

Karbonhidratlar

( Bunu sizinle paylaşmak istemezdik. ) Uyku öncesi atıştıracağınız karbonhidrattan zengin birkaç atıştırmalık sayesinde yükselen kan insülin düzeyiniz daha rahat uykuya dalmanızı sağlayabilir.

Bununla beraber hiçbir zaman uyku öncesi beslenmenizi önermiyoruz. Bu alışkanlık sizi kilo alımından reflüye kadar birçok tatsız durumla tanıştırabilir.

Diğer besinler

  • Papatya. İçeriğinde bulunan glisin ile sinir sisteminizi rahatlatan papatya, daha hızlı uykuya dalmanızı ve deliksiz uyumanıza yardım eder.
  • Bal. Doğal bir şeker glikoz deposu olan bal , insülin seviyenizi yükselterek daha rahat uyumanızı sağlar.
  • Kale bitkisi. Lahanaya benzeyen bu bitki, içeriğinde bulunan sakinleştirici etkisi bulunan maddeler ile tanınıyor. Uykuya dalmakta zorluk çekiyorsanız , kale bitkisini tüketmek isteyebilirsiniz.

Daha iyi uyumak için artık elinizde birçok besin ve supplement mevcut. Peki sizin uykunuzu en çok getiren besin hangisi ? Bizimle paylaşın.