Her yağı azaltılmış besin sağlıklı değildir

Yağ vücudunuzda birçok yapının doğru çalışması için gerekli olan ana besin maddelerinden biridir. Ayrıca yağ hücre zarının yapısına katılır, birçok hormonun yapı taşı olarak görev alır. Bu yönden baktığınızda yağ ihtiyacınızın oldukça önemli olduğunu görebilirsiniz.

Yağı azaltılmış besinler çoğu zaman lezzetsiz bir hale gelmekte. Bunu engellemek isteyen firmalar ise çözümü yağı azaltılmış besinlere yapay tatlandırıcı maddeler ve karbonhidrat eklemekte buluyor.

İronik bir biçimde vücudunuz için oldukça önemli olan yağdan kaçıp daha az önemli olan karbonhidrat yağmuruna tutuluyorsunuz. Yapay tatlandırıcılar ise cabası!

Çözüm

Yağı azaltılmış besinler yerine normal yağlı besinleri kullanın. Yapmanız gereken tek şey ise bu besinlerin miktarını düzenlemek ve doğru tüketmek.

Yapay tatlandırıcılara dikkat edin

Yapay tatlandırıcılar yararları ve zararları konusunda sık sık tartışma konusu olmakta. Yapay tatlandırıcılar hakkında birçok çalışma halen devam etmekle beraber bu besinlerden uzak durmakta fayda var.

Çünkü bu yoğun kimyasallar hem tatlı krizini derinleştirebilir hemde duyularınızın yoğun şekere alışmasına sebep olabilir.

Çözüm

Tat elde etmek için yapay tatlandırıcı kullanma yerine doğal tatlandırıcılara yönelebilirsiniz. Ayrıca beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmek size daha iyi beslenme ve sağlıklı yaşama imkanı sunabilir.

Çay ve kahveyi tatlandırmadan için. Bir süre sonra bu faydalı içeceklerin gerçek tadını alacak ve bir daha şekerli bir şekilde içemeyeceksiniz.

Doğal tatlandırıcılar hakkında bilgi almak için şeker yerine kullanılabilecek 5 doğal alternatif adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Gerçekçi hedefler belirleyin

Söz konusu diyet ise beslenme ve egzersiz kadar dikkat etmeniz gereken bir nokta daha var; motivasyon! Diyet sürecinde motive olmak için ise en önemli araç hedeflerdir.

Doğru şekilde motive olmak için kendinize hedef koymalı ve gelişiminizi takip etmelisiniz.

Çözüm

Koyacağınız hedeflere ulaşamamak ise sizi üzebilir ve motive olmanızı engelleyebilir. Bu sebeple koyacağınız hedeflerin “imkansız” olmamasına dikkat etmelisiniz.

Hedeflerinizin kısa vadede değerlendirilebilir ve başarılabilir düzeyde olmasına dikkat edin. Bu sizin sürekli motive kalmanızı ve zayıflama sürecini doğru yönetmenizi sağlar.

Meyveyi diyetinizden çıkarmayın

Diyet yaparken şeker tüketimini kontrol etmek oldukça önemli. Bu fikirden yola çıkarak diyet yaparken meyve yememenin doğru bir hareket olduğunu düşünebilirsiniz. Ama bu düşünce tamamen yanlış!

Çözüm

Meyvede doğal şekerin yanında, lif, vitamin ve mineral içermekte. İşlenmiş şekerden oldukça farklı olan doğal şekeri uygun miktarda tüketmek sizi hem dinç tutacaktır.

Diyette meyve yemek konusunda ayrıntılı bilgi almak için diyette meyve yenilebilir mi? adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Tabak büyüklüklerini düzenleyin

Büyük tabaklar algınız ile oynayarak içerisinde bulunan besinlerin olduğundan daha küçük görünmesine sebep olur. Beyninizin buna cevabı ise daha geç ve daha fazla besin ile doymak olacaktır.

Çözüm

Tabak büyüklüklerini azaltın. İkinci bir sır ise tabakların rengi ile alakalı.

Araştırmalar kırmızı, turuncu ve sarı renklerin daha aç hissetmenize sebep olduğunu gösteriyor. Bu sebeple tabaklarınızı seçerken beyaz ya da mavi renkleri içeren tabakları tercih edin.