Diyet: Diyetinizde Bulunması Gereken En Sağlıklı Besinler

En sağlıklı besinleri sizinle paylaştık. Bu besinleri diyetinizde bulundurarak daha hızlı kilo verirken sağlıklı olmak için bir adım daha atabilirsiniz.

Kara lahana

Eskiden karadenizli ailelerin sofrasından çıkmayan kara lahana ününü genişleterek tüm ülkeye yayıldı. Kazandığı bu ün ise kesinlikle haksız değil.

İşte kara lahananın birkaç faydası:

 • Kara lahana yüksek miktarda antioksidan içerir. Quercetin ve kaempferol adı verilen iki antioksidan ise kara lahananın içerisindeki en güçlü antioksidanlardan ikisi. Bu antioksidanlar yaşlanmayı geciktirme ve kanser riskini azaltma gibi birçok etkiye sahip.
 • Kara lahana K vitamini açısından dünyadaki en zengin besindir. Sadece bir kase çiğ kara lahana günlük almanız gereken K vitamini miktarının 7 katını ihtiva eder.
 • Eğer C vitamininin sadece limonda olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Yine bir kase çiğ kara lahana bir tam portakal kadar C vitamini içerir.

Saydıklarım sizi tatmin etmediyse birde şunu dinleyin

 • Kara lahana kolestrolünüzü düşürerek kalp hastalıklarına yakalanma riskinizi azaltır.

Ülkemizde pişirilerek tüketilse de biz kara lahananın çiğ yenmesinden yanayız. Salatalarınızın yeni aktörüne “merhaba” diyin!

Mercimek

Birçok renk ve çeşide sahip olan bu besin sanıldığından daha önemli. İçerdiği magnezyum ile kalp sağlığını destekleyen mercimeğin faydaları sadece bunlar ile bitmiyor. İşte diğerleri:

 • Mercimek içerdiği yoğun lif ile mide ve bağırsak sağlığınızı korumanın yanında kolesterolü düşürmenize de yardım eder.
 • Kan basıncınızı düşürür. Bu iyi bir kalp damar sağlığı için gereklidir.

Son madde ise vejetaryenleri yakından ilgilendiriyor.

Yüksek oranda protein içeren mercimek, hayvansal proteinden uzak kalan vejetaryenler için kurtarıcı niteliğinde.

Vejetaryenler için yüksek protein içeren diğer besinleri vejetaryenler için en iyi 10 protein kaynağı adlı yazımda bulabilirsiniz.

qoinoanın faydaları

Kinoa

Dünya sağlık örgütünün açlığı bitirmek için açtığı savaşta besleyici yönü ile öne çıkan ve umut olan bir besin. İsmi Kinoa!

Yoğun demir içeriği ile beyin gelişimini ve kırmızı kan hücrelerinin yapımını olumlu etkileyen kinoanın bazı formları ise glutensiz! 100 gramında 14 gram protein ve 7 gram lif içeren bu besini sofranızdan eksik etmeyin.

su teresinin faydaları

Su teresi

Su teresinin tarihi oldukça eski. Tıbbın babası olarak nitelendirilen Hipokrat, milattan önce 4000 yılında kurduğu ilk hastanede su teresi kullandı. O zamanlar su teresinin hastaların kanını temizlediği düşünülüyordu.

Şimdilerde ise ıspanaktan daha fazla demir içerdiği bilinen su teresi kesinlikle diyetinizde bulunması gereken bir besin. 100 gramında 10 kalori içeren su teresinin ayrıca kanser riskini içerdiği antioksidanlar ile azalttığı bir gerçek.

hindistan cevizinin faydaları

Hindistan cevizi

Yapılan araştırmalar yaş ortalaması en yüksek olan toplulukların, en çok hindistan cevizi tüketilen toplumlar olduğunu gösteriyor. Bu tesadüf değil. Gelin hindistan cevizinin faydalarını inceleyelim

 • İçerdiği sağlıklı yağlar ile tanınan hindistan cevizi bu yağların sayesinde açlığınızı azaltır.
 • Yoğun lif ihtiva etmesi bu besini harika bir diyet yiyeceği yapar.
 • Hindistan cevizi yağı kolesterolü düşürür, enfeksiyonları önler, açlığınızı azaltır ve göbek bölgesinde oluşan yağlanmayı önler.

Son olarak, hindistan cevizi birçok kanser araştırmalasında (özellikle göğüs kanseri) kanser hücrelerinin küçülmesinde etkili olduğu görülmüştür.
somonun faydaları

Somon

Doğadaki canlılar her zaman en sağlıklı besinleri tüketir. Bu onların içgüdüsel olarak yaptığı bir harekettir. Bu bakış açısı ile ayıları incelediğinizde, ayıların somon’a bayıldıklarını görürsünüz.

Gelin birde insanlar açısından somonun faydalarını inceleyelim. Somon,

 • İçerdiği omega 3 yağ asitleri sayesinde eklem ve romatizmal hastalıklara iyi gelir.
 • İçerdiği DHA ile beyin fonkksiyonlarını güçlendirir. Somonun bu etkisi özellikle çocuklarda daha da belirgindir.

Ayrıca göz ve kalp damar sağlığının koruyucusu olan somon diyetinizde mutlaka bulundurmanız gereken besinlerden.

Eğer balık sevmiyor ve balık yağı almayı düşünüyorsanız hangi balık yağını almalıyım? adlı yazımı okuyarak bu konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ayrıca somon seçerken kirli denizlerden gelmeyen, çiftlikte yetiştirilmemiş ve daha küçük boyutlu balıkları tercih etmelisiniz. Bu somonun daha doğal ve saf olmasını garanti eder. Kirli denizlerden gelmiş ve büyük olan balıklar daha fazla cıva içerir.

avokadonun faydaları

Avokado

Türklerin çok alışık olmadığı, yeni yeni hayatımıza giren bir besin daha. Avokado!

Oldukça faydalı olan bu tropikal meyvenin işte birkaç özelliği:

 • Potasyum açısından muzdan daha zengin olan avokado krampları engellemek için bire bir!
 • 100 gramında 7 gram lif içeren avokado bu özelliği ile ayrıca sindirim sisteminize dost bir besin olmakta.
 • Ayrıca kolesterol düzeylerinizi düşürmesi de avokadonun kalbinize ne kadar dost olduğunu gösteriyor.

Son olarak gözleriniz için oldukça faydalı olan Lutein ve Zeaxanthin’in yapılan araştırmalarda katarak riskini azalttığı görülmüş

Sarımsak

Antik yunan, mısır ve çin uygarlıklarının kaynaklarında sık sık adı geçen sarımsak su teresi gibi tedavi amaçlı kullanılıyordu. Şimdilerde ise faydalarını daha iyi anladığımız sarımsağın işte ilgi çekici birkaç özelliği:

 • Sarımsak performansı arttırır. Eski yunanlar olimpiyatlara hazırlanırken sarımsak yağı kullanıyordu. Yapılan araştırmalar ise 6 haftalık sarımsak yağı kullanımının performansı arttırdığını kanıtladı
 • Sarımsak yüksek kan basıncını azaltır ve kolesterolü düşürür. Bu etkiler sarımsağı kalp dostu besinler arasında oldukça önemli bir yere taşıyor.
 • Ayrıca sarımsak içerisinde bulunan antioksidanlar ile alzheimer ve erken demans (bunama) riskini azaltır.

Kadınların menapozdan sonra sık yaşadığı osteoporoz nam-ı diğer kemik erimesi için sarımsak harika bir seçenek. Yapılan araştırmalar sarımsağın östrojen hormonunu arttırarak kadınlarda oluşan kemik erimesini yavaşlattığını gösterdi.

Son olarak, doğanın bize sunduğu bütün besinlerin birer ilaç olduğunu bilin. Bu besinleri doğru kullanmak ve sağlıklı beslenmek sizin elinizde.

Sorularla Kilo Vermek Kitabına Ücretsiz Erişmek için Mail Listeme Abone Olun!

Yeni yayınlanan makalelerden haberdar olmak için haftalık olarak gönderdiğim maillere abone olabilirsiniz. Spor ve sağlık dünyasındaki gelişmelerden her hafta ücretsiz bilgi sahibi olun!

Lütfen Bekleyiniz..

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz. Lütfen mail aboneliğinizi size gönderdiğimiz email üzerinden onaylayınız!

Mail ağımızı ve bilgilerinizi 3. şahıs ile paylaşmıyoruz, daha ayrıntılı bilgi için sağlıksal ve hukuki feragatname sayfamızı inceleyin.

Dr. Can Çiftçi Hakkında

Eğitimini Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde tamamlamış olan Dr. Can, kâr amacı gütmeyen ve tarafsız bir girişim olan Fitekran.com'u 2013 yılında kurdu. Egzersiz fizyolojisi, ergojenik beslenme, obezite ve insülin direnci konularında yoğun olarak çalışan Dr. Can ayrıca sağlık, diyet ve egzersiz alanında birçok kurum ile çalışmakta ve sosyal sorumluluk projeleri yürütmektedir.

Yazıya Yorum Yap

Makale konusu ile ilgili eklemek istediğiniz, sormak istediğiniz veya düzeltmek istediğiniz herhangi bir konuda yorum yapabilirsiniz...

Yorumu Gönder


close more
Dr. Can Çiftçi
close

Ne yapmak istiyorsun?

search