Hastalıklar: Candida Mantarı: Belirtileri, Tedavisi ve Etkili Candida Diyeti

Candida nedir? sorusunu birçok hastam soruyor. Gelin bu tehlikeli bağırsak mantarına bakıp, belirtilerini ve tedavi yöntemi olan candida diyetini inceleyelim.

Candida toplumda bilinen ismiyle bağırsak mantarı hekim olarak sık rastladığım bir durum.

Bu durum benim için çok önemli. Çünkü kötüleşen sağlık durumunun önemli bir habercisi ve hastalarımın yaşam standardını ciddi şekilde azaltıyor.

Dolayısıyla candida mantarı hakkında sizin de ayrıntılı bilgi sahibi olmanızı istiyorum.

Hazırsanız başlıyoruz!

Candida nedir?

Candida (tam ismi Candida albicans) doğal olarak beden üzerindeki iç yüzeylerde (ağız, bağırsak, vajina) bulunan bir mantar türü.

Candida aslında zararlı bir mantar değil. Doğal olarak vücut yüzeylerinde bulunuyor. Ayrıca bağırsaktaki emilim ve sindirim süreçlerine yardım ediyor. Yani eğer doğru sayıda candida mantarına sahipseniz onları size çalışması için kullanırsınız.

Ama bağışıklık sistemi tarafından kontrol edilen mantar miktarı kontrolden çıkarsa durum değişiyor ve candida bir hastalık halini alıyor. Görünüş olarak beyaz “yoğurt kesiği” gibi bir tabaka oluşturuyor.

Hatta insan üzerinde hastalık yapan mantarlar içerisindeki en sık sebep candida (1). Candida mantarının aşırı çoğalma durumuna ise candidiazis adı veriliyor.

Buraya kadar her şey tamam. Ama hala candida mantarının neden zararlı olduğundan bahsetmedim. Hadi devam edelim ve ayrıntıları görün.

Candida zararlı mı?

Candida mantarı birçok noktada size zarar verir. Ama başlıca zarar oluşturan özellikleri,

 • Aşırı candida çoğalması sonucu toksin üretimi,
 • Diğer bağırsak bakterilerin çalışmasını engellemesi,
 • Bağırsakların geçirgenliğini arttırması ve kana istenmeyen maddelerin geçişine sebep olmak,
 • Kritik hastalıklarda atağa geçerek mevcut hastalığın kötüleşmesine neden olmak,

olarak sıralanabilir. Yani candida kontrolden çıkarsa sağlığınızı ve hayat kalitenizi bozar.

Candida yukarıdaki görsel gibi görünür. İster vajinada, ister bağırsaklarda olsun. 

Candida nedenleri

Candidanın hastalık boyutuna geçmesi çok önemli. Çünkü bu durum bedeninizde birçok şeyin yolunda gitmediğini ve yanlış davrandığınızı gösteriyor.

Dolayısıyla size sebeplerden bahsetmek zorundayım.

Sürekli antibiyotik kullanımı: Bağırsaklarınız devletlere benzer ve denge halinde hareket ederler. Eğer biri güçsüz hale gelirse diğer fırsatçı devletler onu istila etmeye başlar.

Antibiyotik kullanımı da aynı etkiyi bağırsaklarınızda oluşturur. Birçok devlet şeklinde farklı bakteri grubu vardır. Eğer antibiyotik kullanırsanız faydalı olan bazı bakteri grupları zayıf düşer. Diğer bakteriler ve mantarlar ise zayıf olanı istila eder.

Candida da fırsatçı bir mantar. Eğer bağırsak veya diğer noktalardaki faydalı bakteriler azalırsa candida fazla çoğalır ve onları istila eder.

Doğum kontrol ilaçları: Kadınlarda genital bölgede (özellikle de vajinada) candida mantarı büyük sorun oluşturuyor. Bunun sebebi genital bölgenin dengesinin bozulması. Çünkü genital bölge (özellikle de vajen) asidik bir ortama sahiptir ve buna hormonlar sebep olur.

Asidik ortam ise bakteriler ve mantarları dengede tutar, aşırı çoğalmalarını önler.

Doğum kontrol hapları da küçük miktarda hormon içerir. Bu hormonlar genital bölgenin asidik dengesini bozar ve bakterilerin aşırı çoğlamasına neden olur.

Doğum kontrol ilaçları dışında da hastalık düzeyindeki tüm hormonal bozukluklar candida mantarının artışına neden olabilir.

Diyabet ve insülin direnci: Yüksek kan şekeri ve aşırı insülin bağışıklık sistemini zayıflatır. Yorgun düşen bağışıklık sistemi bakteri ve mantarlarla savaşma yetisini kaybeder.

Sonuç olarak fırsatçı candida mantarı atağa geçer ve istilaya başlar (2).

Diyabet hastalarımda rutin candida testlerini isterim. Çünkü hem kontrolsüz kan şekerini hem de bağışıklık sisteminin sağlığını ölçmek için candida seviyesi oldukça önemli.

Kanser tedavisi ve bağışıklık sistemi hastalıkları: Kanser tiplerinin tedavisinde genel olarak kemoterapötik ajanlar ve radyoterapi kullanılır.

Her iki yöntem de kanser hücrelerinin yanında vücut hücrelerine de zarar verir. Dolayısıyla koruma mekanizmanız, bakteri ve mantar arasındaki denge bozulur.

HIV gibi bağışıklık sistemini çökerten hastalıklar da aynı mantık ile vücudun candida ile savaşmasını zorlaştırır.

Sonuç olarak açıkladığım iki durum da candida mantarının yayılmasına sebep olur.

Aşırı stres: Stres kontrol altına alınmadığı zaman aşırı kortizol salınımına neden olur. Kontrolsüz kortizol salınımı ise bağışıklık sistemini zayıflatır ve bağırsak bakterilerinin dengesini bozar.

Sonuç olarak aşırı stres candida yayılımına neden olur.

Stres olarak bahsettiğim şey hem mental hem de fiziksel durumları kapsıyor. Yani aşırı egzersiz veya sürekli uykusuz kalma da stres kapsamına girer.

Dolayısıyla kapsamlı düşünmelisiniz.

Bu nedenleri düşündüğünüzde candidanın resmen sizin hasta düşmenizi bekleyen ve zor durumdayken olayları daha da kötüleştiren bir etken olduğunu biliyorsunuz.

Dolayısıyla sağlığınızı kontrol etmek ve ek problemlerden korunmak için candida mantarı belirtilerini bilmelisiniz. O zaman devam edelim, size harika ayrıntılar anlatacağım.

Candida mantarı mikroskop altında böyle görünüyor. 

Candida belirtileri

Kendinizi daha iyi tartabilmeniz için candida mantarının belirtilerinden bahsetmek istiyorum. Bu şekilde duruma hakim olabilirsiniz.

Ayrıca belirtilerin sonunda evde kolayca uygulayabileceğiniz bir candida testinden bahsedeceğim.

Candida belirtileri,

 • Kronik yorgunluk. Candida besinlerin emilimine yardım eder. Ama candida miktarının kontrolden çıkması ters şekilde etki ederek besin eksikliklerine neden olur. Bu durum ciddi yorgunluk yapabilir (3).
 • Anksiyete ve depresyon gibi mental sorunlar.
 • Hormonal bozuklukları görülebilir. Kadınlarda adet düzensizliği, erkeklerde memenin büyümesi yani jinekomasti durumu varsa candida akıldan çıkmamalı.
 • Genital bölgedeyse kaşıntı, kötü kokulu akıntı, cinsel ilişki sırasında ağrı, beyaz renkli akıntı, idrar yolu enfeksiyonları oluşabilir. Bunun sebebi candidanın enfeksiyonları önleyen normal florayı bozmasıdır (4).
 • Bağırsakta çoğalım varsa karın ağrısı, ishal/kabızlık atakları, aşırı şişkinlik. Hatta yapılan araştırmalar bağırsaklarınızdaki Crohn ve ülseratif kolit gibi hastalıkların candida mantarı ile ilişkili olabileceğini gösteriyor (5).
 • Ağızda çoğalım varsa, kötü ağız kokusu, diş çürükleri, sinüs enfeksiyonları görülebilir.
 • Sürekli eklem ağrıları ve artirit. Candida mantarı bağırsaklarınıza zarar verir ve geçirgenliği arttırarak “leaky gut” sendromuna sebep olursa zararlı materyaller kanınıza geçer ve inflamasyon oluşturur. Bu inflamasyon eklem ağrılarına ve artirit problemine sebep olabilir (6).

olarak sıralanabilir. Eğer bu belirtilerden bir veya birkaçı varsa candida ile ilgili şüphelenmelisiniz.

Candida testi

Eğer candida mantarından şüpheleniyorsanız size çok basit bir teknik öğreteceğim. Bu teknik ile beraber artan candida bakterisinin varlığını hızlı bir şekilde test edebilirsiniz.

Candida testi için aşağıdaki adımları izleyin.

1. Gece aç uyuyun. Sabah kalkın ve hiçbir şey yemeden, içmeden mutfağa gidin.

2. İçi görünen cam bir bardak alın.

3. Bardağa su doldurun.

4. Bardağa tükürün.

5. Beş dakika bekleyin ve bardağın içine bakın. Eğer bardak temiz ise emin olmak için süreyi on dakikaya uzatabilirsiniz.

Eğer bardakta yukarıdaki gibi yüzeye çıkmış ipliksi yapılar, alta çökmüş yoğun bir tortu veya ortada görünen bulutsu bir yapı görüyorsanız bu ağzınızdaki candida mantarı olabileceğini gösteriyor.

Çünkü candida mantarı ipliksi yapıya sahiptir ve su içerisinde tortu bırakır. Tükürüğünüz ise zamanla su içerisinde çözünür ve ciddi tortu bırakmaz.

Bu yöntem oldukça basit olmakla beraber bağırsak, boğaz ve genital bölge candida mantarı hakkında bilgi vermez. Dolayısıyla eğer candida mantarından şüpheleniyorsanız ve test negatif ise hekiminize başvurmanız gerekiyor.

Artık tedavi yöntemlerine geçmenin zamanı geldi. Eğer candida mantarından şikayetçiyseniz sizin için harika çözümlerim var.

Candida diyeti

Candida için çok farklı anti fungal ilaç seçeneği var. Ama bu ilaçların karaciğer ve böbrek üzerinde ciddi yan etki yapabilir.

Dolayısıyla kendini toparlayabilecek sağlıklı kişilerde anti fungal ilaç kullanımı çok mantıklı değil. Özellikle de sağlıklı beslenmenin bağırsak mantarı olan candida tedavisinde çok etkili olduğunu biliyorsak.

Yapmanız gerekenleri aşağıda sıraladım.

Şeker ve karbonhidrat kaynaklarından uzaklaşın. Özellikle şeker ürünleri candida mantarının yayılmasına ve artmasına neden olur (7).

Özellikle uzak durmanızı istediğim besinler,

 • Basit şeker içeren market ürünleri (çikolata, şekerlemeler gibi),
 • Nişastalı sebzeler (patates gibi),
 • Meyve suları ve aşırı şekerli meyveler,
 • Alkol

olarak sıralanabilir. Eğer toplu bir çözüm istiyorsanız sizin için uygun beslenme düşük karbonhidrat diyeti.

Mantar önleyici besinleri tüketin. Bazı besinler anti-fungal yani mantar önleyici etkilere sahiptir. Bu besinleri tüketmek candida mantarı sayısını azaltır.

 • Sarımsak içerisindeki allicin maddesi ile candida ile savaşır (8).
 • Hindistan cevizi yağı içerisindeki laurik asit ile candida ile savaşır (9).
 • Zerdeçal içerisindeki curcumin maddesi ile candida ile savaşır (10),

Sarımsak kullanımı için aç karnına iki diş sarımsağı fazla ezmeden kırın ve yutun. Hindistan cevizi yağını sabahları bir yemek kaşığı olacak şekilde için. Zerdeçal’ın içerisinde bulunan curcumin ise emilim açısından zayıf. Eğer tercih etmek isterseniz supplement olarak almanızı tavsiye ediyorum.

Eğer ağız içi candida probleminiz varsa şekersiz sakızlarda bulunan xylitol ciddi derecede fayda sağlayabilir. Çünkü kendisi antifungal ve antibakteriyel özelliğe sahiptir.

Önerim her gün yarım saat şekersiz sakız çiğnemeniz.

Bağırsak bakterilerinizi destekleyin. Bağırsak bakterileriniz candida mantarını kontrol altına almak için çalışır ve dengeyi sağlar. Dolayısıyla tartıyı probiyotikler lehine ağırlaştırın ve sağlıklı bakteri alımı sağlayın.

Bu noktada seçilecek doğal probiyotiği duruma göre seçmek çok önemli. Hata yapmamak için değerlendirme şart. Eğer daha etkili bir çözüm isterseniz probiyotik ürünlerine göz atabilirsiniz.

Probiyotik alacaksanız içeriğin laktobasilus ağırlıklı olmasına dikkat edin. Çünkü laktobasilus tipi probiyotik bakteriler candida ile savaşta oldukça etkilidir.

Bağışıklık sistemini destekleyin. Candida mantarından şikayetçi hastalarımın bağışıklık problemi olduğunu biliyorum. Bu durum çoğu zaman kontrolsüz kan şekeri ve kronik hastalıklar sebebiyle gelişiyor.

Herkes için uygun olmamakla beraber tavsiyem,

Yukarıda saydığım şeyler oldukça basit olmasına rağmen bağışıklık sistemini ateşleyecek ve candida probleminizi çözecek potansiyele sahip. Dolayısıyla hafife almayın ve uygulayın.

Toksinlerden ve alerjenlerden uzak durun. Toksik maddeler bağırsak duvarındaki daha dayanıksız faydalı bakterilere zarar verir. Ayrıca alerjenler de bağırsaklarınızdaki savunma hücrelerini harekete geçirerek kronik inflamasyon yapabilir.

Dolayısıyla toksin ve alerjenlerden uzak durmalısınız. Önerilerim,

 • Sanayi tipi üretilen tavuklardan uzak durmanız,
 • Derin deniz balıklarını hayatınızdan çıkarmanız,
 • Gluten ve lektin içeren besinlerin tüketimini azaltmanız,

olacak. Bunlar ile beraber alerjiniz olan ve toksik madde içeren tüm besinleri hayatınızdan kademeli olarak çıkartmalısınız.

Candida ile ilgili artık çok daha fazla bilgiye sahipsiniz ve çaresiz olmadığınızı biliyorsunuz. Yapacağınız doğru hareketler ile kolayca candida mantarını kontrol altına alabilir ve istenmeyen etkilerden korunabilirsiniz.

Peki candida sizi rahatsız ediyor mu? Benimle fikirlerinizi ve evde yaptığınız candida testi sonuçlarınızı paylaşmayı unutmayın. Ayrıca sorunun ciddi ve tek başına aşılamayacağını düşünüyorsanız özel tedavi randevusu için şu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Yazıya Yorumlar

Candida Mantarı: Belirtileri, Tedavisi ve Etkili Candida Diyeti yazısı için gelen yorumlar ve tartışmalar...

 1. ugur ozcan dedi ki:

  merhaba hocam turkiye deki bircok doktor ve diyetisyen kandida mantariyla is birligi icinde calisiyor malasef bol ara ogunlu gunde 6 – 7 ogun iceren beslenme programlari veriyorlar hastalarina bu sekilde beslenen kisilerde insulun dalgalanmasindan dolayi daha cok hastalik yorgunluk stres ve bolca kandida mantari gorulesi kacinilmaz. bu sekilde beslenme programi yazan diyetisyene ketejonik diyet diyincede isine gelmiyor. cunku hastaya ketojenik diyet onerirse hastadan cok fazla para kazanamiyacak. cunku hastada hicbir saglik sorunu kalmayacak haliyle diyetisyenede doktorada ileride ihtiyaci olmayacak. iyi calismalar hocam. tskl.

 2. fatih yılmaz dedi ki:

  hocam selam.Kafama göre zolax 200 mg kullandım bir hafta.Hiç geçmeyen uykusuzluk başladı acaba bu ilaçtan olabilir mi?Bu ilaç böbrekleri etkiler mi bir hafta kullanmak?

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Zolax ilacı Flukanazol adı verilen bir etken madde içerir. Bu madde çoğu zaman herhangi bir probleme yol açmaz. Ama endişeleniyorsanız veya ters bir durum varsa hekiminize danışmalısınız.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 3. Nejat Abacı dedi ki:

  Can hocam öncelikle vermiş olduğunuz bilgiler çok değerli teşekkür ederim.Ben diş doktoruyum yıllardır farkına varmadan vücudumda candidanın çoğalmasına izin vermişim. İki ay önce söylediğiniz testi yaptığımda saydığınız tüm belirtilere sahiptim.Hatta yıllardır müzmin baş parmaktaki tırnak mantarım vardı lokal tedaviler bir sonuç vermiyırdu.Söylediğiniz diyeti katı bir şekilde 2 aydır uyguluyorum su testinde hala var gözüküyor ama genel durumum çok iyi biraz 4 kilo kadar verdim uygun olduğunuz bir zamanda görüşme imkanımız olursa sevinirim verdiğiniz bilgilere teşekkür ederim

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Belirtiler zamanla azalacaktır. İletişim bölümündeki mail ile bana her zaman ulaşabilirsiniz.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 4. sevim dedi ki:

  Merhabalar doktor bey kandida için diyet ve ilaç tedavisine başladım diyete kendim karar verdim sormak istediğim şu, yazılarınızdan faydalanarak leaky gut diyetine başladım ama antifungal ilaç da kullanıyorum, zolax kullanıyorum hocam, şunu merak ediyorum bu ilaç leaky gut sürecime zarar verir mi acaba, şimdiden teşekkürler

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Kesinlikle. Çünkü burada flora önemli. Ama leaky gut için hala çalışmakta fayda var. Dolayısıyla tavsiyem leaky gut için doğru beslenmeye devam etmeniz.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 5. yusuf bahar dedi ki:

  hocam bende uzun zamandır devam eden gözlerımde blefarıt hastalıgı var aynı zamanda sebore dermedıt hastalıgıda var goz kapaklarımda yaglanma ve gozumun ıcıne sureklı salgılanan yapışkan bır akıntı var goz doktorları bu gune kadar bır care bulamadı internette candıda mantarının gözleri etkıledıgını okudum acaba blefarıt hastalıgını candıda mantarı meydana getırmıs olabılırmı

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Görmek lazım ama sanmıyorum. Çünkü aksi halde görüntü çok tipik olurdu.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 6. Nur dedi ki:

  Öncelikle yazınız için teşekkür ederim..iki aya yakın candida ile uğraşıyorum..(kendim teşhis koydum)ne yazıkki bulunduğum yerde gastroloji bölümü yok dahileyecide suratıma o ne? diye baktı..internetten okumadığım şey kalmadı..çok sıkı diyetteyim ama çok zorlanıyorum..yasak olmıyanlarıda yiyorum ama organik ,hormonsuz nereden bulayım…takviye ürünleri vs.de kullanıyorum ama kendimi inanılmaz halsiz hissediyorum..bu nezaman düzelecek merak ediyorum ve bu diyetin( candida hariç) sağlığıma zarar vermesinden korkuyorum..

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Zaten beslenmeyi kesinlikle ve kesinlikle uzman kontrolünde devam ettirmelisiniz. Aksi halde bedeninize zarar verebilirsiniz.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 7. Deniz Üstün dedi ki:

  Evde tükürük testini yaptım ve dipte bir tortu oluştu. Bende insülin direnci var ve yukarıda sayılı belirtilerin yüzde doksanını taşıyorum. Bu durumda ne yapmalıyım?

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Hekiminize danışmalısınız. Gerekli tetkikleri kendisi yapacaktır.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 8. şeyda ergin dedi ki:

  merhaba.yıllardır ihmal ettiğim bir candida sorunum var.ancak artık dayanılmaz hale geldi.
  tam kontrollu ve tam disiplinli bir diyete girmem gerekiyor anlaşılan.bu konuda daha önce yardım aldım ama bir anda neyi yiyip neyi yemeyeceğim çok net anlatılmadığından 8 kg verdim.buda beni halsiz düşürdü ve çok sağlıksız göründüm.
  bu konuda sizden direkt yardım almam mümkünmü?size ulaşabileceğim bir hastane veya muayenehaneniz varmıdır?yada beni sizin güvendiğiniz bir ekip.
  ilginiz için şimdiden teşekkürler

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Şu an için bir muayenehanem yok. Ama yakın zamanda böyle bir girişimim olacak. İstanbul’da ne yazık ki güvendiğim bir merkez/ekip yok.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 9. Murat murat dedi ki:

  Sayın hocam benim 8 yaşında otizmli bir oğlum var ona nasıl bir yöntem önerirsiniz 1.5 sene gaps diyeti yaptık okula başladığı için devam edemedik.tesekkur ediyorum iyi günler dilerim

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   En azından bazı besinleri süt ve basit şekeri hayatına sokmamaya dikkat etmeli, bağırsak florasını kontrol altına almalı ve okulda kullanım için aromaterapi uygulamalarını araştırmanızı tavsiye ederim.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 10. Ahmet dedi ki:

  Selamun aleykum hocam bende kaç senedir bu mantar sıkıntısını çekiyorum dilimdeki tabaka 3-4 senedir var mantar bağırsak ve ciğerlerimde olduğunu düşünüyorum gögsümde baskılama sol gögsümde idi şimdi sağ gögsümede geçti dahiliyeye gidiyorum bir şey yok diyor KBB uzmanı gine aynı tek cildiye uzmanı ilgileniyor dilime bakıyor ıtraxly 100 mg mantar ilacı veriyor 3-4 yıldır gitmeyen dilimdeki beyaz tabaka 1-2 aydır gidip gidip geri geliyor bu arada bağırsak ve gögsümde guruldamalar oluyor başında zonklamalar,sersemlik halsizlik Candida mantarında iyileşme krizleri olabilir mi mantar öldüğünde zarları yırtılıyormuş acaba hocam bu guruldamalar mantarın yok olmasımıdır sıkı bir diyette yapıyorum bu diyette katkısız ve mayasız mısır ekmeği yenebilir mi teşekkür ediyorum hocam Allah(cc) razı olsun İNŞALLAH sizlerden bu güzel hizmetiniz için

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Yaşam tarzınızı değiştirmeden candida’yı kısa süreli tedavi edebilirsiniz ancak geri gelecektir. Ama mide rahatsızlığınızın kandidanın etkisiz hale getirilmesi ile alakası olmadığını düşünüyorum. Beslenme önerilerimi paylaştım.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 11. Özlem Tarifci dedi ki:

  Gerçek çok yararlı bir yazı/site hazırlamışsınız çok teşekkür ederim. Bana candida teşhisi konmuştu zaten ama sadece ilaç verildi, beslenmeye hiç değinilmedi. İlaç iyi geliyor geçiyor ama kısa bir süre sonra tekrar başlıyor. Bu tarz etkileri olduğundan haberim bile yoktu. Yorgunluk, halsizlik o kadar çok ki… Doktora gidince kan tahlili yapılıyor sadece, sonuç temiz çıkınca psikolojik olabilir deniyor, psikiyatrist de antidepresana başlatıyor hemen. Hayatım berbat bir biçimde… Hemen diyete başlıycam çok teşekkür ederim tekrar.

 12. Mehmet dedi ki:

  Merhaba,
  Ben candida dan şüpheleniyorum. Tükürük testi yaptım sarkıtlar oluştu. Zayıf olmama rağmen alt karın bolgemde şişkinlik oluyor. Özellikle yemeklerden sonra. Şeker ve gluteni kestim (yaklaşık 1 yıldır) . Son birkaç haftadır da karbonhidrat almıyorum. Spor yapıyorum (ağırlık antrenmanı), Enerjide sıkıntı yaşıyorum. Faydalı yağları almaya çalışıyorum. Glutamine ve whey suplementi kullaniyorum. Ne yaparsam yapayım siskinlikten kurtulamıyorum. Benim için bir tavsiyeniz olur mu? Teşekkürler

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   SİBO ve kandida için daha ayrıntılı bir tetkik listesi ile hekiminize danışmanızı öneririm.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 13. bilge derin dedi ki:

  sevgili hocam ; cok aciklayici ve bilgilendirici yaziniz icin oncelikle tesekkurler.2 yildir her ay tekrar eden bademcik apsesiyle birlikte kulak enfeksiyonu yasiyorum .surekli antibiyotik kullanmak zorunda kaliyorum.nedenini doktoruma sordugumda bagisikligin cok dusuk ondan diyor. agzimda ve dilimde direncli aftlar cikmaya, dis curukleri olusmaya basladi.testlerde romatizma baslamis gozukuyor. ayrica karinda sislik kilo verememe sorunu da var.candida testinizi sabah uygulayacagim.candidadan suphelenmeli miyim? hangi dr a gitmeli hangi testleri yaptirmaliyim .simdiden cok teskkur ediyorum iyi calismalar…

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Şüphelenmelisiniz. Özellikle bağışıklık sisteminin kusurlarında çok sık görüldüğü ve hastanın durumunu kötüleştirdiği için bu husus için ayrıca önlem almanızı tavsiye ederim. Gastroenteroloji yardım edecektir.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 14. zey altın dedi ki:

  merhabalar,
  bilgilendirici yazınız için çok teşekkürler öncelikle.
  27 haftalık hamileyim ve bir yıldan daha fazladır vajinal mantar sorunum var.
  candida diyetini hamilelikte uygulamaya başlamak sorun olur mu acaba?
  die-off etkisi diye bir şeyler okudum. bebeğe bir zararı olabilir mi die-off un acaba? şimdiden teşekkürler.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar, öncelikle kandida diyeti özellikle hamilelik gibi vajinal floranın değiştiği zamanlarda tek başına etkili olmayabiliyor. Dolayısıyla tek başına diyet yerine fitoterapi uzmanı bir hekim ile süreci beraber götürmelisiniz. Die-off etkisi bakteri yüküyle alakalı. Eğer bağırsak kandida sorununuzda varsa die-off bebeğinizi etkileyebilir çünkü bu süreçte etkisizleştirilen bakteriler sebebiyle ortaya çıkan toksik maddeler kana geçebilir.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 15. Songül Gümüş dedi ki:

  merhabalar
  verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim bu konudan yeni haberdar oldum yükürük testini yaptım suyun aşağısına doğru salınma oldu yıllardır egzama ile boğuşuyorum çocukluğumdan beri çeşitli hiçbir test uygulamadan merhem vs veriliyordu ve hiç faydasını görmedim bunun yanında ağır ağız kokusu var ve iştahım açık özellikle şekerli gıdalara onun dışında pek sık hastalanmam ve çabuk atlatırım doğrusu böyle bir ihtimal aklıma gelmemişti acaba şüphelenmeli miyim ve şu an emzirme dönemindeyim acaba bu diyet sütümü etkiler mi şimdiden teşekkür ederim… iyi çalışmalar

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Endişelenmekte fayda var. Önerim hekiminize danışmanız.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 16. ilknur incedayı dedi ki:

  Merhaba Can Bey,
  Candida yazınız için çok tesekkür ederim. Bu konu da bariz sıkıntılarım varmış sayeniz de çözüm önüme geldi.
  Uzunca bir dönemdir uyanır uyanmaz dil temizliği yaparım. Son zamanlar da rahatsız edici derece de tortu gibi kalıntı çıkıyor. Aciliyetle candida diyetine baslıyorum. ( Gluten, laktoz alerjim var ve kullanmamama rağmen.)Çok tesekkür ederim.

 17. Fatma dedi ki:

  Hocam ben kaç senedir kadın doğum doktoruna gidiyorum beyaz akıntım var diye fakat doktorlar bu akıntının normal olduğunu söylediler ama günde 2 kere çamaşırımı değiştirmek zorunda kalıyorum süt beyaz bir akıntım oluyor sizin dediğiniz testi uyğuladım iplik şeklinde görüntü oldu şimdi ben bunun tedavisi için yosun ile birlikte probiyotik kullanayım mı çünkü Antalya’da doktorlar bu mantarı bilmiyor ve bu akıntının normal olduğunu söylüyorlar o kadar test yapmalarına rağmen ben ne yapmalıyım sizce hocam

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Mantar hakkında bilgileri olduğuna eminim. Gözden kaçmış olabilir. İsterseniz tekrardan bir hekime gidin ve “bu akıntının mantar sebepli olabilir mi?” diye sorun. Eğer gerekliyse kültür alınır, ileri tetkikler yapılır.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 18. Mahmut Şevket Aygül dedi ki:

  Sayın hocam , çok çaresizim umarım bu yazıyı okursunuz.Ben 2013 Ekim ayında dış tedavisi yaptırdım bu tedaviden sonra dilimde sararma ve beyazlama başladı. Kaldi ki dislerimi dilimi hergin duzenli fircalarim .Aile hekimine gittim mikostatin verdi kullandıktan sonra geçti. Sonra tekrar edince dahiliye doktoruna gittim antibiyotik tedavisi verdi agumentin 1000 gr .Bu aşamadan sonra artık dilimdeki pas kalıcı oldu ve surekli yutkunma hissi basladi bogazimdan asagi dogru akinti varmis onu geniz akintisina bagladilar , sol kolumda dokuntu oldu travazol kullandim gecti bu aralar hafif kulaklarimda kasinti var .kaç doktora gittim anlatamam ciddiye almadilar hatta birine mantar oldum galiba defim bu sebeple mi geldin korkma bu seni oldurmez diyip tersledi.hatta biride akcigerde problem olabilir diye beni tomografiye soktu temiz çıktı. Biride astim bronsit teshisi koydu bu surecte dunya ilac ictim .2017 bogaz kulturu ve mantar ekimi tahlili yaptirdim temiz cikti .uzatmayayim Sonra internetten araştırırken candida olabileceğini düşündüm. Bu süreçte cildiye doktorlarına gittim KKB doktorlarına göğüs enfeksiyon doktorlarına gitmediğim kalmadi hiç biri ciddiye almadı sadece biri dilime bakarak sen mantar olmuşsun bu zor geçer dedi mikostatin yazıp yolladı. Ben 42 yaşındayım 3 cocugünün dili benim dilim gibi beyazladı anlıyorum onlarada geçmiş ancak esimde bu durum yok.2 haftadır civik diskilama oluyor arada düzelir gibi oluyor ama şimdi korkuyorum bagirsak kanseri mi oldum diye gerçi hemen gaita testi yaptırdım o da negatif cikti ARTIK PSİKOLOJİK OLARAK ÇÖKTÜM artık kendimi değil 9 yasinda ikiz oğlumu ve 7 yaşındaki kızımı düşünüyorum onlara entrogermina veriyorum arada sarmisak veriyorum bu illet hastalıktan kim kurtaracak bizi 5 sene oldu kim bilir vücudumuza ne zararlar verdi bu hastalık sizce ne yapmalıyız çocuklarım ve ben ne önerirsiniz. Bu arada dilimin üstünde sadece küçük bir bölümde beyazlama yok orası pembe demir para büyüklüğünde bir yer .şimdiden teşekkür ederim

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar, öncelikle geçmiş olsun. Yapılacak şey aslında basit. Sebebi öğrenmek. Eğer kandidaysa (bunu muayene etmeden bilemem) diş tedavisi sırasında maruz kalabileceğiniz cıvadan, çevresel etkenlere kadar birçok şey etkili olabilir. Sebebi öğrendikten sonra sadece “antibiyotik ve antifungal” vermeden, sebebe yönelik tedavi yapılmalı ve doğru beslenme, iyi bakteriler ile süreç desteklenmeli. Bu kadar basit. Umarım sizi anlayan bir meslektaşımı bulabilirsiniz.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 19. Suzan tekin dedi ki:

  Merhaba,
  5 yıl önce papiller ca teşhisiyle ameliyat oldum total tiroidektomi yapıldı.euthrox kullanıyorum.bunsürede kilo sorunum çok oldu,özellikle radyoaktif iyot tedavisinden sonra 75 lere çıkan tsh’yı düşürmek için ilaca başladığımda 1 ayda 20 kg aldım..geçen yıl sitenizle tanıştım ve if diyetiyle sayenizde 15 kg verdim..şimdi 3 aydır buna candida diyeti eklendi..ilk olarak egzamalarım geçti,kaşıntı ve akıntı sorunum kalmadı..sormak istediğim şey şu,sanırım vücudumda gluten hassasiyeti gelişti.3 aydır hiç un ve unlu bir ürün yememişken geçen gün sadece yarım lavaş yedim ve ertesi gün ishaldim..gluteni tamamen hayatımdan çıkarmalı mıyım?az da olsa tüketmeli miyim?ve diyet bu katı haliyle ne kadar süre devam etmeli?ben buna diyet olarak bakmıyorum beslenme alışkanlığı haline geldi zaten ama can bu %80 kakaolu bitter yesek kahvenin yanında bir parça olmaz mı 🙂

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Gluten ve diğer besinleri hayatınıza almak için öncelikle bağırsakları tamir etmek gerek. Bu noktadan sonra eğer gluten alerjiniz yoksa tüketebilirsiniz aksi halde bağırsaklarınız sağlıklı olsa bile tüketmemek gerek.

   Çikolata konusunda kandida sorununuz olduğu için izin vermem imkansız. Biraz daha dişinizi sıkın sonra yavaş yavaş tüketirsiniz. Bol şans diliyorum.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 20. Hastalik Hastasi dedi ki:

  Merhabalar hocam yaklasik 3 yildir karsin siskinligi sindirememe hazimsizlik gibi sosyal hayati kotu etkileyen bir rahatsizligim var ilk sene umursamadim kotu beslendigimi dusundum daha sonra romatid artrit kalca eklemimde oldu bu sene artik su karin siskinligini ciddi ciddi arastirdim 3 4 tane doktor gezdim sadece 1 tanesi ultrason ve rontgen cektirdi digerleri ibs diyip yolladi resmen. Ben zaten kalca eklemimdeki romatit artridi anlamak icin tam 5 doktor gezdim diger 4 doktor bel fitigi diye aylarca bana kas gevsetici kullandirdilar ama artrit ilaclarini alinca cok rahatladim fakat bu doktorda hastaligin bana 6 ayda bitecegini soylemisti ve ilaci birakinca 3 gun sonra tekrar etti tekrardan 3 aylik ilac yazdi acaba bende candia var ve hastaligi yeniliyor mu ? Sonra bende eskiden burun ve damak kasintisida vardi dokturun artrit icin verdigi ilacin diger etkisi crohn ve bagirsak iltihabi oldugu yaziyordu ve ilaci kullandiktan sonra burun kasintisi ve damak kasintisi gecti ve sizin tukuruk testinizi yaptim dediginiz gibi oldu lif lif hatta bazen sabahlari gozumde ve agzimin kenarinda o lifli beyaz seyden goruyorum artik doktorlara 60 60 vermekten yoruldum.ogrenciyim asla bir yere bu kadar uzun yazmadim simdiye kadar ama biktim hastaligimin ne oldugunu ogrenmek icin

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Çok basit bir yol var. Dışkıda mantar kültürü. Yaptırın, öğrenin. Çok haklısınız, kapı kapı gezmek oldukça zor.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

Yazıya Yorum Yap

Makale konusu ile ilgili eklemek istediğiniz, sormak istediğiniz veya düzeltmek istediğiniz herhangi bir konuda yorum yapabilirsiniz...

Yorumu Gönder


close more
Dr. Can Çiftçi
close

Ne yapmak istiyorsun?

search