Candida toplumda bilinen ismiyle bağırsak mantarı hekim olarak sık rastladığım bir durum.

Bu durum benim için çok önemli. Çünkü kötüleşen sağlık durumunun önemli bir habercisi ve hastalarımın yaşam standardını ciddi şekilde azaltıyor.

Dolayısıyla candida mantarı hakkında sizin de ayrıntılı bilgi sahibi olmanızı istiyorum.

Hazırsanız başlıyoruz!

Eğer konuya benimle hızlı başlamak istiyorsanız videomu izleyerek başlayabilirsiniz.

Yazı İçeriği

Candida nedir?

Candida (tam ismi Candida albicans) doğal olarak beden üzerindeki iç yüzeylerde (ağız, bağırsak, vajina) bulunan bir mantar türü.

Candida aslında zararlı bir mantar değil. Doğal olarak vücut yüzeylerinde bulunuyor. Ayrıca bağırsaktaki emilim ve sindirim süreçlerine yardım ediyor. Yani eğer doğru sayıda candida mantarına sahipseniz onları size çalışması için kullanırsınız.

Ama bağışıklık sistemi tarafından kontrol edilen mantar miktarı kontrolden çıkarsa durum değişiyor ve candida bir hastalık halini alıyor. Görünüş olarak beyaz “yoğurt kesiği” gibi bir tabaka oluşturuyor.

Hatta insan üzerinde hastalık yapan mantarlar içerisindeki en sık sebep candida (1). Candida mantarının aşırı çoğalma durumuna ise candidiazis adı veriliyor.

Buraya kadar her şey tamam. Ama hala candida mantarının neden zararlı olduğundan bahsetmedim. Hadi devam edelim ve ayrıntıları görün.

Candida zararlı mı?

Candida mantarı birçok noktada size zarar verir. Ama başlıca zarar oluşturan özellikleri,

 • Aşırı candida çoğalması sonucu toksin üretimi,
 • Diğer bağırsak bakterilerin çalışmasını engellemesi,
 • Bağırsakların geçirgenliğini arttırması ve kana istenmeyen maddelerin geçişine sebep olmak,
 • Kritik hastalıklarda atağa geçerek mevcut hastalığın kötüleşmesine neden olmak,

olarak sıralanabilir. Yani candida kontrolden çıkarsa sağlığınızı ve hayat kalitenizi bozar.

'Candida yukarıdaki görsel gibi görünür. İster vajinada, ister bağırsaklarda olsun.'

Candida nedenleri

Candidanın hastalık boyutuna geçmesi çok önemli. Çünkü bu durum bedeninizde birçok şeyin yolunda gitmediğini ve yanlış davrandığınızı gösteriyor.

Dolayısıyla size sebeplerden bahsetmek zorundayım.

Sürekli antibiyotik kullanımı: Bağırsaklarınız devletlere benzer ve denge halinde hareket ederler. Eğer biri güçsüz hale gelirse diğer fırsatçı devletler onu istila etmeye başlar.

Antibiyotik kullanımı da aynı etkiyi bağırsaklarınızda oluşturur. Birçok devlet şeklinde farklı bakteri grubu vardır. Eğer antibiyotik kullanırsanız faydalı olan bazı bakteri grupları zayıf düşer. Diğer bakteriler ve mantarlar ise zayıf olanı istila eder.

Candida da fırsatçı bir mantar. Eğer bağırsak veya diğer noktalardaki faydalı bakteriler azalırsa candida fazla çoğalır ve onları istila eder.

Doğum kontrol ilaçları: Kadınlarda genital bölgede (özellikle de vajinada) candida mantarı büyük sorun oluşturuyor. Bunun sebebi genital bölgenin dengesinin bozulması. Çünkü genital bölge (özellikle de vajen) asidik bir ortama sahiptir ve buna hormonlar sebep olur.

Asidik ortam ise bakteriler ve mantarları dengede tutar, aşırı çoğalmalarını önler.

Doğum kontrol hapları da küçük miktarda hormon içerir. Bu hormonlar genital bölgenin asidik dengesini bozar ve bakterilerin aşırı çoğlamasına neden olur.

Doğum kontrol ilaçları dışında da hastalık düzeyindeki tüm hormonal bozukluklar candida mantarının artışına neden olabilir.

Diyabet ve insülin direnci: Yüksek kan şekeri ve aşırı insülin bağışıklık sistemini zayıflatır. Yorgun düşen bağışıklık sistemi bakteri ve mantarlarla savaşma yetisini kaybeder.

Sonuç olarak fırsatçı candida mantarı atağa geçer ve istilaya başlar (2).

Diyabet hastalarımda rutin candida testlerini isterim. Çünkü hem kontrolsüz kan şekerini hem de bağışıklık sisteminin sağlığını ölçmek için candida seviyesi oldukça önemli.

Kanser tedavisi ve bağışıklık sistemi hastalıkları: Kanser tiplerinin tedavisinde genel olarak kemoterapötik ajanlar ve radyoterapi kullanılır.

Her iki yöntem de kanser hücrelerinin yanında vücut hücrelerine de zarar verir. Dolayısıyla koruma mekanizmanız, bakteri ve mantar arasındaki denge bozulur.

HIV gibi bağışıklık sistemini çökerten hastalıklar da aynı mantık ile vücudun candida ile savaşmasını zorlaştırır.

Sonuç olarak açıkladığım iki durum da candida mantarının yayılmasına sebep olur.

Aşırı stres: Stres kontrol altına alınmadığı zaman aşırı kortizol salınımına neden olur. Kontrolsüz kortizol salınımı ise bağışıklık sistemini zayıflatır ve bağırsak bakterilerinin dengesini bozar.

Sonuç olarak aşırı stres candida yayılımına neden olur.

Stres olarak bahsettiğim şey hem mental hem de fiziksel durumları kapsıyor. Yani aşırı egzersiz veya sürekli uykusuz kalma da stres kapsamına girer.

Dolayısıyla kapsamlı düşünmelisiniz.

Bu nedenleri düşündüğünüzde candidanın resmen sizin hasta düşmenizi bekleyen ve zor durumdayken olayları daha da kötüleştiren bir etken olduğunu biliyorsunuz.

Dolayısıyla sağlığınızı kontrol etmek ve ek problemlerden korunmak için candida mantarı belirtilerini bilmelisiniz. O zaman devam edelim, size harika ayrıntılar anlatacağım.

'Candida mantarı mikroskop altında böyle görünüyor.'

Candida belirtileri

Kendinizi daha iyi tartabilmeniz için candida mantarının belirtilerinden bahsetmek istiyorum. Bu şekilde duruma hakim olabilirsiniz.

Ayrıca belirtilerin sonunda evde kolayca uygulayabileceğiniz bir candida testinden bahsedeceğim.

Candida belirtileri,

 • Kronik yorgunluk. Candida besinlerin emilimine yardım eder. Ama candida miktarının kontrolden çıkması ters şekilde etki ederek besin eksikliklerine neden olur. Bu durum ciddi yorgunluk yapabilir (3).
 • Anksiyete ve depresyon gibi mental sorunlar.
 • Hormonal bozuklukları görülebilir. Kadınlarda adet düzensizliği, erkeklerde memenin büyümesi yani jinekomasti durumu varsa candida akıldan çıkmamalı.
 • Genital bölgedeyse kaşıntı, kötü kokulu akıntı, cinsel ilişki sırasında ağrı, beyaz renkli akıntı, idrar yolu enfeksiyonları oluşabilir. Bunun sebebi candidanın enfeksiyonları önleyen normal florayı bozmasıdır (4).
 • Bağırsakta çoğalım varsa karın ağrısı, ishal/kabızlık atakları, aşırı şişkinlik. Hatta yapılan araştırmalar bağırsaklarınızdaki Crohn ve ülseratif kolit gibi hastalıkların candida mantarı ile ilişkili olabileceğini gösteriyor (5).
 • Ağızda çoğalım varsa, kötü ağız kokusu, diş çürükleri, sinüs enfeksiyonları görülebilir.
 • Sürekli eklem ağrıları ve artirit. Candida mantarı bağırsaklarınıza zarar verir ve geçirgenliği arttırarak “leaky gut” sendromuna sebep olursa zararlı materyaller kanınıza geçer ve inflamasyon oluşturur. Bu inflamasyon eklem ağrılarına ve artirit problemine sebep olabilir (6).

olarak sıralanabilir. Eğer bu belirtilerden bir veya birkaçı varsa candida ile ilgili şüphelenmelisiniz.

Candida testi


Eğer candida mantarından şüpheleniyorsanız size çok basit bir teknik öğreteceğim. Bu teknik ile beraber artan candida bakterisinin varlığını hızlı bir şekilde test edebilirsiniz.

Candida testi için aşağıdaki adımları izleyin.

 1. Gece aç uyuyun. Sabah kalkın ve hiçbir şey yemeden, içmeden mutfağa gidin.

 2. İçi görünen cam bir bardak alın.

 3. Bardağa su doldurun.

 4. Bardağa tükürün.

 5. Beş dakika bekleyin ve bardağın içine bakın. Eğer bardak temiz ise emin olmak için süreyi on dakikaya uzatabilirsiniz.

Eğer bardakta yukarıdaki gibi yüzeye çıkmış ipliksi yapılar, alta çökmüş yoğun bir tortu veya ortada görünen bulutsu bir yapı görüyorsanız bu ağzınızdaki candida mantarı olabileceğini gösteriyor.

Çünkü candida mantarı ipliksi yapıya sahiptir ve su içerisinde tortu bırakır. Tükürüğünüz ise zamanla su içerisinde çözünür ve ciddi tortu bırakmaz.

Bu yöntem oldukça basit olmakla beraber bağırsak, boğaz ve genital bölge candida mantarı hakkında bilgi vermez. Dolayısıyla eğer candida mantarından şüpheleniyorsanız ve test negatif ise hekiminize başvurmanız gerekiyor.

Artık tedavi yöntemlerine geçmenin zamanı geldi. Eğer candida mantarından şikayetçiyseniz sizin için harika çözümlerim var.

Candida diyeti

Candida için çok farklı anti fungal ilaç seçeneği var. Ama bu ilaçların karaciğer ve böbrek üzerinde ciddi yan etki yapabilir.

Dolayısıyla kendini toparlayabilecek sağlıklı kişilerde anti fungal ilaç kullanımı çok mantıklı değil. Özellikle de sağlıklı beslenmenin bağırsak mantarı olan candida tedavisinde çok etkili olduğunu biliyorsak.

Yapmanız gerekenleri aşağıda sıraladım.

Şeker ve karbonhidrat kaynaklarından uzaklaşın. Özellikle şeker ürünleri candida mantarının yayılmasına ve artmasına neden olur (7).

Özellikle uzak durmanızı istediğim besinler,

 • Basit şeker içeren market ürünleri (çikolata, şekerlemeler gibi),
 • Nişastalı sebzeler (patates gibi),
 • Meyve suları ve aşırı şekerli meyveler,
 • Alkol

olarak sıralanabilir. Eğer toplu bir çözüm istiyorsanız sizin için uygun beslenme düşük karbonhidrat diyeti.

Mantar önleyici besinleri tüketin. Bazı besinler anti-fungal yani mantar önleyici etkilere sahiptir. Bu besinleri tüketmek candida mantarı sayısını azaltır.

 • Sarımsak içerisindeki allicin maddesi ile candida ile savaşır (8).
 • Hindistan cevizi yağı içerisindeki laurik asit ile candida ile savaşır (9).
 • Zerdeçal içerisindeki curcumin maddesi ile candida ile savaşır (10),

Sarımsak kullanımı için aç karnına iki diş sarımsağı fazla ezmeden kırın ve yutun. Hindistan cevizi yağını sabahları bir yemek kaşığı olacak şekilde için. Zerdeçal’ın içerisinde bulunan curcumin ise emilim açısından zayıf. Eğer tercih etmek isterseniz supplement olarak almanızı tavsiye ediyorum.

Eğer ağız içi candida probleminiz varsa şekersiz sakızlarda bulunan xylitol ciddi derecede fayda sağlayabilir. Çünkü kendisi antifungal ve antibakteriyel özelliğe sahiptir.

Önerim her gün yarım saat şekersiz sakız çiğnemeniz.

Bağırsak bakterilerinizi destekleyin. Bağırsak bakterileriniz candida mantarını kontrol altına almak için çalışır ve dengeyi sağlar. Dolayısıyla tartıyı probiyotikler lehine ağırlaştırın ve sağlıklı bakteri alımı sağlayın.

Bu noktada seçilecek doğal probiyotiği duruma göre seçmek çok önemli. Hata yapmamak için değerlendirme şart. Eğer daha etkili bir çözüm isterseniz probiyotik ürünlerine göz atabilirsiniz.

Probiyotik alacaksanız içeriğin laktobasilus ağırlıklı olmasına dikkat edin. Çünkü laktobasilus tipi probiyotik bakteriler candida ile savaşta oldukça etkilidir.

Bağışıklık sistemini destekleyin. Candida mantarından şikayetçi hastalarımın bağışıklık problemi olduğunu biliyorum. Bu durum çoğu zaman kontrolsüz kan şekeri ve kronik hastalıklar sebebiyle gelişiyor.

Herkes için uygun olmamakla beraber tavsiyem,

Yukarıda saydığım şeyler oldukça basit olmasına rağmen bağışıklık sistemini ateşleyecek ve candida probleminizi çözecek potansiyele sahip. Dolayısıyla hafife almayın ve uygulayın.

Toksinlerden ve alerjenlerden uzak durun. Toksik maddeler bağırsak duvarındaki daha dayanıksız faydalı bakterilere zarar verir. Ayrıca alerjenler de bağırsaklarınızdaki savunma hücrelerini harekete geçirerek kronik inflamasyon yapabilir.

Dolayısıyla toksin ve alerjenlerden uzak durmalısınız. Önerilerim,

 • Sanayi tipi üretilen tavuklardan uzak durmanız,
 • Derin deniz balıklarını hayatınızdan çıkarmanız,
 • Gluten ve lektin içeren besinlerin tüketimini azaltmanız,

olacak. Bunlar ile beraber alerjiniz olan ve toksik madde içeren tüm besinleri hayatınızdan kademeli olarak çıkartmalısınız.

Candida ile ilgili artık çok daha fazla bilgiye sahipsiniz ve çaresiz olmadığınızı biliyorsunuz. Yapacağınız doğru hareketler ile kolayca candida mantarını kontrol altına alabilir ve istenmeyen etkilerden korunabilirsiniz.

Peki candida sizi rahatsız ediyor mu? Benimle fikirlerinizi ve evde yaptığınız candida testi sonuçlarınızı paylaşmayı unutmayın. Ayrıca sorunun ciddi ve tek başına aşılamayacağını düşünüyorsanız özel tedavi randevusu alabilirsiniz.