Sağlık: D Vitamini: Kaç Olmalı? Nasıl Yükseltilir?

D vitamini kaç olmalı? sorusunun cevabını merak ediyor ve düşük D vitamini düzeylerini yükseltmek istiyorsanız bilmeniz gereken her şey yeni yazımda!

D vitamini ile ilgili geniş bir rehberi daha önce hazırlamıştım. Bu rehber ile beraber birçok takipçim daha önemli bir konu ile ilgili merakını benimle paylaştı.

Tabi ki konumuz, normal D vitamini düzeyleri ve D vitamini düzeylerini yükseltme ile ilgili.

Çünkü bu konuyla ilgili birçok farklı veri var ve kişiler çok fazla bilgi kirliliğine maruz kaldıklarından doğru tercihi çoğu zaman yapamıyor.

Durum böyle olunca sizler için bir rehber daha hazırlama ihtiyacı doğdu.

Bu yazıda D vitamini değeri kaç olmalı? sorusundan, D vitamini nasıl yükseltilir? sorusuna kadar birçok konuya değinecek, merak ettiğiniz birçok konuyu inceleyeceğim.

Hazırsanız başlıyoruz!

D vitamini değeri kaç olmalı?

D vitamini ile ilgili en çok merak edilen husus doğru d vitamini değeleri. Çünkü birçok kişi D vitamini düzeylerini kontrol ettiriyor ve sonuçları eline aldığında doğru D vitamini düzeyine sahip olup olmadığı sorusu ile karşı karşıya kalıyor.

Ayrıca bu konu ile ilgili bir fikir birliği olmadığı için D vitamini düzeylerini herkes farklı şekilde yorumluyor ve hasta D vitamini değerinin kaç olması gerektiği ile ilgili tatmin edici bir sonuca ulaşamıyor.

Yeri gelmişken bahsetmekte fayda var; doğru D vitamini düzeyleri kişiden kişiye değişir. Çünkü D vitamini vücutta birçok farklı fonksiyonun yerine getirilmesinde görev alır ve hastalıklarda, gebelik gibi durumlarda kişilerin D vitamini ihtiyaçları artar.

Durum böyle olunca doğru D vitamini değerlerini kişiye özel olarak belirlemek en iyi seçim olarak görülebilir. Ben klinikte genel olarak her hasta için farklı bir D vitamini düzeyi (hedefi) belirler ve o hedef üzerinde kalmaya çalışırım.

Özellikle,

 • Çocuklarda,
 • Gebelerde,
 • Kronik hastalığı olanlarda,
 • Kanser hastalarında,

kişiye özel D vitamini düzeyi belirlemesinin oldukça önemli olduğunu görüyoruz.

Yani size sık sorulan D vitamini değeri kaç olmalı? sorusunun cevabını kesin olarak vermem mümkün değil. Ama bu soruyu D vitamini düzeylerinin doğru aralıkları ile cevaplamak istiyorum.

Böylece ortalama olarak D vitamini değerinin hangi değerler arasında olması gerektiğini bilebilir ve hekiminize başvurabilirsiniz.

Kişinin durumu En az D vitamini düzeyi En fazla D vitamini düzeyi En iyi Aralık
Sağlıklı 40 ng/mL 100 ng/mL 50-70 ng/mL
Kronik hastalık 50 ng/mL 100 ng/mL 60-80 ng/mL
Kanser ve otoimmün hastalıklar 50 ng/mL 100 ng/mL 70-80 ng/mL

*Eğer kan değeriniz nmol/L olarak ifade edildiyse değeri çevirmeniz gerekir. 1 nmol/L, 2.5 ng/mL değerine denk gelir.

D vitamini nasıl yükseltilir?

D vitamini düzeylerini düşük bulmak ile serüvenimiz bitmiyor. Çünkü önümüzde D vitamini düzeylerini nasıl yükselteceğiniz ile ilgili zorlu bir süreç var.

Çünkü birçok farklı otorite D vitamini yükseltme ile ilgili farklı önerilerde bulunuyor ve bu durum kişiden kişiye farklılık gösterebiliyor.

Bu sebeple öncelikle doğal yollardan bahsedeceğim.

En iyi D vitamini ilacı: Güneşlenme

Güneşlenme D vitamini sentezini arttırmak için en kolay ve verimli yol. Ayrıca güneşlenme ile üretilen D vitamini oldukça etkili ve bedeniniz tarafından kontrol edilen bir süreç olduğu için ciddi yan etki ve zarar görmeniz mümkün değil.

Buradaki en önemli husus ülkemizin enlemi (dünya üzerindeki konumumuz). Güneş ışınları ülkemizin Dünya üzerindeki konumu sebebiyle tam dik açıyla gelmez. Dik açıyla gelmeyen güneş ışınları ise deri üzerinde daha fazla soğurulur ve D vitamini üretimine katkı sağlamaz. Bu sebeple daha fazla ve günün doğru saatlerinde güneşlenilmelidir.

Doğru güneşlenmek için,

 • 11.00 ile 14.00 arası güneşin en dik geldiği zaman aralığı seçilmeli,
 • Kesinlikle güneş koruyucu kullanılmamalı,
 • Baş ve boyun bölgesi güneş ışığından korunmalı,
 • Özellikle kollar ve bacaklar güneş ışığı almalıdır.

Son olarak “sözde uzmanların” güneşin dik geldiği saatlerde dışarı çıkmayın uyarısına aldırış etmemenizi tavsiye ediyorum. Çünkü diğer zamanlarda yapılan güneşlenme D vitamini üretimine ciddi fayda sağlamaz ve ihtiyacınız olan D vitamini düzeylerini alamazsınız.

Malign melanom (güneşlenme ile ilişkili deri kanseri tipi) sadece güneşlenmeye bağlı değildir ve birçok sebebi vardır. Doğru miktarda (günlük 15-45 dakika) güneşlenme ciddi malign melanom riski artışı oluşturmaz.

D vitamini için ne yemeli?

D vitamini düzeylerini yükseltmenin bir diğer yolu besin tüketimini düzenlemekten geçiyor. Özellikle bazı besinler D vitamini düzeylerini yükseltmekte ciddi şekilde fayda sağlar ve bu besinleri doğru miktarda tüketmek “uzun vadede” D vitamini düzeylerini yükseltmek için size yardım eder.

Burada “uzun vadede” tanımına dikkatinizi çekmek istiyorum. Çünkü besinlerin D vitamini içeriği ihtiyacınızdan azdır ve besinler ile aldığınız D vitamini uzun vadede size destek olarak düzeyleri arttırmanıza yardım eder.

Tercih ve tavsiye ettiğim besinler,

 • Somon,
 • Uskumru,
 • Morina balığı,
 • Yumurta,

olarak sıralanabilir.

Kışın D vitamini nasıl alınır?

Kış aylarında neredeyse herkesin D vitamini düzeyleri azalır. Bunun sebebi D vitamini üzerine güneş ışığı katkısının azalmasıdır.

Özellikle ülkemizde kış aylarında gelen güneş ışığının dikliğinin iyice azalması ile beraber kişilerin D vitaminini doğal olarak sentezlemesi mümkün olmuyor.

Yani ekim ile nisan ayları arasında D vitamini sentezi için güneşe güvenmemelisiniz. Bunun yerine D vitamini takviyesi almalı ve D vitamini içeren besinleri tüketmelisiniz.

Ne kadar D vitamini takviyesi almalıyım?

D vitamini ile ilgili önerilen günlük alım miktarı 400-600 IU’dur. Ama bu miktarın kan D vitamini düzeylerini hedeflediğimiz olumlu D vitamini düzeylerine çıkarmak için oldukça yetersiz olduğunu biliyoruz. Özellikle de kış aylarında.

Dolayısıyla kılavuzların bahsettiği miktardan çok daha fazla D vitamini almak gerekiyor.

Ama D vitamini takviyesi almak istiyorsanız doğru miktarı bulmak oldukça önemli. Burada birinci öncelik hekim kararı. Çünkü D vitamini kullanımı ciddi bir durumdur ve hekim kontrolünde yapılmalıdır.

Ama yine de size D vitamini takviyesi kullanımı ile ilgili bilgi vermek istiyorum. Aşağıdaki tabloda kan D vitamini değerine göre hedef D vitamini düzeyine erişmek için almanız gereken günlük D vitamini miktarını paylaşacağım.

Güncel D vitamini değeriniz Hedef D vitamini değeri Alınması Gereken D vitamini
0-10 ng/mL arasında ise 50 ng/mL'ye ulaşmak için Günlük 5300 IU
10-20 ng/mL arasında ise 50 ng/mL'ye ulaşmak için Günlük 4900 IU
20-30 ng/mL arasında ise 50 ng/mL'ye ulaşmak için Günlük 3700 IU
30-40 ng/mL arasında ise 50 ng/ml'ye ulaşmak için Günlük 2500 IU

Tabi ki belirttiğim miktarlar güneşlenme yapılmadığında geçerli olacak D vitamini takviyesi düzeylerini gösterir. Eğer güneşleniliyorsa bu değer hekim tarafından tekrardan değerlendirilmeli.

Ayrıca alım yaparken 3-6 aylık periyotlar ile kan D vitamini düzeylerini ölçtürmeli ve hedefinize ulaşıp, ulaşmadığınızı kontrol ettirmelisiniz.

D Vitamini ile ilgili sık sorulan sorular

D vitamini ile ilgili çok fazla soru alıyorum. Sanırım bu soruları cevaplamam sizin için şuanda yapabileceğim en iyi şey.

Ayrıca aklınıza takılan ve bu yazıda cevaplamadığım sorularınızı benimle yorumlar aracılığı ile paylaşacabilirsiniz.

Hadi devam edelim.

Cam arkasından güneşlenmek D vitamini düzeyini yükseltir mi?

Cam arkasından güneşlenmek birçok kişinin merak ettiği bir konu. Çünkü odaya giren güneşten mahremiyeti koruyarak faydalanmak çok daha kolay.

Ama kötü bir haberim var.

Cam D vitamini üretilmesine yardım eden ultraviyole B ışın dalgalarını emer. Dolayısıyla cam arkasından güneşlenmenin D vitaminine katkısı çok azdır.

Güneş koruyucular D vitamini sentezini engeller mi?

Güneş koruyucular derinizi korumaya çalışırken D vitamini sentezini sağlayan ultraviyole B ışınlarını da engeller. Bu durum D vitamini sentezini azaltmakla beraber, güneş koruyucunun içerisinde bulunan kimyasal bileşenler hormon dengenizi bozabilir.

Ayrıca güneş koruyucular uzun vadeli kullanıldıklarında deri yüzeyinden emilmeleri sebebiyle kişilerde yoğun toksik madde birikime sebep olur.

Kadınlarda mevsim ve saat gözetmeksizin kullanılan güneş koruyucunun çoğu zaman etkisi yoktur. Çünkü çoğu güneş koruyucunun etkinlik süresi 2-3 saattir. Ardından deri üzerinden terleme ve diğer fiziksel sebepler ile atılır.

Dolayısıyla sabah saatlerinde evden çıkmadan sürülen güneş koruyucular tamamen etkisizdir.

D vitamini takviyesi nasıl alınmalı?

D vitamini yağda çözünen bir vitamin olduğu için D vitamini takviyesini alırken su tüketemezsiniz. Dolayısıyla D vitaminini nasıl aldığınız önemlidir.

D vitamini alırken (genelde damla ve ampul) şeklinde tercih edilir.

Bir tahta kaşığa önce az bir miktar ekstra saf zeytinyağı ekleyip sonrasında D vitamin damlasını ekleyip içebilirsiniz.

D vitamini yanında K2 vitamini ve magnezyum almalı mıyım?

D vitamininin kalsiyum metabolizmasındaki etkisini yazının geri kalan bölümlerinde açıkladım. Burada kalsiyum metabolizmasını ilgilendiren iki etken daha var. K2 vitamini ve magnezyum.

K2 vitamini ve magnezyum eksikliğinde -ki toplumda eksikliği sık görülen bir durum- D vitamini takviyesi ile artan kan kalsiyum düzeyi zararlı etkiler oluşturabilir. Çünkü kan kalsiyumu, K2 ve magnezyum eksikliği ile adeta serseri bir mayına döner ve istenmeyen yerlerde (damar duvarları, eklem aralıkları) depolanır. Bu durum damar sertleşmesinden, eklem kireçlenmesine kadar birçok soruna neden olabilir.

Ayrıca K2 vitamini ve magnezyum D vitaminin doğru şekilde işlenmesini sağlar.

Bu sebeple D vitamini alırken mutlaka hekiminiz ile konuşarak K vitamini ve magnezyum alımınızı değerlendirmeli, eğer eksiklik şüphesi varsa takviye almalısınız.

D Vitamini Kaç Olmalı?, Nasıl Yükseltilir?: Sonuç

D vitamini kaç olmalı? sorusunun birçok farklı çevre tarafından verilen birçok farklı cevabı var. Ama benim için doğru D vitamini seviye sağlıklı bireyler için 50-70 ng/mL arasındadır.

Ayrıca D vitamini düzeyleri yükseltmek için birinci önceliğiniz güneşlenmek olmalı. Çünkü bu şekilde bedeninizin kontrol ettiği bir D vitamini alımı yaparsınız ve en doğal kaynak her zaman bedeninizdir.

Yazıya Yorumlar

D Vitamini: Kaç Olmalı? Nasıl Yükseltilir? yazısı için gelen yorumlar ve tartışmalar...

 1. Nurullah dedi ki:

  Merhaba, benim kullandığım D vitamini desteği ampul veya damla değil, bildiğimiz hap şeklinde ve ben bunu akşamları su ile yutuyorum. Bu şekilde bir etki göstermez mi acaba?

  İkincisi ise yağda çözündüğü için yemeklerle birlikte alınsa daha mı iyi olur? (Sonuçta her öğünde bir miktar yağ tüketiyoruz.)

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Etki gösterir pek tabi. Ama öğünlerle almak yerine aç almak çok daha mantıklı.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 2. Esra Dinçer dedi ki:

  merhaba can bey.
  d vitamini fazlalığı böbrek taşı oluşumu yapıyor mu? bu bilgi hatalı mı acaba?
  teşekkürler

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Aşırı D vitamini, kan kalsiyum düzeyini arttırdığını için kalsiyum kökenli taş oluşumu riskini arttırır.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 3. Ayla Bacak dedi ki:

  Benim Romotoji doktorum ampul kullanmanın kemiklere zarar verdiğini söyledi

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Durum vitaminin formundan öte miktarı ile ilgili. Ampul formları daha fazla D vitamini içerdiği için bu riske binaen böyle bir şey söylemiş olabilir. Aksi durumda hiçbir mantığı yok zira.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 4. Murat Yerli dedi ki:

  Hocam safra kesesi alınan kişilerin D vitamini ilaçlarının emiliminde sorun oluyor mu? Bu gibi durumlarda ne önerirsiniz

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Emilim süreçlerine ciddi şekilde bir etki yok. Endişe etmemelisiniz.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 5. iclal ilhan dedi ki:

  güzel bir konuya değinmişsiniz tşk.ediyorum.damla olarak kullanırsak kaç damla almalıyız.yetişkin bayanlar için.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   İhtiyaca bağlı olarak değişir. Bir damla ortalama 400 IU içerdiğini düşünerek ihtiyacınıza göre hesap yapabilirsiniz.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 6. sevgi güzel dedi ki:

  merhaba Can bey D vitamini vitamin K ile beraber alinmasi gerektigi söyleniyor. ..2,5 yasindaki oglumun vitamin D degeride düsün cikti. .cocuklara dami K vitaminile beraber vermeliyiz? tesekürler

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Önce düzeylere ve duruma bakılmalı. Eğer K vitamini ve magnezyum düzeyi doğal ise ayrıca K vitaminine gerek yoktur. Yazıyı güncelledim.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 7. eren ışık dedi ki:

  Merhaba hocam d vitamini degerim 17.74 ng/ml dusuk bi deger evet.Benim sorunum asiri terleme gece ve gunduz yaz kis asiri terliyorum uyuklama hali ve anksiyete de var, d vitamini disinda birsey cikmadi, acaba terleme ve ates basmalarinin nedeni bu eksiklik midir? Bir de testte normal degerler olara 20/50 arasi (ng.ml) gösterilmis neye gore bu kadar dusuk gosterilmis bu degerler , simdiden tesekkur ederim

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar, anksiyete, aşırı terleme ve halsizlik muhtemel diğer vitaminlerin eksikliğine, histamin alerjisine ve yanlış beslenmeye bağlı olabilir. Burada sorunu anlamak için ayrıntılı muayene şart. Ama D vitaminini düzeltip konuşmak daha doğru olur. Testlerin verileri ve aralıkları yapılan tıbbi araştırmalara göre belirlenir. Ama ne yazık ki D vitamini düzeylerinin bir revizyona ihtiyacı var. Burada bilmeniz gereken şey düzeyin 20 olmasıyla 50 olmasının arasında dağlar kadar fark olduğu. Ama bakıldığında ikisi de normal.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 8. eren ışık dedi ki:

  Hocam yanıtınız için teşekkürler beslenmemi yazdığınız bir yazıdan görerek değiştirdim bir süredir intermittent fasting yapıyorum ama alerjim de var evet ev akarına alerjim var bu da terleme ve ateş basması şikayetlerine yol açabilir mi acaba ?

 9. Onur Cansız dedi ki:

  Hocam öncelikle bilgilendirici bu yazı için teşekkürederim.K2 vitamini takviyesi neden alınmalı anladım. Fakat magnezyum günlük olarak ne kadar alınmalı yani bunu besinlerden giderilemeyecek kadar yüksek bir değer mi gerekli ? Birde magnezuyumun kalsiyumun birikimini engelleme etkisi mi mevcut ? rica etsem aydınlatırsanız sevinirim

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba, magnezyum kalsiyum dengesi için çok önemli. Eğer dengeyi sağlayamazsanız birikim kaçınılmaz. Dolayısıyla K2 gibi magnezyum takviyesi de yapılmalı. Yapılan araştırmalar birçok bireyin magnezyumdan eksik bir beslenmeye sahip olduğunu gösteriyor. Eğer günlük 400-300 mg arası magnezyum tüketebiliyorsanız takviye almaya gerek yok.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 10. Sevgi Çindir dedi ki:

  Can Bey Merhaba,

  D vitamini ve kilo verme ilişkisi hakkında bir sorum olacak.. D vitamini 7.41 idi test sonucumda daha sonra damla ile her hafta 50000 ıu d vitamini içeren damlalar ile haftada 1 kez 1 şişe olmak üzere 8 hafta kullandım. Tekrar tahlil yaptığımda 31.4 gibi bir sonuç çıktı ve doktor normal sınırlar içerisinde görüldüğünden tekrar vitamin yazmadı. Kilo vermem çok yavaş ve d vitamini aldığım dönemde yaklaşık 8 kilo kadar vermiştim. Sonuç olarak şuan kış aylarındayız kendim damladan her gün gerektiği kadar kullansam sorun olur mu ? Sizce kilo vermede gerçekten ciddi bir etkisi var mı D vitaminin?

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   D vitamini insülin direnci ve diğer metabolik süreçlerde görev aldığı için kilo verme hızını direkt olarak değiştirir. Ama burada tavsiyem hekim önerisi olmadan kullanmamanız. Çünkü D vitamini fazlalığı hipertansiyon, böbrek taşı ve damar sertleşmesi gibi problemler oluşturabilir.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 11. Gül Eren dedi ki:

  merhaba
  yaptırdığım kan tahlilinde d vitamini seviyem 4.1 cıktı ve tansiyonum 14 e 9 çıkıyor bas ağrısı ve ense ağrısı var ayrıca b 12 de eksik cıktı d vitamini için doktor devit 3 verdi tansiyon yüksekliğinin sebebi d vitamini eksikliği olabilir mi yorgun halsiz ve gergin hissediyorum içtiğim damla ne zaman sikayetlerimin azalmasını sağlar

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Kullandığınız takviyeler ne zaman eksikliği giderir ve tansiyonunuz normale dönerse şikayetleriniz o zaman azalır. Net bir bilgi vermem ne yazık ki imkansız.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 12. duygu deniz dedi ki:

  merhaba Dr Can Bey,
  emzirme sonrası 13 değerine düşen d vitaminim için aile hekimim 36.000 IU luk (yalnış hatırlamıyorsam) ampullerden 8 hafta içmemi söyledi. ben birinci ampulün az bir kısmını içtim ancak bağırsağımda yoğun bir şişkinlik hissedince kalanı içmedim. bir süre damla olarak kullandım. şimdi folic trio kullanıyorum, içinde 400 IU d vitamini var. memnunum ama bırakınca yorgunluk ve parmaklarda eklem ağrısı başlıyor. ne kadar süre kullanmalıyım?

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   D vitamini alımınız eksik ise düzeyleri sürekli yukarıda tutabilmek için düzenli kullanım şart. Yani belirli bir süre yok.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 13. basak turhan dedi ki:

  Hocam merhaba, Yıllar önce böbrek üstü bezlerim alındığı için Addison hastası olarak hayatıma devam ediyorum (25 yıl oldu. Şimdi 42 yaşındayım) Sorum şu; d vitaminim hep düşük (17) günlük alırsam damla şeklinde ne kadar D vitamini, k vitamini ve magnezyum almalıyım. Tam anlıyamadım. Birde testesteron şimdi bende böbrek üstü bezlerimden salgılanmıyor. Acaba takviye almalı mıyım? Çok geç kilo veriyorum, kas güçsüzlüğüm var? Endokrin uzmanına sordum tam bir cevap alamadım. Uzun dönemli çalışma yok gibi birşey söyledi. Sevgiler

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar, vitamin ihtiyacı kişiye göre belirlenmeli. Dolayısıyla net bir dozaj vermem imkansız. Kas güçsüzlüğü ve kilo verme bozukluğu böbrek üstü bezlerinden salgılanan birçok farklı hormondan kaynaklı olabilir. Dolayısıyla tetkik edilmeli ve eksiklere göre hareket edilmeli.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 14. çiğdem göktürk dedi ki:

  Fibromiyalji hastasıyım kemiklerimde ağrı sızı çok hipotroid ve kolesrolde var fakat fibromiyaljim çok ağır yağmur ve hava koşulları kötüyse çok artıyo cybalta 60 mg ve aleyse (pregabalin ) içeren ilaçlar vs ağrı kesiciler kullanıyorum 40 yaşındayım işgücü kaybım oldu kronik halsizlikle beraber seyreden bu ağrı ve sızılar için önerimiz tıpda tam bi tedavisi yok çok iyi biliyorum önerileriniz nedir sıcak ve güneşde rutubette azsa rahatım mutluyum yüzme ve güneş yarıyo çok zor hastalık dabah tutuk vücud oluyo ve uykusuzluk bynun içinde yarım desyrel kullanıyorum bunlar dışındski tavsiyeleriniz kırk yaşındayım bilgilerinizi çok beğendimmm lütfen fibromiyalji konusunda tüm hastaları bilgilendirin cerrahpaşadan prof engin ekeride tanırsınız pskytr hayla fibromiyalji hastalığının tam bş tedavisi olmadığını iaç beslenme sporun d vitamini vs bilgileri söyledi ama kötü hava koşullarında çok acım var bans ve bizim gibi hastalara rehber olun bol şanslar

 15. selma şirin dedi ki:

  merhabalar ..Annem 76 yaşında 1 ay önce 25-hidroksi vit-d 13.24 idi..1 ay sonra kullandığı günde 20 damla d vitamini alımından sonra ..değer 22.59 çıktı..yaşa göre bu değer yeterlimidir… teşekkürler

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Benim için değil. Tabi ek hastalıklar, kan kalsiyum düzeylerine bağlı olarak devam edilebilir. Hekiminize danışmalısınız.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 16. Arzu Köse dedi ki:

  Merhaba,14 yaşında (kemik yaşı biraz daha küçük 🙂 ) yüzücü bir oğlum var.Rutin tahliller yaptırıyoruz.Fikrinizi almak istediğim konu D vitamini..1,5-2 sene önce Dvit. 43 ng/m çıktı.Geçen hafta ise 36 ng/ml..Doktorumuz takviyelere çok sıcak bakmadığı için hiç bir şey vermedi..Ancak bir doktor arkadaşım ise 36 nın düşük olduğunu ve D3+K2 kullanmamızı tavsiye etti..Bende bir markanın ürününü aldım..Ancak doz uygun mu yada bu yaşa kullanılır mı emin değilim..D3 25ug (1000ıu) k2 ise 11.25 ug .Sizce ne yapmalıyım ve gerekliyse günlük kaç damla kullanmalıyım ? Saygılarımla

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Bu tip konularda kişiye özel yaklaşım önemlidir. Dolayısıyla hiç görmediğim bir çocuk için supplement önermem mümkün değil.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 17. Hakan Salihoğlu dedi ki:

  hocam kitapları olan meşhur bir doktor iğne ile haftalık yükleme önerirdi. sonra araştırmalar günlük alım daha doğru dedi diye konuşarak hap yada damla yoluyla almamızı önerdi. başta 5000 ünite diyordu sonra 10 bin üniteye çıktı. ve en son ise kilo başı 125 ünite demekte. ben şuan 95 kiloyum ve 11.875 ünite yapmakta günlük değer. sağlık bakanlığı ise günlük alınacak maksimum doz 1000 ünitedir üzeri ciddi zarar verir demekte. bir multivitamin kullanma düşüncesindeyim içerisinde 3 mcd oranında d vitamini var. bir ürün buldum içerisinde 1000 ünite d vitamini ve k2 vitamini var. sizce güneş görsemde görmesemde onu kullanayım mı ? bu arada güneşli yaz günlerinin 3 günü evdeysem 1 günü dışarda şeklinde oluyor ve kış boyu ise hiç güneş görmüyorum

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Kuralları bir kenara bırakın. En iyisi kan düzeyini kontrol altında tutmak. Kişinin inflamasyonu, güneş maruziyeti çok şey değiştireceği için kurallar çoğu zaman tutmuyor zira.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 18. semra yalçın dedi ki:

  benim d vitamini değerim 4 çok mu düşük nasıl tedavi olabilirm

Yazıya Yorum Yap

Makale konusu ile ilgili eklemek istediğiniz, sormak istediğiniz veya düzeltmek istediğiniz herhangi bir konuda yorum yapabilirsiniz...

Yorumu Gönder


close more
Dr. Can Çiftçi
close

Ne yapmak istiyorsun?

search