Sigarayı Bıraktıktan Sonra Kilo Almamak İçin Ne Yapılmalı?

Sigarayı bıraktıktan sonra neden kilo alınır? Sigara bırakma sonrası kilo almamak için ne yapılmalı? gibi soruları bilimsel veriler ışığında cevapladım.

Ülkemiz sigara bağımlılığı konusunda ciddi bir problem yaşıyor. Bu aslında coğrafyamızın ve geçmişte yapılan kötü tercihlerin bir sonucu.

Peki ülkemizdeki erişkinlerin yaklaşık %23’ünün sigara bağımlısı olduğunu ve bu bağımlıların yaklaşık üçte birinin sigarayı bırakma programlarına katıldığını biliyor musunuz?

Sigarayı bırakmaya çalışan insanlarla konuştuğumda asıl endişenin aşırı kilo almak olduğunu gördüm. Hatta kilo almaktan korktuğu için -özellikle kadınların- sigarayı bırakmayı ertelediklerine tanık oldum.

Madem sigarayı bıraktıktan sonra kilo alma hususu bu kadar endişe veriyor, size çözüm önerileri sunmak benim görevim.

Bu yazıda sigarayı bıraktıktan sonra neden kilo alınır? sorusundan, sigara bırakma sonrası kilo almamak için yapılması gerekenlere kadar birçok konuya değinecek, soruları cevaplayacağım.

Hazırsanız başlıyoruz!

Sigarayı bıraktıktan sonra neden kilo alınır?

Sigarayı bıraktıktan sonra alınan kilolar gerçek. Bu konuda şaşırtıcı bir biçimde abartı yok. Bireylerin özellikle sigarayı bıraktıktan sonraki ilk üç ay içinde aşırı kilo aldıklarını görüyoruz.

Bunun birkaç farklı sebebi var. Bunları sıralamama izin verin.

Nikotinin metabolizma hızlandırıcı etkisi: Nikotin metabolizmanızı daha hızlı çalışmaya zorlar. Bedenin dışarıdan alınan nikotine alıştığı bağımlılık sürecinde fazladan 150-200 kalori harcadığını düşündüğünüzde sigarayı bıraktıktan sonraki birkaç ay bu kaloriyi zarar hanesine yazabilirsiniz.

Dudak alışkanlığı: Daha önce “dudak tiryakisi” diye bir şey duydunuz mu? Bu alışkanlık sigara içenlerde ciddi bir problemdir. Çünkü yıllar boyu dudaklarında tuttukları sigara, bağımlılıktan kurtulma sürecinde azımsanmayacak ölçüde istek oluşturur.

Kişiler bu isteği aşmak için çoğu zaman atıştırmalıkları diyetlerine dahil ederler. Bu özellikle kötü atıştırmalık seçimleri ile beraber günde fazladan 300-500 kalori demek.

Durdurulamayan açlık hissi: Uyarıcı maddelerin en önemli özelliklerinden biri de açlığı bastırmasıdır. Birçok uyarıcı madde aynı sigara gibi iştahı kapatır. Bu neredeyse tüm bağımlıların ortak özelliğidir. Uzun vadede zayıflarlar!

İşte nikotinde benzer bir mekanizma ile iştah hissini baskılar. Sigarayı bırakma aşamasında hissedilen açlığın en büyük sebebi de bu. Dolayısı ile sigarayı bırakan bireyleri aşırı beslenme alışkanlıkları ile tanıyoruz.

Sigarayı bıraktıktan sonra kilo alma eyleminden sorumlu olan suçluları bulduk. Peki çözüm var mı? Tabi ki!

Sigarayı bıraktıktan sonra kilo almamak için ne yapılmalı?

Sigarayı bırakmak oldukça zor bir süreç. Bu süreçte size yardımcı olan hekimle beraber çalışmanız başarınızın tek anahtarı. Bu sebeple verdiğim önerileri uygulamadan önce mutlaka hekiminizle görüşmeniz gerekiyor.

Zira birçok farklı sigara bırakma yöntemi var ve bazı önerilerim bağımlılıktan kurtulma sürecini sekteye uğratabilir. İşte önerilerim:

  • Dudak tiryakiliğini gidermek için atıştırmalıklar yerine sakız veya kürdan tercih edin. Her iki çözümde bazı ortamlar için uygun olmasa da maalesef en etkili çözümler. Sakız tercih ederken tatlandırıcı içermemesine ayrıca dikkat edin.
  • Açlık hissinizi bastırmak için lifli gıdalar ile beslenin ve kesinlikle sıvı alımını arttırın. Dolgunluk hissi veren lifli besinler ayrıca bozulmuş bağırsak floranızı düzenler. Sıvı kaybını önlemek iste sizi sahte açlık hissinden korur.
  • Metabolizmanızı hızlandırmak için egzersiz yapın. Sigara bırakma sürecinde ortaya çıkan egzersiz performansı artışını bu yönde kullanmanız kilo almamak için atacağınız en önemli adımlardan biri.
  • Beslenme zamanlarınızı katı bir şekilde belirleyin. Kısa vadede bu zor olsa da uzun vadede sigarayı bırakmanıza bağlı olarak gelişen aşırı açlıkları engelleyecektir.
  • Ciddi nikotin isteği duyan bireylerde açlık ve metabolizma hızı problemlerini çözmek için kısa vadeli ve hekim kontrolünde nikotin içeren preparatlar kullanılabilir.

Sigarayı bırakma sürecinde kilo almanıza neden olacak etkileri inceledim ve çözüm önerilerimi paylaştım.

Aramızdaki eski tiryakilerden kendi yöntemleri olanlar benimle ve diğer takipçilerim ile önerilerini paylaşabilirler.

Dumansız günler!

icon

Lynitine L-Carnitine Complex'e Göz Atın!

Dr. Can Çiftçi'nin formülize ettiği, kilo verme sürecinde karşılaşabileceğiniz tüm sorunlar için yeni bitkisel kaynaklı ürünümüzü incelemek için tıklayın!

Ürünü İncele
Dr Can Avatar

Dr. Can Çiftçi Hakkında

Eğitimini Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde tamamlayan Dr. Can kar amacı gütmeyen ve tarafsız bir girişim olan Fitekran.com sitesini 2013 yılında kurdu. Obezite, onkoloji beslenmesi, fitoterapi, sporcu sağlığı, nadir hastalıklar, fonksiyonel tıp ve patofizyoloji ile ilgilenen Dr. Can kendi kliniğinde fitoterapi uzmanı ve konsültan hekim olarak çalışmaktadır.