Diyet: Sigarayı Bıraktıktan Sonra Kilo Almamak İçin Ne Yapılmalı?

Sigarayı bıraktıktan sonra neden kilo alınır? Sigara bırakma sonrası kilo almamak için ne yapılmalı? gibi soruları bilimsel veriler ışığında cevapladım.

Ülkemiz sigara bağımlılığı konusunda ciddi bir problem yaşıyor. Bu aslında coğrafyamızın ve geçmişte yapılan kötü tercihlerin bir sonucu.

Peki ülkemizdeki erişkinlerin yaklaşık %23’ünün sigara bağımlısı olduğunu ve bu bağımlıların yaklaşık üçte birinin sigarayı bırakma programlarına katıldığını biliyor musunuz?

Sigarayı bırakmaya çalışan insanlarla konuştuğumda asıl endişenin aşırı kilo almak olduğunu gördüm. Hatta kilo almaktan korktuğu için -özellikle kadınların- sigarayı bırakmayı ertelediklerine tanık oldum.

Madem sigarayı bıraktıktan sonra kilo alma hususu bu kadar endişe veriyor, size çözüm önerileri sunmak benim görevim.

Bu yazıda sigarayı bıraktıktan sonra neden kilo alınır? sorusundan, sigara bırakma sonrası kilo almamak için yapılması gerekenlere kadar birçok konuya değinecek, soruları cevaplayacağım.

Hazırsanız başlıyoruz!

Sigarayı bıraktıktan sonra neden kilo alınır?

Sigarayı bıraktıktan sonra alınan kilolar gerçek. Bu konuda şaşırtıcı bir biçimde abartı yok. Bireylerin özellikle sigarayı bıraktıktan sonraki ilk üç ay içinde aşırı kilo aldıklarını görüyoruz.

Bunun birkaç farklı sebebi var. Bunları sıralamama izin verin.

Nikotinin metabolizma hızlandırıcı etkisi: Nikotin metabolizmanızı daha hızlı çalışmaya zorlar. Bedenin dışarıdan alınan nikotine alıştığı bağımlılık sürecinde fazladan 150-200 kalori harcadığını düşündüğünüzde sigarayı bıraktıktan sonraki birkaç ay bu kaloriyi zarar hanesine yazabilirsiniz.

Dudak alışkanlığı: Daha önce “dudak tiryakisi” diye bir şey duydunuz mu? Bu alışkanlık sigara içenlerde ciddi bir problemdir. Çünkü yıllar boyu dudaklarında tuttukları sigara, bağımlılıktan kurtulma sürecinde azımsanmayacak ölçüde istek oluşturur.

Kişiler bu isteği aşmak için çoğu zaman atıştırmalıkları diyetlerine dahil ederler. Bu özellikle kötü atıştırmalık seçimleri ile beraber günde fazladan 300-500 kalori demek.

Durdurulamayan açlık hissi: Uyarıcı maddelerin en önemli özelliklerinden biri de açlığı bastırmasıdır. Birçok uyarıcı madde aynı sigara gibi iştahı kapatır. Bu neredeyse tüm bağımlıların ortak özelliğidir. Uzun vadede zayıflarlar!

İşte nikotinde benzer bir mekanizma ile iştah hissini baskılar. Sigarayı bırakma aşamasında hissedilen açlığın en büyük sebebi de bu. Dolayısı ile sigarayı bırakan bireyleri aşırı beslenme alışkanlıkları ile tanıyoruz.

Sigarayı bıraktıktan sonra kilo alma eyleminden sorumlu olan suçluları bulduk. Peki çözüm var mı? Tabi ki!

Sigarayı bıraktıktan sonra kilo almamak için ne yapılmalı?

Sigarayı bırakmak oldukça zor bir süreç. Bu süreçte size yardımcı olan hekimle beraber çalışmanız başarınızın tek anahtarı. Bu sebeple verdiğim önerileri uygulamadan önce mutlaka hekiminizle görüşmeniz gerekiyor.

Zira birçok farklı sigara bırakma yöntemi var ve bazı önerilerim bağımlılıktan kurtulma sürecini sekteye uğratabilir. İşte önerilerim:

  • Dudak tiryakiliğini gidermek için atıştırmalıklar yerine sakız veya kürdan tercih edin. Her iki çözümde bazı ortamlar için uygun olmasa da maalesef en etkili çözümler. Sakız tercih ederken tatlandırıcı içermemesine ayrıca dikkat edin.
  • Açlık hissinizi bastırmak için lifli gıdalar ile beslenin ve kesinlikle sıvı alımını arttırın. Dolgunluk hissi veren lifli besinler ayrıca bozulmuş bağırsak floranızı düzenler. Sıvı kaybını önlemek iste sizi sahte açlık hissinden korur.
  • Metabolizmanızı hızlandırmak için egzersiz yapın. Sigara bırakma sürecinde ortaya çıkan egzersiz performansı artışını bu yönde kullanmanız kilo almamak için atacağınız en önemli adımlardan biri.
  • Beslenme zamanlarınızı katı bir şekilde belirleyin. Kısa vadede bu zor olsa da uzun vadede sigarayı bırakmanıza bağlı olarak gelişen aşırı açlıkları engelleyecektir.
  • Ciddi nikotin isteği duyan bireylerde açlık ve metabolizma hızı problemlerini çözmek için kısa vadeli ve hekim kontrolünde nikotin içeren preparatlar kullanılabilir.

Sigarayı bırakma sürecinde kilo almanıza neden olacak etkileri inceledim ve çözüm önerilerimi paylaştım.

Aramızdaki eski tiryakilerden kendi yöntemleri olanlar benimle ve diğer takipçilerim ile önerilerini paylaşabilirler.

Dumansız günler!

Sorularla Kilo Vermek Kitabına Ücretsiz Erişmek için Mail Listeme Abone Olun!

Yeni yayınlanan makalelerden haberdar olmak için haftalık olarak gönderdiğim maillere abone olabilirsiniz. Spor ve sağlık dünyasındaki gelişmelerden her hafta ücretsiz bilgi sahibi olun!

Lütfen Bekleyiniz..

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz. Lütfen mail aboneliğinizi size gönderdiğimiz email üzerinden onaylayınız!

Mail ağımızı ve bilgilerinizi 3. şahıs ile paylaşmıyoruz, daha ayrıntılı bilgi için sağlıksal ve hukuki feragatname sayfamızı inceleyin.

Dr. Can Çiftçi Hakkında

Eğitimini Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde tamamlamış olan Dr. Can, kâr amacı gütmeyen ve tarafsız bir girişim olan Fitekran.com'u 2013 yılında kurdu. Egzersiz fizyolojisi, ergojenik beslenme, obezite ve insülin direnci konularında yoğun olarak çalışan Dr. Can ayrıca sağlık, diyet ve egzersiz alanında birçok kurum ile çalışmakta ve sosyal sorumluluk projeleri yürütmektedir.

Yazıya Yorum Yap

Makale konusu ile ilgili eklemek istediğiniz, sormak istediğiniz veya düzeltmek istediğiniz herhangi bir konuda yorum yapabilirsiniz...

Yorumu Gönder


close more
Dr. Can Çiftçi
close

Ne yapmak istiyorsun?

search