Air Squat Nasıl Yapılır?

Normal squat hareketinden farkı kolların havada olmasıdır. Klasik squat'a nazaran biraz daha zorlandığınızı fark edeceksiniz.
çalıştırdığı alan

Çalıştırdığı Vücut Alanları

Kalça, Bel, Bacak

yakılan kalori

1 Dakika'da Yakılan Kalori

6 - 8 Kalori (Normal BMI)

bmi

Uygun Olan BMI Aralıkları

Düşük BMI, Normal BMI, Yüksek BMI

Klasik squattan farkı kolların havada olmasıdır. Sırtınızı, belinizi ve omuzlarınızıda harekete dahil eder. Klasik squat'a nazaran biraz daha zorlandığınızı farkedeceksiniz. Bu hareketi doğru yapabilmek için önce squat hareketini vücudunuza iyice öğretin derim. Arkadaki bacağın arka bölümünü (hemstring, calf) öndeki bacağın ön kısmını (quadriceps) daha etkin kullanır fakat tüm vücut egzersize dahil olur. bu yüzden kısa sürede daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olur. Air squat hareketi, aslında klasik squat hareketinin devamı niteliğindedir. Bu harekette direnç egzersizi yapanların demirbaş hareketlerden birisidir. Her harekette olduğu gibi bu harekette de devamlılığın arz etmesi çok önemli. Düzenli uygulandığı taktirde kalça, karın, bacak ve sırt kaslarınızda etkili bir değişme yaşarsınız. Kendinizi her zamankinden daha dik ve sağlam hissedersiniz.

Bu egzersiz düşük BMI, normal BMI, yüksek BMI sporcular için uygundur. Ayrıca Air Squat egzersizi 65 yaş ve üzeri sporcular için uygun değildir.

Air Squat Egzersizi Videosu

Bu hareketin nasıl yapıldığının videosunu ve egzersizin ipuçlarını profesyonel sporcular tarafından izleyebilirsiniz.

Diğer Squat Egzersizleri

Sitemizdeki bu egzersize benzeyen diğer Squat egzersizi varyasyonlarını inceleyebilirsiniz.

Ayrıca tüm egzersizleri görüntüleyip incelemek ve aralarında arama yapmak için buraya tıklayınız.

kalça sıkılaştıran egzersizler
bel incelten hareketler
bacak incelten hareketler
göbek incelten hareketler
Dr Can Avatar

Dr. Can Çiftçi Hakkında

Eğitimini Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde tamamlayan Dr. Can kar amacı gütmeyen ve tarafsız bir girişim olan Fitekran.com sitesini 2013 yılında kurdu. Obezite, onkoloji beslenmesi, fitoterapi, sporcu sağlığı, nadir hastalıklar, fonksiyonel tıp ve patofizyoloji ile ilgilenen Dr. Can kendi kliniğinde fitoterapi uzmanı ve konsültan hekim olarak çalışmaktadır.