Birçoğumuz günlük fitness antrenmanı için spor salonuna gitmeye vakit bulamadığından şikayet eder. Aslında değişen yaşam tarzına bağlı olarak bu şikayette haksız da değiliz. Özellikle büyük şehirlerin koşuşturmasında işe gitmek eve gelmek, çocuklara vakit ayırmak derken günün bittiğini fark etmek sık yaşanan bir durum.

Bu koşuşturma içinde hadi zaman bulsak bile o kısıtlı zamanda ne ve nasıl çalışacağımız sorunu ile karşılaşıyoruz. İşte bu noktada fitness oyunları kurtarıcınız olabilir.

Ünlü sporcuların antrenman VCD’leri, DVD’leri uzun yıllardır piyasada; bunları alıp bilgisayarınıza veya playerınıza taktığınızda karşınıza çıkan sporcunun size bir takım egzersizler yaptırdığını görürsünüz. Siz de aynı hareketleri yaparak egzersiz yapabilirsiniz.

Burada eksik olan egzersizin sizinle etkileşime girmemesi, standart bir şekilde sürenin sonuna kadar devam etmesi ve yaptığınız hareketlerin doğruluğunu ölçmemesidir.

Microsoft, Nintendo ve Sony gibi piyasanın önde gelen oyun konsolu üreticileri bu sorunu tespit etmiş olacak ki son zamanlarda yaptıkları geliştirmelerle bu sorunları aşmayı başarmışlar.

Nintendo Wii, Sony Play Station ve Microsoft Xbox’ınız ile çalıştırabileceğiniz en iyi fitness oyunlarını sizler için araştırdık. Güne enerjik başlamak, zamandan kazanmak, kalori yakmak ve eğlenmek istiyor musunuz? İşte seçeneklerden bazıları!

Zumba Fitness

Popüler dans antrenmanlarından zumba içerikli bir oyun olan Zumba Fitness ile hem zumba dansı yapmayı öğrenirken hem de yoğun bir egzersiz yapmış oluyorsunuz. Oyun konsolunuzun karşısına geçtiğinizde size bazı antrenman seçenekleri sunuyor. Daha sonra seçmiş olduğunuz antrenman süresinde karşınızda dans eden dansçını yaptığı hareketleri yapmanız bekleniyor.

Doğru yaptığınız hareketler için puan alıyorsunuz. Ayrıca yaptığınız hareketlerin doğru ya da yanlış olduğunu, ekranda çıkan efektlerden anlayıp kendinize ona göre çeki düzen verebiliyorsunuz .

İsterseniz iki kişi de ekran karşısına geçebiliyor. Antrenmanlar yorucu olduğu kadar eğlenceli oluyor. Hiç zumba bilmiyorum nasıl yapacağım diye de dert etmeyin oyunun içerisinde eğitim seçeneği de bulunuyor. Böylece güzel bir antrenmanın yanında yeni bir dans da öğrenmiş oluyorsunuz.

Nike+Kinect Training

Adından da anlayacağınız üzere Nike firması ile Microsoft Xbox’ın ortaklaşa geliştirdiği bir egzersiz oyunu. Bu oyunu ve tüm diğer interaktif oyunları oynayabilmeniz için Microsoft Xbox’ınıza Kinect aparatını takmanız gerekiyor.Kinect’i taktıktan sonra artık kontrol sizde…

Nike+Kinect Traning tamamen egzersiz yapmaya yönelik bir oyun. Oyun dememize rağmen oyun olabilecek herhangi bir bölüm içermiyor. Kişisel antrenörünüzle birlikte egzersiz yaptığınız bir antrenman uygulaması dememiz daha doğru olacak.

Burada da yine hareketlerinizin doğruluğu önemli yanlış yaptığınız hareketlerde ekranda uyarı görüyorsunuz. Antrenmanları kişiselleştirme şansı da sağlayan bu uygulama ile kendinize göre bir çalışma programı çıkarabiliyorsunuz. Antrenmanı tamamladığınızda gerçek bir antrenman yapmışçasına kaslarınızı hissediyorsunuz.

Your Shape Fitness Evolved

Egzersiz ağırlık bir oyun olan Your Shape Fitness Evolved, size standart bir fitness antrenmanın yanı sıra boks, dans, yer egzersizleri ve boot camp egzersizleri gibi seçenekler de sunuyor.

Oyunu açıp vücudunuzu tarattıktan sonra kendinizi keyifli bir antrenman programının içerisinde buluyorsunuz. Diğer oyunlarda olduğu gibi bu oyunda size doğru zamanda doğru hareketleri yaptırarak eğlenceli bir egzersiz zamanı geçirmenizi amaçlıyor.

UFC Personal Trainer

Dans etmeyi sevmiyor egzersizlerinizi , egzersiz gibi yapmak istiyorsanız bu oyun sizin için. Oyunu açtıktan sonra menüden çeşitli disiplinlerdeki antrenmanlardan birisini seçebiliyorsunuz.

İsterseniz uzun süreli, haftalarca izleyebileceğiniz bir antrenman isterseniz o an yapıp çıkmak istediğiniz bir antrenman seçebiliyorsunuz. Ayrıca antrenmanlarınızı seçtiğiniz disiplinin ünlü bir sporcusu ile birlikte yapma şansınız da mevcut. Diğer oyunlarda olmayan antrenmanların yanı sıra kaliteli oyun grafikleri ile de ön plana çıkan bir oyun.

Bunun yanında birçok oyun olmasına rağmen ben deneyimlediklerimi ve beğendiklerimi sizinle paylaştım. Seçim sizin yapmak istediğiniz egzersize ve konsolunuza göre değişmek ile beraber hepsi de oldukça eğlenceli ve güzel.

Bu yazı editörümüz Fitekran Çeviri Ekibi tarafından hazırlanmış ve Dr. Can Çiftçi tarafından incelenip, düzenlenip, onaylanmıştır.