Supplementler: Bir Doktorun Gözünden Glukozamin, Kondrotin ve MSM

Glukozamin, kondrotin ve msm ile ilgili merak ettiğiniz nedir? faydaları neler? nasıl kullanılır? gibi sorulara bu yazımda bir hekim gözüyle cevap verdim.

Eklem sorunları ilerleyen yaş ve aşırı egzersiz ile beraber sık görülen bir durum. Bu tip durumlar sık görülüyor ve basit olarak algılandıkları için çok önemsenmiyorlar. Sonuçta tedavi ya tamamlanmıyor ya da etkili olmuyor.

Dolayısıyla tedavi sürecine destek olmak ve daha etkili şekilde eklemleri iyileştirmek için bir desteğe ihtiyacımız var. Glukozamin, kondrotin ve msm ise eklem sakatlıkları için bir hekim olarak benim ilk tercihim.

Son zamanlarda bu konu hakkında çok soru gelmesi de yazıyı hazırlama sürecini hızlandırmama neden oldu. Çünkü görüyorum ki konu ile ilgili çok fazla soru var.

Bu yazıda glukozamin, kondrotin ve msm’nin ayrı ayrı tanımını görecek, faydalarını öğrenecek ve kullanımını keşfedeceksiniz.

Hazırsanız başlıyoruz!

Glukozamin nedir?

Glukozamin normalde vücudunuzda da üretilen bir amino asit-şeker birleşimidir. Vücutta kolajen sentezini arttırması ve mevcut kolajenlerin yıkımını azaltması ile eklemlerin sağlıklı kalmasına yardım eder (1).

Çünkü eklemlerin kıkırdak yapısını oluşturan en önemli elemanlardan biri kolajendir ve eklem hasarında kolajen yıkımı sık görülür.

Ayrıca glukozaminin anti-inflamatuar etkisi ani hasarlarda bağışıklık hücrelerinin oluşturduğu ağrı, şişlik ve kızarıklığı rahatlatmaya yardım eder. Yani glukozamin hekim olarak sakatlıklarda sık reçete ettiğimiz birçok jel ve ilaçla aynı etkiye sahip.

Hasara karşı oluşan cevap inflamasyon eğer sürekli hale gelirse iyileşmeyi engeller. Burada özellikle aşırı ve düzenli spor yapan kişiler ve yaşlıların risk altında olduğunu söyleyebilirim.

Hatta yapılan araştırmalar glukozamin kullanımının kronik bir hastalık olan osteoartirit probleminin oluşturduğu eklem sertliği, ağrı gibi şikayetleri rahatlattığını gösteriyor (2).

Glukozamin faydaları

Glukozamin supplementinin faydaları,

 • Eklemlerde sürekli baskı ile oluşan inflamasyonu doğal olarak azaltmak,
 • Kolajen yıkımını azaltarak eklemleri sağlıklı tutmak,
 • Kolajen yapımını uyararak sakat eklemleri toparlamak,

olarak sıralanabilir.

En iyi glukozamin hangisi?

Glukozamin birkaç farklı formda karşınıza çıkabilir. Bunlardan en sık kullanılanları glukozamin hidroklorit ve glukozamin sülfattır.

Yapılan araştırmalar her iki glukozamin tipinin aynı miktarda kullanılması sonucunda glukozamin sülfat molekülünün kanda 6 kat fazla bulunduğunu gösteriyor (3).

Yani eğer fayda sağlamak istiyorsanız glukozamin sülfat’ı tercih etmelisiniz.

Glukozamin nasıl kullanılır?

Glukozamin genel olarak güvenli görülen bir supplement. Ama bazı araştırmalar glukozamin alımının nadir olsa da karaciğer fonksiyon testlerini bozabileceğini yani hafif karaciğer hasarı oluşturabileceğini gösteriyor.

Burada yapılacak en önemli şey glukozamin supplementini hekim kontrolünde tüketmek. Önerilen doz ise günde üç kere, her seferde 300-500 mg yani günde toplam 900-1500 mg glukozamin olacaktır. Tavsiyem yemeklerden sonra tüketmeniz.

Eğer kan şekeri düzeyleriniz dengesiz ise, insülin direnci, diyabet probleminiz varsa glukozamin kullanımı sırasında kan şekerinizi kontrol altında tutmaya çalışmalısınız.

Çünkü glukozamin kullanımı kan şekerinizi yükseltebilir.

Kondrotin nedir?

Kondrotin insanların destek dokularında doğal olarak bulunan bir madde. Bu maddenin glukozamin ile sinerji içerisinde olduğunu biliyoruz.

Yani kondrotin, glukozamin etkilerine destek olarak daha iyi toparlanmaya yardım eder (4).

Ama kondrotin ile ilgili yapılan araştırmalar hala net bir sonuç ortaya koymuyor. Bazı sonuçlar tek başına glukozamin ve glukozamin+kondrotin kombinasyonunun arasında ciddi bir fark olmadığını belirtiyor.

Benim kişisel görüşüm ise kondrotin alımının eklem sağlığını geliştirdiği yönünde.

Kondrotin faydaları

Kondrotin supplementinin faydaları glukozamin’in

 • Kolajen yıkımını azaltma,
 • Kolajen yapımını arttırma,

etkisini güçlendirmesi olarak nitelendirilebilir (5, 6). Ayrıca çok olmasa da tek başına kondrotin kullanımı da kolajen metabolizmasını olumlu yönde etkiler.

Kondrotin nasıl kullanılır?

Kondrotin birçok kişide denenen ve güvenilirliği kanıtlanmış bir supplement. Uygun ve etkili doz günde üç kere, her seferde 300-400 mg yani toplamda 900-1200 mg kondrotin takviyesi  olacaktır.

Nadir de olsa bazı bireylerde kondrotin takviyesi alerjik reaksiyonlar oluşturabilir. Kaşıntı, kızarıklık ve benzeri reaksiyonları yaşamanız halinde kondrotin kullanımını bırakmanızı tavsiye ederim.

MSM (Metil Sülfonil Metan) nedir?

Kıkırdak dokusu gibi yoğun sülfür içeren vücut parçaları yeniden tamir sürecinde aşırı sülfür ihtiyacı duyarlar (7). Burada glukozamin ve kondrotin kullanımının yanına eklenecek MSM gibi bir sülfür deposu yapım için ek kaynak sunar ve tamiri hızlandırır.

Ayrıca MSM’in inflamasyonu azalttığını biliyoruz. Yani kronik egzersiz yapan ve sürekli iltihap yaşayan osteoartritli hastaların MSM kullanımı fayda sağlayabilir.

MSM faydaları

MSM supplementi,

 • Eklem yapımını sürecinde ihtiyaç duyulan sülfür kaynağını sağlar,
 • Eklem hasarını tamir etme sürecine zarar veren kronik inflamasyonu azaltır,

ve dolayısıyla eklem tamir sürecini hızlandırır.

MSM nasıl kullanılır?

MSM ile ilgili bildirilen ciddi bir yan etki yok. Ama burada asıl önemli olan nokta diyetiniz ile beraber aldığınız sülfür. Çünkü eğer diyetiniz ile beraber yeterli miktarda sülfür alıyorsanız aşırı miktarda sülfüre ihtiyacınız olmaz.

Benim tüm hastalarıma tavsiyem ise glukozamin ve kondrotin ile beraber günde 900 mg MSM alımı oluyor.

Glukozamin, kondrotin ve MSM: Sonuç

Glukozamin, kondrotin ve MSM eklem hasarını gidermek ve ileride oluşabilecek hasarları azaltmak için tavsiye edebileceğim bir supplement. Bu üçlüyü özellikle,

 • Yoğun egzersiz yapan ve eklem ağrısı çeken bireyler,
 • Aşırı kilolu ve eklem rahatsızlığı yaşayan kişiler,
 • İleri yaş sebebiyle eklem sorunu yaşayan kişiler,

kullanabilirler. Ayrıca takip ettiğim sporcularda yoğun antrenman temposuna girmeden (sezon öncesi dönemde) sakatlık olsun veya olmasın glukozamin, kondrotin ve msm kullanımını tavsiye ediyorum. Tabi ki siz kullanmadan önce mutlaka hekiminize danışın.

Glukozamin, kondrotin ve msm ürünlerini tek tek alıp kullanabiliyor olsanız da birbirinin etkisini güçlendirmesi sebebiyle ben bu üçlüyü ayırmama taraftarıyım. Dolayısıyla tek ürünleri tavsiye etmiyorum.

Günlük doz önerim ise glukozamin için toplam 1200 ile 1500 mg, kondrotin için toplam 900 ile 1200 mg, msm için ise toplam 900 mg dozu günde üç eşit parçaya ayırarak yemeklerden sonra tüketmek olacak.

Peki sizin glukozamin, kondrotin ve msm ile ilgili düşünceleriniz neler? Benimle paylaşmayı unutmayın!

Sorularla Kilo Vermek Kitabına Ücretsiz Erişmek için Mail Listeme Abone Olun!

Yeni yayınlanan makalelerden haberdar olmak için haftalık olarak gönderdiğim maillere abone olabilirsiniz. Spor ve sağlık dünyasındaki gelişmelerden her hafta ücretsiz bilgi sahibi olun!

Lütfen Bekleyiniz..

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz. Lütfen mail aboneliğinizi size gönderdiğimiz email üzerinden onaylayınız!

Mail ağımızı ve bilgilerinizi 3. şahıs ile paylaşmıyoruz, daha ayrıntılı bilgi için sağlıksal ve hukuki feragatname sayfamızı inceleyin.

Dr. Can Çiftçi Hakkında

Eğitimini Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde tamamlamış olan Dr. Can, kâr amacı gütmeyen ve tarafsız bir girişim olan Fitekran.com'u 2013 yılında kurdu. Egzersiz fizyolojisi, ergojenik beslenme, obezite ve insülin direnci konularında yoğun olarak çalışan Dr. Can ayrıca sağlık, diyet ve egzersiz alanında birçok kurum ile çalışmakta ve sosyal sorumluluk projeleri yürütmektedir.

Yazıya Yorumlar

Bir Doktorun Gözünden Glukozamin, Kondrotin ve MSM yazısı için gelen yorumlar ve tartışmalar...

 1. Selim dedi ki:

  hocam altın değerindesiniz ya <3

 2. Suna Aydemir dedi ki:

  Yıllardır gluco. Chond. Complex kullaniyorum. Faydasını görüyorum. Bir dönem msn de dahil olanını kullandım. Ama o daha pahalı olduğu için iki senedir onu tercih etmedim . Yazınızı okuyunca yaşım da 75 msm dahil kullanmanın daha doğru olacağını düşündüm. Ne dersiniz Can Bey? Bir de yıllarca ara vermeden kullandım. Sonra bir uretici firmanin broşüründe üç ay kullanıp üç ay ara verilebileceği yazıyordu onu uyguladım. Bir sohbette ailemden bir doktor ara vermek yerine doz dusurebilecegimi söyledi. Kafam karıştı Can Bey. Lütfen beni bilgilendirir misiniz? Sizin değerlendirmeleriniz önemli. Teşekkür ediyorum.
  .

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba,

   MSM eklenmesi önemli. Bence de msm ekleyin. Düzenli kullanımda sakınca yok, sadece düzenli kontrol şart. Ama aktif eklem sorununuz olmuyorsa benim tavsiyem yılda üç kere iki aylık kürler olacak.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 3. Yücel Özdemir dedi ki:

  fazla kilolardan dolayı bir dönem diz ağrısı yaşadım ve yaklaşık 2 ay gibi süreyle hiyoloronik asit de içeren glukozamin msm takviyesi kullandım ve ağrılarım durdu. şimdi spor yapıyorum ama genel de squat ve olimpik kaldırış içeren antremanlar var ve dizlerim için takviye desteği kullanmak istiyorum. asıl sormak istediğim soru jelatin. çok kıymetli bir abimiz helal yoldan ve eski reçetelere dayalı olarak jelatin üretimi yapıyor, hap vs. destek yerine jelatin kullanımı eklem ağrıları ve tedavisi açısından ne denli bir katkı sağlar? yorumunuzu merak ediyorum. Bu arada, uzun zamandır fitekrana girmiyordum, ketojenik beslenmeyi araştırıken bulmuştum sizi, şu an ketojen beslenme ve crossfit ile 20 kg kadar verdim ve devam ediyorum. Can hocam, cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba, jelatin özellikle inflamasyonu azaltarak tüm eklem ağrılarını rahatlatabilir. Özellikle kronik inflamasyondan muzdaripseniz tercih edilebilir. Ama burada jelatin ile glukozamin+kondrotin+msm bileşimini kıyaslamamak gerek. İkisi farklı klasmanlarda zira.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

Yazıya Yorum Yap

Makale konusu ile ilgili eklemek istediğiniz, sormak istediğiniz veya düzeltmek istediğiniz herhangi bir konuda yorum yapabilirsiniz...

Yorumu Gönder


close more
Dr. Can Çiftçi
close

Ne yapmak istiyorsun?

search