Supplementler: Bir Doktorun Gözünden Glukozamin, Kondrotin ve MSM

Glukozamin, kondrotin ve msm ile ilgili merak ettiğiniz nedir? faydaları neler? nasıl kullanılır? gibi sorulara bu yazımda bir hekim gözüyle cevap verdim.

Eklem sorunları ilerleyen yaş ve aşırı egzersiz ile beraber sık görülen bir durum. Bu tip durumlar sık görülüyor ve basit olarak algılandıkları için çok önemsenmiyorlar. Sonuçta tedavi ya tamamlanmıyor ya da etkili olmuyor.

Dolayısıyla tedavi sürecine destek olmak ve daha etkili şekilde eklemleri iyileştirmek için bir desteğe ihtiyacımız var. Glukozamin, kondrotin ve msm ise eklem sakatlıkları için bir hekim olarak benim ilk tercihim.

Son zamanlarda bu konu hakkında çok soru gelmesi de yazıyı hazırlama sürecini hızlandırmama neden oldu. Çünkü görüyorum ki konu ile ilgili çok fazla soru var.

Bu yazıda glukozamin, kondrotin ve msm’nin ayrı ayrı tanımını görecek, faydalarını öğrenecek ve kullanımını keşfedeceksiniz.

Hazırsanız başlıyoruz!

Glukozamin nedir?

Glukozamin normalde vücudunuzda da üretilen bir amino asit-şeker birleşimidir. Vücutta kolajen sentezini arttırması ve mevcut kolajenlerin yıkımını azaltması ile eklemlerin sağlıklı kalmasına yardım eder (1).

Çünkü eklemlerin kıkırdak yapısını oluşturan en önemli elemanlardan biri kolajendir ve eklem hasarında kolajen yıkımı sık görülür.

Ayrıca glukozaminin anti-inflamatuar etkisi ani hasarlarda bağışıklık hücrelerinin oluşturduğu ağrı, şişlik ve kızarıklığı rahatlatmaya yardım eder. Yani glukozamin hekim olarak sakatlıklarda sık reçete ettiğimiz birçok jel ve ilaçla aynı etkiye sahip.

Hasara karşı oluşan cevap inflamasyon eğer sürekli hale gelirse iyileşmeyi engeller. Burada özellikle aşırı ve düzenli spor yapan kişiler ve yaşlıların risk altında olduğunu söyleyebilirim.

Hatta yapılan araştırmalar glukozamin kullanımının kronik bir hastalık olan osteoartirit probleminin oluşturduğu eklem sertliği, ağrı gibi şikayetleri rahatlattığını gösteriyor (2).

Glukozamin faydaları

Glukozamin supplementinin faydaları,

 • Eklemlerde sürekli baskı ile oluşan inflamasyonu doğal olarak azaltmak,
 • Kolajen yıkımını azaltarak eklemleri sağlıklı tutmak,
 • Kolajen yapımını uyararak sakat eklemleri toparlamak,

olarak sıralanabilir.

En iyi glukozamin hangisi?

Glukozamin birkaç farklı formda karşınıza çıkabilir. Bunlardan en sık kullanılanları glukozamin hidroklorit ve glukozamin sülfattır.

Yapılan araştırmalar her iki glukozamin tipinin aynı miktarda kullanılması sonucunda glukozamin sülfat molekülünün kanda 6 kat fazla bulunduğunu gösteriyor (3).

Yani eğer fayda sağlamak istiyorsanız glukozamin sülfat’ı tercih etmelisiniz.

Glukozamin nasıl kullanılır?

Glukozamin genel olarak güvenli görülen bir supplement. Ama bazı araştırmalar glukozamin alımının nadir olsa da karaciğer fonksiyon testlerini bozabileceğini yani hafif karaciğer hasarı oluşturabileceğini gösteriyor.

Burada yapılacak en önemli şey glukozamin supplementini hekim kontrolünde tüketmek. Önerilen doz ise günde üç kere, her seferde 300-500 mg yani günde toplam 900-1500 mg glukozamin olacaktır. Tavsiyem yemeklerden sonra tüketmeniz.

Eğer kan şekeri düzeyleriniz dengesiz ise, insülin direnci, diyabet probleminiz varsa glukozamin kullanımı sırasında kan şekerinizi kontrol altında tutmaya çalışmalısınız.

Çünkü glukozamin kullanımı kan şekerinizi yükseltebilir.

Kondrotin nedir?

Kondrotin insanların destek dokularında doğal olarak bulunan bir madde. Bu maddenin glukozamin ile sinerji içerisinde olduğunu biliyoruz.

Yani kondrotin, glukozamin etkilerine destek olarak daha iyi toparlanmaya yardım eder (4).

Ama kondrotin ile ilgili yapılan araştırmalar hala net bir sonuç ortaya koymuyor. Bazı sonuçlar tek başına glukozamin ve glukozamin+kondrotin kombinasyonunun arasında ciddi bir fark olmadığını belirtiyor.

Benim kişisel görüşüm ise kondrotin alımının eklem sağlığını geliştirdiği yönünde.

Kondrotin faydaları

Kondrotin supplementinin faydaları glukozamin’in

 • Kolajen yıkımını azaltma,
 • Kolajen yapımını arttırma,

etkisini güçlendirmesi olarak nitelendirilebilir (5, 6). Ayrıca çok olmasa da tek başına kondrotin kullanımı da kolajen metabolizmasını olumlu yönde etkiler.

Kondrotin nasıl kullanılır?

Kondrotin birçok kişide denenen ve güvenilirliği kanıtlanmış bir supplement. Uygun ve etkili doz günde üç kere, her seferde 300-400 mg yani toplamda 900-1200 mg kondrotin takviyesi  olacaktır.

Nadir de olsa bazı bireylerde kondrotin takviyesi alerjik reaksiyonlar oluşturabilir. Kaşıntı, kızarıklık ve benzeri reaksiyonları yaşamanız halinde kondrotin kullanımını bırakmanızı tavsiye ederim.

MSM (Metil Sülfonil Metan) nedir?

Kıkırdak dokusu gibi yoğun sülfür içeren vücut parçaları yeniden tamir sürecinde aşırı sülfür ihtiyacı duyarlar (7). Burada glukozamin ve kondrotin kullanımının yanına eklenecek MSM gibi bir sülfür deposu yapım için ek kaynak sunar ve tamiri hızlandırır.

Ayrıca MSM’in inflamasyonu azalttığını biliyoruz. Yani kronik egzersiz yapan ve sürekli iltihap yaşayan osteoartritli hastaların MSM kullanımı fayda sağlayabilir.

MSM faydaları

MSM supplementi,

 • Eklem yapımını sürecinde ihtiyaç duyulan sülfür kaynağını sağlar,
 • Eklem hasarını tamir etme sürecine zarar veren kronik inflamasyonu azaltır,

ve dolayısıyla eklem tamir sürecini hızlandırır.

MSM nasıl kullanılır?

MSM ile ilgili bildirilen ciddi bir yan etki yok. Ama burada asıl önemli olan nokta diyetiniz ile beraber aldığınız sülfür. Çünkü eğer diyetiniz ile beraber yeterli miktarda sülfür alıyorsanız aşırı miktarda sülfüre ihtiyacınız olmaz.

Benim tüm hastalarıma tavsiyem ise glukozamin ve kondrotin ile beraber günde 900 mg MSM alımı oluyor.

Glukozamin, kondrotin ve MSM: Sonuç

Glukozamin, kondrotin ve MSM eklem hasarını gidermek ve ileride oluşabilecek hasarları azaltmak için tavsiye edebileceğim bir supplement. Bu üçlüyü özellikle,

 • Yoğun egzersiz yapan ve eklem ağrısı çeken bireyler,
 • Aşırı kilolu ve eklem rahatsızlığı yaşayan kişiler,
 • İleri yaş sebebiyle eklem sorunu yaşayan kişiler,

kullanabilirler. Ayrıca takip ettiğim sporcularda yoğun antrenman temposuna girmeden (sezon öncesi dönemde) sakatlık olsun veya olmasın glukozamin, kondrotin ve msm kullanımını tavsiye ediyorum. Tabi ki siz kullanmadan önce mutlaka hekiminize danışın.

Glukozamin, kondrotin ve msm ürünlerini tek tek alıp kullanabiliyor olsanız da birbirinin etkisini güçlendirmesi sebebiyle ben bu üçlüyü ayırmama taraftarıyım. Dolayısıyla tek ürünleri tavsiye etmiyorum.

Günlük doz önerim ise glukozamin için toplam 1200 ile 1500 mg, kondrotin için toplam 900 ile 1200 mg, msm için ise toplam 900 mg dozu günde üç eşit parçaya ayırarak yemeklerden sonra tüketmek olacak.

Peki sizin glukozamin, kondrotin ve msm ile ilgili düşünceleriniz neler? Benimle paylaşmayı unutmayın!

Yazıya Yorumlar

Bir Doktorun Gözünden Glukozamin, Kondrotin ve MSM yazısı için gelen yorumlar ve tartışmalar...

 1. Selim dedi ki:

  hocam altın değerindesiniz ya <3

 2. Suna Aydemir dedi ki:

  Yıllardır gluco. Chond. Complex kullaniyorum. Faydasını görüyorum. Bir dönem msn de dahil olanını kullandım. Ama o daha pahalı olduğu için iki senedir onu tercih etmedim . Yazınızı okuyunca yaşım da 75 msm dahil kullanmanın daha doğru olacağını düşündüm. Ne dersiniz Can Bey? Bir de yıllarca ara vermeden kullandım. Sonra bir uretici firmanin broşüründe üç ay kullanıp üç ay ara verilebileceği yazıyordu onu uyguladım. Bir sohbette ailemden bir doktor ara vermek yerine doz dusurebilecegimi söyledi. Kafam karıştı Can Bey. Lütfen beni bilgilendirir misiniz? Sizin değerlendirmeleriniz önemli. Teşekkür ediyorum.
  .

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba,

   MSM eklenmesi önemli. Bence de msm ekleyin. Düzenli kullanımda sakınca yok, sadece düzenli kontrol şart. Ama aktif eklem sorununuz olmuyorsa benim tavsiyem yılda üç kere iki aylık kürler olacak.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 3. Yücel Özdemir dedi ki:

  fazla kilolardan dolayı bir dönem diz ağrısı yaşadım ve yaklaşık 2 ay gibi süreyle hiyoloronik asit de içeren glukozamin msm takviyesi kullandım ve ağrılarım durdu. şimdi spor yapıyorum ama genel de squat ve olimpik kaldırış içeren antremanlar var ve dizlerim için takviye desteği kullanmak istiyorum. asıl sormak istediğim soru jelatin. çok kıymetli bir abimiz helal yoldan ve eski reçetelere dayalı olarak jelatin üretimi yapıyor, hap vs. destek yerine jelatin kullanımı eklem ağrıları ve tedavisi açısından ne denli bir katkı sağlar? yorumunuzu merak ediyorum. Bu arada, uzun zamandır fitekrana girmiyordum, ketojenik beslenmeyi araştırıken bulmuştum sizi, şu an ketojen beslenme ve crossfit ile 20 kg kadar verdim ve devam ediyorum. Can hocam, cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba, jelatin özellikle inflamasyonu azaltarak tüm eklem ağrılarını rahatlatabilir. Özellikle kronik inflamasyondan muzdaripseniz tercih edilebilir. Ama burada jelatin ile glukozamin+kondrotin+msm bileşimini kıyaslamamak gerek. İkisi farklı klasmanlarda zira.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 4. ahesteakbilek dedi ki:

  Merhaba.Ankilozan spondilit hastasıyım.Boyun tutulumum fazla bu ara.Ay ı zamanda inaktif B hepatitim.RNA+.BNa inflamasyonu azaltacak ama karaciğerimede toksik etki etmeyecek ne önerirsiniz.Midem de sıkıntılı.Glukozamin ciddi mide sorunu yapıyor.
  Ketjenik diyet bana uygun mu?
  Aspir yağını yazacağım demiştiniz.Merakla bekliyorum.
  Telekkürler.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba, uzaktan bu tip komplike durumlara yanıt vermem imkansız. Hekiminizle yakın ilişki halinde kalmak sizin için en iyisi olacaktır.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 5. Baris B dedi ki:

  Can bey merhaba,
  Bir suru yayini tarayip, suzgecten gecirip gozumuzun onune kadar getiriyorsunuz. Paylastiklariniz gercekten cok faydali bilgiler. Size ne kadar tesekkur etsek azdir.
  Spor travmasina bagli problemleri olan biri olarak bu anlattiklariniza biraz daha fazla onem veriyorum. Bu yuzden birkac sorum olacak.
  1. Glucosamine- Kondrotin- Msm kullanimi kolajen yikimini sadece azaltir ve durdurur mu? Bunun otesinde tamamen yeni kolajen doku olusumu da yapar mi?
  2. Ilk kullanim baslangicinda plazmadaki konsantrasyonu maximum arttirmak icin yuksek dozdan baslayip sonra tavsiye edilen idame dozuna donmeyi tavsiye edermisiniz? ( Kreatin orneginde oldugu gibi)
  3. Kolajen yapi, vertebrelar-
  diz veya tum eklemlerde ayni yapida midirlar? Mesela Vertebrelardaki kolajen yapi tamiri icinde Glukozamin- Kondrotin- Msm kullanimi mi onerirsiniz yoksa baska bir kombinasyon mu ?
  4. Loxin 5 icerikli Glukozamin kullaniminda cok olumlu sonuc aldim. Sizce de Loxin 5 Glukozaminin gosterdigi etkiyi daha da arttirir mi? Loxin 5 dan daha etkin bir madde var mi?
  5. Dirseklerde olusan Bursit ( bursuit) Glukozamin kullanimiyla duzelir mi?
  Tesekkurler

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba,

   1- Burada etki yıkımın ne düzeyde olduğuyla alakalı. Eğer ciddi yıkım varsa tabi ki karşılanamaz.
   2- Kreatin depo ediliyor. Ama Glukozamin, kondrotin ve msm’de böyle bir yapı yok. Etkiyi arttırmak için ana esas düzenli kullanım.
   3- Hayır. Vücutta kolajen tip 1, 2 gibi farklı yapılar var ve ihtiyaçlara göre farklı bölgelerde bulunuyor. Yani kulak kıkırdağı gibi esnek bölgelerde esnek yapılı kolajen, diz gibi yoğun baskı altında kalan bölgelerde farklı kolajen var. Ama hepsinin benzer yapı taşları var ve glukozamin, kondrotin ve msm hepsine kaynak sağlar. Ek önerim yok.
   4- 5-Loxin daha çok anti-inflamatuar özelliği ile biliniyor. Sizin için demek ki anti-inflamatuar komponenet önemli. Burada aşırıya kaçmamak önemli çünkü inflamasyon yapımı sağlamak için çok önemli.Burada sorun kronik inflamasyon. Yani denge önemli. Dolayısıyla daha etkili bir ajan ters tepebilir.
   5- Hayır. Direkt olarak etkili değil. Ama dolaylı yolları denemeden bilemezsiniz.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 6. esra uzmez dedi ki:

  Glukozamin kondrotin ve msm’nin ayrı ayrı alınması ya da tek bir kutuda olmasının bir önemi var mı? Bir kutuda hepsinin olduğu içeriklerde glukozamin sülfat değil hidroklorit bulunuyor. Sülfat olan ise sadece glukozamin sülfat olarak satılıyor. Hangisi daha iyidir?

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Ayrı ayrı olabilir. Sülfür alımı eksikse glukozamin sülfat daha iyi olacaktır. Eğer msm alacaksanız ayrıca glukozamin sülfat almanıza gerek yok. Dolayısıyla kişiye ve ürüne bağlı olarak birçok seçenek mevcut.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 7. Gökay sever dedi ki:

  Merhaba hocam,
  Ben ağırlık antremanı yapan 19 yaşında biriyim.Triceps çalışırken fazla yüklenme sonucu dirseğimi sanırım zedelemişim ve ağrı olmaya başladı.Bir süredir ağrılar devam ediyor ve dirseğimi masaya koyduğumda bile hafif ağrı oluyor ucunda.Ortopediye ve fizik tedaviye gittim ,röntgen çekildi ama bir şey bulunamadı fastjel önerdiler kullan belki geçer cinsinden.Kısacası tehşis konulmadı bursit mi var yoksa farklı bir şey mi bilmiyorum.Glukozamin,kondrotin ve msm içeren bi supplament almamı önerirmisiniz?Üstte de eğer ki bursit varsa bu glukozamin vs. etki etmeyebilir demişsiniz,ne yapmam gerekiyor hocam?

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   En az bir hafta dinlenme, soğuk ve sıcak uygulaması (periyodik) en iyi çözümler (basit sakatlıklar için). Fastjel tipi topikal antiinflamatuar kullanmanızı önermiyorum (ciddi şişlik, kızarıklık yoksa) çünkü iyileşme sürecini sekteye uğratabilir.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 8. Serpil Kepçe dedi ki:

  59 yaşındayım. El bileğim kırıldı, alçıya alındı. Doktorum 3 ay süre ile bu takviyeyi almamı önerdi. Hangi ürün iyidir diye araştırırken makalenizi okudum. Glukozamin, kondrotin, MSM takviyesinin, kırık tedavisinde kullamı konusunda fikrinizi almak isterim.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Kolajen üretimine yardım ettiği için faydalı olabilir. Dolayısıyla kullanmanız uygundur.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 9. Onur Ünal dedi ki:

  Can Bey merhaba,

  27 Kasım tarihli iletide sorulmuş ama tam anlayamadım. Glukozamin + Kondrotin + MSM almak istiyorum ama 3’ü birarada olanlarda Glukozamin Hidroklorid var. Glukozamin Sülfat + Kondrotin Sülfat 2’li şeklinde alır isek, MSM’e gerek kalır mı? Teşekkürler.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Glukozamin Sülfat + Kondrotin Sülfat MSM kadar ciddi bir sülfat desteği sağlamıyor. Ama diyetiniz iyi ise sadece ikiside kullanılabilir.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 10. umit dedi ki:

  merhaba
  yaklasik 2 aydir golfcu dirsegi sakatligim var. uzun suren voltaren kullanimlarida bir ise yaramayinca ortopedi doktorum 3 seans igne tedavisi yapacagii soyledi ve yaklasik 40 gunu alacak olan bu sure boyuncada antreman yapilmamasini belirtti. size sorum bu 40 günlük süre icerisinde glukozamin,kondrotin ve msm kullaniminin tedaviyi destekleyici bir etkisinin olacagini düsünüyormusunuz?

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Durumu bilmesem de çok hafif bir etkisi olabilir. Dolayısıyla kullanmamak daha iyi zira bu kadar küçük bir fayda için supplement desteğine gerek olduğunu düşünmüyorum.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 11. ozgur aydemir dedi ki:

  merhaba,
  kullandığım kondromin-s tablette yemeklerden önce alınması öneriliyor. sizin öneriniz yemek sonrası, bu durum faydasını çok etkiler mi?
  düzenli koşu sporu yapan biri için günlük dozda, tüm yıl kullanımın zararı/yan etkisi olur mu?
  Teşekkür ederim.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar,

   1- Yemek öncesi veya sonrası alım genelde mideyi rahatsız etmemesi için öneriliyor. Herhangi bir fark oluşturmayacaktır.
   2- Tüm sene kullanmak özellikle de sadece koşu yapan bireyler için gereksiz olabilir. Aralıklar ile ihtiyaç dahilinde kullanmak en iyisi.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 12. Muharrem Boz dedi ki:

  sayın hocam sitenize tesadüfen kavuştum gördüğüm kadarıyla sağlığımıza ekmekten sudan daha fazla muhtaç olduğumuz için bizlere gerçekten çok faydalı hem bilgiler vermişsiniz hemde çok güzel izahat yapmışsınız seni gerçekten kutlarım.
  sayın hocam benim sizlere acizane bir sorum olacak benim tip 2 rahatsızlığım var, elimden geldiği kadar perhizlere dikkat ediyorum. Sayın hocam sabahları çok zor kalkıyorum kollarım ile vücudumda eklem yerlerim kırılacakmış gibi oluyor. 1-2 saat sonra çok zorlanarakta olsa ağır ağır kendime geliyorum. Sayın hocam (glukzamin kondrotin sülfat) kullananırsam rahatsızlığıma faydası olur mu? Sayın hocam günde 3 tane almam şart mı? diye-betli olduğum için 1 adet alsam olur mu? bilgi vermenizi sunar bu vesile ile sizlere saygılarımı sunarım. Saygılarımla

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Ciddi faydası olacağını sanmıyorum, ayrıca diyabetik bireylerin dikkatli kullanması gerekir. Dolayısıyla kullanmamalısınız.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 13. Dilek Hepgüler dedi ki:

  Merhaba,
  Kürler arasında ne kadar süre ara vermek gerekir. Bir de Solgar’ın üçü bir arada olanını kullanıyorum. Günde bir tane yeterli mi yoksa iki tane mi almalıyım.
  İyi çalışmalar dilerim.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Kürler arası süre ihtiyaca bağlı. Bazı profesyonel sporcularda 6 ay sürekli kullanım önerirken bazı bireylerde aylık kullanımlar tavsiye ediyoruz. Doz da aynı şekilde kişiye ve ihtiyaca bağlı olarak değişiyor. Sedanter bireyler yazıda belirttiğim dozajı kullanabilirler. Tabi ki hekim kontrolünde.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 14. Nalan Küçük dedi ki:

  Merhaba Can bey, teşhisi konulamayan (gebelik sürecine girdiğimde dolayı) eklem yerlerine yakın yerlerde (genelde el ayak dirsek omuz ve leğen kemiği) ağrı mevcut. Ben neremi zorlarsam orada bir ağrı başlıyor ve dinlemekle hafifliyor ama asla tamamen geçmiyor. Şu an emziren bir anneyim ve çocuğumu tutarken zorlanıyorum. Başta AS teşhisi konuldu ama inflamatuar bir rahatsızlık kesinlikle değil dendi çapada. Tendinit olabilir dediler. Omega3 d3k2 kullanıyorum, birlikte glucosamin chondroitin Msm supplementini de kullanabilir miyim emzirirken?

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Kullanmamanızı tavsiye ederim. Bence ağrılardan öte, ağrı yapan nedenlere odaklanmalısınız. Burada inflamatuar süreçler çok önemli rol oynar, tekrar tetkik ettirmekte fayda var.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 15. BÜLENT BOZKURT dedi ki:

  Can bey merhaba
  bu destekleri kullanırken ben sabah akşam 300 mg alfa-lipoic acid aç karnına alıyorum 1 saat sonra kahvaltı ve tok mideye glukozamin-kondritin-msm alıyorum 2 öğün beslenme şeklinde bu iki destek birbiriyle çakışırmı bilgi verebilirminiz teşekkürler.

 16. Sümeyye dedi ki:

  Merhaba,
  Haftada 3 gün 2 saat fitnessa gidiyorum. İdeal kilomdayım ama yağ oranımı azaltıp kas oranımı artırma amaçlı çalışıyorum. Çok ağır bir programım yok; cardio ağırlıklı, düşük ağırlık çalışmaları şeklinde programım. Ama diz kapaklarımda hassasiyet oluşabiliyor. Soğuk press uyguluyorum ve 1er gün dinlenme günüm de var aralarda. 24 yaşındayım ama genel olarak kemiklerim çıtlayabiliyor. Spora düzenli olarak devam etmeyi planlıyorum. Glukozamin-Kondrotin-Msm kullanmalı mıyım?

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Antrenmanı kısaltmak, doğru basma paterni oluşturmak ve bir uzman tarafından değerlendirilmek ilk adımınız olsun.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

   • Sümeyye dedi ki:

    Teşekkür ederim öneriniz için. Koşu bandını ve dikey bisikleti programımdan tamamen çıkardım, eliptik bisiklet ve adaptive motion trainer aletini kardiyo olarak kullandım. Dizlerimdeki hassasiyet tamamen yok oldu. Koşu bandında 20 dk HIIT yapıyordum, muhtemelen o eklemlerime fazla yüklenmeye neden oldu.

 17. Ece dedi ki:

  Merhaba,

  29 yaşındayım ve 55 kiloyum. Geçtiğimiz mart ayında uzun bir yürüyüş sırasında sol dizim boşa adım atar gibi oldu ve akabininde dizde şişme dolgunluk ve kilitlenme hissiyle bir doktora başvurdum,MR çekildi. Sonuç olarak kıkırdak yumuşaması(dizlerimin içi kıtır kıtır), kireçlenme ve iç menisküsümde yırtık olduğu belirlendi. yaklaşık 3 aydır yürürken herhangi bir ağrım yoktu fakat merdiven inip çıkamıyordum yokuş aşağı yukarı yürümelerde zorlanıyordum, ve giderek dizimde güç kaybı yaşıyorum. Dün horoz ibiği denilen hyalüronik asit iğnesi oldum 3 ml 48 mg. Ağızdan da ch alpha kolojen desteği alıyorum, krem, kas gevşetici ve ağrı kesici kullanıyorum ve evde kasları güçlendirmek için verilen hareketleri yapıyorum ve buz kompresi uyguluyorum. 1 ay sonra tekrar kontrole gideceğim fakat sizce bunların yanı sıra glukozamin takviyesi de almalı mıyım, yoksa karaciğeri tüm bu ilaçlarla birlikte çok mu zorlamış olurum..

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Hangisinin işe yaradığını görmek adına önerim almamanız. Kontroldeki duruma göre değişim yapılarak bir süre glukozamin, kondrotin ve MSM denenebilir.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

Yazıya Yorum Yap

Makale konusu ile ilgili eklemek istediğiniz, sormak istediğiniz veya düzeltmek istediğiniz herhangi bir konuda yorum yapabilirsiniz...

Yorumu Gönder


close more
Dr. Can Çiftçi
close

Ne yapmak istiyorsun?

search