Kilo vermek isteyen bireylerin kısa yollar aradığından daha önce bahsettim ve yağ yakıcı supplementleri inceledim. Peki işin karanlık boyutunu merak edenler var mı?

Karanlık tarafa geçmek için atılan ilk adım genelde efedrin, kafein ve aspirin kombinasyonu oluyor.

Peki bu kombinasyon gerçekten sağlıklı ve etkili mi?

Bu yazıda efedrin, kafein ve aspirin (EKA) kombinasyonu ve kilo verme ilişkisini birçok açıdan inceledim.

Hazırsanız başlıyoruz!

Efedrin, kafein ve aspirin: Tam olarak ne?

Efedrin, kafein ve aspirin uzun yıllardır kullanılıyor. Çünkü eski zamanlarda sporcuların kilo vermesini sağlayacak çok fazla seçenek yoktu.

Ayrıca etkili birkaç yöntem arasından en zararsızı bulmak gerekiyordu ve o gün biri çıkıp bu kombinasyonu önerdi. Evet, işe yarıyordu ama belirli yan etkileri vardı. Zamanla spor dünyasına yerleşti, kullanıldı ve akıllara kazındı.

Ama ne yazık ki hiçbir zaman tabana inemedi. Çünkü bu kombinasyon tehlikeli.

Size durumu daha iyi açıklamam için öncelikle bu etken maddeleri tek tek incelememiz gerekiyor.

Efedrin

Efedrin, efedra adı verilen bir bitkinin içerisinden çıkan birkaç aktif metabolitten biri. Kendisi ilaç olarak kullanılmaya başlandığında astım hastalarına reçete edildi. Çünkü daralmış hava keselerini açıyordu.

Kullanılmaya başlandığında görüldü ki hastalar aynı zamanda kilo veriyor ve ciddi şekilde “ateşlenmiş” hissediyordu.

Aynı ateşlenme hissi genelde grip ilaçlarına eklenen psödoefedrin maddesiyle de ortaya çıkar. Kişi hareketli, kıpır kıpır ve enerjik hisseder.

Bu etki efedrine çok benzer, çünkü sizi adeta “ateşler”.

Daha derine inildiğinde görüldü ki efedrin yağ dokusundan, yağların mobilizasyonunu sağlıyor ve termojenik etki gösteriyordu (1). Ayrıca uyarıcı etkisi sebebiyle efedrin birçok kişide iştahı kapatma özelliği ile biliniyor.

Etkiler:

 • Yağların doku üzerinde parçalanmasına yardım eder.
 • Metabolizma hızını arttırır.
 • İştahı azaltır.

Yan etkiler ve handikaplar:

 • Tansiyonu arttırır.
 • Uykuyu bozar.
 • Kalp krizi riskini arttırabilir.
 • Uyarıcı olduğu için bağımlılık riski taşır.
 • Belli dozların üzerinde doping olarak kabul edilir (2).

Kafein

Kafein hakkında çok fazla konuşmaya gerek yok sanırım. Termojenik etki ile minimal metabolizma hızı artışı ve aynı efedrin gibi yağların parçalanıp kan dolaşımına verilmesinde ciddi şekilde destek sağlayan bir madde.

Direkt olarak kahveden alınabileceği gibi supplement olarak da kullanılabilir.

Kafeinin fayda ve zararlarını şu yazıda ayrıntılı bir şekilde açıklamıştım. Ayrıntılı bilgi için inceleme yapabilirsiniz.

Etkiler:

 • Yağların doku üzerinden ayrılmasına yardım eder.
 • Metabolizma hızını hafif arttırır.

Yan etkileri:

 • Tansiyonu hafif arttırır.
 • Uykuyu azaltır.
 • Hafif bağımlılık riski bulunur.

Aspirin

İlk kullanım nedeni ağrı kesici ve ateş düşürücü olan aspirin sonralardan “kan sulandırıcı” olarak kullanılmaya başladı. Bu etki trombosit adı verilen bir kan elemanının bir noktaya tutunma ve pıhtı oluşturma riskini azaltmasıyla alakalı.

Bu sebeple birçok kalp damar hastalığı riskine sahip bireylerde düzenli kullanım öneriliyor.

Etkiler:

 • Kan sulandırıcı etki.
 • Ağrı kesici.

Yan etkiler:

 • Kanama riskini arttırır.
 • Mide duvarına zarar verebilir.

Efedrin, kafein ve aspirin beraber kullanılırsa ne olur?

Artık neden efedrin, kafein ve aspirinin beraber kullanıldığını konuşabiliriz.

Efedrin baş aktör. Yağların parçalanmasını ve metabolize olmasını sağlıyor. Burada noradrenalin düzeyinin artışı kilit nokta. Çünkü bu işlevleri sağlayan yegane şey noradrenalin.

Kombinasyona kafeini eklediğimizde görüyoruz ki kafein, efedrin ile sinerjistik etki gösteriyor (3).

Sinerjistik demek kullanılan maddelerin birbirinin etkisini arttırdığını gösteriyor. Yani efedrin 2 birim, kafein 1 birim etki ediyorsa birleştiklerinde oluşan etki 3’den fazla oluyor.

Peki burada aspirinin işi ne?

Durum şu, efedrine, kafeine ve egzersize bağlı oluşan noradrenalin salınımı damar tıkanıklığı yapabilecek kan hücrelerinin aktivitesini arttırıyor (4). Bu durum risk taşıyan kişilerde damar tıkanıklığı ve sonucunda kalp krizi oluşturabilir.

Aspirin ise tıkaç oluşturan bu hücrelerin pıhtı oluşturma riskini azaltıyor. Ayrıca aspirinin, efedrin etken maddesinin sinyal iletimini arttırabileceğinden bahseden bazı araştırmalar var.

Aspirinin yeterli etkiyi gösterebilmesi için efedrin ve kafeinden yaklaşık bir hafta önce kullanılmaya başlanması gerekiyor.

Burada önemli olan bir diğer nokta asla bırakılmaması gerektiği.

Efedrin, kafein ve aspirin zararlı mı? Kullanılabilir mi?

Etkileri gördünüz, çalışma mekanizmasını biliyorsunuz. Peki efedrin, kafein ve aspirin kombinasyonu kullanılmalı mı? Gerçekten etkili mi?

Efedrin, kafein ve aspirin kilo verme sürecine “gerçek” olarak yardım eder ve size kilo verdirir (5, 6). Ama kullanım konusunda bir hekim olarak görüşüm kesinlikle kullanmamanız yönünde.

Çünkü efedrin, kafein ve egzersiz üçlüsü ciddi tansiyon artışı oluşturabilir. Bu tansiyon artışı riskli kişilerde damar yırtıkları (diseksiyon), balonlaşma (anevrizma) gibi sorunlar oluşturabilir. İki durumunda sonu çoğu zaman ölüm!

Ayrıca kilo vermek için bu tip tehlikeli ürünlerin kullanımı sağlıklı bir beslenme düzeni oluşmasını engeller. Sonuçta kişiler kilo verir, ama verdiği hızda kiloları geri alır. Çünkü yaşam tarzı oluşmamıştır.

Eğer kolay yolları sevmiyorsanız ve sağlıklı şekilde kilo vermek istiyorsanız sizi kilo verme rehberim ile tanıştırayım.

Gereken tüm ayrıntıları orada bulabilirsiniz.

Tabi ki size efedrin, kafein ve aspirin ile ilgili kullanım, doz ve diğer ayrıntıları vermeyeceğim. Çünkü birçok kişi bu yazıyı okuyor ve onların zarar görmesini istemiyorum.

Dolayısıyla bu yazıyı sadece sizi bilgilendirmek ve bu bileşimden uzak tutmak için yazıyorum. Çünkü sağlığınız gerçekten değerli!

Sizin fikirlerinizi ayrıca merak ediyorum. Yorumlar aracılığı ile benimle paylaşmayı unutmayın.