Kilo Aldıran 5 Hata

Kilo vermeye mi çalışıyorsunuz? Ya da verdiğiniz kiloları tekrardan almamak için mi çabalıyorsunuz. Günlük hayatta edindiğiniz alışkanlıklar emeklerinizin karşılığını almanıza mani olabilir.

Bu yazıda kilo vermenizi yavaşlatan ya da kilo almanıza sebep olan hatalara değineceğim.

Kilo almanıza sebep olan alışkanlıklar

Kilo verme hususunda birçok alışkanlık rol oynayabilir. Ama etkisi kanıtlanmış ve sık rastlanan bazı alışkanlıkları sizin için sıraladım.

Markete liste olmadan gitmek

Alışveriş listesi yapmak alışverişi bitirmenin yarısıdır. Aç ve elinizde liste olmadan markete giderek kontrolü bilinç altınıza teslim edersiniz . Kasaya geldiğinizde karşılaşacağınız manzara ise iç açıcı olmayabilir. Bunu çözmek için hafta içinde yapacağınız yemekleri planlayın ve gereken malzemeleri kaydedin.

Sık sık dışarıda yemek yemek

Yapılan araştırmalar dışarıda tükettiğiniz öğünlerin evde yediklerinize göre fazladan ortalama 530 kalori içerdiğini gösteriyor. Bu da günlük almanız gereken kalori miktarının neredeyse %25’i. Çözüm ise basit ; yemeklerinizi kendiniz pişirin ve arkadaş toplantılarını evde düzenlemeye çalışın. Dışarıda yemek yerken küçük ve sağlıklı porsiyonlar sunan restaurantları tercih edin.

Yemeğe yoğunlaşmamak

Yemek yerken tweet mi atıyorsunuz ? Ya da instagram’da geziyorsunuz ? Hayır belki de Tv izliyorsunuz . O zaman tehlike altındasınız. Şubat 2013 American Journal of Clinical Nutrition’da yayınlanan araştırmaya göre dikkatinizi dağıtacak bir aktivite ile yemek yerken normalin 1.5 katı kadar fazla kalori alabileceğinizi göstermiş. Bu beslenirken tüm duyu organlarınızla beyninize göndermeniz gereken sinyalleri engellemeniz ile alakalı. Sonucunda beyin tam olarak yeteri kadar besin tükettiğini fark etmeden siz öğününüzü bitirmiş oluyorsunuz. Çözüm ise eskilerde saklı. Tüm elektronik aletleri kapatın ve öğününüz ile baş başa kalın. Önce koklayın sonra yavaş yavaş çiğneyin. Pişman olmayacaksınız .

Sosyal medyada yemek resimlerinden kaçının

Birçok sosyal medya aracı artık ağzınızı sulandıran yemekler , tatlılar ve mezeler ile süslü ; araştırmalar bu resimlerin tok olsanız bile iştahınızı muazzam derecede açtığını ve aç hissetmenize sebep olduğunu gösteriyor. Yapmanız gerekenler ise çok basit. Sık sık yemek ve tatlı resimleri paylaşan arkadaşlarınızı yayın akışından çıkarmak !

Mükemmel beslenme sendromu

Kilo vermek için mükemmel bir diyete ihtiyacınız yok. Kronik diyetler ipte yürümeye benzer , er geç iradenize yenilir hata yaparsınız.  Başarıya ulaşmak için yapmanız gereken ise gerçekçi bir yaşam tarzı edinmek , gerçekçi bir diyet uygulamak , Hataları kabul etmek ve düzenli bir sağlıklı beslenme sistemi edinmekten geçiyor.

Peki kilo almanıza sebep olan diğer hatalar neler? Benimle paylaşın.

Diyetteyken Bunlara Dikkat Edin

Spor ve diyet genelde usta çırak ilişkisine dayanır. Ustandan öğrendiklerini hayatına uygularsın ve arkadaşlarınla paylaşırsın. Hata fark edebileceğiniz kadar büyük değilse çoğumuz ustamızdan öğrendiklerimizi araştırma gereği duymayız.  Böylece kartopu misali yanlışları uygulayan kitle hızla büyür. Diyet sırasında sarf ettiğiniz emek ve tatsız günlerin karşılığını tam olarak almak ve daha hızlı zayıflamak için dikkatli olmalısınız. Bu […]

Doğanın Mucizesi ‘Domates’

İtalyanlar’ın ‘altın elması’ Fransızlar’ın ‘aşk elması’ domates Türk sofralarının da vazgeçilmez lezzeti. Girmediği yemek katılmadığı sos yok denecek kadar az. Domatesin bu şöhreti ise boş değil , sağlıklı yaşam açısından vazgeçilmez bir besin olan domatese bir de bu yönden bakın. Amerika kıtası keşfedilene kadar dünya mutfaklarından eksik kalan domates , bugün neredeyse tüm yemeklerin başrolünde. […]


Yorumlar
 1. Sercan dedi ki:

  Kesinlikle:

  1.Sebep anneyle yaşamak 🙂 Bir evde anne varsa rejim yapmak ölüm. Bütün aile gözünün önünde hamur işinin gözüne vururken ben bardakla zeytinyağ içiyorum 😀

  2.Sosyal medya gerçekten 2.sırayı alır. Her girdiğimde karşıma çıkan tarifler akıl kurcalayıp diyet bozmaya birebir.

  3.Hızlı yemek. Yemeği çabuk bitirmek az yediğim hissine kapılmama sebep oluyor. Örnek yediğimiz şeyden koca bir ısırık almak yerine ellerimizle böle böle küçük lokmalar halinde yemek “aa iyi yedim” etkisi oluşturur da gelde anlat bana :D,

  4.Diyet arası ödül günlerinde zaten bozdum mantığıyla aşırıya kaçmak. Ama sen onu benim insülinime anlat.

  5.Tatlı tüketimi. 1 kere yedimi gerçekten bağımlılık yapıyor. Oysaki 3 5 gün dişimizisıkıp hayatımızdan tamamen çıkardığımız taktirde alışkanlık yapıp ekstra kalori alımınında, tatlı krizlerininde önüne geçmiş oluruz.

  6.Evde atıştırmalık şeyler bulundurmak. Eğer evde abur cubur yoksa yemiyorum, varsa yiyorum NET! Kesinlikle almamamız gerekiyor.

  7.Marketlerde ihtiyacımız olmayan reyonlarda dolaşmak. Kafamızı sağa sola gezdirmek. Kesinlikle at gözlüğü takmış şekilde girip, lazım olan şeyi önümüze bakarak hızla orayı terketmeliyiz. Market dizaynları, paket renkleri bizi hep alışverişe yemeye teşvikeder.

  8.En ufak aktiviteden bile kaçmak. Arabayı 2 sokak uzağa parkedip 2 gram kilo vermek dururken park yasağı olan veya paralı yerlere girip popomuzu biraz daha büyütmek. Spor salonuna gelip 2 kat merdiven için asansörle çıkan insanlar görüyorum.

  9.Spor salonlarında yeterli yoğunlukta antreman yapmamak. Geçen bayanın biri bana gelmiş ben niye kilo veremiyorum. Alnında 1 damla ter yokta ondan dedim. Kesinlikle set aralarında veya kardio sırasında konuşabilecek gücümüz varsa o antreman ile kilo verilebileceğine inanmıyorum. Birde spor yapıyorum diye fazla yiyip kilo alıyor.

  Aklıma bunlar geldi 🙂

Yazıya Yorum Yap

Makale konusu ile ilgili eklemek istediğiniz, sormak istediğiniz veya düzeltmek istediğiniz herhangi bir konuda yorum yapabilirsiniz. Saygı kuralları çerçevesinde ve düzgün Türkçe ile kaliteli bir biçimde oluşturulmamış yorumlar dikkate alınmayacaktır.

Yorumu Gönder


close more_vert
Dr. Can Çiftçi
close