Elma Sirkesinin Faydaları: Evde Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Elma sirkesi hakkında bilmeniz gereken çok şey var. Gelin elma sirkesinin faydalarını inceleyip, evde elma sirkesi nasıl yapılır? sorusuna cevap arayalım.

Elma sirkesi hakkında uzun zamandır yazmak istiyorum. Çünkü elma sirkesi ile ilgili bahsi geçen iddiaların birçoğu yanlış.

Tabi bu kadar fazla manipülasyon varken toplumun yanlış yönlenmemesi imkansız. Dolayısıyla birçok hastamın elma sirkesini yanlış kullandığını görüyorum. Yanlış kullanım bir yana hayal kırıklığı ve kaybettikleri zaman cabası.

Durum böyle iken size elma sirkesinin faydaları ile ilgili gerçeklerden bahsetmek istiyorum.

Bu yazıda elma sirkesinin faydalarından, evde elma sirkesi nasıl yapılır? sorusuna kadar birçok konuya değinecek, soruları cevaplayacağım.

Hazırsanız başlıyoruz.

Elma sirkesi nedir?

Elma sirkesi, aynı kefir gibi mayalanma sürecinin ürünüdür. Bakteriler, sirke hazırlanacak sıvının içerisindeki alkolü parçalayarak asetik asite çevirir.

Elma suyunun (mayalanmış ve içinde alkol bulunduran) bakteriler tarafından işenerek ortaya çıkarttığı, altın renkli sıvıya elma sirkesi denir.

Elma sirkesi faydaları

Elma sirkesinin faydalarını aşağıda sıralayacağım. Ama bilmeniz gereken bir şey var.

Elma sirkesi, diğer tüm sirkeler gibi %5-15 asetik asit içerir ve birçok fayda asetik asit ile ilgilidir. Bu konuya ileride değineceğim.

Kan şekerini düşürür

Kan şekeri düzeyleri birçok kişi için problem. Artan obezite oranı ve kötü beslenme insülin direnci ve yüksek ortalama kan şekerine neden oluyor.

Elma sirkesi ise ortalama kan şekerini düşürme konusunda oldukça etkili. Yapılan araştırmalar sirkenin kan şekerini %6 düşürebileceğini gösteriyor (1). Bu oran uzun vadede oldukça önemli hale gelebilir.

Sirkenin kan şekeri düşürücü etkisinin içerisinde bulunan aktif asetik asit sayesinde olduğunu düşünüyoruz. Fareler üzerinde yapılan çalışmalarda asetik asit tüketiminin karaciğer ve kas üzerinde glikojen yapımını aktive ettiği ve kan glikoz düzeyini düşürdüğünü görüyoruz.

Dolayısıyla sporcular için glikojen depolarının doldurulmasında etkili olan elma sirkesi ayrıca kan şekerini düşürerek tip-2 diyabet ve insülin direncine sahip bireylerin sağlıklı yaşamasına yardım eder.

Yapılan araştırmalar yüksek karbonhidratlı bir öğünden sonra elma sirkesi tüketmenin insülin hormonu dalgalanmasını engelleyebilir.

Bu durum kaçamak sonrası kilo alma ve zarar görme riskinizi azaltır (2).

Tansiyonunuzu düşürür

Yüksek tansiyon ileri yaş bireylerin çoğunda bulunan bir problem. Elma sirkesi tansiyon için de oldukça etkili bir tedavi yöntemidir.

Araştırmalar elma sirkesi kullanımının ortalama tansiyonu düşürebileceğini gösteriyor (3).

Asetik asit, tansiyonu yükseltmekten sorumlu olan renin aktivitesini azaltarak sağlıyor. Dolayısıyla uzun vadede yüksek tansiyona sahip bireylerin elma sirkesi kullanımı fayda sağlayabilir.

Kolesterolünüzü düşürür

Kolesterol kalp damar sağlığınızı kötü etkileyen bir etken. Bu etkeni ortadan kaldırmak için sıkı bir diyet ve iyi planlanmış bir yaşama ihtiyacınız var.

Bu çabayla beraber elma sirkesi tüketmek size fayda sağlayabilir. Yapılan bir araştırmada yüksek kolesterole sahip bireylerde elma sirkesi tüketiminin kötü kolesterol (LDL) ve trigliserit düzeylerini azaltmaya yardım ettiği görülmüştür (4, 5).

Elma sirkesinin faydaları bu kadarla kalmıyor. Sıralamama izin verin.

 • Elma sirkesi güçlü antibakteriyel özelliklere sahiptir. Bu sebeple elma sirkesi bedeninizin temizliğinde doğal bir çözüm olarak kullanılabilir. Özellikle mantar problemi olanların tercihi organik elma sirkesi olmalı.
 • Kötü beslenme midenizi rahatsız edebilir. Bu durum bazı kişilerde mide asidinin azalmasına bağlı olarak ortaya çıkar. Yemek sonrası su ile hafiflettiğiniz bir tatlı kaşığı elma sirkesi ile mide sıvınıza fazladan asit ekleyerek sindiriminizi kolaylaştırabilirsiniz.
 • Eğer nefesiniz kokması sindirim sistemi problemleri ve ağız içi bakterileriyle ilgili olabilir. Elma sirkesini gargara olarak kullanmanız ağız temizliğini hızlı, etkili bir şekilde yapmanızın doğal bir yoludur ve ağız kokunuzu giderir. Ayrıca boğaz ağrınız içinde elma sirkesi gargarası kullanabilirsiniz.
 • Elma sirkesi bazı kanserli hücrelerin glikoz kullanımını yavaşlatarak büyümesini yavaşlatabilir. İşte bu sebeple hekim kontrolünde kanserli bireylerde tedaviye ek olarak organik elma sirkesi kullanılabilir (6).

Evde elma sirkesi nasıl yapılır?

Eğer temizlik yapmak için alacaksanız herhangi bir sirkeyi tercih etmeniz normal. Ama içecekseniz veya besinlere eklemek için sirke istiyorsanız alelade bir tercih yapamazsınız.

Zira işlenmiş ve fayda profili azalmış sirkeleri kullanmak istemezsiniz. Bu sebeple en iyisi kendi sirkenizi yapmak. Ayrıca elma sirkesi yapmak hiçte zor değil!

Peki evde elma sirkesi nasıl yapılır? Öncelikle püf noktalardan bahsetmeme izin verin.

 • Öncelikle temiz bir sirke kabı hazırlayın. Kabın cam olması oldukça önemli. Ayrıca sirke yapmadan önce kabı çok iyi temizlemelisiniz. Mayalanma sürecinde farklı bakterilerin kümelenmesi sirkenizi bozacaktır. Benim tercihim sirke kabını kaynatmanız ve kaynattıktan sonra ağzı açık bırakmamanız yönünde.
 • Kullanacağınız elmaları iyi seçin. Aşırı tatsız veya tatlı elmalar sirkenin yapısını bozacaktır. Tavsiyem elmaların %50’si tatlı, %25’i hafif tatlı ve kalan %25’i tatlı-ekşi şeklinde dağıtmanız.
 • Sirke yaparken şeker yerine bal kullanabilir miyim? sorusunu sık alıyorum. Sirke yaparken bal kullanabilirsiniz ama bal içerisindeki şekerin bakteriler açısından işlenmesi zor olduğu için mayalanma süresi uzun ve belirsiz olacaktır. Bu sebeple ben şeker kullanımını tercih ediyorum.

Elma sirkesi yapım aşamaları:

İlk adım: Dört küçük elmayı iyi bir şekilde yıkayın. Elmaları çekirdekleri ve kabukları ile beraber küçük parçalar halinde doğrayın (kibrit kutusu büyüklüğünde).

İkinci adım: Sirke kabına bir miktar su koyup, dört çay kaşığı esmer şeker ekleyin. Elmaları kaba ekleyin ve üzerini aşacak şekilde su takviye edin.

Üçüncü adım: Sirke kabının üzerini temiz bir örtüyle kapatın (kabın hava ile temasını tam olarak kesmeyin). Karanlık ve oda sıcaklığında olan bir yere kabı koyun.

Dördüncü adım: İki,üç hafta kadar bekleyin ve elmaları süzerek alın. Kalan sıvıyı tekrardan aynı kaba ekleyin ve üzerini aynı bez ile örtün. Karanlık ve oda sıcaklığında bir yere tekrardan kaldırın.

Beşinci adım: Sirkenizi birkaç günde bir tahta kaşıkla karıştırın. Dört hafta sonra ilk tadımı yapabilirsiniz. Eğer yeteri kadar asitli bir tat elde edemediyseniz altı haftaya kadar bekleyebilirsiniz.

Sonuç olarak tamamen organik, ev yapımı sirkeniz hazır. Elma sirkesini ağzı kapalı bir kapta ve dolapta uzun süre saklayabilirsiniz.

Elma sirkesi nasıl kullanılır?

Elma sirkesi aldınız veya yaptınız. Peki elma sirkesini nasıl kullacaksınız?

Gelin elma sirkesini nasıl kullanabileceğinizden bahsedeyim. Zira elma sirkesinin kullanım alanı oldukça geniş.

Kan şekerinizi düşürmek için gece uyumadan önce veya yemeklerden yarım saat önce sirkenizi tüketebilirsiniz. Bir bardak suya iki çay kaşığı elma sirkesi yeterli olacaktır.

Yüksek tansiyonu düşürmek için günde bir kere herhangi bir saatte (tercihen sabah) üç çay kaşığı elma sirkesi ile bir bardak su tüketebilirsiniz.

Kolesterolünüzü düşürmek için her gün sabah aç karnına bir bardak suya bir çay kaşığı elma sirkesi ekleyerek tüketebilirsiniz.

Dişlerinizi temizlemek için parmağınızı elma sirkesine batırıp dişlerinizi silin. Sonrasında ağzınızı çalkalayın.

Reflü ve mide ekşimesini rahatlatmak için yemeklerden on dakika önce bir bardak suya yarım tatlı kaşığı elma sirkesini karıştırıp için.

Boğaz ağrısını rahatlatmak için bir bardak suya bir tatlı kaşığı elma sirkesini ekleyin ve gargara olarak günde üç kere uygulayın.

Elma sirkesinin faydaları: Sonuç

Elma sirkesi oldukça faydalı ve birçok farklı alanda kullanılabilecek bir besin. Bu sebeple elma sirkesini hayatın her alanına katmanız oldukça önemli.

Tavsiye ettiğim kullanım miktarı günde ortalama bir tatlı kaşığı. Uzun süreli kullanımda birçok faydalı etkiyi bedeninizde hissedeceksiniz.

Elma sirkesinin faydalarını son olarak tekrardan sıralamak istiyorum.

 • Kolesterolünüzü düşürmenize yardım eder.
 • Tansiyonunuzu düşürmenize yardım eder.
 • Kan şekerinizi düşürür.
 • Boğaz ağrınızı rahatlatabilir.
 • Ağız sağlığınızı düzeltir.
 • Mide asidini rahatlatmaya yardım eder.
 • Kanserli bireylerin tedavisine yardımcı olarak kullanılabilir.

Bu yazıda elma sirkesinin faydalarını ve elma sirkesi yapım yöntemlerinden bahsettim. Artık elma sirkesini dolaptan çıkarmanın vakti geldi.

Peki sizin elma sirkesi ile ilgili deneyimleriniz neler? Benimle paylaşmayı unutmayın.

icon

Lynitine L-Carnitine Complex'e Göz Atın!

Dr. Can Çiftçi'nin formülize ettiği, kilo verme sürecinde karşılaşabileceğiniz tüm sorunlar için yeni bitkisel kaynaklı ürünümüzü incelemek için tıklayın!

Ürünü İncele
Dr Can Avatar

Dr. Can Çiftçi Hakkında

Eğitimini Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde tamamlayan Dr. Can kar amacı gütmeyen ve tarafsız bir girişim olan Fitekran.com sitesini 2013 yılında kurdu. Obezite, onkoloji beslenmesi, fitoterapi, sporcu sağlığı, nadir hastalıklar, fonksiyonel tıp ve patofizyoloji ile ilgilenen Dr. Can kendi kliniğinde fitoterapi uzmanı ve konsültan hekim olarak çalışmaktadır.