Push-up wait egzersizi, yapabileceğiniz en temel egzersizlerden biridir. Fonksiyonel egzersizlerinizin arasına kesinlikle eklemelisiniz. İlk aşamada dizler havadayken yapmakta zorlanabilirsiniz, işinizi kolaylaştırmak adına kendinizi geliştirene kadar dizlerinizi yere değdirerek destek alabilirsiniz. Bu hareket basittir ve akla gelebilecek herhangi bir yerde yapılabilir. Aynı derecede önemli olan, vücudunuzdaki çeşitli kasları çalıştırdığı için son derece etkilidir. Düzenli uygulandığı taktirde, göğüs bölgesi, arka kol, ön kol, karın kasları, omuz kaslarınızı çalıştırarak, sıkılaştırır ve vücudunuzda genel anlamda yağ yakarak geliştirir. Günlük hayatınızdaki duruşu olumlu etkileyecek bir harekettir. Metabolizma hızınızı arttırır. Push up wait yapılışı ile ilgili ise ;

  1. Vücut Pozisyonu Pelvisi (leğen kemiği kısmını) geriye doğru eğin ve kalçanızı sıkı tutun.
  2. Kol Konumu ve Kolun Açısı kolları omuz genişliğinde tutun ve sabitleyin.
  3. Hareket Aralığı Vücudunuzu genel olarak sıkın.
  4. Kürek Kemiği Hareketi Bu, en çok ihmal edilen ve sakatlığa yol açabilecek hareketlerdendir. Kürek kemiğini yukarıya doğru itmeye odaklanmalısınız. Sırtınızı daha efektif kullandırarak hareketinin etkisini arttırır.
  5. Bacakların Konumu Sabit. Zorlandığınız esnada dinlerinizi yere koyarak devam ediniz.

Bu egzersiz düşük BMI, normal BMI, yüksek BMI sporcular için uygundur. Ayrıca Push Up Wait egzersizi 65 yaş ve üzeri sporcular için uygun değildir.

Push Up Wait Egzersizi Videosu

Bu hareketin nasıl yapıldığının videosunu ve egzersizin ipuçlarını profesyonel sporcular tarafından izleyebilirsiniz.

Diğer Push Up Egzersizleri

Sitemizdeki bu egzersize benzeyen diğer Push Up egzersizi varyasyonlarını inceleyebilirsiniz.