Çıplak Ayakla Toprağa Basmak (Topraklama) Hakkında Her Şey

Çıplak ayak ile toprağa basmak, topraklama için sık yapılan bir uygulama. Peki topraklamanın faydalarını biliyor musunuz? Sizin için inceledim.

Uzun süredir gelen yorumlar ve sorular çıplak ayak yürüme (topraklama) ile ilgiliydi. Konuyla ilgili araştırma yaptığımda çok fazla yanlış bilgiye rastladım.

Haber siteleri -sağ olsunlar- çıplak ayakla yürümeyi resmen ölümsüzlük formülü olarak ilan etmiş durumdalar. Hatta bu konuyla ilgili workshop yapan (yani çıplak ayakla yürümeyi öğreten) bir kişi bile gördüm.

Durum kontrolden çıkmış durumda. O zaman doğrulardan bahsetmenin zamanı geldi demektir.

Bu yazıda topraklamanın mekanizmasını inceleyecek, çıplak ayakla yürümenin gerçek faydaları ve asılsız iddiaları inceleyeceğim.

Hazırsanız başlıyoruz!

Topraklama nedir?

Topraklama çok basit bir mantığa dayanıyor. Önce mantığın çıkış noktası yani serbest oksijen radikallerini ele almak gerekli.

Serbest oksijen radikalleri bedeninizde ortaya çıkan (normal süreçler veya zararlı içerikler sebebiyle) ürünlerdir. Bu ürünler hücre yapıları üzerine zararlı özellik gösterir.

Dolayısıyla yaşlanmadan, kronik hastalıklara kadar birçok mekanizmada serbest oksijen radikalleri görev alır.

Topraklama ise bedeninizde oluşan bu radikalleri nötrleme ve zararsız hale getirme mantığına dayanıyor. Mantık ile ilgili yazının sonunda sahip olduğum şüphelerimden bahsedeceğim.

Şimdi devam edelim ve topraklamanın faydalarını beraber inceleyelim.

Topraklamanın faydaları: Neden çıplak ayak ile toprakta yürümelisiniz?

Topraklama özellikle şehir hayatına adapte olmuş bireylere faydalı olabilecek bir eylem. Size topraklamanın faydalarından bahsetmeme izin verin.

Kas ağrılarını ve tutulmasını rahatlatır. Özellikle strese bağlı gerginlik yaşayan bireyler toprakta yürüyerek rahatlayabilir.

Toprakta yürümenin kronik stresle başa çıkma sürecinde size birçok farklı şekilde yardım eder. Stres kontrolü ile ilgili diğer konular için stres belirtileri ve tedavisi adlı yazıma göz atabilirsiniz.

Ayrıca topraklama, yoğun antrenman sonrası yaşanan kas ağrısını giderme konusunda size yardım edebilir. Çünkü topraklama yapmak kan akımının hızlanmasına yardım eder.

Uykusuzluğu giderir. Toprakta yürümek (özellikle doğanın içinde) daha fazla oksijen almanıza ve rahatlamanıza yardım eder. Bu durum gece saatlerinde daha erken uykunuzun gelmesini sağlayacaktır.

Kronik yorgunluğu azaltır. Kronik yorgunluk artık daha sık görülen bir durum.

Özellikle kapalı alanda çalışan ve yoğun stres altındaki, kötü beslenmeye sahip bireyler daha fazla yorgunluk çekiyorlar.

Toprakta yürümek ise kronik yorgunluğu rahatlatmanıza yardım eder. Acil serviste çalıştığım dönemde nöbet çıkışı toprakta yürümeyi sık sık deniyordum. Gerçekten harika bir deneyim, tavsiye ederim!

Ağrı tedavisinde kullanılabilir. Özellikle yoğun ağrı inflamasyon ve aşırı stres sebebiyle ortaya çıkabilir. Topraklama ağrıya sebebiyet veren her iki hususu da rahatlarak fayda sağlar.

Özellikle fibromiyalji hastalarına haftada 2-3 gün çıplak ayak ile toprakta yürümeyi tavsiye ediyorum.

Size bir örnek vermek istiyorum. Katılımcımız kronik sırt ağrısı çeken 44 yaşında bir kadın. Soldaki görüntü sırt ağrısı çekerken alınmış bir termal fotoğraf (kırmızı alanlar sıcak, mavi alanlar soğuk).

Kan akımının nasıl orta bölgede toplandığına dikkat edin.

Sadece dört gece toprakta uyumanın sonucunda kadın katılımcı, ağrılarında %30’luk bir azalma belirtiyor. Sağdaki fotoğraf bu veriyi doğrular nitelikte. Sırtındaki biriken kanın nasıl dağıldığına dikkat edin.

Kan akımını hızlandırır. Özellikle yavaş kan akımı dokularda daha az oksijen alması ve zararlı artıkların daha fazla birikmesi demek.

Topraklama yapmak ise “mekanizma konusunda emin olmasak da” kan akışını hızlandırabilir.

Ayrıca çıplak ayak yürümek, bedeninizin ağırlık merkezini ve duruşunu düzeltir. Dolayısıyla topraklama ile ilgili hiçbir beklentiniz olmasa bile çıplak ayak yürümeyi denemelisiniz.

Buraya kadar yazı harika ilerliyor. Ama tadınızı kaçıracak bir haberim var.

Topraklama sandığınız kadar mucizevi değil! Ne yazık ki internet üzerindeki kaynaklar böyle demiyor. Çünkü Türkçe makalelerin çoğu kopyala/yapıştır şeklinde hazırlanıyor ve gördüğüm şeyler “medikal şarlatanlıktan” başka bir şey değil!

Topraklama,

  • Kanseri engellemez.
  • Horlamayı düzeltmez.

ve şeker hastalığını iyileştirmez. Hatta topraklamanın kilo vermeye yardım ettiğini iddia eden -yuh artık- kişiler bile gördüm.

Dolayısıyla topraklama hususunda doğru beklentilere sahip olmanız oldukça önemli.

Topraklama konusunda benimde şüphelerim var. Açıklamama izin verin.

Topraklama mekanizması: Ne kadar doğru?

Günümüzde insanların toprağa daha az temas etmesi aslında berbat bir şey. Ama yaşamak için gerekli değil. Dolayısıyla bu konuda aşırıya kaçmanın hiçbir mantığı yok.

Ayrıca topraklamanın bahsedilen şekilde serbest oksijen radikallerini etkisizleştirmediğini düşünüyorum. Size küçük bir teoriden bahsedeceğim.

Teori: Bedeninizdeki zararlı hücreleri ve maddeleri sindiren makrofaj adını verdiğimiz savunma hücrelerine sahibiz. Bu hücreler zararlı bileşenleri serbest oksijen radikali üreterek etkisiz hale getirir.

Eğer topraklama serbest oksijen radikallerini bu kadar etkili şekilde nötrleyebilseydi, yakın zamana kadar ayakkabısız gezen atalarımızın bağışıklık sistemi yeteri kadar çalışamazdı.

İşte bu sebeple topraklamanın direkt olarak serbest oksijen radikallerinin tamamını kesin olarak olarak nötrlemediğini düşünüyorum.

Tabi bu teori oldukça basit ve çürütülebilir düzeyde. Ama bahsetmek istediğim şeyi çok iyi bir şekilde anladığınızı düşünüyorum.

Ayrıca topraklama ile ilgili araştırmalar maalesef hala emekleme aşamasında.

Ama topraklama hala oldukça keyifli ve mantıklı bir eylem. Size topraklamayı nasıl yapacağınızdan bahsetmek istiyorum.

Topraklama nasıl yapılır?

Çok basit bir doğal yolumuz zaten var. Ayakkabılarınızı çıkarıp toprak zeminde yürümek.

Ama maalesef herkes bu kadar şanslı değil. Çünkü tipik bir beyaz yakalı yaşam tarzına sahipseniz dışarı çıkıp ayaklarınızı yere basacak vakit ve ortam bulmanız oldukça zor.

Burada tek önerim satılan “topraklama” ekipmanlarına papuç bırakmamanız. Çünkü bahsi geçen ürünler tamamen fiyasko ve para tuzağı.

Eğer evdeseniz ve topraklama yapmak istiyorsanız en iyi yöntem duş almak (bu bedeninizin elektriksel dengesini düzenler) ve ardından kurulanıp hafif nemliyken yerde (ahşap ve fayans olmayan, tercihen tuğla) oturmanız. Süre olarak haftada 2-3 gün yarım saatlik seanslar yeterli olacaktır.

Eğer yerde oturamıyorsanız ince bir kıyafet veya atlet ile duvara yaslanmanız (mümkünse boyanmamış bir duvar – özellikle balkon bu konuda en iyi yer) da benzer şekilde etki edecektir.

Topraklama yapamayacağınız zeminler,

  • Tahta veya parke,
  • Fayans,
  • Halı,

ve plastik olarak sıralanabilir.

Topraklama hakkında her şey: Özet

Topraklama şehir hayatı yaşayan bireylerin soluk almasını sağlayacak, doğru kullanıldığında oldukça etkili olan bir aktivite. Özellikle,

  • Kronik yorgunluk,
  • Kronik ağrı,
  • Yoğun stres,
  • Uykusuzluk,

yaşayan bireylerin ömründe en az bir kez topraklamayı denemesini tavsiye ediyorum. Yapmanız gereken şey, mümkünse dışarıda çıplak ayak yürümek veya ince (kolları, omzu veya karnı açık bir kıyafet ile) uzanmanız.

Topraklama yaparak, yeryüzü ile dost olduğunuz günlere! Ayrıca sizin deneyimlerinizi merak ediyorum. Benimle paylaşmayı unutmayın.

icon

Lynitine L-Carnitine Complex'e Göz Atın!

Dr. Can Çiftçi'nin formülize ettiği, kilo verme sürecinde karşılaşabileceğiniz tüm sorunlar için yeni bitkisel kaynaklı ürünümüzü incelemek için tıklayın!

Ürünü İncele
Dr Can Avatar

Dr. Can Çiftçi Hakkında

Eğitimini Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde tamamlayan Dr. Can kar amacı gütmeyen ve tarafsız bir girişim olan Fitekran.com sitesini 2013 yılında kurdu. Obezite, onkoloji beslenmesi, fitoterapi, sporcu sağlığı, nadir hastalıklar, fonksiyonel tıp ve patofizyoloji ile ilgilenen Dr. Can kendi kliniğinde fitoterapi uzmanı ve konsültan hekim olarak çalışmaktadır.