Spor: Bölgesel Zayıflama Mümkün Mü?

Bölgesel zayıflamak gerçekten mümkün mü? Bu yazımda bölgesel zayıflama ile ilgili yapılmış araştırmalara ve bölgesel zayıflama yöntemlerine değineceğim.

Biraz kalçalardan gitsin ama yanaklarım kalsın, göbeğim erisin ama bacaklarım iyi gibi.

Evet bu konuşmalar ve dahasını günlük hayatınızda sık sık duyuyorsunuz. Herkes bölgesel kötü görüntü oluşturan fazlalıklarından şikayetçi ve sadece fazlalıkları hedefliyor. Para tacirleri ise tabi ki boş durmuyor ve bu kadar talebin olduğu bir sektörde rahat bir şekilde hareket ediyorlar.

Merak ettiğinizi biliyorum. Gerçekten bölgesel zayıflama mümkün mü?

Bu yazıda kilo verme mekanizmasından, bölgesel zayıflama mümkün mü? sorusuna, bölgesel zayıflama ile ilgili araştırmalardan, incelme ile zayıflama arasındaki farklara kadar birçok konuya değinecek, soruları cevaplayacağım.

Hazırsanız başlıyoruz!

Bölgesel zayıflama mekanizması

Giriş bölümünde de bahsettim. Birçok fırsatçı bölgesel zayıflama yalanı ile insanları kandırıyor. Kandırılmamak için ise tek yol mekanizmayı öğrenmek.

Yağ yakım mekanizmasının bölgesel zayıflamayı ilgilendiren bölümünü inceleyecek ve bölgesel zayıflamanın ne kadar imkansız olduğunu sizlere açıklayacağım.

Hücreler yağ yakımını zorunlu olmadan başlatmaz. Zira yağ dokusu vücudun en önemli enerji deposu. Bu kaynağı aktive etmek ve parçalamak için çoğu zaman zorlu egzersiz veya diyet gerekli.

Doğru ortam yaratıldığında kan şekeriniz düşer ve hücrelerin hala enerjiye ihtiyaçları olduğu belirlenir. Bu durumda tüm vücutta yağ hücreleri parçalanarak serbest yağ asitleri ortaya çıkartılır ve dolaşıma verilir.

Dolaşımda artan kan yağlarını ihtiyacı olan hücreler alarak enerji olarak kullanır.

Dikkatinizi çekiyorum. Enerji ihtiyacı tek bir bölgede olsa bile, yağ tüm vücutta yakılır. Böyle olmasaydı sürekli enerji ihtiyacı olan bölgeler giderek küçülür ve bir süre sonra enerjilerini karşılayamadıkları için canlılıklarını kaybederdi. Bedeninizin bu kadar basit bir sebep ile organ, uzuv kaybetmeyecek kadar akıllı olduğunu bildiğinizi düşünüyorum.

Bu sebeple vücut yağ depolarını bir havuz olarak düşünmelisiniz. Bu düşünceyi destekleyen onlarca çalışmadan sadece ikisini sizinle paylaşacağım.

Araştırma 1:

Yedi erkek ve dört kadın katılımcı ile belirli bölgeler üzerinde yapılan egzersizin o bölgenin yağ oranına etkisini araştırmak için çalışmaya katılıyor. Araştırmada katılımcılar on iki hafta boyunca haftada üç kez tek bacak için (dominant olmayan bacak) leg press yapıyor.

Araştırma öncesi ve sonrası vücut ağırlığı, kemik yoğunluğu, bölgesel yağ oranı radyolojik yöntemler ile ölçülüyor.

Her gün katılımcılar yaklaşık 960 kere leg press yapıyor. İnanılmaz bir rakam değil mi?

Araştırmacıların bu şekilde fazla tekrar kullanmalarının sebebi eğer bir egzersiz ile bölgesel yağ kaybı ve iki bacak arasında fark olacaksa, onu ölçülebilir hale getirmek.

Araştırma sonunda vücut ağırlığı, kemik yoğunluğu değişmezken total vücut yağı %5.1 azalıyor.

İşin garip tarafı egzersiz yapan ve egzersiz yapmayan bacak arasında yağ kütlesi olarak fark görülmezken en fazla yağ kaybeden bölgenin üst beden olduğu tespit ediliyor.

Araştırma aslında eşsiz bir bilginin yanında birçok insana burukluk bir hediye ediyor. Zira birçok birey yağ kaybedeceğini umarak yıllardır aynı egzersizleri binlerce kez tekrarladı.

Sonuç olarak egzersiz yapan bölge yağ ihtiyacını kendi çevresinden değil tüm vücut üzerinden karşılar.

Araştırma 2:

Karın egzersizi yapmanın karın yağ oranına etkisini araştırmak için on dört erkek, on kadın (18-40 yaş arası) çalışmaya katılıyor. Araştırma başlangıcında katılımcılar kontrol (karın antrenmanı yapmayan) ve karın antrenmanı yapan grup olarak ikiye ayrılıyor.

Altı hafta boyunca, haftada beş gün yedi farklı karın hareketini iki set on tekrar olarak uygulayan ikinci grup ile kontrol (birinci) grup karşılaştırılıyor.

Karşılaştırma sonucunda her iki grupta,

 • Karın derisi kalınlığı,
 • Bel kalınlığı,
 • Karın yağ oranı,

ölçümlerinde herhangi bir farklılık görülmüyor. Bu çalışma bize karın yağlarından kurtulmak için karın egzersizi yapmanın tamamen gereksiz olduğunu gösteriyor.

Verilerine tam olarak erişemediğim ama harika örnek oluşturacak bir çalışma daha var. California üniversitesi (Irvine) tenis oyuncuları arasında bir araştırma yapılıyor.

Araştırmada tenis oyuncularının raket kullandığı kolları ile kullanmadıkları kollarının yağ oranları sorgulanıyor. Sonuç iki kol arasında yağ oranı açısından hiçbir fark olmaması!

Uzun süre aşırı çalıştırılan raket kullanılan kol ve kullanılmayan kol arasında yağ oranı açısından hiçbir fark olmaması oldukça aşikar bir sonuç ortaya koyuyor. Bölgesel yağ yakımı yok!

Güzel bir sorunuz var biliyorum. Neden bazı bölgelerdeki yağlar daha hızlı erirken bazı bölgeler daha zor? Sorunuzun her zamanki gibi bir cevabı var.

İnatçı yağlar: Nedir?

Birçok kadın ve sporcu inatçı yağları yakmak için bölgesel yağ yakımı efsanelerine inanıyor. Peki inatçı yağlar neden bu kadar “inatçı?

Soru komik gelebilir ama bu konuyla ilgili birçok araştırma var. Bu araştırmalar belli bölgelerdeki yağların neden “inatçı” oldukları hakkında birçok farklı mekanizma sunuyor. Bu mekanizmalardan sadece bazılarına değineceğim.

Öncelikle inatçı yağların cinsiyet ve genetik olarak kontrol edildiğini bilmenizi istiyorum. Bunun sebebi katekolamin duyarlılığı olabilir. Çünkü yağ yakmak için verilen uyarılardan biri olan katekolaminler, kan dolaşımına salındıktan sonra yağ hücrelerinin reseptörlerine tutunur ve parçalanma sinyali verir. İnatçı olarak tabir edilen bölgesel yağlarda ise bu reseptörler az olarak bulunmakta.

Ayrıca tüm dokuların kanlanması aynı olmadığı için bazı bölgelerde daha az kan dolaşımı ile daha kötü yağ yakımı görülmesi muhtemel. Soğuk havalarda -eğer varsa- göbeğinizin ciddi derecede soğuk olduğunu hissedebilirsiniz. Bu kan dolaşımının kötü olduğunu gösteren oldukça basit ve mantıklı bir yol.

Peki gerçekten inatçı yağlardan bölgesel yağ yakımı yöntemleri ile kurtulamaz mısınız?

Cevabım kesinlikle hayır. Bölgesel yağ yakımının tamamen bir efsane olduğunu yukarıda açıkladım. Ama bazı yöntemler hızlanmış yağ yakımı sürecinde normal dokulardan daha az küçülen (yukarıda açıkladığım sebeplerden zorlu olan) inatçı bölgesel yağ yakımına yardım edebilir. Diğer bir yardımcı yöntem ise fazla yağlı bölgeyi daha sıkı göstermek.

Daha sıkı bir görünüm minimalde olsa ince görünmenize yardım edebilir.

Bu durum kesinlikle bölgesel yağ yakımı efsanesini doğrulamıyor. Bu sebeple birazdan bahsi geçecek hususlar öneriden öteye gitmemektedir.

Kas tonusunu arttırmak aslında oldukça önemli bir yöntem. Yukarıda bahsettiğim gibi daha sıkı kaslar sizi daha ince gösterebilir. Bu konuda fitness egzersizlerini önermekle beraber daha çok dayanıklılık esaslı (çok tekrarlı egzersizleri) çalışmaları tavsiye edeceğim.

Tekrar sayıları ile ilgili kaç tekrar yapmalısınız? adlı yazımı okuyarak konu hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Lokal değişiklikler yapmak özellikle inatçı yağlar ile ilgili değişim yaratacak bir diğer tavsiye. Lokal değişikliklerden kastım ise mantık olarak kan dolaşımını hızlandırmak. Burada bir yanlış anlaşılmayı önlemek istiyorum.

Hızlanan kan dolaşımı hedef bölgedeki yağ yakımını hızlandırmıyor. Bölgedeki yağların mevcut yağ yakım sinyalini daha kolay uygulamasını sağlıyor. Zira inatçı yağların bu kadar “inatçı” olmasının sebebi yağ yakım sinyaline yeterli cevabı verememesi.

Kan akımını arttırmak için iki önemli, etkili ve basit yöntem var. Bunlardan ilki sıcaklık değişimi.

Sıcaklık değişimini yöntemini öncelikle iki dakika soğuk ardından beş dakika sıcak uygulama yaparak kullanabilirsiniz. Mevcut birçok güzellik merkezinde “… lipoliz” şeklinde isimlendirilen yöntemlerin tamamı lokal değişiklikler ile kan akışını arttırmak.

İkinci etkili yöntem ise masaj. Doğru yapılan masaj sorunlu bölge üzerindeki kan akımını hızlandıracak ve kılcal damarları daha aktif hale getirecektir.

Tekrardan belirtmek istiyorum zira bir yanlış anlaşılma konunun bu bölümünde sizi yanlış yönlendirecektir. Yukarıda bahsettiğim iki yöntem bölgesel zayıflama yöntemi değildir.

Amaç sadece yağ yakımının zor olduğu bölgelerin; mevcut yağ yakım tepkisini, diğer vücut bölümleri gibi gerçekleştirmesini sağlamak.

Sonuç olarak; bölgesel zayıflama kavramı, araştırmalar ile kanıtlanmış bir şekilde sadece bir söylentidir. Bölgesel zayıflayamazsınız! Eğer fazlalıklarınızdan şikayetçiyseniz iyi bir beslenme ve egzersiz temposu ile istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz.

Bu konuyla ilgili spor yapmak istiyorum ve kilo vermek istiyorum isimli iki rehberim var. İncelemenizi tavsiye ederim.

Fazlalıklarınız olmadan, vücudunuz ile barışık günlere!

Yazıya Yorumlar

Bölgesel Zayıflama Mümkün Mü? yazısı için gelen yorumlar ve tartışmalar...

 1. Emre dedi ki:

  Sıcaklık değişim yöntemi hakkında daha detaylı tavsiye verebilir misiniz?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merak ettiğiniz detayları yazarsanız daha iyi yardımcı olabilirim. Teknik hakkında detaylı bilgi vermem için uzun bir yazı yazmam gerekiyor zira.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 2. Sibel dedi ki:

  Gobegimize isitici kremler surmek ayni kan dolasim etkisini arttirma etkisi yapar mi?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Yapar ama kimyasal maddeler deri yoluyla emilir. Onun yerine sıcak soğuk uygulaması yapmak daha mantıklı.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 3. Zeynep dedi ki:

  Merhaba hocam size bir şey danışmak istiyorum, benim alt bacak bölgem ve ayak bileklerim kiloma ve boyuma göre oldukça kalın bir görüntüye sahip. Hatta vücudumun üst kısmı bir o kadarda ince. Sıklıkla bacaklarımda şişkinlik ve ödem oluşuyor. Hergün 45 dk en düşük sertlik ayarında kondisyon bisikleti kullanıyorum. Sonra sizin sıcak soğuk uygulamanızı yapıyorum. Daha sonra da dinlenirken ayaklarımı yukarı kaldırıyorum. Sizce bacaklarımı bir nebzede olsa inceltebilmek için doğru bir yöntem midir? Eğer bilgi verirseniz çok sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Ödem için doğru yöntem. Ama yağa bağlı lenfödem ise etkisiz kalabilir. Mutlaka kilo vermeye çalışın. Bu durum beraber ilerler çünkü.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 4. Sümeyye Yılmaz dedi ki:

  Hocam konuyu anladım, bölgesel kilo vermek diye bir şey yok fakat bölgedeki kan dolaşımını hızlandırarak, hücrelerin yağ yakma sinyalini daha iyi algılamasını sağlayabiliriz. Burada aklıma şöyle bir yöntem geldi doğru olabilir mi acaba, danışmak istedim zira mümkündür derseniz hemen denemek isterim… Sorunlu olan bölgeye bir kaç kupa hacamat yapılsa nasl olur çünkü bildiğim kadarıyla hacamat da kılcal damarlardan toksik kanı dışarı alarak bölgedeki kan dolaşımını hızlandırıyor.sizce nasıl fikir??? 😊

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar, hacamat ile ilgili veriler hala çok zayıf. Dolayısıyla net bir yorum yapmam imkansız. Ama bölgesel zayıflama için etkili olacağını düşünmüyorum.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 5. Sedat U. dedi ki:

  Hocam, yazınız için teşekkürler. Karın bölgesindeki yağlardan kurtulmak için ağırlık antrenmanı sonrası minderde yaptığım karın egzersizleri yerine 15-25 dk arası eliptik ve bisiklet egzersizi daha iyi yağ yakmamı sağlar mı?

 6. Özge Erdem dedi ki:

  Can Bey hiçbir yerimde fazlalık yok vucudumdan memnunum ama işin ilginç yani diz kapağı bölgemde ve içyan tarafında yağ var. Daha fazla yap oranımı düşüremem sağlığım için iyi olmayacaktır zaten zayıflayınca yüzüm ve üst bedenim çöküyor. (Bu arada bölgesel zayıflama yok ama bölgesel kilo alma var sanırım)
  E şimdi ben ne yapayım? Bir insanın yağ hücreleri nasıl diz kapağında birikir lipoliz değil fakat direkt yağ aldırma hakkında ne düşünürsünüz?

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar o zaman sorun ödem ve kas yapısındaki zayıflık olabilir. Egzersiz yapmak ve sağlıklı beslenmeye devam etmek çok önemli. Yağ aldırma ile ilgili ne yazık ki çok olumlu düşüncelerim yok. Çünkü estetik kaygılar için bu kadar büyük bir operasyon ileride sorun oluşturabilir.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 7. Betül Uzun dedi ki:

  Hocam merhaba benimde basen ve bacak bölgem üst bölgeme göre kalın haftada 4 gün ağırlık ve kardiyo yapıyorum yağ oranım %24 doktorum bana bacak egzersizlerimi vücut ağırlığıyla yapmamı makinada ağırlık ile çalışamamamı yoksa bacaklarının incelmeyeceğini söyledi ben böyle bir etki yaratacağını düşünmüyorum sizin görüşünüz nedir ?

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Bende düşünmüyorum zira bu büyük bir şehir efsanesi.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

Yazıya Yorum Yap

Makale konusu ile ilgili eklemek istediğiniz, sormak istediğiniz veya düzeltmek istediğiniz herhangi bir konuda yorum yapabilirsiniz...

Yorumu Gönder


close more
Dr. Can Çiftçi
close

Ne yapmak istiyorsun?

search