Kahve ve kilo verme ilişkisi uzun süredir merak edilen konular arasında.

Özellikle kahve içerisinde bulunan kafein etken maddesi son zamanlarda kilo verme supplementlerinin içerisinde kullanılıyor olması merakı daha fazla arttıyor.

Peki gerçekten kahve kilo verdirir mi?

Bu yazıda kahve ve yağ yakımı sürecinden, kahvenin kilo kontrolündeki etkilerine kadar birçok konuya değinecek, soruları cevaplayacağım.

Hazırsanız başlıyoruz!

Kahve kilo verdirir mi?

Kahve, bedeninizde size sunulduğu gibi çalışmaz. Yani kahve sadece siyah renkli ve lezzetli bir sıvı olarak tanımlanamaz.

İçerisinde beden içerisindeki birçok fonksiyonu farklı şekillerde etkileyen birçok farklı etken madde bulunan kahve bu yönüyle aslında oldukça karışık bir yapıya sahiptir.

Kahvenin içerdiği etken maddelerden en önemlisi ise kafein ismiyle bilinir. Uyarıcı etkiye sahip kafein hakkında kilo verme süreciyle ilgili ayrıca birçok çalışma var.

Bu çalışmaları yazının ilerleyen kısımlarında sizinle paylaşacağım. Artık kahvenin kilo verme üzerindeki etkilerini incelemeye hazırız.

Uyarıcı etki: Kahvenin uyku kaçırdığını neredeyse herkes biliyor. Bu etkisi kahvenin sinir sistemi üzerinde yaptığı uyarıcı etki ile alakalı.

Kahve aynı zamanda adrenalin salınımı yapılmasına da neden olur. Bu salınım vücut sıcaklığınızın artmasına, kalp atışlarınızın hızlanmasına ve dolayısıyla metabolizma hızının artışına sebep olur.

Kahvenin metabolizma hızlandırıcı etkisi minimal bile olsa uzun vadede etkili olarak görülebilir. Düzenli kahve tüketen bireylerin metabolizma hızındaki artış yaklaşık olarak %3-5 oranında belirlenmiştir.

Ayrıca adrenalin salınımının bir diğer etkisi de yağ dokusundaki yağ asitlerinin parçalanma emrinin daha etkili verilmesi ve yağların dolaşıma daha etkili olarak geçmesidir.

Tok tutma etkisi: Kahve ile ilgili yapılan araştırmalar sırasında değişik bir etkisi gözlendi. Kahve tüketen bazı bireyler daha az yemek yiyebildiklerini ve iştahlarının kapandığını belirtti.

Konunun daha derinine inildiğinde kahvenin “bazı bireylerde” tok tutma özelliğine sahip olduğu görüldü. Bu özelliğin sadece “bazı” bireylerde görülmesinin nedeni ise belli olmamakla beraber gözlemlerim kadın cinsiyetin kahvenin iştahı azaltma etkisine daha dirençli olduğunu gösteriyor.

Eğer kahveyi iştahınızı kapatmak için kullanmak istiyorsanız, sade kahve yerine tam yağlı süt ile hazırlanmış latte tüketmeniz daha uygun olacaktır.

Yine deneyimlerim tam yağlı sütle hazırlanmış lattenin iştahı kapatma konusunda daha etkili olduğunu göstermekte.

Egzersiz performansı: Kahve egzersiz performansını arttıran bir içecek. Ortalama %10 egzersiz performansı katkısı sağlayan kahve bu etkisi ile beraber daha fazla spor yapmanızı ve daha fazla kalori yakmanızı sağlayabilir.

Burada önemli olan nokta tek başına egzersizin hiçbir zaman kilo vermenize yardım etmeyeceğini bilmeniz. Doğru diyet ile kombine edilmiş egzersizi, kahve ile birleştirerek etkiyi arttırabilirsiniz.

Sonuç: Kahve kilo verdirir mi?

Kahvenin yağ yakımını hızlandırma etkisi gerçek. Ama etkinin büyüklüğü konusunda aynı şeyi söylemek oldukça zor.

Yani etkinin var olması, direkt olarak gözle görülür/dramatik değişiklik yaşayacağınız anlamına gelmiyor. Özellikle bazı etkilerin kişiden kişiye değişiklik gösterdiğini varsayarsak etki konusundaki şüphelerimiz dahada artıyor.

Ayrıca bireyler hızlı bir şekilde kafein toleransı oluşturuyor. Kaba tabirle bedenleri kafeinin istenen etkilerine karşı duyarsızlaşıyor. Bu durumda kafeinin kilo verme sürecinde uzun vadeli etki potansiyelini kısıtlıyor.

Sonuç olarak kafein kilo verme üzerine az olarak etkisi olsa bile tek başına kilo vermek için bel bağlanamayacak kadar zayıf.

Yani kahve diyette kullanılabilir ama büyük umutlar taşımamak önemli.

Artık kahve kilo verdirir mi? sorusunun cevabını biliyorsunuz. Peki kilo verme sürecinde siz kahve kullandınız mı? Yorumlarda benimle paylaşın.