Sağlık: Selülit: Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Selülit nedir sorusunun cevabından selülit sebeplerine ve selülit tedavisine kadar birçok sorunun cevabını bu yazıda bulacaksınız.

Birçok yazımda artık dış görünüşün insanlar için oldukça önemli olduğundan bahsettim. Bu yazımda ise kadınlar için belki de en önemli dış görünüş özelliklerinden biri olan selülitten bahsedeceğim. Bu konuda birçok farklı mecrada birçok farklı soru aldım. Tek yazıda tamamına cevap vermeye çalışacağım.

Yazımın ilerleyen kısımlarında selülit nedir? sorusunun cevabından, selülit sebeplerine ve mekanizmasına, selülit tedavi yöntemlerinden bu tedavi yöntemlerinin ne kadar etkili olduğuna kadar birçok hususa değineceğim.

Hazırsanız başlıyorum!

Selülit nedir?

Selülit aslında oldukça sevimsiz çağrışımlara sahip bir kelime. Çağrışımları bir kenara bırakıp tıbbi olarak tanımlarsak selülit ergenlik sonrası kadınların %80-90’ında, erkeklerin %10’unda bulunan yağ hücrelerinin-veya diğer madde ve sıvı birikimlerinin- deri altı bölgedeki düzensiz yerleşimi ile ortaya çıkan basınç ile üst deriyi düzensiz bir görünüme kavuşturması olarak tanımlanabilir.

Yukarıdaki resimde de göreceğiniz üzere kadın cinsiyetteki kollajen lifler yağ hücrelerini stablize edecek çapraz konumda olmaması kadınların selülite daha yatkın olmasına sebep olmakta.

Selülitin neden olur?

Selülit oluşumu yağ depolanması ile doğrudan bağlantılı olsa da, bu oluşumu hızlandıran ve kolaylaştıran bazı nedenler var.

 • Hormonal faktörler: Tam olarak kanıtlanmasa da yüksek insülin, östrojen selülite sebep olabilir. Östrojen su tutulumunu arttırarak deri içerisindeki düzensizliği arttırırken, insülin yağ depolanması ve glucosaminoglikan üretimini arttırarak deri dolaşımını ve sıvı dağılımını bozabilir.
 • Obezite ve kötü beslenme: Kötü beslenme kilo almaya ve dolayısı ile yağ depolanmasına sebep olur. Depolanan yağ deri altı depolanmanın artışı ile selülite sebep olabilir.
 • Egzersiz ve hareketin azalması: Az hareket ve egzersiz daha az vazodilatasyon ve daha az dolaşım sebebiyle daha düzensiz bir deri altı oluşturur. Ayrıca egzersiz ve hareket azlığı kilo almanıza ve yağ depolanmasına sebep olabilir.
 • Stres: Stres ile beraber artan kortizol ve diğer kortizol benzeri hormonlar daha fazla yağ ve sıvı (ödem) depolanmasına ve kan akışının azalmasına sebep olabilir. Artan inflamasyon da bu durumu kötüleştirebilir.
 • Sigara: Sigara özellikle küçük damarların dolaşımını bozar. Bozulan dolaşım ise daha fazla ödem depolanmasına sebep olabilir.
 • Genetik: Bazı genler ile kontrol edilen selülit özellikle kadın cinsiyette sık görülmekte. Tam olarak genlerin hangi işleyişi bozup selülite sebep olduğu bilinmemektedir.
 • Giyim: Birçok selülit nedeninde okuduğunuz üzere dolaşım oldukça önemli. Dolaşımı bozan önemli nedenlerden biri de giyim tarzı. Kan dolaşımını engelleyen sıkı iç çamaşır, dar ve sert kumaşlı pantolonlar uzun vadede selülit oluşumunu tetikleyebilir yada var olan selüliti kötüleştirebilir.

Sonuç olarak tüm sebepler dolaylı ve doğrudan yağ ve diğer maddelerin depolanmasını arttırarak ve dolaşımı bozarak selülite sebep olur.

Buraya kadar okuduğunuz bölümde diğer mecralarda okuduyabileceğiniz ve duyabileceğiniz şeyler. Ama buradan sonra okuyacağınız şeyler hakkında birçok kişi, kurum sizi manipüle etmeye çalışacak. Çünkü verilecek bilgiler kendi yöntemlerini ve kliniklerini öne çıkartma ve satış amaçlı olacak.

Bu sebeple yazıyı buradan sonra daha iyi okumanız faydanıza olacaktır.

Selülit tedavi yöntemleri

Selülit tedavisi için birçok insanın bu yazıyı okuyacağını biliyorum ve aynı şekilde biliyorum ki birçok tedavi yöntemi içerisinden doğru/işe yarayan yöntemi arıyorsunuz.

Birçok rakip olması, birçok farklı çarpıtılmış fikirleri ortaya sürüyor olabilir. Bende mevcut ve güncel tedavi tarzlarını bilimsel çalışmaları inceleyerek etkilerine göre sıralayacağım.

Mekanik ve makine bazlı selülit tedavileri

Lenfatik drenaj ile selülit tedavisi: Eski bir yöntem olan lenfatik drenaj kısa süreli olarak etkisi kanıtlanmış bir yöntem. Ama uzun süreli ve kalıcı etkileri sorgulanıyor. Bu sebeple selülitin kalıcı çözümü için lenfatik drenaja güvenmemelisiniz.

Bu tedavinin kısa süreli etkisine benzer bir etkiyi masaj ve press tedavisi ismi verilen yöntemlerle de alabilirsiniz. Aynı mantıkla çalışan bu yöntemler el ile yada otomatik makineler ile masaj yapılmasına ve ödemin genişleyen ve rahatlayan damar-doku yapıları ile atılmasına dayanıyor.

Ultrason ile selülit tedavisi: Yüksek frekanslı ses dalgaları kullanarak kanlanmayı ve yağ parçalanmasını hızlandırmayı hedefleyen ultrason tedavisi hakkında olumlu görüşler var. Bu görüşler yağ yakma hususunda değil, özellikle mevcut hapsolmuş sıvının (ödem) azaltılmasında yoğun. Bu sebeple doğru yaşam tarzı ve tedaviler ile kombine edildiğinde ultrason tedavisi faydalı olabilir.

Aynı zamanda radyofrekans ile ultrasonla selülit tedavisine benzer sonuçlar alınmıştır.

Mezoterapi ile selülit tedavisi: Güvenilirliği hakkında soru işaretleri olan mezoterapinin bazı çalışmalarda etkisiz olduğu gösterilmiş. Selülit tedavisinde ilk olarak tercih etmemekte fayda var.

Lazer ile selülit tedavisi: Çoğu araştırma lazer tedavisinin yağ miktarını azalttığını göstermekte. Ama azalan yağ ile beraber selülitin azalması hala kanıtlanmış değil. Bu sonuç oldukça doğal zira sadece bazı kişilerde selülit deri altı yağ yoğunluğuna bağlı değil. Yağ yoğunluğuna bağlı olmayan selülit nedenlerinden bazıları kan dolaşımının azalması, değişik maddelerin birikimi ve hormonal nedenler olarak sıralanabilir. Bu sebeple lazer ile selülit tedavisi yaptırmadan önce selülit sebebinizi iyi bir şekilde araştırmalısınız.

Topikal ve supplement bazlı selülit tedavileri

Bu tedaviler içerisinde maddelerin isimlerini özellikle vermeyeceğim. Çünkü verilen isimler özellikle genç yaştaki kadınların suistimaline uğrayıp kişilerin kendilerine zarar vermesine sebep olabiliyor.

Bu başlık altında kullanılan maddeleri 2’ye ayırıyorum.

Bölgesel kan akışını hızlandıranlar: Kan akışını hızlandıran bu tip maddeler özellikle ödeme sıvı birikimine ve damarlanmanın bozulmasına bağlı oluşan selülitlerde etkili olabilir. Tedavi ile beraber ödeme sebep olan etkenler araştırılmalı ve iyileştirilmesine ayrıca odaklanılmalıdır.

Yağ yakımı hedefleyenler: İleri yaş ve yüksek yağ oranına sahip kişilerde denenebilecek bir tedavi olan yağ yakımını hedefleyenler ile beraber mutlaka bölgesel kan akışını hızlandıran mekanik bir yöntem kullanmalı, doğru beslenmeli ve egzersiz yapılmalı.

Burada “yağ yakımı hedefleyenler” kelime grubuna dikkat etmelisiniz. Hiçbir madde kendi başına topikal (deriye uygulanan) yolla yağlarınızı yakmanızı sağlamak. Böyle bir iddiaya sahip bir madde görürseniz mutlaka dikkatli olun.

Retinol (Vitamin A): Yapılan araştırmalarda topikal olarak kullanılan Retinol’ün uzun süreli kullanımda selülit görünümünü azalttığı birkaç araştırma ile kanıtlandı. Araştırmalar bu etkiyi Retinol’ün kollajen sentezini arttırarak yağların stabilize edilmesini sağlamasına bağlıyor.

Kolajen yoğunluğunu arttırmak Retinol’ü lazer ile selülit tedavisi ile kullanmak güzel bir uyum oluşturabilir.

Sonuç olarak selülit multifaktöriyel (birçok sebebe bağlı) bir problem. Bu sebeple multidisipliner (birçok disipline bağlı olarak) tedavi edilmesi gerekiyor. Tedavi öncesinde selülit sebepleri iyi incelenmeli ve tedavi sırasında hasta iyi takip edilmelidir.

Lütfen merkezlerin kendi yöntemlerine bakmadan önce doğru yöntemi doğru hekime muayene olarak bulun ve sonra yöntemi kullanın. Zira selülit tedavisinde kesinlikle ve kesinlikle tek bir doğru tedavi yok. Duruma göre birçok doğru tedavi var.

Sorularla Kilo Vermek Kitabına Ücretsiz Erişmek için Mail Listeme Abone Olun!

Yeni yayınlanan makalelerden haberdar olmak için haftalık olarak gönderdiğim maillere abone olabilirsiniz. Spor ve sağlık dünyasındaki gelişmelerden her hafta ücretsiz bilgi sahibi olun!

Lütfen Bekleyiniz..

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz. Lütfen mail aboneliğinizi size gönderdiğimiz email üzerinden onaylayınız!

Mail ağımızı ve bilgilerinizi 3. şahıs ile paylaşmıyoruz, daha ayrıntılı bilgi için sağlıksal ve hukuki feragatname sayfamızı inceleyin.

Dr. Can Çiftçi Hakkında

Eğitimini Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde tamamlamış olan Dr. Can, kâr amacı gütmeyen ve tarafsız bir girişim olan Fitekran.com'u 2013 yılında kurdu. Egzersiz fizyolojisi, ergojenik beslenme, obezite ve insülin direnci konularında yoğun olarak çalışan Dr. Can ayrıca sağlık, diyet ve egzersiz alanında birçok kurum ile çalışmakta ve sosyal sorumluluk projeleri yürütmektedir.

Yazıya Yorumlar

Selülit: Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? yazısı için gelen yorumlar ve tartışmalar...

 1. Şeyma Mektepli dedi ki:

  Peki beslenme? Selüliti artırdığını söyleyebileceğimiz besinler var mı? Uzun yıllar kahvenin çok artırdığı söylendi mesela. (Doya doya içemedik :D) Ya da bol su içmenin selüliti azalttığı söylendi. Bu konuda ne düşünüyorsun?

  Spor yapmanın iyi geldiğini biliyoruz ama herhangi bir egzersiz tipi için bunu söyleyebilir miyiz? Pilates, yoga, fitness, ağırlık antremanları vs?

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Merhaba Şeyma,

   Topikal olarak kafein mikrosirkülasyonu arttırır ve selüliti azalttığı gösterilmiş. Ağız yoluyla kafein alımının selülit üzerine etkisini gösteren bir araştırmaya rastlamadım. Sıvı tüketimi de mikrosirkülasyonu arttıraBİLİR. Ama tek başına bel bağlamamakta fayda var.

   Egzersiz hususunda yüksek yoğunluklu interval egzersizler diğerlerine göre daha üstün.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 2. Tuba dedi ki:

  Merhaba, piyasadaki selülit kremleri ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Deri üzerinden uygulanan kremin deri altına nasıl etkisi olur ya da olur mu ben de bilmiyorum ama hep “Kullananların %x i memnun kaldı ve selüliti azalttığı görüldü” gibi şeyler yazıyorlar? Yoksa sadece iyi reklam mı? 🙂

  • İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Geneli iyi reklam. Her kremin içeriği farklı olmakla beraber selülit sebebine göre analiz edilip doğru krem bulunursa bir miktar faydalı olabilir.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

Yazıya Yorum Yap

Makale konusu ile ilgili eklemek istediğiniz, sormak istediğiniz veya düzeltmek istediğiniz herhangi bir konuda yorum yapabilirsiniz...

Yorumu Gönder


close more
Dr. Can Çiftçi
close

Ne yapmak istiyorsun?

search