Diyet: Negatif Kalorili Besin Ve Diyet Rehberi

Negatif kalorili besinler ve negatif kalori diyeti hakkında bilmek istediğiniz gerçekler yeni yazımda. Mutlaka okumalısınız!

İnternet ve televizyon aracılığı ile neredeyse her sene gördüğüm negatif kalorili besinler ve negatif kalori diyeti hakkında bilgi verme ihtiyacı duyuyorum. Çünkü bu konu son zamanlarda gerçekten suistimal edilir oldu.

Suistimalin boyutu öyle arttı ki ünlü hekim Mehmet Öz’ün negatif kalorili besin listesi bile var.

Peki gerçekten negatif kalorili besinler var mı? Böyle bir şey mümkün mü?

Bu yazıda negatif kalorili besin mantığından, negatif kalorili diyetlere kadar birçok konuya değinecek, soruları cevaplayacağım.

Hazırsanız başlıyoruz!

Negatif kalorili besin nedir?

Öncelikle tanımın güzelliğinden bahsedeyim.

Bir besin düşünün. O besini tüketme, sindirme ve metabolize etme aşamalarında harcadığınız enerji, besinin verdiğinden fazla. Yani siz yiyorsunuz, karnınız doyuyor ama aslında yemek yerken bile kalori harcıyor oluyorsunuz.

Negatif kalorili olduğu iddia edilen en ünlü besin ise kereviz. Kereviz hakkında “Günde şu kadar tüketen, bu kadar zayıflıyor” gibi cümleleri basit bir arama yaparak onlarca defa görmeniz mümkün.

Sanırım böyle bir rüya olsa, birçok insan bu rüyada karnı tok bir şekilde keyifle yaşamak isterdi.

Hatta bu durum o kadar viral hale gelmiş ki, negatif kalorili diyet listeleri hazırlanmış durumda. Biraz daha ileri gidenler negatif kalori diyetiyle zayıflattıkları kişileri paylaşıyorlar. Tabi ki resimlerin nereden alındığı meçhul.

Peki gerçekten negatif kalori prensibi herhangi bir besin için geçerli mi?

Gelin inceleyelim.

Negatif kalorili besin: Mümkün mü?

Bu savın arkasında olan mentalite teoride doğru. Çünkü her besinin sindirilme, metabolize olma ve enerji olarak kullanılma aşamasında enerji harcamanıza neden olur. Zira çigneme, mide içinde sindirilme, hücre zarından geçiş, taşınma gibi birçok şey enerji eşliğinde yapılıyor. Harcanan bu enerjiye ise biz besinin termik efekti (Thermic effect of food – TEF) diyoruz.

Ama bir şeyin teoride doğru olması pratikte gerçek olduğu anlamına gelmiyor.

Besinlerin termik efektini kontrol eden yegane şey ise içerisinde bulunan makrolar (yağ, karbonhidrat ve protein). Zira her makronun sindirim, taşınma ve metabolizma olma süreci farklı.

Bu nedenle her makro için (protein, karbonhidrat ve yağ) farklı bir termik efekt belirlenmiş durumda. Bu efektlerden en güçlü etkiye sahip olan ise yaklaşık %30’luk oran ile protein.

Diğer besinler (yağ ve karbonhidrat) sindirim sırasında daha az işleme ihtiyaç duyar. Bu sebeple vücudunuz enerji üretmek için en ekonomik tercih olan yağ ve karbonhidratı kullanmaya çalışır.

Peki bu oran ne anlama geliyor?

Bu eğer 100 kalori ihtiva eden bir protein kaynağı tüketirseniz, bu protein kaynağı enerjiye dönüşene kadar vücudunuza 30 kalori yaktırır. Geriye kalan 70 kalori ise enerji olarak kullanılır.

Eğer gerçekten bir negatif kalorili besin olsaydı bu oranın %100’den büyük olması gerekirdi. Çünkü %100’ün altındaki tüm termik efektlerde vücudunuz enerji olarak kar ediyor.

İşin garip tarafı negatif kalorili besinlerin meyve ve sebze olduğunun sanılması.  İronik olan şey ise termik efekti en yüksek olan proteinin meyve ve sebzelerde oldukça az olması.

Ayrıca sindirilemeyen lif miktarının fazla olması asla o besinin negatif kalorili olduğunu göstermez.

Sonuç olarak negatif kalorili besin tanımı hiçbir besin için geçerli değildir. Ne tüketirseniz tüketin, tükettiğiniz besin size kalori olarak dönecektir.

Doğru besinler ile beraber kalın

Negatif kalorili besin tanımının doğru olmaması sebze ve meyvelerin faydasız olduğu anlamına gelmiyor. Meyve ve sebze hala düşük kalorili ve diyette kullanılabilir öğelerden.

Aynı durum alkali diyettede mevcuttu. Diyetin biyokimyası tutarsız olmasına rağmen önerdiği besinler oldukça iyiydi.

Burada dikkatinizi çekmek istediğim şey her zamanki gibi mucize bir besin grubunun olmadığı. Zira eğer biri size bir mucize vaat ediyorsa yapacağınız ilk şey oradan yavaşca uzaklaşmak olmalı.

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız kilo verme rehberime göz gezdirmenizi istiyorum. Bu rehber size yol gösterecektir.

Yazıya Yorumlar

Negatif Kalorili Besin Ve Diyet Rehberi yazısı için gelen yorumlar ve tartışmalar...

 1. Burak buyukunlu dedi ki:

  Teşekkürler çok güzel aydınlatıcı bir yazı

 2. Hüseyin dedi ki:

  Bu kadar ilgiyle takip ettiğim başka bir site daha yok. Yazılarınız dikkat çekici ve bilgilendirici. Tesekkurler bizi aydınlattıgınız için

 3. Bekir dedi ki:

  Merhaba,

  Öncelikle siteniz çok faydalı bunun için çok teşekkür ediyorum. Sorum şu. Vücut yapım kendimi bildim bileli hep zayıftır babam ve amcalarım da bu şekilde. İnce kemik, kilo almak hep benim için uzak olmuştur (öğrenim hayatım boyunca fast food tüketmeme rağmen)

  Şu anda: 180 boy / 68 kilo / omuz: 110 cm / göğüs: 88 cm / bel: 87 cm / basen: 95 cm durumda. Açıkçası bu durumdan anlayacağınız üzere vücudumda sadece basen ve kalçaya toplanmış bir yağ durumu var. Sürekli oturan da biriyim. Spor yapmadım hiç hayatım boyunca.

  Şimdi bu ölçülere baktığınızda sıska bir gövde ve belden aşağısı kalın bir vücut gözünüzün önüne geliyordur. Ben sizce kilo vermeye çalışıp aynı zamanda üst vücudumu geliştiren ağırlık egzersizleri mi yapmalıyım? Yoksa hem kilo almaya çalışıp hem de üst vücudumu geliştiren ağırlık egzersizleri mi yapmalıyım? Sürekli oturmak yağ hücrelerini genişletiyormuş sizce bunun mu etkisi var? Çünkü genetik olarak ailede benim gibi vücudu olan yok, babam ve amcalarım dengeli zayıflar ama ben bildiğiniz skinny fat denilen durumdayım.

  Bir de spor hocam altını eritmek için bacak ve squat(kalça) da çalışmalısın dedi. Birçok yerde gördüm hiçbir şekilde çalışmayın erkeklerde testesterondan dolayı kasları geliştirip daha da büyütürsünüz alt bölgelere fazla çalışmayın deniyor. Arada kaldım umarım sizden cevap alabilirim. Tekrardan böyle bir site kurduğunuz için teşekkür ediyorum.

  • Dr. İ. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar,

   1- Dengeli beslenip egzersiz yapmanız yağ oranını azaltıp kas kütlenizi arttırmanıza yardım eder.
   2- Testosteron artışı tüm kas kütlenizin artışına yardım eder. Bacakarınız muhtemelen yağ sebebiyle kaba görünüyor. Bu sebeple squat ve benzeri bileşik egzersizleri uygulamanız şart.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

Yazıya Yorum Yap

Makale konusu ile ilgili eklemek istediğiniz, sormak istediğiniz veya düzeltmek istediğiniz herhangi bir konuda yorum yapabilirsiniz...

Yorumu Gönder


close more
Dr. Can Çiftçi
close

Ne yapmak istiyorsun?

search