Supplement doğru kullanıldığında sporcunun en önemli silahlarından biri olabilir. Ama çoğu zaman doğru kullanım bir yana ülkemizde supplementler sohbet konusu olmaktan öteye gitmiyor.

Yanlış kullanılan supplementlerden biri de protein bar.

Bu yazıda birçok kişinin elinde gördüğüm ve olmazsa olmaz olarak görülen protein bar ile çok daha ucuz ve daha lezzetli olan ton balığını karşılaştıracak ve protein barın gerçekten gerekli olup olmadığını inceleyeceğim.

Hazırsanız başlıyoruz!

Protein bar nedir?

Protein bar, hazırlıksız tüketilmek üzere üretilmiş, yüksek protein ihtiyacı olan kişilerin kullanımına sunulmuş hazır besinlerdir.

Bu hazır besinlerin birkaç handikaplarının biri de fazla büyütülmesi riski. Şuan ülkemizde protein bar kavramı büyük bir balon haline gelmekte ve bunun etkisiyle genç, yaşlı spor yapan -hatta yapmayan- birçok kişinin çantasında yer bulmakta.

Gerçekten gerekli mi?

Protein bar yüksek protein ihtiyacına sahip, doğal besin kaynakları ile yeterli beslenen bireyler için belirli durumlarda gerekli olabilir. Bu durumlardan en önemlisi ise yoğun iş/sosyal hayat ve seyahat olarak değerlendirilebilir. Burada tek ihtiyaç olan nokta aslında zaman problemi.

Peki protein bardan daha taşınabilir, daha sağlıklı ve daha doğal alternatif var mı? Bence evet!

Protein bar vs ton balığı

Protein bara birçok besin alternatif olabilir. Ama ben kolay taşınabilecek, besleyici ve lezzetli olan ton balığını seçtim. Karşılaştırmayı önemli olan birkaç hususa göre yapacağım. Bu maddeleri

  • Makro besin içerikleri (100 gram)
  • Sindirilme süresi
  • Aminoasit profili
  • Fiyat

olarak belirledim.

Evime yakın olan bir supplement marketten iki farklı protein bar ve bir marketten bir ton balığı aldım. Karşılaştırmaları bu şekilde yapacağım. Fiyat olarak en ortalama ürünleri tercih ettiğimi de ayrıca belirtmek isterim.

Makro besin içerikleri

Birçok kişinin odaklandığı konu makro besin içerikleri. Gelin inceleyelim.

Marka Kalori Yağ Karbonhidrat Protein
Protein Bar1 396 11 43 30
Protein Bar2 353 11.4 18.4 31.8
Yağlı Ton Balığı 192 10.7 0.1 22.5

Burada belirtmek istediğim bir husus mevcut. Yazının ilerleyen kısımlarında inceleyecek olmama rağmen protein kalitesi protein miktarından daha önemli olduğunu belirtmek istiyorum.

Sindirilme süresi

Bilindiği üzere whey protein en hızlı sindirilen proteinlerden ve bu konuda benzersiz bir yapıya sahip. Özellikle egzersiz sonrası whey protein kullanılmasının sebebi bu.

Ton balığını ise hafife almamak gerekiyor.

Whey protein 30 dakika içinde sindirilirken, ton balığı beraberindeki yağ aşırı miktarda tüketilmezse yaklaşık 60 dakika içinde sindirilir.

Aminoasit profili

Sporcular için besin seçiminde eğer protein alımı hedefleniyorsa en önemli hususlardan biri de tüketilen besinin aminoasit profili. Çünkü aminoasitlerin bazıları vücutta sentezlenebilirken, bazıları dışarıdan alınmak zorunda.

Besinlerde bulunan 21 aminoasitten 9 tanesi esansiyel yani dışarıdan alınması gereken aminoasitlerdir.

Yeni dokular oluşurken vücudunuz aminoasitlere ihtiyaç duyar. Ama dışarıdan alınması gereken esansiyel aminoasitler en önemli ihtiyacı oluşturmakta. Bu sebeple tüm aminoasitleri beraber ve yüksek miktarda içeren besinler değil esansiyel aminoasitlerin tamamını yüksek miktarda içeren besinleri tercih etmelisiniz.

Esansiyel aminoasitlerin tamamını içeren besinlere biz “tam protein kaynağı” ismini veriyoruz.

Whey proteini bir tam protein kaynağı bunun yanında ton balığı da tam protein kaynağı. Yani whey protein ve ton balığı aminoasit profili olarak fayda bazında birbirine yakından benzemektedir.

Fiyat

Resimde gördüğünüz iki farklı protein barı tanesi 8 tl’den 16 tl’ye aldım. Ton balığının ikili paketini ise 10.95’e aldım. Sonuç olarak;

  • Protein bar1’in 100 gramı 16tl
  • Protein bar2’nin 100 gramı 13tl
  • Ton balığının 100 gramı 3.4tl’ye denk gelmete.

Sonuç

Ton balığının aminoasit profili (dolaylı olarak faydası), makro besin değerleri ve sindirilme süresi protein barlar ile oldukça yakın -hatta bazı hususlarda daha iyi-. Bununla beraber çok daha ucuz ve çok daha lezzetli olan ton balığı protein bar yerine gönül rahatlığı ile tüketilebilir.