Kaatsu Nedir ?

 

Daha önce Kaatsu ismini duydunuz mu ? Ya tıkanma antrenmanı ? Bu isimler size tanıdık gelmese de japonya’dan dünya üzerine yayılan bir antrenman sistemi kaatsu.

Kaatsu aslında bir antrenman sistemi değil ; sadece bir çift bant. Komik geliyor olabilir ama bu bir çift bantın etkileri hakkında inanılmaz iddialar var. Bu bantlar antrenman öncesinde çalışılacak bölgenin vücuda yakın ( proksimal ) kısmında kalıp kan akımını engelleyecek şekilde vücuda bağlanıyor. Kan akımının azalması ile beraber bizim bazı setlerin son tekrarlarında hissettiğimiz o tükenme duygusunu sporcular çok düşük ağırlıklarda ve hemen hissedebiliyorlar ; yani  düşük yoğunluklu bu antrenmanlar sonucunda kaslarda kaatsu tekniği ile yüksek yoğunluk ile yapılan antrenmanlar gibi bir biyokimyasal ortam sağlanmış oluyor.

Bu antrenmanların devamında görülen şey ise fazlası ile şaşırtıcı. Birçok denekte kas gelişimi hızlanmış kas lifleri kuvvetlenmiş ve bazı anabolik hormonların düzeyi yükselmişti.

Kaatsu tekniğinin nasıl uygulanır

  • 1 tekrarın yoğunluğu maksimum %20 olmalıdır
  • Egzersiz sıklığı haftada 6 gün ve günde 2 kez olarak belirlenir
  • Toplam 2 hafta süresinde 24 antrenman uygulanır
  • Gün içindeki antrenmanlar arasında en az 4 saat süre bulunmalıdır
  • Kaatsu tıkayıcı bantları egzersiz süresince vücutta tutulur , tıkanıklık korunur

Kaatsu kimlerde kullanılır

Sakatlığı sebebi ile yüksek ağırlıklar ile antrenman yapamayacak

  • Sporcular
  • Astronotlar
  • Yüksek dayanıklılığa ihtiyacı olan atletler

Gerçekten bu sistemin gerçekten ne kadar faydalı olabileceği sorusu aklınızı kurcalıyor olabilir. Size kaatsu tekniği ile normalden çok düşük bir yoğunlukla çalışan bir sporcunun hormonlarında meydana gelen değişikleri aşağıdaki tabloda sunmaya çalıştık. Tabloyu inceleyince kaatsu tekniğini ülkemizde aramaya başlamamanızı öneririm .Lakin fazlasıyla yeni bir teknik.

Kaatsu antrenmanı sonrası görülen değişiklikler

  • Laktat artışı
  • 1 tekrarda verilebilecek maksimum güç artışı
  • isometrik güç ve dayanıklılık artışı
  • Yavaş kasılan kaslar azalması ile beraber hızlı kasılan kaslar artışı
  • Nöroadrenalin miktarı artışı
  • IGF-1 artışı

Son olarak ;  üstünde birçok araştırma yapılan kaatsu hala gelişmeye açık bir teknik ve gelişmeye hızla devam etmekte. Ülkemizde uygulanmadığını bilmekle beraber hızla değişen medikal spor alanı bizi sık sık şaşırtmakta. Gelcekte daha etkin uygulanma stilleri ile beraber fazlası ile umut vaat eden kaatsu tekniğinin yeniliklerini artık sizinle paylaşacağız.

Kas Kaybı (Atrofi) Rehberi

Kas kütlesi bireyin sağlıklı yaşaması için sandığınızdan çok daha önemli. Bu konuyla ilgili yapılan araştırmaları zaman geçtikçe daha fazla görüyoruz. Araştırmalar ile beraber her gram kas daha da önemli hale geliyor. Peki biz ne yaptık? Kas kütlesine şimdiye kadar gelişim açısından bakıp, kas kütlesini nasıl arttıracağınızı bahsederek odaklandık. Ama bir şeyden bahsetmedim. Kas yıkımı! Kas […]

6 Fitness Efsanesi

  Sağlıklı , fit ve zinde kalmak istiyorsanız egzersiz önemlidir. Fitness efsaneleri serisi ile doğru bildiğiniz yanlışlara odaklanacak daha doğru egzersiz için birçok püf noktası keşfedeceksiniz. Yazı İçeriği1 Belirgin karın kasları için mekik şarttır2 Daha çok terlemek daha iyi antrenman yaptığını gösterir3 Koşmak diz eklemine zarar verir4 Antrenman sonrası esneme hareketleri daha hızlı iyileşme sağlar5 […]


Yorumlar
  1. Enes dedi ki:

    Kaatsu ulkemizde uygulanmiyor demistiniz peki bunu nasil elde edebiliriz elde etsekte dgoru uygulamayi bilmek gerekiyor bu konuyla ilgili bilgilendireceginizi umuyorum . IGF-1 Artirmasi olağanüstü ve kisa sureli tekrar, agirlikla verdiği avantajlarda cok iyi umarim olumlu bir sonuc soylersiniz

    • Fitekran.com dedi ki:

      Merhaba Enes
      Üzülerek belirtmek isteriz ki ülkemizde bizim haberdar olduğumuz bir kaatsu uygulama merkezi yok. Kaatsu bantları temin edilse bile bu yöntemi uygulamak için uzman doktorlara bağımlı olması sporcular için dezavantaj. Gelecek dönemlerde ülkemizin tanışacağını umduğumuz bu sistem için hala beklemek zorundayız.
      Bununla beraber kaatsu yönteminin faydaları sürekli olarak araştırılmaktadır. Zamanla tıp dünyası olarak bu konu hakkında daha geniş verilere ulaşmış olacağız.

      • Çağrı dedi ki:

        merhaba ;
        sitenizi yeni keşfettim hala inceliyorum takdire şayan bir emek…
        Bu tekniği bir internet sitesinde geçen sene okumuştum lakin yine bu sekilde -sırlı- (!) idi
        o zmanda şimdi de aklıma takılan bu sekilde vasküler sisteüzerinde olumz-suz bir etkisi olmayacak mı? kaldı ki kan alınırken vs kulanılan tamponlar bile tartışılıyor. kan akımını keserek antrenman yapmak? antrenman olarak olumlu etkileri harikulade olabilirama … sizin düşüncelerinizi merak ettim
        teşekkürler.

        • Fitekran.com dedi ki:

          Nazik iltifatlarınız için öncelikle teşekkür ederiz. Sizlere layık işler yapmak biz hekimlerin görevi..
          Vasküler sistem üzerine yapılan bu tür kısıtlamalar kesinlikle arter kan akımını kesmediği için zararsız olarak görülmekte. Kaatsu bantlarının da sadece kanın geri dönüşünü engellediğini düşünürsek herhangi bir vasküler ve dokusal probleme yol açmayacağını tahmin edebiliriz.
          Kulağa hoş gelmese de birçok antrenman stilinin amaçladığı oksijensiz ortamda kas kasılması daha uzun süre birçok yöntemde kullanılacak gibi görünüyor.

Yazıya Yorum Yap

Makale konusu ile ilgili eklemek istediğiniz, sormak istediğiniz veya düzeltmek istediğiniz herhangi bir konuda yorum yapabilirsiniz. Saygı kuralları çerçevesinde ve düzgün Türkçe ile kaliteli bir biçimde oluşturulmamış yorumlar dikkate alınmayacaktır.

Yorumu Gönder


Bu Yazının Konu Başlıkları
close more_vert
Dr. Can Çiftçi
close