Handstand Pushups

Vücut ağırlığınızı kullanarak omuzlarınızı çalıştırabileceğiniz egzersizlerden bir tanesi olan Handstand pushups , uygulaması zor ama bir o kadar faydalı bir egzersiz.

Nasıl yapılır ?

Duruş : Eller yerde ve ayaklar yukarıda iken sırt duvara ( destek olacak herhangi bir nesne ) dönük.

  • Düz olan kollarınızı yavaşça dirseklerden kırarak vücudunuzun yere yaklaşmasını sağlayın.
  • Başınızın altına tercihen yumuşak bir nesne koyarak olası çarpmalar için kendinizi koruyun.
  • Başınızın yere tema etmesi – ya da yaklaşması – sonrası kollarınız ve omuzlarınızdan güç alarak vücudunuzu yukarı itin.

Etki alanı

Handstand pushups vücut ağırlığınızı omuzlarınızın taşımasını sağlayarak güç ve dayanıklılığınızı arttırır. Aynı zamanda denge ve patlayıcı güce ihtiyaç duyacağınız bu egzersizi fitness konusunda deneyimli olmayanların uygulaması önerilmemektedir.

Modifikasyon

Handstand pushups egzersizine kendinizi hazır hissetmiyorsanız vücut ağırlığınızın bir kısmını azaltarak omuzlarınızı rahatlatacak bu modifiye handstand pushups hareketini denemenizde fayda var.

  • Ayaklarınızı herhangi bir desteğin üzerine koyarak vücudunuzun ters L pozisyonu almasını sağlayın.
  • Vücudunuzun pozisyonunu bozmadan handstand pushup hareketini uyguladığınız şekilde modifiye handstand pushup hareketini uygulayın.

Kolaylaştırılmış handstand pushup egzersizini görmek için tıklayın. ( bağlantı yeni pencerede açılacaktır )

Stationary Lunges

Evde bacak egzersizi yapmak için lunge türevi bir hareket olan olan stationary lunges egzersizini kullanabilirsiniz. Nasıl yapılır ? Duruş : Elleriniz belinizde , ayağınız bir adım önde. Dizinizi yere doğru indirin. ( arkada olan ayağınızı ) Başlangıç pozisyonuna dönün. Egzersizi tekrarlayın. Diğer bacağınız için aynı egzersizi tekrarlayın. Etki alanı Ön bacak ve kalça kasları açısından oldukça etkili […]

Elevated Knee Tucks

Karın kaslarınızı çalıştırmak için basit ve etkili bir yol olan elevated knee tucks egzersizini denemeye ne dersiniz ? Nasıl yapılır ? Duruş : Ayaklarınız yere temas etmeden ( kalçalarınız üzerine ) oturun. Ayaklarınızı karnınıza doğru çekerken üst vücudunuzu ayaklarınıza doğru yaklaştırın. Karın kaslarınızın sıkıştığını hissedin. Kaslarınızı sıkın ve başlangıç pozisyonuna dönün. Etki alanı Güçlü karın kaslarına sahip olmanız için […]


Yazıya Yorum Yap

Makale konusu ile ilgili eklemek istediğiniz, sormak istediğiniz veya düzeltmek istediğiniz herhangi bir konuda yorum yapabilirsiniz. Saygı kuralları çerçevesinde ve düzgün Türkçe ile kaliteli bir biçimde oluşturulmamış yorumlar dikkate alınmayacaktır.

Yorumu Gönder


close more_vert
Dr. Can Çiftçi
close