Kilo almaya çalışan ve egzersiz yapan bireylerin benzer bir hikayesi var. Spor salonuna kayıt olunur, hızlı gelişmek için supplemenlere bakılır ve ardından mucize ürün gainer ile tanışılır.

Sorgu sual sonrası eş, dost, spor partneri, antrenör gainer konusunda birçok övgü sıralar. Ardından kişi gainer alır, uzunca bir süre kullanır. Sonuç olarak ya yağlanır ya da aynı kiloda yaşamaya devam eder. Sonuç yine hüsran.

Peki bu hikayenin sorunu ne? Hemen söyleyeyim. Gainerlerin fazla abartılması ve doğru anlaşılmaması.

Madem durum böyle, gelin gainerleri birde beraber inceleyelim.

Bu yazıda gainer nedir? sorusundan, gainer kilo aldırır mı? sorusuna, gainer almalı mıyım? sorusundan, gainer zararlı mı? sorusuna kadar birçok konuya değinecek, soruları cevaplayacağım.

Hazırsanız başlıyoruz!

Gainer nedir?

Gainer İngilizcedeki “gain” kelimesinden geliyor. Gain gelişim, kazanç gibi anlamlar için kullanılan bir kelime. Gainer kelimesi ise “kazanç sağlayan şey” olarak ifade edilebilir.

Supplementler için ise bu kazancı kilo artışı olarak tanımlayabiliriz.

Sonuç olarak gainer, kilo artışı sağlayan supplementlerin tamamına verilen isim.

Kazanç sağladığından bahsedilen gainerlerin içeriği ise gayet mütevazi. Net bir formül olmasa bile gainerlerde genel olarak karbonhidrat, protein ve mikro besinler (vitamin ve mineral) bulunuyor.

Gainer kilo aldırır mı?

Gainer hakkında konuşulacak çok şey var. Etkiler, performans düzeyinde değişimler ve daha birçok husus. Ama bunlardan en önemlileri asıl kullanım amacı olan kilo değişimi.

Kilo almak isteyen bireylerin ise gözden kaçırdığı ve yazının gidişatını değiştiren bir husus var. Kiloyu ne olarak almak istiyorsunuz?

Yağ olarak mı? Kas olarak mı?

Çünkü kilo almak isteyen birçok birey uzun süre uğraştıktan ve başarısız olduktan sonra kilo almayı daha gözü kara bir biçimde hedefliyor ve “ne olursa olsun kilo alacağım” tipi bir yapıya bürünüyor.

Sonuç olarak bireyler kas kazanımından daha kolay olan yağ alımına yöneliyor.

Ama burada unuttukları nokta aldıkları yağ kütlesinin ilerde onları kalp damar hastalıklarından, kansere kadar birçok kronik hastalığa sürükleyebileceğidir. Bu sebeple kilo almak isteyen bireylerin kesinlikle ve kesinlikle kas kütlesi artışı hedeflemeleri gerekiyor.

Karbonhidratın egzersiz performansını arttırması hususunda yapılan birçok çalışma var ve görülen o ki karbonhidrattan zayıf bir diyet ile bile harika bir egzersiz performansı yakalayabilirsiniz.

Bu konu hakkında düşük karbonhidrat alımı ve egzersiz performansı adlı yazımı okuyabilirsiniz.

İşte tam olarak burada gainerlerin ne kadar anlamsız olduğu ortaya çıkıyor. Çünkü gainerler normal protein supplementlerine ek olarak sadece karbonhidrat içeriyor.

Yani gainer tüketerek vücudunuza onlarca gram hızlı sindirilen karbonhidrat sokuyorsunuz ve bu karbonhidratın kas kütlesi artışına etkisi yok. Sizi sadece yağ olarak kilo almaya yönlendiren bu supplement tipi sonuç olarak faydadan çok zarar oluşturuyor.

'Yukarıda bir servis yani 150 gram gainer (bilinen bir marka) içerisinde bulunan besin öğelerini görüyorsunuz. Yaklaşık %83’ü karbonhidrat olan bir supplement almak sizce sağlıklı mı?'

Yukarıdaki tablo ile ilgili söylemek istediğim bir şey daha var.

Özellikle spor yapan bireylerde daha fazla besine ihtiyaç duyulur. Sebep ise hızlı yapım olaylarının çok fazla yapı taşı harcamasıdır.

Bu sebeple alınan kalorinin karşılığının yeterince besleyici olması gerekiyor. Aksi takdirde gün sonunda kalori hedefini tutturup besin ihtiyacında geri kalırsınız.

İşte gainer bu riski oldukça fazla taşıyor. Çünkü günde 2-3 bin kalori ihtiyaca sahip bireylerin, ihtiyacının neredeyse üçte birini “boş besin” olarak karbonhidrat yoğunluklu bir supplementten alması demek yapım için önemli yapı taşlarından eksik kalması demek.

Sonuç olarak gainer alan ama kas kütlesini büyütemeyen bir güruh sporcu.

Unutmayın kaslarınız şekerden değil, önemli hücre elemanları olan yağ, su, protein ve mikro besinlerden oluşur!

Gainer alımı ile bulk dönemi mantık olarak oldukça yakın. “Karbonhidrat alımını arttır, yağ kütleni büyüt ve kendini kandır!” mantığıyla işleyen bulk dönemi hakkında ayrıntılı bilgi alabileceğiniz bir yazı mevcut.

Yazıya bulk dönemi rehberi adıyla ulaşabilirsiniz.

Ayrıca gainerler oldukça pahalı supplementler. Protein ve karbonhidrat karışımı olan bu supplemente yüzlerce lira vermek yerine düzenli bir beslenme düzeni oluşturup mantıklı düzeyde karbonhidrat alıp doğal olarak beslenmenin tadını çıkartabilirsiniz.

Unutmayın ki hiçbir supplement normal öğünün yerine geçmez. Zira normal öğünler ile beraber makro/mikro besin topluluğunun yanında lif ve daha birçok faydalı besin öğesini alabilirsiniz.

Sonuç olarak gainer supplementleri kilo aldırabilir ama bu aldığınız kiloların kas kütlesi olarak geleceğini garanti etmez. Yüksek miktarda bulunan hızlı sindirilen karbonhidratlar sadece daha sağlıksız ve yağlı olmanıza neden olur.

Gainer kullanmalı mıyım?

Bu zamana kadar supplementler kategorisinde birçok farklı besin desteğini inceledim ve kesin olarak kullanmamalısınız dediğim tek bir supplement yok. Burada kuralı bozacağım ve gainerleri kesin olarak kullanmamanız gerektiğini belirteceğim.

Çünkü ortada besinler ile alamayacağınız bir öğe yada özel bir karışım yok. Birçok fast food veya paketli üründe bulunan hızlı sindirilen karbonhidrat ve doğal besinler ile alabileceğiniz proteinleri içeriyor.

Gainerların, ton balıklı makarnadan farkı var mı? Evet, eğer makarnayı tam tahıllı olarak alırsanız en azından yavaş sindirilen bir karbonhidrat kaynağı tüketmiş ve daha az insülin piki yaşamış olursunuz.

Bir hekim olarak her zaman tüketilmesini reddettiğim makarnayı bir supplement ile karşılaştırıyorsam, ortada büyük bir sorun var demektir.

İşte tam olarak burada anlaşılan şey şu ki gainerler sadece iyi bir pazarlama ürünü. Kilo almak için doğal beslenme ve egzersiz temposu ile yavaş olarak alacağınız kas kütlesi hızlı alacağınız yağ kütlesinden daha iyi olacaktır.

Tabi ki yağ olarak kilo almak istiyorsanız -ki sumo güreşçişi olmak istiyor olabilirsiniz- gainer yerine yine sadece normal öğünler ile on binlerce kalori tüketip amacınıza ulaşabilirsiniz.

Gainer zararlı mı?

Gainerların direkt olarak kanıtlanmış bir zararı yok. Yani gainer kullanımı ile ilişkili bir sağlık problemi bildirilmemiş. Burada gainer kullanımının sağlıksız olması, zararlı olduğu anlamına gelmiyor. Bu iki farklı tanımı karıştırmamak gerekiyor.

Sonuç olarak doğru miktarlarda kullanıldığında gainerler ciddi yan etkilere sahip değiller. Tabi ki supplement kullanımı konusunda her zaman temkinli olmalı ve sizi takip eden hekimin görüşünü supplement kullanmaya başlamadan önce almalısınız.