Siz de sabahın erken saatleri günlük telaşlar henüz başlamamışken, kendinize ayırabileceğiniz durgun 2-3 saatin mükemmel olacağını düşünüyor ama erken uyanmayı bir türlü başaramıyorsanız bu yazı tam size göre.

Meditasyon, egzersiz, yazma, okuma hatta diyetinize uygun günlük yemeğinizi hazırlamak için kullanabileceğiniz bu kusursuz boşluğu yaratmak için işte birkaç ipucu.

Bu yazıdan önce uyku hakkında bir şeyler okumak isterseniz uyku hakkında her şey adlı yazımız sizi bekliyor.

Erken uyanmak için aşamalı metot

Bu yazıda size yarın sabah 2-3 saat erken kalkmanın sihirli formülünü vereceğimizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Uyanma zamanınızı 1 günde değiştirmeye çalışmak çoğunlukla başarısızlıkla ve hevesinizin kırılmasıyla sonuçlanır.

Erken kalkmak için belki de en iyi metot aşama kaydederek istediğiniz saate yaklaşmaktır. İşe ilk 2-4 gün için uyanma saatinizi 10-15 dakika geriye çekerek başlayın, buna alıştığınızda aynı döngüyü tekrarlayın.

Her sabah 7 de kalkan birisi iseniz hemen 5 de kalkmayı denemeyin. İlk önce 6.45’i deneyin. Hayatında bir kez olsun böyle ani bir değişiklik yapmayı denemiş olanlar belki de bu yöntemin önemini en iyi anlayanlar olacaktır.

3 Adımda ‘Gerçekten Uyanma’

Erkek uyanıp güne başlamanın önünde en büyük engellerden birisi de alarmı susturup yatakta uyanık-yarı uyanık halde uzanma eğilimimizdir. Ama bu eğilimi aşağıdaki 3 adımda alt edebilirsiniz.

1. Motive Olun

Gece yatmadan önce yarın yapmayı planladığınız şeyleri düşünün ve onları yapmak için kendinizi motive edin. Bu her şey olabilir. Deneyeceğiniz yeni bir yemek tarifi farklı bir egzersiz, işinizle ilgili bir proje vesaire.

Sabah uyandığınızda planlarınızı hatırlamak, kalkmak için sizi motive edecektir.

2. Yataktan Sıçrayın

Hevesle yataktan çıkın. Kalkın ve kollarınızı açabildiğiniz kadar açın, hayatta olduğunuz için sevinerek günün getirdiklerine hazırlanın.

3. Alarmı Uzağa Koyun

Eğer alarmı yanınıza koyup uyuyorsanız sabahları alarmı kapatıp uykuna devam etme olasılığınız artar. Bu yüzden alarmınızı kalkıp kapatmanızın gerekeceği bir koyun.

Alarmı kapatıp direk banyoya gidebilir ve tam bu noktada gece yatmadan önce planladıklarınızı hatırlayabilirsiniz.

Alarmı kapatıp tekrar uyuyanlar için yaratıcı bir ürün bile mevcut. Alarm çaldıkça sizden kaçan saat!

Sabah Yapılacaklar

Öncelikle yeni yeni kazandığınız günün bu değerli saatinde sosyal medya hesaplarınızı kontrol etmek, blog okumak, haberlere bakmak gibi her zaman yaptığınız şeyleri yaparak zamanınızı harcamayın.

İşte size neler yapabileceğiniz üzerine birkaç ipucu:

1. Bir bardak su için

Vücudun uykuda kaybettiği suyu yerine koymak için bir bardak dolusu için sizi daha uyanık hissettirecektir.

2. Meditasyon yapın

En azından 3 dakika için bile olsa meditasyon yapın. Hiçbir şey yapmadan, zihnen odaklandığınız bir meditasyon güne başlamak için harika bir yoldur.

3. Yaratın

Yazabilir, bir şeyler çizebilir veya yaratıcılığınızı sergileyebileceğiniz herhangi bir şey yapabilirsiniz.

4. Egzersiz Yapın

Yürüyüşe veya koşu yapabilir ya da en azından 10 dakika evde egzersiz yapabilirsiniz.

5. Bir kupa çay veya kahvenin tadını çıkarın

İkisi de sabahlarınızı daha güzel yapar.

Erken Uyumak

Erken kalkma rutininizi öylece karar vermekle yapmanız çok zordur. İşte size erken uyuyup erken uyanmanıza yardımcı olacak birkaç ipucu.

1. Yatağa girme zamanı belirleyin

Uyanmak istediğiniz saatten tercihen 7-8.5 saat öncesini yatağa girme zamanınız olarak belirleyin. Uyumanız gereken zaman sizin tercihinize göre değişebilir çoğu insan yaklaşık 7-8 saat arası uykuya ihtiyaç duyar.

2. Yatak zamanı ritüeli belirleyin

Yatağa girmeden önce her zaman yapacağınız bazı ritüeller belirleyin. Evi toplamak, diş ipi kullanmak, yatakta kitap okumak gibi ritüeller uykunuzu düzenler.

3. Yataktan elektronikleri çıkarın

Bilgisayar, tablet, telefon gibi araçları yatakta kullanmayın.

4. Egzersizlerin yardımı

Gün içinde yaptığınız egzersizler geceleri daha rahat ve derin uyumanızı sağlar. Ama yatmadan bir saat öncesinde egzersiz yaparsanız uykunuz kaçacaktır.

5. Gözden geçirme metodu

Uyuma problemlerinize yardımcı olabilecek bir diğer yöntem ise gözlerini kapatıp günün başlangıcından itibaren yaptığınız şeyleri sırasıyla düşünmeye çalışmaktır.

Alarmı kapattığınız andan itibaren başlayarak düşünmeye başladığınızda ne kadar ileri gidebildiğinizi gördüğünüzde şaşırabilirsiniz.

Erken uyumak için uyguladığınız bu yöntemlere rağmen uykuya dalmakta zorlanıyorsanız iyi uyumanıza yardım edecek 7 besin adlı yazımıza bakabilirsiniz..

Sık Karşılaşılan Sorunlar

1. Sabahları aşırı yorgunluk

Tamamen normal. Su tüketmek, etrafta dolanmak, sert bir kahve bu soruna çözüm olabilir. Sabahları aşırı yorgunluk uyanma saatlerini çok hızlı değiştirdiğinizin işareti de olabilir. Vücudunuza alışması için zaman tanıyın.

2. Ortak zaman bulamamak

Erken uyanmak çoğu zaman erken uyumanıza sebep olur. Erken uyurken sevdiğiniz insanlara zaman ayırmakta zorlanıyor ve beraber geçirecek ortak zaman bulamıyorsanız işte birkaç çözüm.

  • Arkadaşlarınızı sabah egzersizine davet edin. Bu sayede beraber egzersiz yapacak hemde sabah erken uyanmak için bir sebep daha edineceksiniz.
  • Arkadaşlarınızın da erken uyanmasını sağlayın. Bu sayede birbirinizi kontrol edebilir ve bu güzel alışkanlığı paylaşabilirsiniz.

Artık hazırsınız, yeni güne erkenden günaydın demeyi unutmayın!