Gün içinde antrenman için en uygun zaman nedir ? Sabah yapılan antrenmanlar metabolizmayı hızlandırır mı ? Öğleden sonra yaptığım antrenmanlar kaslarımı daha hızlı büyütür mü ?

Bu tür soruları sizde sık sık duyuyor olabilirsiniz. Bu yazımda antrenman için en uygun saatleri , deneyiminiz ve yaptığınız spor türüne göre hangi saatlerin sizin için uygun olduğunu inceleyeceğiz.

Biyolojik saat (Sirkadyen ritm)

Biyolojik saat vücut ısısı , hormon salınımı , kan basıncı ve uyku-uyanıklık arasındaki düzeni koordine eder. Uyandığınızda egzersize hazır hissetmiyorsanız umutsuzluğa kapılmayın , muhtemelen biyolojik saatiniz doğru şekilde ayarlanmamış. Teksas üniversitesinde yapılan araştırmada insanların spor ve yemek saatlerini düzenleyerek sirkadyen ritmlerini değiştirebileceklerini gösterdi. Bu araştırma geceleri baykuş gibi dolaşan insanları birkaç ufak değişiklik ile mükemmel bir sabah koşucusu haline getirebileceğimizi gösterdi.

Aşağıdaki 3 öneri ile biyolojik saatinizi sabah spor yapmaya uygun olarak tekrardan ayarlamış olacaksınız.

 • Gece geç saatlerde antrenman yapmayı ve beslenmeyi kesin.
 • Kahvaltınızı mümkün olduğunca erken yapın.
 • Şekerlemeleri abartmayın.

Öğleden sonra spor

Araştırmalar yapılan egzersizler için en uygun saatin öğleden sonra 16.00 -19.00 arasında olduğunu gösteriyor.

 • Güç gün ortasında %5 daha yüksek , sprint performansı ise 17.00-19-00 arasında %5 daha yüksek
 • Dayanıklılık sabah saatlerine göre öğleden sonra 4 kat daha fazla
 • Sıcak olan kas ve eklemler daha fazla esneyebilir. Sakatlık riski vücudun daha sıcak olduğu öğleden sonra daha düşük bulunmuştur.

Sabah spor

Sabah yapacağınız antrenmanlar için ümitsizliğe kapılmayın. Sabah spor yaparken

 • Gün boyu enerjiniz yüksek kalır
 • İnsülin duyarlılığınız artar
 • Mental fonksiyonlarda artış olur

İnsanların sabah egzersizlerine daha sadık olduğu bilinmekte. Eğer antrenmanlarınızı sık sık aksatıyorsanız sabah egzersizleri sizin için daha uygun olabilir. Ayrıca gece antrenmanlarının uyku kalitesini arttırdığı yönündeki düşünce son çalışmalar ile birlikte yerini kaybetmekte . Uyku kalitesini değiştirme açısından sabah ve ya akşam antrenmanlarının arasında bir fark gösterilememiştir.

Sabah antrenmanları metabolizmanızı hızlandırır ama antrenman sırasında yaktığınız kalori miktarını değiştirmez. Bu sadece bir şehir efsanesi !

Nasıl hissettiğiniz önemlidir

Araştırmalar genişledikçe antrenman için doğru zaman kavramı da değişiyor .

Bazı insanlar adeta sabahlar için yaratılmışlardır. Sabah 7 de uyanmak ve spor yapmak onlar için sorun olmadığı gibi gün içinde daha zinde hissederler. Bazıları da tüm sorumluluklarından kurtulup stres atmak için kendilerini günün geç saatlerde spor salonlarında ya da koşu parkurlarında bulurlar. Antrenman temponuzu rahat hissettiğiniz ve mutlu olduğunuz zamanlara göre ayarlayın. Alarmı ertele butonuna basmak egzersiz değildir. Kendinizi zorlamayın .

Tavsiyeler

 • Sabah yaptığınız antrenmanlar için daha fazla ısının. Soğuk olan vücudunuzun ısınması ve eklemlerinizin açılmasına zaman tanımalısınız.
 • Geç uyumak ve geç saatlerde beslenmek sabah antrenmanlarınızı sabote eder.
 • Yarışmaya hazırlanıyorsanız antrenmanlarınızı yarışmanın yapılacağı saatlerde yapın