Klinikte insanlara sürekli güzel alışkanlıklar edindirmeye çalışan bir hekim olarak sürecin ne kadar zor olduğunu biliyorum. Çünkü birçok insan alışkanlık edinirken tahmin ettiklerinden daha fazla zorlanıyorlar.

Zorlandıkları anda ise bekledikleri destek aile ve arkadaş tarafından gelmiyor. Sonuçta iyi alışkanlık rafa kaldırılıyor, sağlıklı yaşam başka bir baharın hayali oluyor.

Peki bir şeyler yapabilir miyiz? Tabi ki!

Bunu sağlamak için sadece sizi yalnız bırakmamam, alışkanlıklarınızı takip etmem gerekiyor. Uzun zamandır konuyla ilgili düşünüyordum ve 2018’i bitirmenin verdiği güç ile yeni yılda güzel alışkanlıkları edinmeniz için proje oluşturdum.

#2019İyiYaşamYılı başlasın!

Alışkanlık edinmek için neye ihtiyacımız olduğu ile başlayalım. İki ana konu burada öne çıkıyor. Takip ve destek ihtiyacı.

Takip ihtiyacı hususunda ana problem insanların iyi alışkanlıklarını geriye dönük izleyememesi ve hatalarını takip edememesi.

Yani tam olarak önünü görememe durumundan bahsediyorum. Zira bireyler önünü görünce ve geriye dönük sorunları analiz edebildikçe daha başarılı olabilirler.

'Yukarıda takip edilmiş “örnek” bir ay var. Böylece sizde benzer şekilde takviminizi doldurarak ne yaptığınızı bilecek, önünüzdeki hedefleri daha iyi analiz edebileceksiniz.'

Nasıl çözüm ürettik? Sitemizde sizi hatırlayacak bir sistem var. Yani tarayıcınızın geçmişini silmedikçe attığınız çarpıları görebilir ve o gün içerisindeki hedeflerinizi takip edebilirsiniz. Ayrıca geride kalan günlerde yaptığınız hataları görerek ders çıkartabilirsiniz.

Bu arada endişelenmeyin, mail listemize katılırsanız yeni alışkanlık edinmeniz gereken günlerde mail göndererek size hatırlatma yapacağız.

*Eğer online olarak takip etmek istemiyorsanız takvimin çıktısını alabilir ve istediğiniz yere asarak üzerine not alabilirsiniz.

Destek ihtiyacı da çok önemli. Çünkü yalnız hissederseniz motive olamazsınız. Çevrenizde kötü yaşayan o kadar fazla örnek varken iyi şeyleri yapmak için motive değilseniz alışkanlıklarınızı devam ettirmeniz oldukça zordur.

Nasıl çözüm ürettik? Her zaman dediğim gibi ” iyi şeyler yalnız yapılmaz”. İşte bu sebeple iyi şeyleri beraber paylaşacağınız bir topluluğumuz var.

Topluluğa sevdiğiniz kişileri çekmek ise başka bir göreviniz. Yani arkadaşlarınızı bu sürece dahil edebilir, onların takvimlerini de takip edebilirsiniz.

Böylece grupta bizi temsil edecek ve iyi alışkanlık edinme sürecini yöneteceksiniz. Size güveniyorum!

Topluluğu İnstagram üzerindeki #2019iyiyaşamyılı etiketi) ile takip edebilirsiniz. Bu etiket üzerinden ister o topluluk için çalışarak insanlara destek olursunuz, isterseniz motive olmaya ihtiyacınız olduğunuzda ilham alırsınız.

Lütfen sadece etiket kullanmayın, instagram üzerinden @drcanciftci hesabını paylaşımlarınıza ekleyin. Böylece her şeyden haberimiz olsun, beraber harika alışkanlıklar edinelim.

Sürpriz! Her ay beni etiketlediğiniz postlar içerisinden başarılı olan birkaçını seçecek ve hediye göndereceğim.

Heyecanlı değil mi?

Yani 2019’da beraberiz!

Eğer sizi ikna ettiysem, o zaman hazırsınız demektir. Ne zaman haberiniz olduğunun önemi yok, her zaman bize katılabilirsiniz. Yapmanız gereken iyi yaşamaya karar vermek ve en doğru günün “yarın” değil bugün olduğunu bilmek.

Hemen başlayın, takviminizi açın ve çarpıları gözden geçirin.

İyi yıllara!