Çörek otu ile ilgili çok fazla farklı bilgi var ve bu bilgilerin doğruluğundan kimse emin değil. Ayrıca son zamanda pazarlarda çörek otu yağı sıkıldığını görmemle beraber bu çılgınlığın kontrolden çıktığını düşünmeye başladım.

Durum böyle iken çörek otunun faydaları ve doğru kullanımı ile ilgili sizlere bilgi vermek istiyorum. Çünkü zarar görmeniz en son istediğim şey.

Bu yazıda çörek otu yağının faydaları ile ilgili konuşacak, çörek otu nasıl kullanılır? sorusunu cevaplayacağım.

Hazırsanız başlıyoruz!

Çörek otu yağı nedir?

Çörek otu (nigella sativa), dünyanın birçok bölgesinde yetişen mavi-mor çiçekli bir bitkinin tohumlarına verilen isim. Bu bitki binlerce yıldır medikal amaçlı kullanmasıyla biliniyor.

Hatta çörek otunun etkilerine o kadar güvenilmiş ki, ölümden sonra yardım etmesi için Mısır firavunu olan Tutankamon’un mezarında bile çörek otu bırakılmıştır.

İşte çörek otu yağı da, çörek otunun etkilerini güçlendirmek ve kolayca saklamak amacıyla üretilen değerli bir bileşen.

Peki çörek otu yağı bu kadar güveni hak ediyor mu? İnceleyip göreceğiz, hadi devam edelim.

Çörek otu yağının faydaları

Çörek otu yağı ile ilgili önemli ayrıntılardan bahsetmek üzereyim. Fakat burada çörek otunun özelliklerinin tamamını vermem imkansız.

Ayrıca tam olarak kanıtlanmamış ve araştırılan hususları paylaşmayacağım. Mevcut araştırmaları takip ediyorum ve yazıyı ileride araştırmaların sonuçlarına göre tekrardan güncelleyeceğim.

Sahte allerjik reaksiyonları önler

Sahte allerjik reaksiyon tanımından kastım bedeninizin tepkisiyle alakalı. Herhangi bir yabancı maddeye bedeninizin verdiği cevap “histamin” salınımıdır.

Histamin ise allerjik bulguların ortaya çıkmasına sebep olur ve bu bulgular ciddi şekilde rahatsız edicidir.

Eğer,

 • Sürekli burun akıntısı,
 • Çarpıntı,
 • Kızarıklık ve ateş basma hissi,
 • Astım tipi öksürük,
 • Kaşıntı, kabarıklıklar ve egzama,

gibi şikayetleri sebepsiz bir şekilde ortaya çıkıyorsa sizinde histamin salınımı ile ilgili bir probleminiz olabilir.

Çörek otu yağı ise mast hücrelerinden histamin salınımı durdurur. Dolayısıyla aşırı histamin salınımına bağlı bu etkileri azaltır (1).

Kanser tedavisine yardım edebilir

Kanser tedavisi ile ilgili hala çok fazla araştırma var ve yeni etken maddeler her zaman denemeye değer. Çörek otu yağında bulunan “timokinon” etken maddesi de kayda değer etkilere sahip bir seçenek.

Şöyle ki yapılan araştırmalar çörek otu yağının kanser oluşumuna sebep olan “kanser engelleyen genlerin bozulması” sürecini durdurduğunu ve kanserli hücrelerin çoğalmasını engellediğini gösteriyor (2, 3).

Aklınıza çörek otu hangi kanser tiplerinde kullanılabilir? sorusu geliyor olabilir. Şuan için araştırmalar çörek otu yağının,

 • Karaciğer (4),
 • Meme (5),
 • Mide (6),

kanserlerinde kullanılabileceğini gösteriyor. Ama ne yazık ki araştırmalar hala “hayvan çalışması” aşamasında ve insanlarda veriler sınırlı.

Ayrıca çörek otu yağının bağışıklık hücrelerinin (makrofaj, NK) aktivitesini arttırabilir. Bu sebeple kanser oluşumunda önleyici etkilerden bahsedebiliriz.

Çünkü güçlü bir bağışıklık sistemi kanserleşmiş hücrelerin yayılmadan parçalanmasını sağlar.

Böbrek taşını engelleyici etkiye sahiptir

Böbrek taşı yaşam kalitesini azaltan, acil başvurularını ciddi şekilde arttıran ve uzun vadede böbrek ile ilişkili hastalıkların riskini arttıran bir problem.

Beslenme ile yakından alakalı olan böbrek taşını çözerken aynı şekilde beslenme ile ilgili etkenleri kullanabiliriz.

Çörek otu yağı da bu konuda oldukça faydalı etkilere sahip. Özellikle de sürekli böbrek taşı problemi yaşayan kişilerde.

Yapılan araştırmalar çörek otu yağının böbrek taşı oluşum riskini azaltabileceğini gösteriyor (7).

Enfeksiyonların tedavisinde kullanılabilir

Sürekli antibiyotik kullanımı artık bakteriler üzerinde bir direnç oluşturmuş durumda. Ayrıca viral ve mantar tip enfeksiyonlarda kullanılan ilaçlar beden için ciddi bir yük oluşturmakta.

Peki neden alternatif bir tedavi yöntemi var mı?

Evet! Bu tedavi yöntemlerinden biri kekik yağı. Diğer cevap ise çörek otu yağının enfeksiyon tedavisinde kullanımını ifade ediyor. Açıklamama izin verin.

Çörek otu yağı öncelikle bakterilerin kendilerini korumak için oluşturduğu biyofilm tabakasının oluşmasını engeller. Ayrıca antibiyotik direncine sahip MRSA (metisilin dirençli staf. aureus) tedavisine yardım edebileceğini ve midede ciddi sorunlar oluşturan helicobakteri pylori enfeksiyonunu tedavi edebileceğini gösteriyor (8, 9).

MRSA enfeksiyonları size ne ifade ediyor bilmiyorum ama bir hastane için oldukça büyük bir problem olduğu kesin. Çünkü çok güçlü antibiyotikler MRSA tedavisinde kullanılır ve hasta uzun süre tedavide kalır.

Bu süreç hem çok sancılı hem de maliyetlidir.

Dolayısıyla çörek otu yağının enfeksiyon önleyici ve tedavi edici etkisi oldukça güçlü! Bunu göz ardı etmemelisiniz.

Ayrıca çörek otu yağı bakteriler ile beraber virüs ve mantarlarda da etkilidir.

Örnek olarak hepatit C gibi ciddi sorun oluşturan bir hastalıkta, çörek otu yağı kullanımının virüs yükünü azalttığını biliyoruz (10). Ayrıca yaşam standardını ciddi şekilde düşüren mantar enfeksiyonlarının tedavisinde çörek otu yağı kullanılabilir (11).

Kalp damar sağlığı için koruyucudur

Kalp damar hastalıkları hala en çok ölüme sebebiyet veren hastalık grubu ve bazı basit hususlara bağlı olarak gelişiyor. Bunlardan en önemlisi yüksek tansiyon, kötü kolesterol profili olarak sıralanabilir.

Çörek otu yağı ise bahsettiğim risk faktörlerini engelleyebilir.

Yapılan araştırmalar çörek otu yağı kullanımının yüksek kolesterolü kontrol altına alabileceği ve trigliserit düzeylerini düşürebileceğini gösteriyor (12).

Ayrıca düzenli kullanılan çörek otu yağının kişilerde damar sertliğini ve yüksek tansiyonu azaltabileceğini biliyoruz.

Tüm bu etkiler kalp damar hastalığı riskini ciddi şekilde düşürecektir.

Ayrıca çörek otunun faydaları bu kadarla bitmiyor. Diğer faydalar,

 • Tip-2 diyabetik hastalarda tedaviye yardım etmesi,
 • Nörolojik sistemi koruyucu etki etmesi,
 • Yoğun antioksidan kapasitesi ile yaşlanma sürecini geciktirmesi,
 • Deri sağlığını arttırması ve sivilceyi engellemesi,

olarak sıralanabilir.

Çörek otu yağını kimler kullanabilir?

Çörek otu yağını kesin kullanmaması gereken tek grup var. O da gebeler. Çünkü gebelerde çörek otu yağı kullanımı erken doğum riski oluşturur.

Ayrıca düşük kan şekerine sahip bireylerin (yeni diyabet tanısı konmuş, ilaç dozajlaması yapılırken zorlanılan) çörek otu yağı kullanırken dikkatli olması gerekiyor.

Ama bu durum “çörek otu yağını gebeler harici herkes rahatlıkla kullanabilir” anlamına gelmiyor. Çünkü çörek otu birçok farklı etken madde ile birleşebilir ve istenmeyen bir sonuç oluşturabilir.

Dolayısıyla sağlıklı olun yada olmayın çörek otu kullanmadan önce hekiminize danışmanız gerekiyor.

Benim ise klinikte çörek otunu kendi hastalarıma önerdiğim durumlar,

 • Yüksek kolesterol ve tansiyon,
 • Geçirilmiş kardiyak iskemi sonrası,
 • Sık yaşanan enfektif durumlar,
 • Kronik böbrek taşı sorunu,
 • Aşırı allerjik durumlar,
 • Birçok farklı dermatolojik problem,

olarak sıralanabilir.

Çörek otu nasıl kullanılır?

Çörek otu yağı sürülerek veya ağız yoluyla tüketilerek kullanılabilir. Dolayısıyla amaca yönelik hareket etmelisiniz.

Eğer sistemik bir etki istiyorsanız (kolesterol kontrolü, enfeksiyon tedavisi) ağız yoluyla tüketmeniz gerekiyor. Bunun için önerim günde iki kere olmak üzere bir bardak suyun içerisine eklediğiniz bir çay kaşığı çörek otu yağı olacaktır.

Eğer bölgesel bir etki istiyorsanız (allerjik durumlar, sivilce tedavisi) çörek otu yağını sürerek kullanabilirsiniz. Bunun için iki çay kaşığı çörek otu yağını bir yemek kaşığı ekstra virgin zeytin yağı ile karıştırıp ilgili bölgeye sürebilirsiniz.

Çörek otu genel olarak güvenli değerlendirilen bitkisel bir destek. Yapılan hayvan araştırmaları ağız yoluyla tedavi dozunun 150 katına kadar tüketilen çörek otu yağının kısa vadeli kullanımında toksik etki görülmediğini gösteriyor.

Ama toksisite ile ilgili insan araştırması ve uzun vadeli çalışma olmadığı için temkinli olmalı ve her türlü kullanım için hekiminize danışmalısınız.

Çörek otu yağının faydaları ve kullanımı: Özet

Çörek otu yağı pazarda sıkılarak üretilebilecek ve “her derde deva” özelliklere sahip bir bitkisel destek değil. Sadece doğru hastalıklarda doğru şekillerde ve hekim kontrolünde kullanımı fayda sağlar.

Çörek otu yağının faydaları ile ilgili bir özet vermek istiyorum. Çörek otu yağı,

 • Aşırı allerjik reaksiyonlardan,
 • Kalp damar hastalığı riskinden,
 • Ciddi enfeksiyonlardan,
 • Böbrek taşından,
 • Dermatolojik problemlerden,
 • Nörolojik hastalıkların bulgularından,

koruyabilir ve kanser tedavisine yardım edebilir.

Artık çörek otu yağının faydaları ve çörek otunun kullanımı ile ilgili ayrıntılı incelemeyi tamamladık. Peki siz çörek otu yağından nasıl faydalanıyorsunuz?

Fikirlerinizi benimle paylaşmayı unutmayın!