Videolar: Spor Sonrası Karbonhidrat Tüketmeli Miyim? (Video)

Spor sonrası beslenme sürecinde karbonhidrat alımı gerçekten önemli. Eğer spor yapıyor ve spor sonrası beslenmeyi önemsiyorsanız bu yazı sizin için.

Spor sonrası karbonhidrat tüketimi ile ilgili egzersiz sonrası beslenme yazımda küçük bir açıklama yapmıştım. Ama daha fazla soru gelmesi üzerine spor sonrası karbonhidrat tüketimi ile ilgili daha fazla konuşma ihtiyacı hissediyorum.

Aşağıda konu ile ilgili videomu bulabilirsiniz.

Videoda bahsetmediğim bir husus var. Karbonhidrat tüketimi ve sonucunda oluşan insülin pikinin meydana getirdiği büyüme hormonu düşüşünü önemsememelisiniz. İnsülin kısa vadede en az growth hormon kadar anabolik bir hormondur ve kas hücrelerinizin beslenmesi için elzemdir.

Ayrıca egzersiz sonrası artan büyüme hormonu, kan şekeri düşüklüğüne bağlı olmadığı için ciddi düşüşler beklemiyoruz.

Youtube için içerik üretmeye devam edeceğim. Eğer videolarımı öncelikli olarak görmek isterseniz buraya tıklayarak abone olabilirsiniz.

Yazıya Yorumlar

Spor Sonrası Karbonhidrat Tüketmeli Miyim? (Video) yazısı için gelen yorumlar ve tartışmalar...

 1. mustafa karaduman dedi ki:

  Spor sonrasi icin guzel bir yazi olmus. Ben bisiklet sporu ile ugrasiyorum ve haftada 4 gun en az 60km, bir gunu de 100km olacak sekilde idman yapiyorum idmanlarimi sabah saat 5 de kalkarak 6 da pedala basacak sekilde 2 saat sure ile yapiyorum. Malum sabah bu saat ve kisa bir sure zarfinda kahvalti yapamadan sadece 1 muz yiyerek cikiyorum. Bu konuda bana ve benim gibi bu saatde idman yapanlar ne yapmali nasil beslenmeli?

 2. Hacı Kocabaş dedi ki:

  Hocam Merhabalar.Ketojenik diyetteyim. Günlük kalori dağılımım %20-25 protein %5 carb geri kalan yağlardan oluşuyor.günde 3 öğün tüketiyorum.
  haftada 4 gün ağırlık idmanı yapıyorum. Sizi baya sıkı takip ediyorum bilgileriniz doğrultusunda rotamı çiziyorum.Çok fazla soru soruyorum umarım bunaltmamışımdır 🙂 .Şimdi aklıma 2 önemli detay içeren soru takıldı.
  1-) Tanesinde 0,1 gr şeker , 0,7 gr lif toplamda 8 gr carb olan %99,2 kahverengi prinç ve 0,8 deniz tuzu olan rice cakeden sabahları 1 adet tüketsem carb sınırını aşmamak şartı ile ketosize girmemi baltalarmı.

  2-) Her idman sonrası yada gelişmesini istediğim bölgeyi çalıştıktan sonra almam gereken protein carb yağ sınırını geçmemek şartı ile idman sonrası badem , yer fıstığı yada ceviz gibi kaliteli gıdalardan tüketsem , içindeki çok fazla olmasada mevcut carb ile insülin sıçraması olmasada gelişim yada kas kütlesini koruma anlamında bir etkisi olurmu hocam.ÖNEMLİ : İDMAN BAŞLANGIÇ 19:15 CİVARI ÜST DEĞİŞTİRME İDMAN DUŞ DERKEN EN ERKEN 20:30 BULUYOR.
  Saygılarımla iyi çalışmalar hocam.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar, şimdiden başarılar diliyorum.

   1- Pirinç kelimesi beni rahatsız etse de teoride herhangi bir engel yok.
   2- Eğer az karbonhidrat ile insülin piki istiyorsanız karb+protein karışımı yapmak en iyisi. Tabi yağsız bir öğün ile. Dolayısıyla şu rice cake’i küçük bir protein kaynağı ile tüketirseniz sabahtan çok daha iyi etki alabilirsiniz.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

Yazıya Yorum Yap

Makale konusu ile ilgili eklemek istediğiniz, sormak istediğiniz veya düzeltmek istediğiniz herhangi bir konuda yorum yapabilirsiniz...

Yorumu Gönder


close more
Dr. Can Çiftçi
close

Ne yapmak istiyorsun?

search