Mountain cross climber egzersizi; şınav pozisyonunda ilen bacakları karın bölgesine kadar çekerek yapılan bir yan karın egzersizidir. Standart climber hareketinin yanı sıra dizler iç çapraza çekilir. Vücut egzersiz boyunca şınav pozisyonunda kaldığı için omuz, arka kol, ön kol ve ön karın kasları negatif olarak çalışmış olur. Ayrıca bu pozisyonda uzun süre kalmak oldukça fazla efor sağlayacağı için kalori yakımınız artar. Pozisyonu korumak için karın kaslarınız devamlı kasılı halde durur ve yoğun bir şekilde yanma hissi duyulur. Tıpkı plank egzersizinde olduğu gibi. Montain cross climber nasıl yapılır ?

  • Şınav pozisyonunda harekete başlanır.
  • Pozisyonunuzu belirledikten sonra iç çapraza doğru çekmeye başlayın. Bunu yaparken yan karın kaslarınıza iyice konsantre olun. Onları sıkıştırın.
  • Ayağınız maksimum ölçüde yukarıya kadar geldikten ve yan karnınızı sıkıştırdıktan sonra geriye doğru itin ve diğer ayağınızı çekmeye başlayın. Aynı işlemleri ona da uygulayın.
  • Nefes kontrolü ise; çekiş anında nefes vermek, itiş anında nefes almak tekrar sayınızı arttıracaktır.
  • Bu egzersizi 3 set maksimum tekrar olarak uygulayabilirsiniz.

Mountain Climber Nereyi Çalıştırır? Birincil olarak; Yan Karın Kasları İkincil olarak; Quadriceps – Ön Bacak Kasları Üçüncül Olarak : Ön karın – Omuz – Arka kol – Ön Kol

Bu egzersiz düşük BMI, normal BMI, yüksek BMI sporcular için uygundur. Ayrıca Montain Cross Climber egzersizi 65 yaş ve üzeri sporcular için uygun değildir.

Montain Cross Climber Egzersizi Videosu

Bu hareketin nasıl yapıldığının videosunu ve egzersizin ipuçlarını profesyonel sporcular tarafından izleyebilirsiniz.

Diğer Climber Egzersizleri

Sitemizdeki bu egzersize benzeyen diğer Climber egzersizi varyasyonlarını inceleyebilirsiniz.