Close Bridge Nasıl Yapılır?

Bacakları kapalı formda tutun ve hareket sırasında dominant yükün topuklarda olması kalçanızı daha efektif kullanmanızı sağlar.
çalıştırdığı alan

Çalıştırdığı Vücut Alanları

Kalça, Arka bacak, Karın

yakılan kalori

1 Dakika'da Yakılan Kalori

4 - 6 Kalori (Normal BMI)

bmi

Uygun Olan BMI Aralıkları

Düşük BMI, Normal BMI, Yüksek BMI

Bridge Exercise yani köprü hareketi basen bölgesini çalıştırmak, kalçasını şekillendirmek tüm bunları yaparken karın bölgesini de güçlendirmek isteyenler için harike bir egzersiz. Yapılması da oldukça basit olan köprü egzersizi, bel bölgenizi ve sırt arkanızı da çalıştırarak esnekliğinizi artırmanıza yardımcı olacak. Bacakları kapalı formda tutun ve hareket sırasında dominant yükün topuklarda olması kalçanızı daha efektif kullanmanızı sağlar. Hareket tepe noktaya geldiğinde kalçanızı sıkarak bir saniye bekleyip tekrarı öyle bitirmeye önem verin. Kendi ağırlığınıza alıştıkça karnınıza çanta koyun ve içine kitap gibi ağırlık yapacak materyaller ekleyerek kalça üzerindeki stresi arttırabilirsiniz. Köprü egzersizini yaparken belinizi kontrollü bir şekilde kaldırıp indirmeniz, ayak tabanlarınızı yerden kesinlikle ayırmamanız, sırtınızın üst kısmını ve omuzlarınızı yerde tutmanız gerekiyor. Belinizi yukarı aşağı indirirken kalça ve karın kaslarınızı olabildiğince sıkmalısınız. Köprü hareketi ayrıca selülitleri önleyicidir, stresi azaltır, beldeki ağrıları azalttığı düşünülür. Ayrıca sindirime de olumlu yönde faydaları vardır. Kondisyon gerektiren bu hareket özellikle kalça, karın, sırt, arka bacak olmak üzere bütün kaslarınızı çalıştırır. Zorluk seviyesi değişken olan bu tarz hareketler sayesinde sporcu, daha hızlı, daha esnek, daha dengeli ve daha dayanıklı hale gelir. Kaslar arasındaki uyum artar ve hareketler daha koordinasyonlu şekilde yapılabilir ve tabii ki sakatlık riski azalır. Fonksiyonel hareketleri önce basit ve tek düze hareketlerden başlayarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

Bu egzersiz düşük BMI, normal BMI, yüksek BMI sporcular için uygundur. Ayrıca Close Bridge egzersizi 65 yaş ve üzeri sporcular için uygun değildir.

Close Bridge Egzersizi Videosu

Bu hareketin nasıl yapıldığının videosunu ve egzersizin ipuçlarını profesyonel sporcular tarafından izleyebilirsiniz.

Diğer Bridge Egzersizleri

Sitemizdeki bu egzersize benzeyen diğer Bridge egzersizi varyasyonlarını inceleyebilirsiniz.

Ayrıca tüm egzersizleri görüntüleyip incelemek ve aralarında arama yapmak için buraya tıklayınız.

close bridge nasıl yapılır
kalça egzersizi
kalça sıkılaştırma hareketleri
basen hareketleri
karın egzersizleri
icon

Lynitine L-Carnitine Complex'e Göz Atın!

Dr. Can Çiftçi'nin formülize ettiği, kilo verme sürecinde karşılaşabileceğiniz tüm sorunlar için yeni bitkisel kaynaklı ürünümüzü incelemek için tıklayın!

Ürünü İncele
Dr Can Avatar

Dr. Can Çiftçi Hakkında

Eğitimini Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde tamamlayan Dr. Can kar amacı gütmeyen ve tarafsız bir girişim olan Fitekran.com sitesini 2013 yılında kurdu. Obezite, onkoloji beslenmesi, fitoterapi, sporcu sağlığı, nadir hastalıklar, fonksiyonel tıp ve patofizyoloji ile ilgilenen Dr. Can kendi kliniğinde fitoterapi uzmanı ve konsültan hekim olarak çalışmaktadır.