Supplementler: Alfa Lipoik Asit Rehberi: Faydaları, Nasıl Kullanılır?

Alfa lipoik asit nam-ı diğer ALA hakkında bilmeniz gereken çok şey var. Yazımda alfa lipoik asitin faydalarını ve nasıl kullanılır? sorusunu cevapladım.

Doğru supplement seçimi hastalıktan korunma ve muhtemel zararları engellemek için oldukça önemli. Bu amaca hizmet eden, sağlıklı yaşamı teşvik eden ve katkı sağlayan supplementleri iyi bilmelisiniz.

Bahsi geçen özelliklere sahip supplementler ise bir elin parmağını geçmeyecektir. En önemli aday ise alfa lipoik asit.

Bu yazıda alfa lipoik asit nedir? sorusundan, alfa lipoik asit faydalarına, alfa lipoik asit nasıl kullanılır? sorusundan, alfa lipoik asit zararlı mı? sorusuna kadar birçok konuya değinecek, soruları cevaplayacağım.

Hazırsanız başlıyoruz!

Alfa lipoik asit nedir?

Alfa lipoik asit (yazının devamında ALA olarak geçebilir) hücrede enerji metabolizmasında görev alan bir yağ asididir.

Alfa lipoik asit supplementinin görev yerinden ziyade dikkatimizi çeken şey en önemli şey onun güçlü bir antioksidan olması. Bu özelliği ile beraber bedende inflamasyon karşıtı görev alması ALA’yı değerli kılan bir diğer özellik.

Peki alfa lipoik asidin dikkat çeken diğer özellikleri ne? Gelin beraber inceleyelim.

Alfa lipoik asidin faydaları

Alfa lipoik asit belli başlı alanlarda sık kullanılıyor. Bu alanlar ile beraber etkisi tam olarak kanıtlanmamış hususlarda size -şimdilik- bilgi vermemeyi düşünüyorum.

ALA’nın etkisi kanıtlanan özellikleri yaşlanmayı önleme (anti aging), sinir hasarını giderme, kan şekeri kontrolü, kilo verme olarak sıralanabilir.

Etkiler oldukça uzun. Zaman kaybetmeden inceleyelim.

Alfa lipoik asit ve anti aging

Alfa lipoik asit oksijen tüketimini arttırır. Bu aslında oldukça basit bir değişim gibi gelse de oksijen tüketimi hücre içi yaşlanma parametrelerini kısıtlar.

İlgi çeken bir diğer özellikte alfa lipoik asit tüketiminin yaşlı deneklerde oksijen tüketimini daha iyi arttırması. Yani ne kadar yaşlı ve savunmasızsanız ALA size o kadar yardım ediyor.

Bu durumun azalan antioksidan kapasitesi ile yakından ilişkili olduğunu düşünüyoruz.

Sonuç olarak alfa lipoik asit hücre düzeyinde yaşlanmayı geciktirir ve ileri yaş bireylerde ciddi fayda sağlar.

Alfa lipoik asit ve diyabetik sinir hasarı

Diyabetik hastalarda kötü kan şekeri düzeyleri vücudun uç noktalarındaki sinirlerde hasar yaratır. Uzun vadede bu hasar kronik yaralara, bozulmuş yaşam kalitesine sebep olur.

Durum böyle olunca diyabetik bireyleri sinir hasarından korumak ve oluşmuş sinir hasarını geri döndürmek büyük bir değer taşıyor.

Yapılan çalışmalar diyabetik bireylerde ALA kullanımının sinir hasarına karşı koruyucu olmadığını ama kişilerin placeboya göre daha rahat hissettiklerini gösteriyor.

Sonuç olarak alfa lipoik asit kullanımı diyabetik bireylerde sinir hasarı sonucu ortaya çıkan bulguları rahatlatır ama iyileştirmez.

Alfa lipoik asit ve kilo verme

Alfa lipoik asit kilo verme sürecine kesin olarak olumlu etki eder. Bu gerçeğin araştırılan birçok farklı noktası olmasına rağmen kanıtlanmış tek gerçeği ALA tüketiminin iştahı azaltıyor olmasıdır.

ALA iştahı azaltmayı beyinde bulunan doyum merkezine yalancı bir “yeterli kalori alımı var” sinyali göndererek başarıyor. Beyin ise bu uyarıyı iştahı azaltarak cevaplıyor.

Alfa lipoik asidin bu özelliğini özellikle yeme bozukluğu olan ve sürekli açlık hisseden bireylerde kullanıyoruz. Ayrıca diyete uyum sürecini kolay atlatması için bireylere tavsiye ettiğim yegane supplement ALA.

Alfa lipoik asit ve diğer özellikler

Tabi ki bu kadar farklı özelliğe sahip bir supplementi birkaç başlık içerisinde incelemek olmazdı. Alfa lipoik asidin diğer özelliklerine kısa kısa bakacak olursak:

 • İnflamasyonu azaltır. Bu özellik ALA’nın birçok kronik hastalıkta kullanılabileceğinin güzel bir kanıtı.
 • HbA1c düzeyini azaltmaya yardım eder. Bu özellik ALA’nın kan şekeri düzenlenmesine yardım ettiğinin açık bir örneği. Ayrıca diyabete bağlı sinir hasarındaki şikayetleri azaltması ile beraber alfa lipoik asit muhteşem bir diyabet supplementi oluyor.
 • Yüzeyel uygulamalarda ALA cildinizi güzelleştir.
 • ALA ayrıca yaşlılıkta görülen bunama (demans) bulgularını azaltır ve ilerleyişi yavaşlatır.
 • Oksidatif stresi önler. Bu ALA’nın çok güçlü bir antioksidan olması ile alakalıdır ve tüm yaşlanma sürecini geciktirir.

Alfa lipoik asit nasıl kullanılır?

Alfa lipoik asit kullanım olarak oldukça basit bir yapıya sahip. Supplement olarak alacaksanız 300 ile 600 mg tüketim yeterli olacaktır.

Diyabetik bireylerde 450 mg, anti aging için 300 mg. Uzun süreli kullanımlarda dozlar değişim gösterir.

Piyasada hangi tip (R- yada S-) ALA olduğu belirtilmeyen supplementler genel olarak R- ve S- izomerlerinin karıştırılmış hali olarak hazırlanmıştır.

Bu karışımın sadece Na-R- olan versiyonla emilim açısından minimal olarak zayıf olduğunu bilmeniz gerekiyor.

Ayrıca alfa lipoik asit L-karnitin ile sinerjik (birbirinin etkisini güçlendiren) bir ilişkiye sahiptir. Özellikle kilo verme ve anti aging sebepli kullanacaksanız supplementinizin içinde L-karnitin olmasına dikkat edin.

Son olarak sesamin (susamda bulunan bir madde) ve avidin (çiğ yumurtada bulunan bir madde) alfa lipoik asidin emilimini engellediğini belirtmek isterim. İster supplement ister doğal olsun bu besinler ile ALA tüketimini ayırmalısınız.

Doğal ALA kaynakları ise,

 • Ispanak,
 • Brokoli,
 • Karaciğer,
 • Böbrek,

olarak sıralanabilir. Bu kaynaklar ALA içeriği olarak diğer besinlerden üstün olmasına rağmen önerilen dozların çok altında kalmaktadır.

ALA beyin ve karaciğer dokusundaki demir düzeyini azaltabilir. Bu sebeple demir eksikliği olan bireylerde ALA kullanımına dikkat edilmeli.

Alfa lipoik asit zararlı mı?

Kullanım konusunda her supplemente ihtiyatlı yaklaşmakta fayda var. Bu sebeple sağlıklı yaşama önemli ölçüde fayda sağlayan alfa lipoik asit alımını hekim kontrolünde yapmanız oldukça önemli.

Ama genel olarak sağlıklı bireylerde doz aşımı yapılmadıkça alfa lipoik asit selim bir supplement olarak değerlendirilebilir.

Alfa lipoik asit faydaları, özellikleri ve kullanımına değindim. Aklınıza takılan soruları ve fikirlerinizi mesaj olarak benimle paylaşabilirsiniz.

Yazıya Yorumlar

Alfa Lipoik Asit Rehberi: Faydaları, Nasıl Kullanılır? yazısı için gelen yorumlar ve tartışmalar...

 1. esin öztürk dedi ki:

  merhabalar, yazınız çok güzel bir sorum olacak piyasada 60-100-300-600 formları mevcut yemekten sonra 3×1 olarak önerilmiş. sizin yazınıza göre iştah için diyet desteklemek amacıyla 100 lük 3×1 uygun mu yoksa 300 mg tek sefer mi almak uygun olur?

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Her ikisi de yapılabilir. Tek doz kullanımının herhangi bir sakıncası yok.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

   • Julie Uzuner dedi ki:

    Iyi gunler, tip 1 diyabetim ve 5-6 senedir thioctacid 600 mg kullaniyorum. Bas donmesi veya denge kaybi diyebilirim yururken yasadigim bir sorundu. Ilac kaynakli olabilir mi? Baska kullandigim insülin haricinde bir ilacım yok. Eğer bu ilacın yan etkisiyse bunu nasıl giderebilirim? İlacı kesmelimiyim? Ya da sabah aç karnıma içiyorum, içme şeklini zamanını değiştirmeli miyim?

    • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

     Kan şekeriniz fazla düşüyor olabilir. Bu şikayetler ile karşılaştığınızda kan şekerine bakarsanız durumu daha net öğrenebiliriz.

     Mutlu ve sağlıklı günlere!

 2. Şahin dedi ki:

  Hocam özellikle antioksidan çok güçlü demişsiniz peki fitness ile uğraşıp protein tüketiminden dolayı yorulan karaciğere etkisi nedir ?yağlanmayı veya glutatyon etkisi ne kadar etkili? Sivilce akne gibi yüz lekeleri fitness dan sonra artış oldu geçirme oranı var mı? çok soru oldu ama kafama takılan bunlar cevaplarınız için teşekkür ederim.Başarılarınızındevamını dilerim

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Selamlar,

   1- Etkisi az. Çünkü detoksifikasyon mekanizmalarına direkt olarak katılmıyor.
   2- Sivilcenin sebebine bağlı. Testosteron düzeyi veya aşırı beslenme sebepliyse zor.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 3. murat umay dedi ki:

  yaptığım araştırmada (ala) alfa lipoik asidle alfa linolenik asit içinde (ala )kısalması kullanılıyor ikisi aynı şeymi anlamadım

 4. Serap Yılmaz dedi ki:

  Merhaba, açlık insülinim 18, açlık şekerim 107. Endokrinoloji Hekimi Metafin 500 verdi. Tüp bebek tedavisi görüyorum ve transfere kadar kullanmamı söyledi. Diyetime yaklaşık 6 aydır dikkat ediyorum. ama transfer sonrasında da insülin direnci kaynaklı bir sıkıntı yaşamamak için alfa lipoic asit kullanılabilir mi? Hamilelikte kullanılabileceğine dair bir kaç çalışma okudum.

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   İki farklı hekim takibinde olan bir hasta için bir hekim olarak benim öneri vermem imkansız. Güncel durumunuzu bilen ve sizi muayene etmiş hekimlere sormanız çok daha etkili olacaktır.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 5. çiğdem dedi ki:

  merhaba hocam annem 73yaşında açlık kan şekeri 170 altına düşmüyor genelde, nörapatik ağrısı var tansiyon hastası aynı zamanda alfa lipoid asidi önerirmisiniz ayak tabanı ağrısı uyuşukluk ve şekerini düzenlemeye yardımcı olurmu?

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Uyuşukluğa faydası olacaktır, kan şekerini düzenlemeye ciddi bir etkisi olmaz. ALA’yı mutlaka hekiminize danışarak kullanın. Bir diğer konu yüksek kan şekeri. Kan şekeri bu düzeyde kalmaya devam ederse sorunlar ilerleyecektir. Dolayısıyla mutlaka kan şekerini düşük tutmaya çalışın.

   Mutlu ve sağlıklı günlere!

 6. Serap Su dedi ki:

  Hocam merhaba,

  Demir eksikliği uyarısına bağlı olarak sormak istedim, Akdeniz anemisi (minor) olan biri, ALA kullanmak isterse, gün içinde ayrıca demir takviyesi de mi almalı?

  Çok teşekkürler,

  • Dr. Can Çiftçi dedi ki:

   Önerim ve klinikte uyguladığım şey önce demir yüklemesi, kan değerlerinin düzelmesi akabinde ALA takviyesi oluyor.

   Mutlu ve sağlklı günlere!

Yazıya Yorum Yap

Makale konusu ile ilgili eklemek istediğiniz, sormak istediğiniz veya düzeltmek istediğiniz herhangi bir konuda yorum yapabilirsiniz...

Yorumu Gönder


close more
Dr. Can Çiftçi
close

Ne yapmak istiyorsun?

search